Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня!
Колись я був обмежено придатний. Зараз дані не оновлював, але намагаюсь вступити в університет. Нажаль, приписне свідоцтво втрачено (є тільки його ксерокопія).
Але зараз при вступі я можу використати електронно сформований ВОД. Звідси кілька питань:
1) Якщо я зараз оновлю дані через резерв+, яка імовірність того, що там все буде добре? Чи точно буде писати "Зверніться для уточнення в ТЦК", враховуючи, що останню медкомісію я проходив в 2012? Якщо це має якесь значення - кілька місяців тому уточняв у знайомих поліцейських свої дані - ні в "Оберіг", ні в "Армор" я не в розшуку, там просто вказано що я обмежено-придатний, і на обліку;
2) Чи варто вказувати ті ж телефони і місце проживання, про які ж відомість в ТЦК? Чи допоможе це уникнути повідомлення "зверніться до ТЦК для уточнення даних"?
3) Чи прийде штраф за невчасне оновлення даних, чи буде в резерві якась помітка про це?
4) Чи буде вказаний ВОС в резерв+? Яка вона може бути, якщо в приписному було вказано "999"?
5) Чи є взагалі різниця, оновлю я дані чи ні? Чи повістки будуть приходити за останнім місцем реєстрації?
6) Скільки часу має силу електронний ВОД?
7) Якщо не вдасться сформувати електронний ВОД, чи можна оскаржувати рішення про не прийом тільки через відсутність ВОД?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (13)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Якщо Ви були визнані обмежено придатним - у Вас повинно було бути тимчасовое посвідчення військовозобов'язаного, а не приписне.
Шанс, що у Вас все буде добре досить високий, адже якщо Ви не в розшуку та на обліку, то відомості про Вас повинні бути в Реєстрі військовозобов'язаних.
Щоб не реєструватись в Резерв+ Ви можете сформувати е-ВОД через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...
Якщо у Вас є копія тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, то Ви можете спробувати вступити з нею.
Ви повинні вказати чинне місце проживання та телефон. Адже якщо Ви оновите дані, то з часом Вам рекомендованим листом прийде повістка.
Якщо Ви вкажете невірну адресу, то Ви не знатимете про повістку, але Вас зможуть оштрафувати за неявку.
Згідно пункту 34 постанови КМУ 560 Повістка про виклик резервіста або військовозобов’язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
Згідно пункту 41 постанови КМУ 560 Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку:
Отже, повістку повинні були вручити особисто або направити рекомендованим листом з описом вкладеного за уточненою або зареєстрованою адресою проживання.
Згідно ПРИМІТКИ до статті 210 КУпАП - положення статей 210, 210-1 КУпАП не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Тобто, всі Ваші дані повинні були міститись в реєстрах і Ви зможете оскаржити штраф за неповідомлення даних .
Також раджу ознайоимитись з корисною статтею за посиланням https://sud.ua/uk/news/publication/304961-begat-do...
У Вас повинно бути тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, а це є належним документом для вступу.
У е-ВОД повинно вказано бути Ваша ВОС, проте для вступу вона не має значення.
Повістки будуть приходити на уточнену адресу проживання. Якщо Ви дані не оновлювали, то повістки прийдуть на зареєстровану адресу проживання.
1 рік, адже згідно пункту 7 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов’язаних та резервістів.
Не зможете.
Згідно пункту 34 постанови КМУ 1487 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки ПІСЛЯ взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.
Отже, для вступу потрібно перебувати на військовому обліку та надати чинний ВОД.
Згідно Листа МОН від 12.07.2024 року https://pk.zp.edu.ua/wp-content/uploads/2024/07/2_... "...Військово-обліковий документ може оформлятись у паперовій або в електронній формах. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу. До приймальної комісії закладу освіти подається один із зазначених військово-облікових документів.
Військово-обліковими документами у паперовій формі є:
Строк дії військово-облікового документа в паперовій формі не встановлено.
