Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 24 августа 2024, вопрос №118224 650₴

чи можна явитися в тцк за місцем реєстрації якщо повістка була видана в іншій області

Добрий день! Чоловік, зареєстрований у Києві, був у поїздці в іншій області. Дані в резерві оновив, але на облік не встиг стати, збирав підтвердження свого діагнозу. Його зупинили на блок пості, відвезли в тцк, провели влк, признали придатним до служби в тилу, возили в частини дві, які від нього відмовилися. Дали повістку на іншу дату, щоб відвезти ще в одну частину. І відпустили. Воєнний квиток і заключення влк на руки не видали. Під час ВЛК ігнорували заключення лікарів, які підтверджували наявність важкого діагнозу. На момент, коли треба було явитися по повістці, був госпіталізований в Києві. В резерві на зараз нових змін не було. За цей час відправили скаргу в ЦВЛК. Протягом 7 днів він має явитися в ТЦК. Чи можна це зробити за місцем реєстрації чи треба їхати в іншу область, де усе це відбувалося (це важко через хронічні болі)? Яка відповідальність, якщо не явитися? Про причини неявки не повідомляли ще, бо лише зараз отримали виписку не було документів, які підтверджують госпіталізацію.

Ответы юристов (12)

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    Чи можна це зробити за місцем реєстрації чи треба їхати в іншу область, де усе це відбувалося (це важко через хронічні болі)?

    Згідно законодавства - явитися потрібно в той ТЦК, який вручив повістку. На яку дату чоловік повинен був явитись до ТЦК?

    Згідно частини 3 статті 22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

    Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

    • перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
    • смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

    У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки АБО В БУДЬ-ЯКИЙ ІНШИЙ СПОСІБ з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

    Отже, щоб уникнути штрафу чоловіку потрібно було спочатку повідомити ТЦК про хворобу, а потім протягом 7 днів після виписки необхідно явитися до ТЦК, який вручив повістку.

    Яка відповідальність, якщо не явитися?

    За неявку по повістці передбачена адміністративна відповідальність за статтею 210-1 КУпАП (штраф від 17 тис грн)

    Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань - від однієї тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Проте, якщо чоловік був госпіталізованим та знаходився на стаціонарі - то можна спробувати оскаржити штраф, якщо чоловік доведе, що не мав змоги сповістити ТЦК (наприклад, перебував у важкому стані, тощо)

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Світлана Клиент 2 месяца назад

      Він мав явитися тиждень тому. Вчора лише виписався з лікарні, проте усе виглядає так, що буде ще лікарняний, бо стан не дозволяє йти на роботу. Проте важливо б ще дочекатися рішення ЦВЛК. В даній ситуації немає підстав для кримінальної відповідальності, якщо віне неявиться протягом цих 7 днів?

      • Дерій Владислав Олегович

        Який тип повістки вручили чоловіку? Якщо є можливість прикріпіть до питання (персональні дані можете закреслити)

        Якщо це звичайна повістка на уточнення даних - то можлива лише адміністративна відповідальність.

        Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Якщо в Реєстрі немає відомостей про повістку, то вона є нечинною.

        Якщо чоловіка незаконно затримали, воєнний квиток і заключення влк на руки не видали - то можна ризикнути і не являтися по такій повістці до ТЦК, а при необхідності оскаржувати штраф, адже в діях ТЦК вбачається явне перевищення службових повноважень.

        1. Затримувати військовозобов'язаного мають право лише працівники поліції, при цьому складається протокол та повідомляються родичі (пункт 54 постанови КМУ 560)

        2. За перевищення службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих ТЦК повноважень, вчинені в умовах особливого періоду, передбачена адміністративна відповідальність за ч.2 ст.172-14 КУпАП.

        3. Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається військовозобов'язаному, який пройшов медичний огляд (п.3.8. наказу МОУ 402)

    Турчин Ярослав Олександрович
    24.9%

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, пані СВІТЛАНО!

    Якщо в Резерв+ немає інформації про його прийняття на облік у ТЦК не за місцем реєстрації, про пройдені ВЛК, то фактично можете вважати, що нічого і не було, бо такі дії ТЦК є абсолютно незаконними і неузгодженими з ТЦК за місцем обліку, є порушенням принципу територіальної компетенції органу військового управління.

    Це рівносильно, що Нацполіція Харківщини поїде провдити спецоперацію у Львові чи в Ужгороді. Це неможливо.

    Якби ТЦК не тлумачили підзаконні акти, але законодавство чітко каже про те, що особа має бути на обліку в тому ТЦК, за місцем роботи якого зареєстроване місце проживання.

