Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 28 августа 2024, вопрос №118400 340₴

Добрий день. Чи може юридичнв особа передати автомобіль конкретному військовослужбовцю і як це оформити?

Фермерське господарство є власником авто. Чи можна зняти з реєстрації і передати у власність конкретного військовослужбовця?

Ответы юристов (6)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    23.5%

    Вітаю Вас!

    На мою точку зору - це можливо, але в порядку дарування атвомобіля від фермерського господарства конкретному військовослужбовцеві та оформлення відповідної операції через сервісні центри МВС.

    Стаття 346 ЦКУ серед підстав припинення права власності на майно передбачає, що право власності припиняється у разі: відчуження власником свого майна або відмови власника від права власності. З практики застосування термінів у юриспруденції у цівільному праві відчуження майна - це передача майна у власність іншій особі. Відчуження майна пов'язане з припиненням права власності і може здійснюватися на основі договору, у цьому разі - договору дарування.

    До речі, передача автомобіля Збройним силам України має всі ознаки операції дарування. Правові основи операції дарування наводяться у ст. 717 — 728 ЦКУ. За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно у власність.

    Документальне оформлення

    Факт здійснення підприємством господарської операції (безоплатна передача вантажного автомобіля не є винятком) повинен підтверджуватися документально. Насамперед таке рішення має бути зафіксоване у наказі керівника підприємства. Для підтвердження податкових наслідків (про що далі) рекомендуємо безоплатну передачу вантажного автомобіля оформити договором, зокрема укласти договір дарування.

    Повний алгоритм дій: https://online.dtkt.ua/2014/31/55887

    З повагою!

    Карпенко Андрій Володимирович
    10.3%

    Вітаю!

    ЦЕ МОЖЛИВО ТІЛЬКИ ЧЕРЕЗ ОФІЦІЙНЕ ДАРУВАННЯ З ОБОВ'ЯЗКОВОЮ ПЕРЕРЕЄСТРАЦІЄЮ.

    Дерій Владислав Олегович
    23.5%

    Доброго дня, Олександре!

    Згідно частини 6 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" з моменту оголошення загальної мобілізації транспортні засоби, які призначені для доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період та перебувають на військовому обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, забороняється відправляти за межі території України та до інших областей, передавати права власності на них юридичним особам або громадянам, в оренду (лізинг), надавати їх як предмет застави для виконання зобов’язань за договорами про надання кредиту та гарантії перед банківською установою, а також вчиняти інші дії, що унеможливлюють передачу таких транспортних засобів Збройним Силам України та іншим військовим формуванням.

    Тобто, це означає, що в разі перебування автомобіля на військовому обліку, то передача його конкретному військовослужбовцю, а не військовій частині або іншому військовому формуванню може мати певні складнощі.

    Проте, якщо ФГ вирішило передати свій автомобіль на потреби захисника, таке рішення необхідно оформити документально.

    По-перше, необхідно видати наказ, в якому визначити конкретно: який транспортний засіб, якої вартості (остаточної балансової) вирішено передати, а також наказати бухгалтерії провести всі необхідні операції в бухгалтерському та податковому обліку.

    По-друге, необхідно враховувати, що добровільна передача транспортних засобів, які перебувають на балансі підприємства, з юридичної точки зору вважається даруванням. Згідно з нормами Цивільного кодексу України підприємство (дарувальник) передає конкретному військовому (обдарованому) безоплатно майно (дарунок) у власність. Тому для того, щоб у подальшому не було проблем з контролюючими органами, потрібно укласти договір дарування. Це можна зробити у нотаріуса або сервісному центрі МВС.

    По-третє, слід оформити первинні документи, які підтверджують передавання транспортного засобу. Право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття. Документом, який це може засвідчити, буде акт приймання-передавання транспортних засобів, де зазначити інформацію про авто (марку, модель, рік випуску, ідентифікаційні номери його складових частин), вартість тощо. Також у такому акті варто зазначити мету передавання – забезпечення потреб оборони України під час воєнного стану. Цей документ має бути підписаний керівником підприємства або уповноваженою особою, з одного боку, та з іншого боку – військовослужбовцем.

    Окрім того, для зняття з бухгалтерського обліку переданого транспортного засобу необхідно оформити акт списання основного засобу встановленої форми і відобразити шляхом визнання витрат у сумі його залишкової вартості та списанням нарахованого зносу.