Разом з тим, особи яким виповнилось 25 років і старші, не можуть надавати посвідчення про приписку до призовної дільниці або посвідчення призовника. Обліково-послужна картка військовослужбовця, як додаток до військового квитка, не є військово-обліковим документом військовозобов’язаного.
Військово-обліковий документ в електронній формі для перевірки повинен надаватись до приймальної комісії в роздрукованому вигляді.
У роздрукованому військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (QR-код).
У разі коли відомості про прізвище, ім’я, по батькові, дату народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків, категорію і вид обліку, відомості про РТЦК, в якому перебуває на обліку, повідомлення про вчинення правопорушення на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
У разі виявлення приймальною комісією суттєвої невідповідності відомостей, зазначених у військово-облікових документах, громадяни повинні звернутись до відповідних РТЦК, де вони перебувають на обліку, для внесення змін або виправлення відомостей. Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
1) Мабуть, ви праві. На копії мого документу написано "Замінник військового квитка". Це і є тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, вірно?
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеЧи не могли б Ви прикріпити до питання фото ВОД, замажте персональні дані. Якби у Вас на документі було написано "тимчасове посвідчення військовоозобов'язаного", а не "замінник військового квитка", тоді шанс на вступ був би.
З довідкою виданою замість військового квитка Вам не вдасться вступити, адже перелік ВОД, які приймають ВНЗ визначений в Листі МОН від 12.07.2024 року https://pk.zp.edu.ua/wp-content/uploads/2024/07/2_...
Проте, так як Ви є уже військовозобов'язаним та стоїте на обліку, то цілком можливо, що про Вас є відомості в Реєстрі військовозобов'язаних.
Ви можете спробувати сформувати е-ВОД через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do... та не встановлювати РЕЗЕРВ+
Якщо у Вас достатньо даних, то Ви отримате військово-обліковий документ та вступите до ВНЗ, якщо ж протягом 10 хвилин ВОД не сформується, то значить про Вас недостатньо даних в Реєстрі військовозобов'язаних.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Микито!
Чи точно буде писати "Зверніться для уточнення в ТЦК", враховуючи, що останню медкомісію я проходив в 2012? Якщо це має якесь значення - кілька місяців тому уточняв у знайомих поліцейських свої дані - ні в "Оберіг", ні в "Армор" я не в розшуку, там просто вказано що я обмежено-придатний, і на обліку
Взагалі буває по різному, але, якщо Ви маєте інформацію про те, що в Єдиному реєстрі Ви перебуваєте на обліку в ТЦК у статусі обмежено-придатного та ТЦК не подавав заяви до поліції про скоєння Вами адмінистративного правопорушення (саме ця заява є підставою для внесення військовозобов'язаного до бази АРМОР), то у Резерв+ повинні підтягнуться самі ці дані. Думаю, що шанси високі.
Ні, адреса проживання та номер телефону, не допоможуть уникнути вищезгаданого повідомлення, оскільки "уточнення даних" у даному контексті не пов'язане з останніми.
Ні, штраф Ви можете отримати тільки після персональної явки до ТЦК. Для того керівник ТЦК повинен скласти постанову про притягнення Вас до відповідальності за порушення правил військового обліку. Проте, зверніть увагу, що постанова повинна бути розглянута у Вашій присутності.
Стаття 268 КУпАП. Права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності:
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279 - 1-279 - 8 цього Кодексу.
30 січня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи № 482/9/17, адміністративне провадження №К/9901/38702/18 (ЄДРСРУ № 87268086) та справі №308/12552/16-а, адміністративне провадження №К/9901/32526/18 (ЄДРСРУ № 87268082) досліджував принцип належного повідомлення особи про розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності.
Верховний суд вказує, що особі до якої застосовується адміністративна санкція, повинно бути забезпечено право завчасно знати про час та місце розгляду справи. Це право є гарантією реалізації інших прав - на участь в розгляді справи про адміністративне правопорушення, висловлення заперечень, надання доказів, захист тощо.
