Начните консультацию с юристом онлайн
Помогите. Сыну 26 лет, есть только приписное. Он забронированный. Был в ТЦК, просил внести в Обериг, данные идентификационного кода ( у него его раньше не было), чтоб подтянулся в дії его электронный ВОД. ТЦК предложило пройти ВЛК, чтоб получить ВОД. Но согласно п.63 Постановы560 ВЛК забронированным можно не проходить. Скажите план действий . Какие документы нужны1960@
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (10)
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.
Як наслідок - нехай не погоджується.
Підстава відмови - п. 63 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Нехай син оформить електронний військово-обліковий документ через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...
Якщо син є заброньованим і ця інформація відображається в Резерв+ або ДІЇ - він не підлягає мобілізації, адже стоїть на спеціальному обліку та його не повинні направляти на ВЛК.
Згідно пункту 2 постанови КМУ 76 Військовозобов’язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
Син може при зустрічі з ТЦК використовувувати е-ВОД, адже згідно пункту 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
Проте, він не застрахований від того, що йому вручать повістку на уточнення даних.
Згідно пункту 63 Постанови КМУ 560 Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.
Отже, постановою КМУ №560 передбачено, що сина не можуть направити на ВЛК під час дії відстрочки (бронювання), але так як він свого часу не ставна військовий облік військовозобов'язаних на нього можуть здійснювати тиск, щоб він пройшов ВЛК. В будь-якому випадку він не підлягає мобілізації, тому в разі вручення мобілізаційного розпорядження - нехай вимагає Акт відмови, де вкажете, що маєте право на відстрочку, яким йому не дали скористатися та викликає поліції та ДБР, щоб зафіксувати перевищення службових повноважень працівниками ТЦК.
Підтвердженням того, що син маєте бронювання є інформація у електронному військово-обліковому документі.
Згідно пункту 19 постанови КМУ 650 У разі позитивного результату перевірки, проведеної відповідно до пункту 18 цього Порядку, засобами Реєстру військовозобов’язаних автоматично здійснюється переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки.
З моменту переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік він вважається заброньованим та йому надається відстрочка на період, визначений пунктом 2 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650.
21. Інформація (відомості, дані) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (бронювання) відображається у військово-обліковому документі в електронній формі.
22. За заявою працівника в електронній формі, поданою засобами Порталу Дія, може формуватися витяг про бронювання військовозобов’язаного (далі - витяг), який є документом, що підтверджує надання військовозобов’язаному відстрочки.
Згідно пункту 13 Порядку. Надана відстрочка підлягає анулюванню у разі:
1) закінчення строку її дії;
2) завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
3) позбавлення підприємства, установи та організації статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період органом, який прийняв рішення про визначення такого підприємства, установи та організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
4) ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації;
5) звільнення військовозобов’язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації);
6) тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з підприємством;
7) обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації;
8) надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;
9) припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення - для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України;
10) невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності.
Отже, так як Ваш син має відстрочку (бронювання) - його не мають право направляти на ВЛК. Проте, навіть, після проходження ВЛК - відстрочку не анулюють, а сина не мобілізують. При перевищенні службових повноважень працівниками ТЦК - звертайтесь до поліції.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Спасибо, но у него не формируется электронный ВОД, т.к. забронированный по паспортным данным, не было ИНН. Сейчас он его получил и просит тцк внести данные в Оберіг,чтоб сформировался ВОД электронный, а они настаивают на ВЛК, чтоб получить новый ВОД бумажный.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВашому сину потрібно мати докази про те, що він є заброньованим.
Чи є в Резерв+ відомості про бронювання? Чи надало підприємство сину Витяг про бронювання ?
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
ВІДСТРОЧКА ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ТА ПОСТАНОВКА НА ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК (ОТРИМАННЯ ВОД) ТО ДВА РІЗНИХ ПРОЦЕСА.
Законодавство не забороняє направляти працівників, включених до списку військовозобов'язаних, для проходження медичного огляду з метою визначення їх придатності до військової служби, вважають у Департаменті мобілізації Міністерства оборони України.
НЕ ОТРИМАННЯ ПАПЕРОВОГО ВОД В ПОДАЛЬШОМУ МОЖЕ СТАТИ ПЕТЕШКОДОЮ ДЛЯ ПРОДОВЖЕННЯ БРОНЮВАННЯ.