    Це фактично полювання на громадян і розпис в тому, що ТЦК не можуть виконати план, а тому викрадають людей в інших областях для особистих цілей. В Державному бюро розслідувань станом на зараз тільки розслідується більше 400 епізодів по зловживанню владою працівниками ТЦК.

    Тобто, спокійно можете йти до ТЦК за місцем реєстрації, ставати на облік, проходити ВЛК.

    Дані, які не були внесені в Реєстр - не є релевантними тепер. Не внесли в Реєстр за місцем бусифікації? - Їх проблеми.

    Але зауважте, що за місцем реєстрації можуть притягнути до відповідальності, бо шукав підстави - це не поважна причина для непостановки на військовий облік протягом 7 днів з дати зміни місця реєстрації, досягнення 27-річного віку чи з інших підстав, передбачених законодавством.

    Тому, не думайте, що чоловікові гарантовано підтвердять придатність до служби в ТЦК та інших тилових підрозділах. Можуть і придатним зробити.

    ОТЖЕ, непогано було б мати підстави для немобілізації. В будь-якому разі ТЦК скоріш за все вже має право виписати штраф за порушення правил військового обліку, бо ваші оновлення даних не мають значення, адже чоловік не мав оновлювати дані доти, доки не стане на військовий облік. А от стояти на військовому обліку мав би.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    • Світлана Клиент 2 месяца назад

      Дякую! А який термін у працівників ТЦК/ВЛК є для внесення даних в Резерв+? Вже пройшло більше двох тижнів від проходження ВЛК. Чи можуть бачити працівники ТЦК у Києві, що вже було пройдене ВЛК і видана повістка в той час як в Резерві немає цих даних?

      • Турчин Ярослав Олександрович

        Людина не перебувала на обліку в ТЦК до якого його бусифікували. Поставити на облік мали миттєво. До цього всі дії незаконні.

        У мене були клієнти, які одночасно в 3-х ТЦК на обліку стояли. Ось так працює система.

        Я розумію, що Вам подобається висновок ВЛК, але у Вас його на руках немає. І дуже складно без бажання ТЦК буде довести. що щось було.

        Єдиний вихід я бачу - ставати на облік за місцем реєстрації і проживання.

        ТЦК розцінили місцем фактичного проживання - територію, до якої віднесено відповідний блок-пост.

        У звичайних ситуаціях ставлять на облік протягом місяця з дня подання відповідної заяви. Якщо заява на постановку на облік не подавалася, то взагалі не мали права ставити на облік, а лише штрафувати.

        Дивна ситуація в тому, що людину якщо вже возили по частинам військовим, то мали б бути дані в Реєстрі. А так дуже багато питань виникає до існуючої ситуації.

        Може Ваш чоловік вже десь військовослужбовцем рахується і його шукатимуть як СЗЧшника?

        Кожного дня все нові і нові ситуації від яких волосся не по віку сивіє і стає дибки.

        В будь-якому разі ВЛК іншого ТЦК не буде мати значення для ТЦК і ВЛК за місцем проживання.

        Тож вирішуйте самостійно що з цим робити. Чи вже продовжувати ігри з ТЦК, куди відвезли, чи ставати на облік в ТЦК за місцем проживання і реєстрації.

        • Світлана Клиент 2 месяца назад

          дуже дякую!

          • Турчин Ярослав Олександрович

            Прошу. Маю надію мої відповіді будуть в нагоді при вирішенні ситуації. Щиро бажаю, щоб ситуація вирішилась на Вашу користь!

    Дерій Владислав Олегович

    В доповнення до своєї відповіді повідомляю наступну інформацію...

    Згідно частини 1 статті 39 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов’язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

    Тобто, якщо чоловік не оформляв відстрочку - його могли направити на ВЛК та призвати з будь-якого ТЦК.

    Айвазян Юрій Климентійович
    75.1%

    Доброго дня, Світлана!

    Чи можна це зробити за місцем реєстрації чи треба їхати в іншу область, де усе це відбувалося (це важко через хронічні болі)?

    На жаль, з'явитись за повісткою необхідно саме у той ТЦК, який зазначений у останній. Крім того, наразі Ваш чоловік без військово-облікового документу та без даних у Єдиному реєстрі. Отже, при зустрічі з групою оповіщення він знову буде "бусіфікований" та відвезений до ТЦК.

    Крім того, я так розумію, що чоловік отримав мобілізаційне розпорядження? Інакше яким чином його возили по військових частинах?

    Яку саме він отримав повістку у той раз, коли не з'явився в ТЦК, оскільки був госпіталізований?

    Яка відповідальність, якщо не явитися?