Законодавство покладає обов`язок щодо своєчасного повідомлення особи про час та місце розгляду справи на уповноважену посадову особу. Зміст цього обов`язку не вичерпується надсиланням тексту відповідного повідомлення, оскільки саме лише надсилання, без отримання, не свідчить про поінформованість особи про час та місце розгляду справи, а отже робить це право недієвим.
Також звертаю Вашу увагу на строки притягнення до адмінистративної відповідальності.
Стаття 38 КУпАП. Строки накладення адміністративного стягнення.
Адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині сьомій цієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210 - 1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Якщо ТЦК присвоїв Вам ВОС, то це можливо. ВОС 999 - на даний час не "дійсна", оскільки не визначає Вашу спеціальність, а говорить лише про те, що Ви були визнані обмежено придатним до служби у воєнний час. Доречи, Ви впевнені, що маєте приписне свідоцтво? Вам повинні були видати тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.
Повістки будуть приходити у будь якому випадку, незалежно від оновлення Вами даних.
Відповідно до Постанови КМУ №560 від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
34. Повістка про виклик резервіста або військовозобов’язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов’язаним своєї адреси місця проживання повістка надсилається на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.
41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки — особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Електроний ВОД має строк дії 1 рік.
Відповідно До Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:
Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов’язаних та резервістів.
Навряд чи це буде можливим.
Згідно Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":
34. З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:
перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів. В умовах правового режиму воєнного стану зарахування на навчання до закладів освіти громадян, які підлягають військовому обліку та перебувають на тимчасово окупованій території або вибули з тимчасово окупованої території та територій активних бойових дій за кордон, здійснюється з відстроченням взяття їх на військовий облік і оформлення військово-облікових документів у семиденний строк з дати припинення чи скасування правового режиму воєнного стану;
надсилання у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів повідомлень про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 4);
подання до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на їх вимогу відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, персональний військовий облік яких вони ведуть;
забезпечення повноти та достовірності облікових даних, що вносяться до списків персонального військового обліку;
Лист МОН від 12.07.2024 № 112459-24 Про надання рекомендацій щодо вступу:
2. Військово-обліковий документ може оформлятись у паперовій або в електронній формах.
Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
До приймальної комісії закладу освіти подається один із зазначених військово-облікових документів.
3. Військово-обліковими документами у паперовій формі є:
посвідчення про приписку до призовної дільниці;
посвідчення призовника;
військовий квиток;
тимчасове посвідчення військовозобовʼязаного;
військово-обліковий документ на бланку, форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів від 16 травня 2024 р. Nº 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобовʼязаних та резервістів і форми такого документа».
Строк дії військово-облікового документа в паперовій формі нe встановлено. Разом з тим, особи яким виповнилось 25 років і старші, не можуть надавати посвідчення про приписку до призовної дільниці або посвідчення призовника.
Обліково-послужна картка військовослужбовця, як додаток до військового квитка, не є військово-обліковим документом військовозобовʼязаного.
4. Відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 16 травня 2024 р. Nº 559, військово-обліковий документ також оформляється та видається в електронній формі засобами електронного кабінету призовника, військовозобовʼязаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
Військово-обліковий документ в електронній формі для перевірки повинен надаватись до приймальної комісії в роздрукованому вигляді.
У роздрукованому військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (QR-код).
У разі коли відомості про прізвище, імʼя, по батькові, дату народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків, категорію і вид обліку, відомості про РТЦК, в якому перебуває на обліку, повідомлення про вчинення правопорушення на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
У разі виявлення приймальною комісією суттєвої невідповідності відомостей, зазначених у військово-облікових документах, громадяни повинні звернутись до відповідних РТЦК, де вони перебувають на обліку, для внесення змін або виправлення відомостей.
Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування.
З повагою, адвокат Айвазян.
4) На документі написано "Замінник військового квитка", мабуть це і є тимчасове посвідчення військовозабов'язаного. Але якщо ВОС 999 - недійсна, тоді яка ВОС може бути в документі? Це буде випадково надана ВОС, чи її взагалі може не бути і буде прохання звернутись в ТЦК? Дякую!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеНі, це не тимчосове посідчення, а довідка виданая замість військового-квитка, з цим документом Вас не приймуть до ВНЗ, на жаль.
