Задайте вопрос юристу

856 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 01 сентября 2024, вопрос №118654 350₴

Можно ли выехать 17-летнему гражданину Украины без приписного?

Здравствуйте, мне недавно исполнилось 17 лет (31.05.24). С 2022 года я нахожусь заграницей (с 14-и лет) не возвращаясь в Украину, не вставал на военный учёт.
Могу ли я сейчас в сентябре беспрепятственно пересечь границу Украины (въезд и выезд)? Есть ли ограничение по времени (кроме совершеннолетия)?
Могу я передвигаться по Украине без приписного?
Обязательно ли вставать на военный учёт?
В какие сроки нужно встать на военный учёт (сделать приписной)? Сразу по приезде? Когда наступает ответственность за отсутствие?
Если есть нюансы, в чём будут заключаться трудности?

Ответы юристов (5)

    Айвазян Юрий Климентьевич

    Доброго дня, Антоне, ще раз!

    Знайшов єдине питання, яке Ви не ставили у попередньому, то ж, надаю відповідь на нього.

    В какие сроки нужно встать на военный учёт (сделать приписной)? Сразу по приезде? Когда наступает ответственность за отсутствие?

    Відповідно до Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:

    1) перебувати на військовому обліку:

    за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов’язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов’язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;

    2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів;

    Згідно із Законом України "Про військовий обов'язок та військову службу":

    Стаття 14. Взяття громадян України на військовий облік призовників.

    5. Органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, заклади освіти незалежно від підпорядкування і форми власності щороку у строки та в порядку, встановлені Кабінетом Міністрів України, зобов’язані подавати до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки списки громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік призовників.

    6. Для взяття на військовий облік призовників громадяни України зобов’язані особисто прибути до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк, визначений у повістці, та подати необхідні документи, перелік яких установлюється Міністерством оборони України.
    Могу ли я сейчас в сентябре беспрепятственно пересечь границу Украины (въезд и выезд)?

    Можете. В Вас не мають права вимагати ВОД до 18 років.

    Есть ли ограничение по времени (кроме совершеннолетия)?

    Після настання Вам 18 років Ви вже не зможете перетинути кордон без підстави, перелік яких визначений Потановою КМУ №57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України"https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-п#Text

    Могу я передвигаться по Украине без приписного?

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перевірка військово-облікових документів під час мобілізації.

    49. У період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

    Обязательно ли вставать на военный учёт?

    Так, Вам потрібно стати на військовий облік та отримати ВОД.

    Відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу":

    Стаття 14. Взяття громадян України на військовий облік призовників

    1. Взяття громадян України на військовий облік призовників проводиться з метою визначення наявних людських ресурсів, ступеня їх придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей.

    2. Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.

    3. Щороку протягом січня - березня беруться на облік громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років.

    Если есть нюансы, в чём будут заключаться трудности?

    У майбутньому труднощі можуть виникнути при перетині кордону після травня 2025 року. Як я і зазначав вище, для виїзду після 18 років Вам потрібна буде відповідна підстава.

    Крім того, після настання Вам 18 років та знаходячись в Україні, Ви можете бути призвані на проходження базової військової служби. Проте, маєте право до 24 років обрати дату праходження останньої.

    Відповідно до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу"

    "Стаття 15. Направлення громадян України для проходження базової військової служби.

    1. Для проходження базової військової служби направляються придатні для цього за станом здоров’я громадяни України чоловічої статі (жіночої статі - добровільно), яким до дня відправлення на базову військову службу виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку.

    Зазначені громадяни України можуть один раз обрати рік проходження базової військової служби до досягнення ними 24-річного віку.

    2. Громадяни України, які перебувають на військовому обліку призовників, у добровільному порядку можуть бути прийняті на військову службу за контрактом на умовах, передбачених частиною першою статті 20 цього Закону, та в порядку, визначеному положеннями про проходження військової служби громадянами України.