    Залежить від того, яку саме повістку йому вручили. Якщо це повістка на уточнення даних, то чоловіку загрожує адмінистративна відповідальність за статтею 210-1 КУпАП. Якщо ж це мобілізаційне розпорядження, то це стаття 36 ККУ та кримінальна відповідальність.

    Скільки пройшло часу, як Ви направили оскарження постанови ВЛК ТЦК до ЦВЛК? Яку хворобу має Ваш чоловік?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Добрий день! Чоловік, зареєстрований у Києві, був у поїздці в іншій області. Дані в резерві оновив, але на облік не встиг стати, збирав підтвердження свого діагнозу. Його зупинили на блок пості, відвезли в тцк, провели влк, признали придатним до служби в тилу, возили в частини дві, які від нього відмовилися. Дали повістку на іншу дату, щоб відвезти ще в одну частину. І відпустили. Воєнний квиток і заключення влк на руки не видали. Під час ВЛК ігнорували заключення лікарів, які підтверджували наявність важкого діагнозу. На момент, коли треба було явитися по повістці, був госпіталізований в Києві. В резерві на зараз нових змін не було. За цей час відправили скаргу в ЦВЛК. Протягом 7 днів він має явитися в ТЦК. Чи можна це зробити за місцем реєстрації чи треба їхати в іншу область, де усе це відбувалося (це важко через хронічні болі)? Яка відповідальність, якщо не явитися? Про причини неявки не повідомляли ще, бо лише зараз отримали виписку не було документів, які підтверджують госпіталізацію.

    Це дуже складне та комплексне питання. Не побачив у Вашому питання згадку про роботу адвоката, яка точно у даній ситуації знадобиться. Це дуже пощастило, що чоловіка відпустили, аби він потрапив до навчального центру, далі було б складно щось зробити.

    Те, що повістка отримана під підпис, це вже факт, і яким чином вона була вручена - це вже трошки інша історія.

    Повістка може містии неправильні формулювання і сама по собі некоректна, однак з'явитись по такій повістці особа повинна. Якщо чоловік не з'явиться за даною повісткою, може настати адміністративна або навіть кримінальна відповідальність.

    Зараз в Україні діє правило, згідно із яким вручати повістки мають право будь-які ТЦК, незалежно від місця перебування особи на військовому обліку.

    КОДЕКС УКРАЇНИ ПРО АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text

    Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -

    тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -

    тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    2. Маю тимчасове посвідчення військовозабов'язаного. В ньому вказано Придатність до проходження військової служби за станом здовров'я: непридатний Призовною комісією зарахований у запас. Підлягає повторному медичному пересвідченню xx.10.2023

    Чи є обов'язковим самостійне прибуття у цю дату до військкомату?

    Так, є. Втім, враховуючи активну мобілізацію, тільки особа приймає рішення щодо цього. Одразу скажу, що за неявку теоретично можлива відповідальність за статтею 210 КУпАп.

    Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку

    Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -

    тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -

    тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

    При цьому, у даній ситуації можлива навіть кримінальна відповідальність.

    Загалом кримінальна відповідальність за ухилення можлива за двома основними статтями:

    1. Стаття 336 Кримінального кодексу України.

    Стаття 336. Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період

    Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період -

    карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

    Дана стаття юридично може бути застосована лише у випадку неявки по "бойовій" повістці, тобто вже після проходження ВЛК.

    Єдиний державний реєстр судових рішень

    Справа № 344/7666/22

    Провадження № 1-кп/344/995/23

    ВИРОК

    ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

    13 грудня 2023 року м. Івано-Франківськ

    Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

    "...У зв`язку із веденням активних бойових дій на території Донецької області ОСОБА_6 30 травня 2022 року приїхав до м. Івано-Франківськ, де того ж дня був взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, що тимчасово проживає на території м. Івано-Франківськ, а також взятий на військовий облік військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_2 .

    Згідно з довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 30 травня 2022 року № 77/22/4568 військовозобов`язаного ОСОБА_6 визнано придатним до військової служби за віком і станом здоров`я. Військовозобов`язаному ОСОБА_6 у встановленому законом порядку 01 червня 2022 року вручено повістку про обов`язок з`явитися на 10год. 00хв. 02 червня 2022 року на призовну дільницю ІНФОРМАЦІЯ_4 , що по АДРЕСА_2 , з метою його призову по мобілізації до Збройних Сил України і попереджено про притягнення до відповідальності за неявку у вказаний строк.

