Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 27 августа 2024, вопрос №118341 350₴

Відстрочка ВЛК перетин кордону

Вітаю питання маю активну відстрочку по інвалідності та вчасно оновлені дані + код вклеєний але ВЛК не маю ( у ТЦК коли оновлював дані та давав заяву на відсрочку навіть не запропонували його проходити ) чи можуть через це не пропустити на кордоні? Дякую за відповідь.

Ответы юристов (5)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Відмовляють у перетині державного кордону (на виїзд з України) на пунктах пропуску через державний кордон України особам чоловічої статі віком від 18 до 60 років:

    у разі відсутності у таких осіб військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі);

    якщо в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів містяться відомості про подання такої особи щодо розшуку в Національну поліцію.

    За названих Вами обставин Ви безперешкодно виїдете за кордон.

    Дерій Владислав Олегович
    10%

    Вітаю Вас!

    Ви маєте 100% право на виїзд за межі України.

    Згідно законодавства для перетину кордону особі з інвалідністю не потрібно мати ВЛК. До того ж згідно пункту 63 постанови КМУ під час дії відстрочки - військовозобов'язані на ВЛК не направляються.

    Головне мати чинний військово-обліковий документ та належний документ про інвалідність.

    Згідно пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право особи з інвалідністю за наявності:

    Згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

    Отже, для перетину кордону необхідно підготувати такі документи:

    1) закордонний паспорт;

    2) документ про інвалідність (посвідчення інваліда або пенсійне посвідчення, або посвідчення про соцдопомогу, або довідку для отримання пільг особами з інвалідністю);

    3) військово-обліковий документ з вклеїним штрихкодом або електронний ВОД

    Можна надати роздрукований електронний військово-обліковий документ з Резерв+ або ДІЇ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do..., адже згідно пункту 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістіввійськово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    Загалом довідка про відстрочку не потрібна, адже Ви перетинатимете кордон за пунктом 2-1, а не пунктом 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    Проте, якщо Ви оновили собі ВОД та оформили відстрочку - проблем з перетином кордону взагалі не буде.

    Згідно пункту 63 постанови КМУ 560

    Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    Згідно пункту 8 постанови КМУ 932 від 16 серпня 2024 р.

    Громадяни, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю подають на розгляд військово-лікарської комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують інвалідність (довідку з акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну 4 допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”), в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики. Постанова військово-лікарської комісії приймається без проведення медичного огляду на основі поданих документів та даних, наявних в електронній системі охорони здоров’я.

    Тобто, під час дії відстрочки Вас не мають права направляти на ВЛК, проте якщо Ви захочете оновити довідку ВЛК, то з 16 серпня Вам не потрібно фізично проходити медичний огляд, а достатньо надати довідку МСЕК, на підставі якої ВЛК винесе відповідне рішення.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    25.1%

    Доброго дня, Сергію!

    Для перетину кордону Вам, як особі з інвалідністю, не потрібно мати при собі довідку ВЛК. Ця вимога стосується громадян, які мають право на виїзд у зв'язку з тим, що були виключені з військового обліку, як непридатні до проходження військової служби.

    Отже, Ваших документів цілком достатньо для перетину кордону. Ви маєте чинний ВОД з вклеїним штрих-кодом, оформлену відстрочку, оновлені дані, тому я не бачу жодної причини для відмови Вам у перетині кордону. Можете не хвилюватись з цього приводу.

    Згідно змін, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1044 та внесені до Правил перетинання державного кордону громадянами України, Ваша підстава для виїзду та перелік документів, необхідних для того, зазначені наступним чином:

    21. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи з інвалідністю за наявності

    посвідчення, яке підтверджує відповідний статус,

    або пенсійного посвідчення

    чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності,

    або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі — документи, що підтверджують інвалідність).

    ПРОТЕ, ЯКЩО РАПТОМ У ВАС ВСЕ Ж ТАКИ ВИНИКНУТЬ ПРОБЛЕМИ З ПРИКОРДОННИКАМИ, ОСЬ ВАМ АЛГОРИТМ ДІЙ, ЯКИМ МОЖНА СКОРИСТАТИСЯ В ТАКИХ ВИПАДКАХ:

    По-перше, на всі відмови Держприкорджон служби треба вимагати пісьмового підтвердження та одразу його оскаржувати. В таких випадках вони будуть відчувати більше відповідальності та діяти не так нахабно.