    3. Направлення громадян України для проходження базової військової служби включає:

    прибуття на медичний огляд, професійно-психологічний відбір та засідання комісії з питань направлення для проходження базової військової служби;

    проходження медичного огляду (у тому числі, за необхідності, направлення на додаткове медичне обстеження);

    проведення професійно-психологічного відбору;

    засідання комісії з питань направлення для проходження базової військової служби;

    прибуття за зазначеними в повістці районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки адресою та часом для відправлення у навчальну частину (центр) для проходження базової військової служби та знаходження у відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (обласному збірному пункті) до відправлення у навчальну частину (центр).

    4. Організація направлення громадян України для проходження базової військової служби здійснюється районними державними адміністраціями (виконавчими органами міських рад) у взаємодії з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки та органами місцевого самоврядування.

    5. Порядок організації підготовки та направлення громадян України для проходження базової військової служби визначається цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

    6. Строки направлення та чисельність громадян України, які направляються на базову військову службу, а також обсяги видатків для забезпечення направлення на базову військову службу, визначаються Кабінетом Міністрів України.

    "Стаття 17. Відстрочка від направлення для проходження базової військової служби.

    1. Відстрочка від направлення для проходження базової військової служби надається призовникам, які:

    визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я;

    навчаються у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, вищої духовної освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти, в інтернатурі або докторантурі (зазначена відстрочка надається до досягнення особою 24-річного віку);

    обрали відповідний рік, в якому бажають пройти базову військову підготовку;

    мають право на звільнення з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 цього Закону.

    2. Відстрочка від направлення для проходження базової військової служби надається призовникам, яким повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або стосовно яких кримінальна справа розглядається судом, до прийняття відповідного рішення.

    3. У випадках, не передбачених цим Законом, відстрочка від направлення для проходження базової військової служби може бути надана призовникам згідно з рішенням комісії вищого рівня за поданням районних (міських) комісій з питань взяття на військовий облік.

    4. Призовники, яким надано відстрочку від направлення для проходження базової військової служби у зв’язку з навчанням у закладах освіти або через сімейні обставини, зобов’язані щороку, до 1 жовтня, подавати до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують їхнє право на відстрочку".

    Стаття 18. Звільнення від проходження базової військової служби.

    1. Від проходження базової військової служби звільняються призовники:

    які визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;

    які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах".

    Інших проблем у Вашому випадку не вбачаю.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас, Антоне!

    Могу ли я сейчас в сентябре беспрепятственно пересечь границу Украины (въезд и выезд)? Есть ли ограничение по времени (кроме совершеннолетия)?

    З в'їздом на територію України точно жодних проблем не буде. Щодо виїзду - так само. На мою точку зору, вимога щодо наявності у Вас військово-облікового документу чинним законодавством не передбачена. Таку саму позицію зазначає і ДПСУ - тільки чоловіки віком 18-60 років при виїзді зобов'язані пред'явити ВОД.

    Наявність військово-облікового документа під час перетинання кордону – обов’язкова умова для всіх чоловіків громадян України у віці від 18 до 60. Така норма почала з 17 липня 2024 року, починаючи з 00.00.

    Як раніше повідомляла Держприкордонслужба, вчора спливав встановлений Законом України термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані.

    Відтепер під час перетинання кордону на виїзд прикордонники перевіряють військово-облікові документи в усіх громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Документ може бути як паперовий, так і в електронній формі.

    У разі відсутності військово-облікового документа, прикордонники відмовляють у перетинанні державного кордону на виїзд з України.

    Також підставою відмови буде наявність в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про подання такої особи щодо розшуку в Національну поліцію. В таких випадках на місце викликатимуть поліцейського для здійснення адміністративного затримання особи та її доставлення до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Окремо нагадуємо про категорію чоловіків, які мають право на перетинання кордону через відстрочку від призову чи виключення з військового обліку за станом здоров’я. В їх військово-облікових документах повинна бути зазначена інформація про отримання такої відстрочки чи виключення з військового обліку або має бути довідка за формою, визначеною у додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.