ВЛК ДЛЯ ЗАБРОНЬОВАНОГО НЕ ЗАГРОЖУЄ МОБІЛІЗАЦІЄЮ, ЯКЩО СПОВІСТИТИ ТЦКСП ПРО БРОНЮВАННЯ ДО ВЛК.
З 18 червня 2024 року набрала чинності Постанова Кабміну № 721.
Цією постановою внесені зміни до Порядку № 559, яким у травні цього року було затверджено вимоги до ВОД нового зразка.
Нагадаємо, що до 18 травня цього року військово-обліковими документами вважалися:
Однак з 18 травня отримують не військовий квиток чи посвідчення для підтвердження свого статусу, а військово-обліковий документ, який видається за єдиною формою.
ВОД може бути в електронній та паперовій формі. При цьому ВОД в електронній формі та ВОД у паперовій формі мають однакову юридичну силу. Про це вказано у п. 9 Порядку № 559.
Які вимоги встановлені до ВОД в електронній формі та чи може він повноцінно замінити ВОД у паперовій формі?:
Головна вимога передбачена у п. 81 Порядку № 559. ВОД в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
Саме через QR-код можна перевірити відомості, які вказані у ВОД в електронній формі.
Чому це важливо? Тому що ВОД в електронній формі може бути роздрукований. Про це вказано у новому п. 82 Порядку № 559.
Це має дещо спросити для роботодавців процедуру прийняття на роботу осіб, які є військовозобов’язаними або призовниками, але не мають військово-облікового документу ні старого, ні нового зразка в паперовій формі. Обов’язок роботодавця в частині перевірки таких документів наразі діє і його не скасовано - це передбачено у п. 34 Порядку № 1487.
А у п. 20, який згадано у п. 34 Порядку № 1487, визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Роботодавець має перевірити наявність військово-облікового документу у кандидата при прийнятті його на роботу. І якщо у нього немає ВОД у паперовій формі, то він може надати для перевірки ВОД в електронній формі. При цьому він може завантажити копію цього документу у форматі PDF файлу. Це також передбачено у новому п. 82 Порядку № 559.
Але доцільно також і посадовій особі відділу кадрів при оформленні нового працівника перевірити ВОД в електронній формі через додаток Резерв+. Оскільки цей застосунок дозволяє сканувати QR-код електронного ВОД і без авторизації у додатку, то працівник відділу кадрів при оформленні новоприйнятого працівника на роботу може перевіряти QR-код його електронного ВОД, використовуючи свій смартфон. Працівник у свою чергу може особисто сформувати ВОД у форматі PDF файлу і передати посадовій особі відділу кадрів. Такий файл слід роздрукувати і можна додати до особової справи працівника.
Але чи достатньо такої роздруківки для повноцінного військового обліку працівника за місцем його роботи і чи є у цьому ризики з точки зору відповідальності за достовірність військового обліку?:
Скоріш за все роздрукована копія PDF файлу - це варіант тимчасового вирішення питання, щоб виконати вимоги п. 37 Порядку № 1487, де вказано, що до справи, яка має бути сформована до відповідних списків персонального військового обліку, додаються копії військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зверніть увагу на те, що роздрукована копія електронного ВОД може бути додана за умови, що у ній є вся інформація для заповнення всіх відповідних граф списку і така інформація є актуальною!
Але чи завжди це так? У п. 7 Порядку № 559 вказано, що ВОД в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.
І в ньому вказується інформація, яка вже «підтягнулася» в Єдиний держреєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів із інших держреєстрів. Можна навіть не сумніватися, що така інформація може бути частково недостовірна або неактуальна.
Саме тому важливо врахувати, яка дата і який час оновлення облікових даних та дата і час формування ВОД вказані у PDF-копії ВОД. Нагадаємо, що з 18 травня по 16 липня цього року всі військовозобов’язані, призовники та резервісти мають оновити свої військово-облікові дані. Тож логічно, що дата оновлення ВОД має відповідати цьому періоду.
Крім того важливо врахувати п. 7 Порядку № 559, де вказано, що строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов’язаних та резервістів.
Зверніть увагу, що ВОД в електронні формі за певних умов може бути недійсним!