    По-друге, згідно з роз’ясненнями самої Держприкордонслужби України та відповідно до статті 23 Закону України “Про доступ до публічної інформації” рішення, дії чи бездіяльність органів ДПС можуть бути оскаржені до Голови Державної прикордонної служби України, вищого органу або суду..

    По-третє, згідно ст. 14Закону України Про прикордонний контроль від 05.11.2009 № 1710-VI (rada.gov.ua)

    "Стаття 14. Порядок відмови у перетинанні державного кордону іноземцям, особам без громадянства та громадянам України

    …Особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України "Про звернення громадян" або до суду. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії. Оскаржене рішення може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним судом...".

    Відповідно до статті 24 Закону України “Про доступ до публічної інформації” відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень за:

    відмову в задоволенні запиту на інформацію;

    відстрочку задоволення запиту на інформацію;

    ненадання відповіді на запит на інформацію;

    надання недостовірної або неповної інформації;

    несвоєчасне надання інформації;

    невиконання органами Держприкордонслужби обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації”;

    інші рішення, дії чи бездіяльність органів Держприкордонслужби, що порушили законні права та інтереси запитувача.

    Особи, на думку яких їхні права та законні інтереси порушені органами Держприкордонслужби, мають право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди в порядку, визначеному законом

    Оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів Держприкордонслужби до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

    По-четверте, телефони Держприкодонслужби, які можуть згодитись в таких випадках!

    1598 (ДЛЯ ДЗВІНКІВ З МОБІЛЬНОГО); +38(044)527-63-63 (ДЛЯ ДЗВІНКІВ ІЗ-ЗА КОРДОНУ)

    - ТЕЛЕФОН ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ (СЛУЖБА «ДОВІРА»)

    (044) 527-64-29; (044) 239-84-80 (ФАКС)

    Пам'ятайте, що відмова у одному пункті пропуску не позбавляє Вас права виїхати в іншому. Проте, я ще раз наголошую на тому, що в Вас не виникне проблем із перетином кордону.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олександрович
    50%

    ВІТАЮ ВАС, СЕРГІЙ!

    А хто такі прикордонники, щоб аналізувати Ваш військово-обліковий документ? - Це повноваження ТЦК. Якщо у ТЦК претензій немає, все інше взагалі не клопіт прикордонників. Їх повноваження завершуються на перевірці факту Вашого перебування на військовому обліку в ТЦК, що підтверджується відповідним еВОД або ВОД на паперовому носії, виданому після 18.05.2024 р. Все інше не їх сфера повноважень.

    ТЦК, на подив, зробило цілком законно. Адже особи, що мають відстрочку - на ВЛК не направляються. Це логічно, бо навіщо забивати ВЛК зайвою роботою, якщо людина не може бути мобілізована. При цьому термін дії ВЛК - 1 рік.

    ВІдповідно до пункту 63 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби. Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    Для того, щоб військовозобов'язаний чоловік міг виїхати за кордон, він має мати при собі:

    1. Закордонний паспорт.

    2. Документи, що підтверджують інвалідність. Зокрема, це можуть бути один з таких документів:

    – посвідчення по інвалідності із зазначенням групи інвалідності (видається органами Соцзахисту населення, СОБЕЗ так званий);

    – пенсійне посвідчення із зазначенням групи інвалідності;

    – посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України, в яких зазначено групу та причини інвалідності;

    – довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соцдопомогу. Таку довідку можна отримати в УСЗН за місцем проживання людини з інвалідністю;

    САМЕ ОДИН З ТАКИХ, А НЕ УСІ АБО КІЛЬКА! Тобто якщо у особи є відповідне посвідчення, то ніякі інші документи не потрібні.

    !!! Довідка МСЕК (форма № 157-1/о) з 28.10.2022 р. не є належним документом, що дозволяє перетин кордону за версією виконавчої влади України.