Взагалі ВОС присвоюється на основі здобутої Вами освіти. Проте, станом на зараз ТЦК у багатьох випадках присвоюють ВОС "кваліфікований робітник".
Дуже багато випадків, коли підтягуються дані без звання, ВОС, дати ВЛК тощо. Можливо Вам вже і змінили ВОС в реєстрі, а можливо, стоятеме прочерк. Проте, наявність постанови ВЛК або її відсутність у е-ВОД не впливає при вступі на навчання.
З повагою, адвокат Айвазян.
Дякую за вашу відповідь! Враховуючи що це довідка видана замість військового квитка, це якось змінює шанси на успішне оновлення даних, на вашу думку?
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеПрошу, Микита!
Станом на зараз успішно оновлюють дані громадяни, які взагалі були зняті з обліку. Теж саме стосується, наприклад, чоловіків, у яких й досі приписне свідоцтво. Якщо, як Ви зазначали у Вашому питанні, інформація щодо Вас перевірялась у Єдиному реєстрі і відображається ТЦК в якому Ви перебуваєте на обліку, а також постанова ВЛК, то це вже дає Вам шанс на упішне оновлення даних. Було б гірше, як би даних про Вас у реєстрі взагалі не було.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
1.
СКАДНО ПРОГНОЗУВАТИ, ЩО БУДЕ ВІДОБРАЖЕНО В РЕЗЕРВ +.
2.
ВКАЗУВАТИ ТРЕБА ФАКТИЧНУ ІНФОРМАЦІЮ ПРО МІСЦЕ ПРОЖИВАННЯ ТА КОНТАКТІ ДАНІ.
3.
ВИ ВЖЕ ПОРУШИЛИ ЗАКОН, ТА НЕ ОНОВИЛИ ДАНІ - ЗА ЦЕ АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ( ЗА ЦЕ ОДИН ШТРАФ).
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону 11 квітня 2024 року № 3633-IX громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:
у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до ЦНАП , або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності);
у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності).
4.
У ВАС БУДЕ ВКАЗАНИЙ ВОС "999".
5.
ЯКЩО ВИ НЕ ОНОВИЛИ ДАНІ, ТО ПОВІСТКИ БУДУТЬ НАПРАВЛЯТИСЯ ЗА ВАШИМ МІСЦЕМ РЕЄСТРАЦІЇ.
6.
ЕЛЕКТРОННИЙ ВОД ДІЙСНИЙ 1 РІК.
7.
ОСКАРЖИТИ ВІДМОВУ У ВСТУПІ ДО ВНЗ, В РАЗІ ВІДСУТНОСТІ ВОД НЕМОЖЛИВО.
Вступ без військового квитка 2024 можливий лише на етапі подання заяв до закладу освіти. Водночас для зарахування до вишу, тобто на етапі коли ви прийматимете пропозицію закладу стати студентом, військово-обліковий документ знадобиться обов’язково.
Згідно з порядком прийому, виданим МОН у 2024 році при вступі абітурієнтів призивного віку, вступники повинні надати документ про приписку до призовної дільниці, а при вступі військовозобов’язаних або резервістів до ВНЗ потрібно буде принести військовий квиток чи тимчасове посвідчення.
Отже, цей документ є обов’язковим та без нього ВНЗ не може рекомендувати до зарахування даного абітурієнта, бо це буде суперечити порядку прийому.
Подати військово-обліковий документ пізніше, тобто не під час зарахування, можуть особи, які:
Ці громадяни мають подати документи за місцем навчання після закінчення воєнного стану протягом семи днів.
Адвокат, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас, Микита!