Про це також вказано у п. 7 Порядку № 559:
Давайте уточнимо, про які відомості йдеться.
- прізвище, власне ім'я (усі власні імена); по батькові (за наявності);
- дата народження;
- Індивідуальний податковий номер;
- відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;
- відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);
- відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);
- відомості щодо звернення або надсилання до Нацполіції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення.
Отже ВОД в електронній формі вважається недійсним, якщо він містить вказані відомості, які на момент зчитування інформації не відповідають відомостям в ЄДРПВР.
Чи може посадова особа відділу кадрів перевірити достовірність всіх цих відомостей, маючи лише застосунок Резерв+? Навряд чи.
Тож як бути?
Давайте виходити з того, що поява ВОД в електронній формі базується на тому, що особа має також ВОД у паперовій формі. Чи не за таким принципом сформовано такі електронні документи як паспорт громадянина України чи посвідчення водія у додатку Дія?
Тому доцільно все ж запропонувати працівнику звернутися до ТЦК і отримати ВОД у паперовій формі (тобто на бланку). Особливо це важливо у разі, якщо у його електронному ВОД відсутня дата оновлення даних, або відомості по окремих реквізитах взагалі відсутні.
Відсутність паперового ВОД у працівника суттєво ускладнить, або й взагалі зробить неможливим його бронювання, якщо у підприємства є для цього підстави.
Нагадаю, що відповідно до п. 3 Порядку № 76 керівники підприємств, установ та організацій відповідають за включення військовозобов’язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов’язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.
Тож для керівника підприємства важливо, щоб у списках, які подаються для бронювання працівників, були вказані достовірні і актуальні військово-облікові дані.
Та й звірка з ТЦК також може мати негативні наслідки, якщо виявиться, що у працівника є ВОД в електронній формі, який містить помилкову або недостовірну інформацію.
Тому ВОД в електронній формі – це практично і сучасно, але з військово-обліковим документом на бланку все ж більш безпечно. Принаймні для керівника підприємства, де працює військовозобов’язаний, у якого є ВОД лише в електронній формі.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Тетяна!
Як сина забронювали з приписним свідоцтвом? Через Дію? Сину не вдалось сформувати е-ВОД?
Згідно статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
1) заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку".
Згідно Постанови КМУ №76 "Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час":
"12. Витяг, засвідчений підписом керівника та скріплений печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов’язаному відстрочки.
Витяг видається військовозобов’язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 4."
"Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом".
Процедура надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв’язку з бронюванням та відстрочки, передбаченої підпунктами 16-23 пункту 1 додатка 5, не передбачає направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".
З повагою, адвокат Айвазян.
Но ведь нужно получить актуальный ВОД
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеТак, Тетяна, я це розумію. Тому і задаю Вам питання з приводу того, чи сформувався е-ВОД. Бачу вже, що не сформувався.
Тоді у Вас є такі шляхи вирішення питання:
1. Спробувати надіслати до ТЦК письмову заяву із проханням внести дані до реєстру та, отримавши відповідь від останнього з відмовою, оскаржувати її.
2. Отримати паперовий ВОД та пройти ВЛК, як того бажає ТЦК.
3. Якщо син не буде проходити ВЛК, то також, як і у першому варіанті, отримати письмову відмову від ТЦК в оформленні військово-облікового документу у зв'язку із тим, що син не пройшов ВЛК, та оскаржувати її.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Загалом якщо уважно проаналізувати вимоги чинного законодавства, можливо знайти норми, які б свідчили про необов'язковість проходження чоловіком ВЛК у даній ситуації.
Втім, моя СУБ'ЄКТИВНА точка зору полягає в тому, що ВЛК пройти ПОТРІБНО, Без медичного огляду військово-лікарською комісією чоловіку дійсно можуть не видати актуальний військово-обліковий документ, а займатися у даній справі судовими засіданнями Вам точно не вигідно.
Головна його гарантія - ВІН МАЄ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ.
Якщо він був заброньований через ДІЮ, він автоматично повинен був бути зарахований на спеціальний військовий облік, як передбачено чинним законодавством. За таких умов, ТЦК не має жодного права та інструментів для відміни цього статусу, ніяким чином не можуть вплинути на бронювання. Але оновити військово-обліковий документ Ви точно повинні, для цього до ТЦК йти доведеться.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 5 червня 2024 р. № 650 Київ
Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану
19. У разі позитивного результату перевірки, проведеної відповідно до пункту 18 цього Порядку, засобами Реєстру військовозобов’язаних автоматично здійснюється переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки.
