Начните консультацию с юристом онлайн
в 2007 году мы взяли кредит под залог земельного участка, сейчас на нем уже стоит дом который не введен в эксплуатацию, в 2016 году фактически мы продали этот дом с участком новому хозяину, но у него не было всей суммы поэтому он предложил перевести кредит на него, банк согласился принимать деньги от нового хозяина, но сам кредит все равно висит на моей сестре, на сегодня общая сумма кредита 430 тыс.грн., ежемесячный платеж 11 тыс. грн., договор до 2028 года.
у нас есть неприватизированная квартира 65 кв.м в Одессе, в ней прописаны я, моя сестра, и её сын, ему 4 года, сестра замужем, но в этой квартире прописана только она и сын. Сейчас мы хотим заняться приватизацией, в бюро приватизации мне сказали что её можно приватизировать только в равных частях на мою сестру и её сына, у меня право на приватизацию уже использовано.
Нас пугает с одной стороны то, что если банк узнает что у моей сестры в собственности появилась даже половина квартиры, вдруг они захотят её отсудить и продать, с другой стороны, сейчас мы живем во Франции, и моя сестра уже получила субсидиарную защиту, то есть ей нельзя будет въезжать в Украину в следующие 4 года, я тоже собираюсь подавать документы на получение субсидиарной защиты, то есть получается в Украине у нас есть квартира с которой нас связывает только договор найма с райадминистрацией, и в этом договоре указано что если мы не будем проживать там более 6 месяцев, нас могут просто выселить. Я читала в интернете что если в квартире прописаны маленькие дети, банк скорее всего не сможет её забрать, и если мы будем приватизировать квартиру можно ли будет её оформить не в долевую, а в общую собственность на мою сестру и её сына? для банка это будет причиной не связываться с этой квартирой?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (2)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Згідно частини 5 статті 5 ЗУ "Про приватизацію державного житлового фонду" кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.
Якщо Ви вже один раз отримали безоплатно житло - Вам можуть відмовити у повторній безкоштовній приватизації.
Таке право має Ваша сестра з дитиною.
Згідно частини 2 статті 8 ЗУ "Про приватизацію державного житлового фонду" Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку.
Тому, Ваша сестра може подати заяву (додатку 2) та оформити квартиру у спільну сумісну власність.
Так як це буде приватизована квартира, а не іпотечне або кредитне житло, то банк не матиме права його відібрати, адже воно буде належати на праві спільної сумісної власності дитини.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду роз'яснив порядок звернення виконавця до суду щодо примусового звернення стягнення на нерухоме майно, в якому зареєстровані діти.
Відповідну постанову у справі № 2-537/11 (провадження № 61-5415св22) прийнято 15 лютого 2023 року, інформує пресслужба Верховного Суду.
Обставини справи
На виконання виконавчих листів про стягнення боргу у значній сумі державний виконавець звернувся до суду із поданням про звернення стягнення на нерухоме майно боржника, в якому зареєстровані малолітні діти.
Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, відмовив у задоволенні подання. Судові рішення мотивовані тим, що в ЦПК України не передбачено можливості звернення державного виконавця до суду з поданням про надання дозволу на звернення стягнення на нерухоме майно, в якому зареєстровані діти.
Позиція Верховного Суду
КЦС ВС скасував попередні судові рішення, залишив без розгляду подання державного виконавця, зробивши такі правові висновки.
Суд наголосив на обов'язковості виконання судових рішень (ст. 129-1 Конституції України), у тому числі з посиланням на практику Європейського суду з прав людини.
У цій справі перед зверненням до суду відділ примусового виконання звернувся до служби у справах дітей з листом про надання дозволу на реалізацію нерухомого майна та отримав відповідь, що батьки дітей, зареєстрованих за вказаною адресою, не зверталися до служби з приводу вчинення будь-яких правочинів стосовно цього майна.
З огляду на вимоги Закону «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей», Інструкції з організації примусового виконання рішень і Порядку реалізації арештованого майна державний або приватний виконавець зобов'язаний у разі передачі на реалізацію нерухомого майна, право на яке або право користування яким мають діти, отримати згоду органу опіки та піклування або відповідне рішення суду.
Отже, передача на реалізацію нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким мають діти, без дозволу органу опіки та піклування або відповідного рішення суду є неможливою.
Разом із цим законодавством України не визначено порядку надання органом опіки та піклування такої згоди.
Законодавство передбачає, що за такою згодою до органу опіки та піклування можуть звертатися батьки дітей або їх законні представники, але вони не зацікавлені в примусовій реалізації майна. Водночас у законодавстві не передбачено механізму зобов'язання батьків або осіб, які їх замінюють, отримувати відповідний дозвіл у примусовому порядку.
Згідно із частинами 1 - 3 ст. 435 ЦПК України суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може, зокрема, за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом) встановити чи змінити спосіб або порядок виконання рішення. Підставою для цього є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
З наведеного вбачається, що з метою усунення обставин, які роблять неможливим виконання рішення суду, а саме відсутності дозволу органу опіки та піклування на реалізацію нерухомого майна, право власності або право користування яким мають діти, виконавець може звернутися до суду із заявою (поданням) про звернення стягнення на нерухоме майно боржника, в якому зареєстровані діти. Тому висновок судів, що виконавець не має такого права, є неправильним.
Під час розгляду заяви (подання) суд повинен оцінювати крізь призму дотримання прав та інтересів дітей добросовісність дій боржника, а саме:
Крім того, КЦС ВС зазначив, що матеріали справи не містять доказів того, що державний виконавець, який звернувся до суду з поданням, мав на це право, оскільки вчиняти виконавчі дії в межах відповідного виконавчого провадження може лише державний виконавець, визначений автоматизованою системою виконавчого провадження. Вказане право належить лише виконавцю, який уповноважений на вчинення виконавчих дій щодо виконавчого провадження, в межах якого необхідно реалізовувати нерухоме майно, в якому зареєстровані діти.
Тому подання державного виконавця підлягає залишенню без розгляду.
Отже, можна зробити висновок, що продати приватизовану квартиру, яка буде належати на праві спільної сумісної власності дитини (в якій вона ще й зареєстрована), банк не зможе.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Діана!
Так, квартиру можна буде оформити у спільну сумісну власність, це передбачено законодавством.
Передача займаних квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах здійснюється в приватну (спільну сумісну, спільну часткову) власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цих квартирах (будинках), жилих приміщеннях у гуртожитку, кімнатах у комунальній квартирі, у тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника.
Банк може забрати приватизовану квартиру за наступних обставин:
Тобто, якщо в квартирі прживають малолітні діти – це ускладнює ситуацію з описом майна. Виставити нерухомість на торги зможуть тільки після згоди органів опіки та піклування. Отже, квартира може бути виставлена на торги тільки після того, як орган опіки та піклування отримає підтвердження того, що при продажу квартири дітям буде надано інше житло.
Щодо приватизації житла:
Приватизація здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
Громадянин подає до органів приватизації такі документи:
За малолітніх та неповнолітніх членів сім’ї наймача рішення щодо приватизації житла приймають батьки (усиновлювачі) або опікуни. Згоду на участь у приватизації дітей батьки (усиновлювачі) або опікуни засвідчують своїми підписами у заяві біля прізвища дитини (пункт 13 Положення).
Орган приватизації приймає рішення про передачу квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах у власність громадян та на підставі вказаного рішення орган видає свідоцтво про право власності та реєструє його у спеціальній реєстраційній книзі.
Свідоцтво про право власності підлягає обов'язковій реєстрації в органі державної реєстрації прав.
З повагою, адвокат Айвазян.