    Категорії осіб, яким, відповідно до Правил перетинання кордону громадянами України, дозволено виїзд з України, на даний час не змінювалися.

    Могу я передвигаться по Украине без приписного?

    Можете, адже на даний момент Ви взагалі не перебуваєте на військовому обліку. Ця вимога так само поширюється на громадян віком 18-60 років.

    Обязательно ли вставать на военный учёт?

    З точки вимог законодавства - так, обов'язково.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про військовий обов'язок і військову службу

    Стаття 14. Взяття громадян України на військовий облік призовників

    1. Взяття громадян України на військовий облік призовників проводиться з метою визначення наявних людських ресурсів, ступеня їх придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей.

    2. Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.

    3. Щороку протягом січня - березня беруться на облік громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років.

    4. Не підлягають взяттю на військовий облік призовників громадяни України, які відбувають покарання в установах виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру.

    В какие сроки нужно встать на военный учёт (сделать приписной)? Сразу по приезде? Когда наступает ответственность за отсутствие?

    Ви повинні були стати на військовий облік у січні-березні поточного року. Оскільки в цей час Ви перебували за кордоном, жодної відповідальності за це Ви не понесете, водночас я радив би Вам звертатися до ТЦК якомога швидше після повернення, аби не було проблем.

    Оформлення приписного ні в якому разі не приблизить Вашу можливу мобілізацію. Мобілізації призовники не підлягають.

    Якщо Ви матимете приписне свідоцтво, до виповнення Вам 25-річного віку Ви взагалі не можете призиватися, навіть за відсутності у Вас будь-якої підстави для відстрочки.

    Ви просто не підлягаєте мобілізації, адже під останню попадають військовозобов'язані та резервісти.

    Усі нормативно-правові акти, які стосуються питання мобілізації, передбачають мобілізацію лише військовозобов'язаних та резервістів. Це, зокрема, наступні:

    Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу"

    Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

    Постанова КМУ від 16.05.2024 № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період".

    Постанова КМУ від 30.12.2022 № 1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів"

    Остання ж постанова КМУ передбачає, що:

    22. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”.

    Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.

    Так, в Україні, судячи з усього, планується зниження призовного віку, але не думаю, що настільки.АВУ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ У ВИГЛЯДІ МАГІСТРАТУРИ КРАЩЕ ПРИБЕРЕГТИ НА МАЙБУТНІ ЧАСИ.

    Если есть нюансы, в чём будут заключаться трудности?

    Особливих нюансів не бачу. Непостановка на військовий облік трактуватиметься як порушення правил військового обліку і теоретично можлива адміністративна відповідальність за статтею 210 КУпАП. Штраф - 17-25,5 тис грн.

    Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку

    Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -

    тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -

    тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -

    тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Примітка. Положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

    Стаття 38. Строки накладення адміністративного стягнення

    ...

    Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    В какие сроки нужно встать на военный учёт (сделать приписной)? Сразу по приезде? Когда наступает ответственность за отсутствие?

    Ви маєте зареєстроване місце проживання в Україні?

    Вас повинні викликати повісткою для взяття на військовий облік призовників, адже згідно частини 6 статті 14 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу" Для взяття на військовий облік призовників громадяни України зобов’язані особисто прибути до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк, визначений у повістці, та подати необхідні документи, перелік яких установлюється Міністерством оборони України.

    Якщо є бажання - можете самостійно звернутися до ТЦК за зареєстрованим місцем проживання.

    Також уряд запровадив механізм взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років, зокрема тих, які перебувають за межами України, без проходження медичного огляду - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/932-2024-%D0%B... зокрема йдеться про чоловіків, які проживають за кордоном і оформлюють собі внутрішній або закордонний паспорт громадянина України в офіційних українських представництвах.

    Щодо інших питань, то до 18 років Вам не потрібно мати при собі військово-обліковий документ та Ви маєте право на безперешкодний перетин кордону.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Середницький Євгеній Вікторович

    Вітаю! Давайте розберемося з вашими питаннями щодо перетину кордону та військового обліку.