З моменту переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік він вважається заброньованим та йому надається відстрочка на період, визначений пунктом 2 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650.
...
22. За заявою працівника в електронній формі, поданою засобами Порталу Дія, може формуватися витяг про бронювання військовозобов’язаного (далі - витяг), який є документом, що підтверджує надання військовозобов’язаному відстрочки.
23. Витяг формується в електронній формі засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття його змісту. Витяг надсилається засобами Порталу Дія в електронний кабінет користувача.
24. Витяг містить інформацію про:
повне найменування державного органу, підприємства, установи;
код державного органу, підприємства, установи згідно з ЄДРПОУ;
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) військовозобов’язаного;
дату народження військовозобов’язаного;
реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
серію (за наявності) та номер (за наявності) військово-облікового документа військовозобов’язаного або унікальний номер запису в Реєстрі військовозобов’язаних;
найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов’язаний перебуває на обліку;
дату формування витягу;
номер витягу;
строк дії відстрочки.
Якщо Ви маєте на руках Витяг, який містить передбачену вище інформацію, Ви офіційно вважаєтеся заброньованим. ТЦК не має можливості Вас мобілізувати.
Тому я за те, аби проходити ВЛК та отримувати нормальний паперовий ВОД. Крім того, наразі, за наявності бронювання, це найкращий час для проходження ВЛК.
Які наслідки того, що чоловік усно відмовився від повторного ВЛК, не отримав на нього направлення і не має паперового військово-облікового документа, а лише електронний?
Скажімо так, можливо серйозних наслідків і не буде, але все ж мати паперовий військово-обліковий документ - РЕКОМЕНДУЮ, тим паче, що Ви вже були в ТЦК і пройшли одного разу ВЛК.
Хоча юридично - електронний і паперовий ВОД мають однакову юридичну силу.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 16 травня 2024 р. № 559 Київ
Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа
9. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
10. Відомості про сформований військово-обліковий документ в електронній формі відображаються у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
11. Перевірка військово-облікового документа в електронній формі здійснюється шляхом зчитування QR-коду ініціатором перевірки за допомогою технічних засобів, які дають змогу відтворити відомості військово-облікового документа в електронній формі у формі інформаційного повідомлення.
QR-код повинен бути придатним для зчитування технічними засобами ініціатора перевірки, цілісним, неушкодженим, нанесеним на будь-який носій достатнього розміру та необхідної контрастності.
Підставою непідтвердження військово-облікового документа в електронній формі є непридатність QR-коду для зчитування технічними засобами.
Яким чином потрібно вчинити, щоб дотриматися норм законодавства, уникнути повторного штрафу та не піддатися ризику бути мобілізованим найближчим часом
Свої рекомендації вище я зазначив. Чоловік вже має право на відстрочку, і головне, як я зрозумів - ТЦК НІЧОГО ПРОТИ ЦЬОГО НЕ ЗАПЕРЕЧУЄ. ЇХНІ ДІЇ ЗАГАЛОМ ВІДПОВІДАЮТЬ ЗАКОНОДАВСТВУ ТА ЛОГІЦІ СИТУАЦІЇ.
З повагою!
Адвокат, г. Киев, 11 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас! Ваш син, як заброньований працівник, має певні права і обов'язки, зокрема пов'язані з військовим обліком. Давайте розглянемо, що варто зробити в цій ситуації.
Чи потрібно проходити ВЛК?
Згідно з п. 63 Постанови № 560, заброньовані працівники не зобов'язані проходити військово-лікарську комісію (ВЛК), якщо вони вже мають бронь. Однак отримання повного військово-облікового документа (ВОД), який є основним документом замість приписного, може вимагати проходження ВЛК, якщо у військкоматі наполягають на цьому.
План дій:
Висновок:
Ваш син може уникнути проходження ВЛК, якщо військкомат визнає, що його бронь звільняє від цього обов'язку. Зосередьтеся на поданні заяви на отримання ВОД, використовуючи всі наявні документи.
З повагою, адвокат Середницький.
Бережіть себе!