1) Якщо я зараз оновлю дані через резерв+, яка імовірність того, що там все буде добре? Чи точно буде писати "Зверніться для уточнення в ТЦК", враховуючи, що останню медкомісію я проходив в 2012? Якщо це має якесь значення - кілька місяців тому уточняв у знайомих поліцейських свої дані - ні в "Оберіг", ні в "Армор" я не в розшуку, там просто вказано що я обмежено-придатний, і на обліку.
Поліцейські не мають доступу до системи "Оберіг", з нею працюють виключно ТЦК та СП. Вони не могли навіть теоретично перевірити, що міститься про Вас в "Оберіг", тим паче про результати останньої ВЛК. Перевірити по "Армор", звісно, могли. Але відсутність інформацію про Вас в "Армор" не гарантує успішного оновлення.
Чесно кажучи, не хочу наврочити, але мені здається, що Ви не зможете успішно оновитися через Резерв +, скоріше за все буде зазначено про НЕ перебування на обліку. Хоча, вірогідність успішного оновлення також є, адже Ви були раніше переведені в статус військовозобов'язаного, якщо Вас визнавали обмежено придатним. У будь-якому випадку, треба ризикувати, якщо у Вас є можливість вступити до закладу освіти, що надасть Вам право на відстрочку. Головне - рівень освіти має бути вищий за раніше здобутий.
2) Чи варто вказувати ті ж телефони і місце проживання, про які ж відомість в ТЦК? Чи допоможе це уникнути повідомлення "зверніться до ТЦК для уточнення даних"?
Це взагалі ніяким чином не допоможе і не пов'язано з успішним оновленням. Дуже часто дані підтягуються автоматично через банк-id.
3) Чи прийде штраф за невчасне оновлення даних, чи буде в резерві якась помітка про це?
У Резерв + у Вас буде відсутня відмітка про вчасне оновлення. Автоматично штраф не надійде, але теоретично ТЦК має право накласти його.
Короткий ланцюжок можливий дій уповноважених органів у випадку неоновлення даних виглядає +- наступним чином:
1. Адміністративна відповідальність за статтею 210-1 КУпАП. Наразі штраф 3400-5100 грн, але планується підняття штрафу до 17-25 тис грн. Це влада трактуватиме як порушення законодавства у сфері оборони, мобілізації і так далі.
2. ТЦК звертається до Нацполіції про Вашу доставку до них.
3. Нацполіція, якщо не може доставити, повідмоляє ТЦК про неможливість доставки.
4. Далі ТЦК направляє на Вашу адресу ВИМОГУ - це новий документ. Це та вимога, яка вважатиметься врученою, навіть якщо вона не буде вручена.
5. Якщо протягом 10 кал. днів з дня отримання вимоги Ви не зв'яляєтеся, ТЦК подає до суду позов про обмеження у праві керування ТЗ.
Ось коротко такий алгоритм дій. Особа не може бути притягнути до відповідальності двічі за одне і те ж правопорушення. Тому не оновили - понесли відповідальність і по суті все. Обмеження у праві керування ТЗ - це інше, але також не критичне, як на мою точку зору. Найгірший сценарій розвитку подій за новим законодавством - обмеження у праві керування ТЗ.
Щодо блокування рахунків, це можливо виключно в рамках виконавчого провадження, якщо особа не сплачує протягом певного часу штраф, але жодного відношення до мобілізаційного процесу це не має. Це виключно виконавче провадження та процес стягнення штрафу або іншої заборгованості. Не думаю, що при наявності штрафу Ви умисно не будете його сплачувати протягом довгого часу.
4) Чи буде вказаний ВОС в резерв+? Яка вона може бути, якщо в приписному було вказано "999"?
ВОС буде лише в тому випадку, якщо вона була присвоєна Вам у 2012 році. Якщо буде 999 - це погано.
Наскільки я знаю, з ВОС 999 не бронюють, оскільки дана спеціальність не є в чистому вигляді військово-обліковою спеціальністю. Але все одно, питання складне та неоднозначне.