    Враховуючи, що у даному випадку дарунком є транспортний засіб, поставлений на облік, постає питання його перереєстрації з підприємства на військового, якому він переданий. Порядок такої перереєстрації, затверджений Кабміном, передбачає зробити це протягом 10 діб. Якщо така можливість відсутня, строк проведення такої перереєстрації продовжується, зокрема, у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. У разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов’язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом дев’яноста днів.

    Що стосується оподаткування такої операції, як дарування транспортного засобу, то необхідно враховувати зміни, внесені до ПКУ. А саме: операції з безоплатної передачі транспортних засобів військовим формуванням для потреб оборони України під час воєнного стану не підлягають оподаткуванню ПДВ.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Середницький Євгеній Вікторович

    Добрий день! Юридична особа, така як фермерське господарство, може передати автомобіль конкретному військовослужбовцю, але це потребує дотримання певних процедур.

    Процедура передачі автомобіля військовослужбовцю:

    1. Виділ автомобіля з балансу підприємства:
      • Спочатку автомобіль потрібно зняти з балансу підприємства. Це робиться шляхом складання внутрішніх документів (наказ, акт передачі), що підтверджують рішення про передачу автомобіля.
    2. Зняття автомобіля з реєстрації в сервісному центрі МВС:
      • Для цього необхідно звернутися до сервісного центру МВС з відповідними документами (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, документи на право власності від юридичної особи, наказ про зняття з балансу та інші документи).
      • Після цього автомобіль буде знятий з реєстрації як транспортний засіб підприємства.
    3. Переоформлення власності на військовослужбовця:
      • Для цього укладається договір дарування або купівлі-продажу між фермерським господарством та військовослужбовцем.
      • Договір необхідно засвідчити у нотаріуса.
      • Військовослужбовець звертається до сервісного центру МВС для реєстрації автомобіля на своє ім'я.

    Необхідні документи:

    • На етапі передачі від підприємства:
      • Наказ про зняття автомобіля з балансу.
      • Акт приймання-передачі транспортного засобу.
      • Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт).
      • Витяг з ЄДР про правоздатність фермерського господарства.
    • На етапі переоформлення на військовослужбовця:
      • Паспорт та ідентифікаційний код військовослужбовця.
      • Договір дарування або купівлі-продажу.
      • Заява на реєстрацію транспортного засобу.
      • Оплата послуг МВС.

    Важливо:

    • Переконайтеся, що автомобіль не має обтяжень (застав, арештів).
    • У випадку дарування необхідно врахувати питання оподаткування. Військовослужбовець може бути звільнений від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) за умови відповідності законодавчим вимогам.
    • Якщо автомобіль передається для використання в зоні бойових дій, можна розглянути можливість передачі автомобіля на баланс військової частини, що може бути більш доцільним і спростить питання оподаткування.
    Богун Сергій Павлович
    23.5%

    Доброго дня.

    Статтею 34 Закону України «Про дорожній рух», зокрема, передбачено, що власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов’язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

    Державна реєстрація транспортних засобів здійснюється на підставі пунктів 6-32 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388.

    Транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами в сервісних центрах МВС.

    Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку:

    договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;

    укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

    нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

    договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб’єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб’єктів уповноваженою особою і скріплені печаткою;

    свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати;

    рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном;

    рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність;

    копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;

    довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;

    акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;

    митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;

    договір фінансового лізингу;

    акт про проведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби;

    інші засвідчені та оформлені в установленому порядку документи, що підтверджують набуття, перехід та припинення права власності на транспортний засіб відповідно до закону.

    Договір дарування — це договір, за яким одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати у майбутньому іншій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

    У сервісних центрах МВС здійснюється перереєстрація транспортного засобу на нового власника за договором дарування.

    Як наслідок - можете укласти договір дарування транспортного засобу військовослужбовцю.

    Токмач Галина Миколаївна
    19.1%

    Добрий день!

    По акту прийому-передачі Ви можете передати авто безпосередньо військовослужбовцю.

    Згідно статті 1 ЗУ "Про гуманітарну допомогу" набувачі гуманітарної допомоги - фізичні та юридичні особи, які її потребують і яким вона безпосередньо надається.

    Отже, спочатку військовослужбовець повинен надіслати звернення про надання конкретного виду допомоги. Потім Ви оформляєте акт прийому-передачі авто. Наступним кроком буде реєстрація авто військовослужбовцем у сервісному центрі МВС.

    Успіхів!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України