    1. Перетин кордону України (в'їзд та виїзд):

    На даний момент, якщо вам виповнилося 17 років і ви не досягли повноліття (18 років), ви можете в'їжджати та виїжджати з України без особливих обмежень, пов'язаних із військовим обов'язком. Оскільки ви не стоїте на військовому обліку, вам не передбачені санкції або обмеження на перетин кордону, але це стосується лише періоду до досягнення 18 років.

    2. Пересування Україною без приписного свідоцтва:

    До досягнення 18 років ви можете пересуватися Україною без приписного свідоцтва. Однак після досягнення повноліття (18 років) у вас можуть виникнути складності, якщо ви не встанете на військовий облік.

    3. Обов'язковість військового обліку:

    Військовий облік є обов'язковим для всіх громадян України чоловічої статі, які досягли 17 років. З цього віку ви повинні отримати приписне свідоцтво (приписку) у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

    4. Строки постановки на військовий облік:

    Вам слід стати на військовий облік до 18 років. Зазвичай це робиться упродовж трьох місяців після досягнення 17 років. Однак, оскільки ви були за кордоном, вам потрібно буде зробити це одразу після повернення в Україну. Це можна зробити в ТЦК та СП за місцем вашого постійного проживання.

    5. Відповідальність за відсутність приписного свідоцтва:

    Юридична відповідальність за невиконання обов'язків щодо постановки на військовий облік виникає після досягнення 18 років. Якщо ви не встанете на облік після повноліття, можуть бути накладені адміністративні штрафи. У більш серйозних випадках можуть бути інші наслідки, особливо в умовах військового стану.

    6. Можливі труднощі:

    Якщо ви не станете на військовий облік і залишитеся в Україні після досягнення 18 років, у вас можуть виникнути проблеми при виїзді за кордон, влаштуванні на роботу, навчанні та інших правових аспектах. Тому якщо ви плануєте повертатися в Україну, краще заздалегідь підготуватися до виконання цих зобов'язань.

    Якщо у вас будуть додаткові питання, дайте знати!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Можете. Наразі обмеження відсутні.

    Відповідно до ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 №3857-XII, перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред`явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону.

    Згідно вказаної статті документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в’їзд в Україну, є:

    паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

    дипломатичний паспорт України;

    службовий паспорт України;

    посвідчення особи моряка;

    посвідчення члена екіпажу;

    посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в’їзд в Україну).

    У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених у частині першій цієї статті, для виїзду з України і в’їзду в Україну можуть використовуватися інші документи.

    Порядок та умови перетинання громадянами України державного кордону врегульовано Правилами перетинання державного кордону громадянами України, що затверджені ПКМУ від 27 січня 1995 р. № 57.

    Згідно з Правилами перетинання громадянами України державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю, якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну:

    1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

    2) дипломатичний паспорт;

    3) службовий паспорт;

    4) проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий);

    5) посвідчення особи моряка;

    6) посвідчення члена екіпажу.

    Згідно п. 17 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560:

    Керівники органів охорони державного кордону (крім авіаційної частини) або його структурних підрозділів з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження про проведення заходів мобілізації відповідного голови (начальника) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної держадміністрації (військової адміністрації):

    організовують проведення представниками органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу, у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України;

    відмовляють у перетині державного кордону (на виїзд з України) на пунктах пропуску через державний кордон України особам чоловічої статі віком від 18 до 60 років:

    у разі відсутності у таких осіб військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі);

    якщо в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів містяться відомості про подання такої особи щодо розшуку в Національну поліцію;

    викликають поліцейського для здійснення адміністративного затримання особи та її доставлення до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки у разі наявності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про подання такої особи щодо розшуку в Національну поліцію.

    Як бачите вимоги щодо пред'явлення ВОД стосується осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Советы юристов 16 0 10 сент. 2024
Советы юристов 27 0 9 сент. 2024
Советы юристов 101 0 7 сент. 2024