У процесі бронювання Генеральний штаб має перевірити подані юридичними особами списки та ВОД на предмет відповідності наказу МОУ від 2020 року "Про затвердження переліків військово-облікових спеціальностей і штатних посад рядового, сержантського і старшинського складу і тарифних переліків посад вищезазначених військовослужбовців", а також того, чи не належить дана ВОС до дефіцитної.
На даному етапі проблема може виникнути в тому, що в багатьох військовозобов'язаних не внесено зміни до діючих ВОС. Особливо гостро постає проблема з тими, які мають ВОС 998000, 999000. Хоча в діючому переліку ВОС вони є, але під кодами: "непридатні до військової служби у мирний час, обмежено придатні у воєнний час" та "придатні".
Такі ВОС центри комплектування мають змінити на інші відповідно до освіти, досвіду роботи тощо. Тому якщо у Вас така ВОС, Вас не мають права наразі забронювати і Вам спочатку потрібно оновити ВОС відповідно до досвіду роботи, спеціальності і так далі, тобто - ВІДВІДАТИ ТЦК ТА СП.
5) Чи є взагалі різниця, оновлю я дані чи ні? Чи повістки будуть приходити за останнім місцем реєстрації?
Не зовсім зрозумів питання, адже "на кону" зарахування до університету чи іншого закладу освіти. Якщо Ви переслідуєте саме цю мету, іншого варіанту немає.
Згідно із законодавством, Ви повинні були уточнити свої дані.
З 18 травня законодавство передбачає, що:
"...громадяни України, які перебувають на військовому обліку , зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані...".
Чи треба це робити з точки зору доцільності - питання виключно суб'єктивне і не зовсім коректно його обговорювати у публічному просторі.
Чи Прискорить таке оновлення вірогідність бути мобілізованим?
Все може бути, але точної відповіді на це питання Вам ніхто не надасть. Цілком очевидно, шо уточнення даних, зокрема місця проживання, здійснюється з метою надсилання по цим адресам поштових повісток. Навіть постанова КМУ № 560 це підтверджує:
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 16 травня 2024 р. № 560 Київ
Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період
34. Повістка про виклик резервіста або військовозобов’язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов’язаним своєї адреси місця проживання повістка надсилається на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.
Знову ж таки, обговорювати такі речі щодо доцільності оновлення або не оновлення конкретно у Вашій ситуації публічно не зовсім коректно.
6) Скільки часу має силу електронний ВОД?
Як правило - 1 рік, але бачив різні випадки, зокрема про чинність протягом лише 1 місяця.
7) Якщо не вдасться сформувати електронний ВОД, чи можна оскаржувати рішення про не прийом тільки через відсутність ВОД?
Це буде доволі складно, адже Ви не маєте актуального паперового ВОД.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 30 грудня 2022 р. № 1487 Київ
Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів
34. З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:
перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів. В умовах правового режиму воєнного стану зарахування на навчання до закладів освіти громадян, які підлягають військовому обліку та перебувають на тимчасово окупованій території або вибули з тимчасово окупованої території та територій активних бойових дій за кордон, здійснюється з відстроченням взяття їх на військовий облік і оформлення військово-облікових документів у семиденний строк з дати припинення чи скасування правового режиму воєнного стану.
Міністерство освіти і науки о фіційно листом від 12.07.2024 "Про надання рекомендацій щодо вступу" вносить корективи щодо вступу до закладів вищої освіти:
"...З урахуванням викладеного рекомендуємо:
1. Врахувати, що при зарахуванні на навчання для здобуття освіти військово-облікові документи до приймальних комісій закладів освіти подають: громадяни України чоловічої статі, яким у 2024 році виповнюється
17 років, та віком до 60 років;
громадяни України жіночої статі, які закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, у разі, якщо здобуття освіти буде здійснюватися на базі здобутої освіти за медичною або фармацевтичною спеціальностями, або жінки, які декларують себе військовозобовʼязаними.
2. Військово-обліковий документ може оформлятись у паперовій або в електронній формах.
Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають
однакову юридичну силу.
До приймальної комісії закладу освіти подається один із зазначених військово-облікових документів.
