Начните консультацию с юристом онлайн
Вітаю!
Підкажіть, будь ласка, після прийняття нових обмежень по мобілізації чи є можливість отримати бронювання на підприємстві (воно визнане критичним), де я працюю по сумісництву? Чи є законні обмеження або практичні випадки у відмові?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Згідно пункту 1 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють або проходять службу:
Право на бронювання Ви маєте незалежно від того це Ваше основне місце роботи або Ви працюєте по сумісництву, також немає значення яка у Вас ставка.
Не підлягають бронюванню військовозобов’язані, які згідно із законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Військовозобов’язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
Отже, відмовити у бронюванні можуть лише в тому випадку, якщо Ви вже маєте право на відстрочку по іншій підставі згідно статті 23 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу"
Також не можуть забронювати працівників, які є
Загалом підприємство може Вас забронювати через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/bronyuvannya-pracivni... або подавши СПИСОК військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання до Мінекономіки.
У випадку відмови потрібно проаналізувати на якій підставі Мінекономіки прийняло таке рішення, виправити інформацію та спробувати знову подати Вас на бронювання.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Олеже!
Відповідно до Постанови КМУ "Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час":
"1. Цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу:
в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування;
на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період;
на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
у спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах, міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України;
на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, які є операторами протимінної діяльності та проводять розмінування (гуманітарне розмінування) відповідно до законодавства (далі - оператори протимінної діяльності).
3. Керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відповідають за включення військовозобов’язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов’язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.
У разі потреби звіряння відповідності військово-облікових даних військовозобов’язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам та з обліковими документами відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки, розвідувального органу Міноборони, в яких вони перебувають на військовому обліку, здійснюється в установленому законодавством порядку".
Міністерство оборони України Лист від 22.03.2023 р. № 321/ЗПІ/114
"Чи потрібно вести військовий облік працівників, що є сумісниками? Позиція Міноборони":
У Головному управлінні персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, в межах компетенції, опрацьовано <…> звернення щодо військового обліку працівників, які працюють на умовах сумісництва.
За результатами розгляду звернення інформуємо про таке. Відповідно до частини п’ятої статті 34 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» персональний облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання. Разом із тим абзацом другим статті 102 Кодексу законів про працю України визначено, що сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації.
Враховуючи вищезазначене, персональний облік осіб, що працюють за сумісництвом, здійснюється на загальних засадах, визначених Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487. Водночас повідомляємо, що ця позиція буде переглянута після припинення/ скасування правового режиму воєнного стану, встановленим порядком".
Отже, оскільки, працюючи за суміцниством, Ви підлягаєте персональному обліку на підприємсті на загальних засадах, то можете бути заброньованим. Жодних виключень з цього приводу законодавство не містить, окрім вже наявної в Вас оформленної відстрочки за іншою підставою, визначеною статтею 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
Бронювання зовнішнього сумісника не заборонено чинним законодавством. Це підтвердило й Мінекономіки в листі від 20.03.2023 р. № 2704-22/11985-07, зазначивши, що бронювання працівника, який працює за сумісництвом, не заборонено Порядком № 76. Тож, у разі наявності укладеного встановленим порядком трудового договору (контракту) між підприємством та працівником його бронювання на період мобілізації та на воєнний час здійснюють відповідно до Порядку № 76.
Проте, справді, роботодавець за основним місцем роботи може взагалі не знати про бронювання на іншому підприємстві такого працівника, оскільки працівник:
– по-перше, узагалі не зобов’язаний інформувати “основного” роботодавця про те, що десь працює за сумісництвом;
– по-друге, що випливає з першого, він також не зобов’язаний інформувати роботодавця за основним місцем роботи про те, що його забронювали на іншому підприємстві.
Водночас військовий облік щодо військовозобов’язаного працівника потрібно вести як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, оскільки ані Закон № 2232, ані Порядок № 1487 жодних винятків для сумісників не містять, що й підтвердив Генштаб ЗСУ в листі від 22.03.2023 р. № 321/ЗПІ/114.
ОТЖЕ, ВАС МАЮТЬ ЗАБРОНЮВАТИ НА ПІДПРИЄМСТВІ, НА КОТРОМУ ВИ ПРАЦЮЄТЕ ЯК ЗОВНІШНІЙ СУМІСНИК.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Це не заборонено чинним законодавством.
Мінекономіки в листі від 20.03.2023 р. № 2704-22/11985-07 надало роз'яснення щодо бронювання працівника, який працює за сумісництвом, та з інших питань бронювання військовозобов'язаних згідно з вимогами Порядку № 76.
На думку фахівців міністерства, Порядок № 76 не містить обмежень щодо бронювання працівників, які працюють за сумісництвом.
Отже, у разі наявності укладеного встановленим порядком трудового договору (контракту) між підприємством та працівником його бронювання на період мобілізації та на воєнний час здійснюється у порядку, визначеному Порядком № 76.
Щодо можливості бронювання працівників віком до 27 років (призовників) та громадян України, які проходять військову службу, то відповідно до Закону про мобілізацію бронюванню підлягають військовозобов'язані (ст. 25 цього Закону), призовники, а також громадяни України, які проходять військову службу (військовослужбовці), бронюванню не підлягають. Крім того, бронюванню не підлягають громадяни України, які виключені з військового обліку.
Якщо підприємоство критично важливе, є можливість бронювання через ДІЮ, доволі швидко.
З повагою!