    02 червня 2022 року ОСОБА_6 , прибувши в ІНФОРМАЦІЯ_5 , убувати до військової частини відмовився, заявивши, що відмовляється проходити військову службу у зв`язку із релігійними переконаннями. Того ж дня військовозобов`язаному ОСОБА_6 було роз`яснено положення Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» та вручено другу повістку про обов`язок з`явитися на призовну дільницю ІНФОРМАЦІЯ_4 , що по АДРЕСА_2 , 06 червня 2022 року на 09год. 00хв. з метою його призову по мобілізації до Збройних Сил України.

    Незважаючи на це ОСОБА_6 , будучи військовозобов`язаним, а також придатним до військової служби і не маючи відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» права на відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією, а також відповідно до ст. 2 Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» - права на альтернативну службу, та будучи належним чином повідомленим у встановленому законом порядку про необхідність прибуття у ІНФОРМАЦІЯ_5 для подальшого відправлення у команді № НОМЕР_2 для проходження військової служби у зв`язку з оголошенням мобілізації та призовом на військову службу у Збройні Сили України по мобілізації, без надання підтверджуючих документів, з метою ухилення від призову, убувати за мобілізацією в Збройні Сили України категорично відмовився, чим порушив порядок комплектування Збройних Сил України та ст. 65 Конституції України, Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про повну мобілізацію» та Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ухилившись в такий спосіб від призову за мобілізацією..."

    2. Стаття 337 Кримінального кодексу України.

    1. Ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, -

    карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року.

    2. Ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів -

    карається штрафом від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років...".

    Розберемо зокрема рішення Березнівського районного суду від 28.02.2024 (справа № 555/442/24).

    Короткий виклад обставин справи:

    Особа, являючись військовозобов'язаною відповідно до ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та зобов'язаною стати на військовий облік, 15.02.2024 отримала під особистий підпис попередження від начальника ТЦК та СП про необхідність прибуття о 09.00 год. 16.02.2024 для уточнення військово-облікових даних. Особа, будучи попереджена про кримінальну відповідальність, передбачену частиною 1 статті 337 Кримінального кодексу України, всупереч вимогам Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу», умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, з метою ухилення від постановки на військовий облік, не маючи поважних причин для неявки, 16.02.2024 для постановки на військовий облік не з'явилася, чим ухилилася від військового обліку.

    За таких умов суд вважає, що обвинуваченому слід призначити покарання у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян , що становить 5100 (п`ять тисяч сто) гривень, що буде необхідним і достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.

    Ось так, доволі цікава практика, яка набуває все більшою популярності, особливо у Рівненській області. Переконаний, що далі ми побачимо схожі рішення практично у всіх областях України.

    При цьому зазначу, що обов'язковим елементом для початку кримінального провадження по даній статті є письмове попередження, зроблене відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Які проблеми зі здоров'ям має чоловік? Наскільки вони серйозні? Чому скаргу подали до ЦВЛК, якщо це порушення послідовності оскарження ВЛК?

    З повагою!

    Середницький Євгеній Вікторович

    Вітаю, у вашій ситуації важливо діяти відповідно до законодавства та враховувати всі юридичні аспекти, оскільки питання стосується призову та військової служби.

    1. Місце явки в ТЦК: Зазвичай, якщо вас призначено з'явитися в конкретний територіальний центр комплектування (ТЦК), то явка має бути саме в той центр, який зазначений у повістці. Проте, якщо стан здоров'я не дозволяє вам подорожувати в іншу область, ви можете звернутися до місцевого ТЦК за місцем вашої реєстрації, пояснивши ситуацію і надавши медичні документи, які підтверджують ваше захворювання та госпіталізацію. Варто також повідомити про те, що ви подали скаргу до Центральної військово-лікарської комісії (ЦВЛК).
    2. Відповідальність за неявку: Якщо ви не з'явитеся до ТЦК в призначений день без поважної причини (наприклад, без медичних документів, що підтверджують вашу госпіталізацію), це може вважатися ухиленням від призову, що підпадає під адміністративну або навіть кримінальну відповідальність залежно від обставин. Проте, якщо у вас є документи, що підтверджують госпіталізацію, це може вважатися поважною причиною неявки.
    3. Подання інформації: Варто якомога швидше повідомити ТЦК про вашу госпіталізацію і наявність медичних документів. Це можна зробити шляхом подання офіційного письмового повідомлення або через уповноважену особу. Наявність виписки з лікарні значно знижує ризик юридичних наслідків за неявку.
    4. Подальші дії: Оскільки ви подали скаргу до ЦВЛК, необхідно дочекатися їхнього рішення. Паралельно з цим важливо тримати зв'язок з ТЦК за місцем вашої реєстрації та інформувати їх про ваш стан і подальші дії.

Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України