    3. Військово-обліковий документ з якого видно, що Ви перебуваєте на військовому обліку станом після 18.05.2024 р.

    Найбільш достовірно це можна встановити із застосунку Резерв+. Можете встановити та пред"явити на кордоні. Хоча окремі прикордонники дозволяють собі вже розповідати, що не треба їм ніяки Резерв+ чи інші ВОДи... Гроші давай... На жаль такі реалії.

    Однак, з 18 травня вже легально вимагають документ, що підтверджує перебування на військовому обліку. Тобто у Вашому випадку військовий квиток. Ніякі відмітки у ньому щодо наявності права на відстрочку та таке інше наразі чинним законодавством не передбачене, але що в голові та які неофіційні вказівки дані інспекторам прикордонного контролю в конкретний період часу Вам ніхто не скаже, крім осіб, які дотичні до ДПСУ.

    ОТЖЕ, при перетині кордону вони можуть перевірити ЛИШЕ ФАКТ ПЕРЕБУВАННЯ НА ОБЛІКУ в ТЦК, а не аналізувати військово-облікову спеціальність, дату проведення ВЛК та інші речі, які їх не стосуються.

    В будь-якому разі, Ви наразі маєте законне право перетину державного кордону як особа з інвалідністю і його обмежити ніхто на законних підставах не може.

    Якщо відмовляють на одному пункті пропуску - це не заважає спробувати виїхати через інший, адже на полі відсутності чіткого правового регулювання - важливе значення має особистісний фактор особи, що здійснює пропуск.

    Звісно, що теоретично можуть відмовити з будь-яких надуманих підстав, чи взагалі без підстав. Ситуація щодо кордону неоднозначна і кожним прикордонним законом тлумачиться по-своєму.. залежно від думки керівника такого прикордонного загону чи навіть наявності негласних вказівок з Києва не випускати навіть дітей 16-17 річних... Нажаль це факт, що підтверджується і судовою практикою. Одні прикордонники випускають людину з одним пакетом документів, він повертається потім до України, пробує виїхати з тими ж документами вже через інший пункт пропуску і його не випускають. В той же час, суди як правило демонструють адекватність сприйняття ситуації та стають на бік людей, чиї права порушують прикордонники.

    Тож у разі відмови, Вам необхідно отримати письмове Рішення про відмову у перетинанні державного кордону України, за формою, затвердженою Наказом МВС України від 05.06.2023 № 457. Це обов'язкова умова. Не видати таке рішення прикордонники не можуть, хоча судячи з практики деяких людей, можуть бути спроби ввести в оману, що таке рішення не видається. У разі відмови надати рішення можна оскаржувати такі дії посадової особи шляхом вимоги проінформувати безпосереднього керівника пункту пропуску. Так само можна фіксувати протиправні дії на диктофон телефона та / або на відео...

    Крім цього, ефективним є дзвінок на гарячу лінію Адміністрації ДПС України - +38(044) 527-63-63 (міський номер для дзвінків з України та із за кордону) або на багатоканальний номер 1598 (для безкоштовних дзвінків з мережі фіксованого зв"язку або мобільних оператрів зв"язку на території України). Телефони є цілодобовими.

    Також можна звернутися через Телеграм бот служби "Довіра" ДПСУ. https://t.me/DPSUkr

    Ви маєте знати, що Рішення про відмову складається у 2-х екземплярах, а тому варіант, коли вам просто дають сфотографувати оригінал недопустимий. У вас має бути 1 примірник в оригіналі!!!

    Обов’язково потрібно перевірити на правильність усі відомості вказані у Рішенні про відмову. Зокрема Ваші дані, дані пункту пропуску та посадової особи, яка його прийняла. У формулювання підстав відмови бажано не лізти, тому що чим кривіше воно сформульовано прикордонниками, тим краще для Вас і Вашого юриста.

    Часто виникає запитання громадян чи потрібно підписувати Рішення про відому у виїзді за кордон. Це не обов’язково, але якщо Ви отримуєте свій примірник, то підписати треба і в цьому немає нічого страшного. Єдине, що з моменту отримання Рішення почнеться відлік строків на оскарження цього рішення і скаргу можна буде подати протягом 30 днів. З іншого боку, навіть якщо Рішення ви не отримуєте і відповідно не розписуєтесь на місці, то в подальшому, коли Ви отримаєте рішення і захочете подати скаргу, можуть виникнути проблеми із строками.

    Адміністрація ДПСУ скоріше за все займе позицію відносно пропуску вами строку на оскарження. З цим звісно можна боротись, але це додаткова проблема яка потребуватиме багато часу на її вирішення.

    Після отримання Рішення, потрібно невідкладно писати і подавати Скаргу на Рішення про відмову в перетинанні державного кордону України. Скарга подається на ім"я Начальника органу охорони державного кордону. Моя думка така, що скаргу краще писати і подавати за підтримки юриста, тому що тут важливо дуже добре обґрунтувати позицію громадянина, який має намір виїхати за кордон і переконати ДПСУ, що така позиція правильна.

    Хоча, як правило, звісно нікого Ви не переконаєте, бо у них на усе одна позиція - "Вони Боги, вони праві, а всі інші - дурні і гуляти вийшли".

    У випадку незадоволення Скарги начальником, потрібно оскаржувати таке рішення в судовому порядку.

    Завжди раджу йти паралельно і не чекати відповіді з Державної прикорднної служби, а йти до суду. Якщо скаргу задовільнять, це може бути підставою для суду визнати факт примирення сторін. З іншого боку, Ви точно не пропустите строк оскарження, адже дуже часто в адміністративних судах скорочують строк позовної давності після досудового оскарження - з 6 до 1 місяця і потім залишають позовні заяви без розгляду - за пропущеним строком звернення.

    Звісно мною описані крайні випадки, які все ж інколи трапляються. Тож краще бути обізнаним та попередньо готовим, ніж коли протиправна поведінка військовослужбовця АДПСУ застане зненацька.

    Щасти Вам у реалізації задуманого!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    14.9%

    Вітаю Вас.

    Відмітка у військово-обліковому документі взагалі НЕ ГРАЄ ролі для виїзду за кордон особи з інвалідністю. Про це нам говорить і теорія, і практика, якої у мене було більш, ніж достатньо.

    У даній ситуації чоловік має безумовне право на перетинання кордону. Давайте розбиратися детальніше. Пізніше надам Вам практичні рекомендації.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 27 січня 1995 р. № 57 Київ

    Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    ...

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність);

    ДПСУ можуть аналізувати його військово-обліковий документ та вимагати оформлену відстрочку, якщо особа до сих пір перебуває на облік.

    У ЗВ'ЯЗКУ З ЦИМ ДО ВАС ЛОГІЧНІ ПИТАННЯ: ЧИ МАЄТЕ ВИ ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВИЙ ДОКУМЕНТ, ЧИ УТОЧНЮВАЛИ ВИ СВОЇ ОБЛІКОВІ ДАНІ? ЧИ МАЄТЕ ВИ ЕЛЕКТРОННИЙ ВОД?

    Якою взагалі є тенденція та що робити, коли Вам відмовляють?

    1. Підготуватися заздалегідь (сформувати чітку правову позицію, орієнтовану на постанову КМУ № 57), за потреби роздуркувати нормативно-правовий акт, бути готовим відстоювати свої права). Не зайвим буде супровід юриста (адвоката) в офлайн або онлайн режимі.

    2. Багато в чому успіх залежить навіть від конкретної зміни прикордонників та відповідної посадової особи.

    3. По можливості - намагайтеся перетинати кордон в денну пору доби, аби працівники ДПСУ не мали змоги обгрунтувати відмову як неможливість перевірки Ваших документів.

    4. Беріть із собою якомога більшу кількість документів (виписки, медичні документи, посвідчення тощо). При змозі спробуйте документально оформити мету виїзду за кордон (особливо стосується тих, хто здійснює супровід особи з інвалідністю або особи, яка потребує постійного стороннього догляду).

    5. Відмова у перетині кордону на одному пункті не забороняє Вам спробувати виїхати через інший, у тому числі за наявності письмової відмови, оформленої у порядку статті 14 Закону України "Про прикордонний контроль".

    Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    З повагою!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України