3. Військово-обліковими документами у паперовій формі є: посвідчення про приписку до призовної дільниці;
посвідчення призовника;
військовий квиток;
тимчасове посвідчення військовозобовʼязаного;
військово-обліковий документ на бланку, форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів від 16 травня 2024 р. Nº 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобовʼязаних та резервістів і форми такого документа».
ОСКАРЖИТИ ВІДМОВУ У ЗАРАХУВАННІ, НА МОЮ ТОЧКУ ЗОРУ, БУДЕ ДОВОЛІ СКЛАДНО.
Спробуйте подати на ім'я голови приймальної комісії текст наступного змісту:
"...Я, ___, (прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), дата народження)
зобов’язуюся оформити військово-обліковий документ форми, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559, а також уточнити свої персональні дані, визначені статтею 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів», у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки протягом 60 (шестидесяти) календарних днів з моменту мого зарахування для здобуття освіти до комунального закладу ... Не заперечую щодо мого відрахування із закладу освіти у разі ненадання мною оновленого військового-облікового документу протягом 60 (шестидесяти) календарних днів з моменту мого зарахування..."
З повагою!
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Щодо оновлення облікових даних:
Згідно з пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IX громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:
- у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності).
Оновити облікові дані Вам потрібно.
Що буде у Вас в Резерв+ після оновлення облікових даних Вам ніхто достеменно не скаже. Все здогадки.
Щодо штрафу:
Відповідальність за Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку визначена ст. 210 КУпАП:
«Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку
Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -
тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -
тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -
тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Якщо інформацію про Вас могли отримати з державних реєстрів - штрафу не повинно бути. Також Ви зможете оскаржити його накладання.
Щодо строку дії Е-ВОД:
Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов’язаних та резервістів.
Щодо ВЛК:
Згідно з пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року № 3621-IX Громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
Направлення на ВЛК надається ТЦКСП.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чате999 |Непридатні до військової служби у мирний час, обмежено придатні у воєнний час
В переліку обов'язків військовозабовязаного сповіщати особисто ТЦКСП немає зміни/оновлення номера ВОС. Отже, у військовозобов’язаного не виникає обов’язку змінювати застарілий номер ВОС у своєму військовому квитку і, як наслідок, особисто прибувати до ТЦК та СП.
Також серед інших обов’язків військовозобов’язаного не передбачено такого обов’язку як прибути та повідомити про зміну номера ВОС у разі зміни назви або номера такої спеціальності на законодавчому рівні.
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеВІТАЮ ВАС, МИКИТА!
1) Якщо я зараз оновлю дані через резерв+, яка імовірність того, що там все буде добре? Чи точно буде писати "Зверніться для уточнення в ТЦК", враховуючи, що останню медкомісію я проходив в 2012? Якщо це має якесь значення - кілька місяців тому уточняв у знайомих поліцейських свої дані - ні в "Оберіг", ні в "Армор" я не в розшуку, там просто вказано що я обмежено-придатний, і на обліку;
50 на 50. Були випадки, що ТЦК зловмисно не вносило дані про військовозобов"язаного в Реєстр, знаючи, що він прийде проходити ВЛК як обмежено придатний.
Були випадки, що все було ок. Якщо поліцейські Ваші знайомі кажуть, що Ви є в "Оберіг" на обліку, то Ви нічого не втрачаєте і по ідеї маєте змогу оформити ВОД та спробувати вступити, відклавши питання штрафів та ін. вже на після вступу та візиту до ТЦК з метою оформлення відстрочки.
Також можете попередньо або взагалі спробувати сформувати еВОД через застосунок "ДІЯ" нещодавно там з"явилась така опція.
https://dou.ua/lenta/news/documents-in-diia/
Але це треба робити через браузерну (комп"ютерну / ноутбучну) версію ДІЇ, а не через телефон.
Доступ до опції за посиланням: https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...
Як повідомили у Мінцифри, документ зʼявиться у кабінеті громадянина упродовж 10 хвилин. Він матиме таку ж юридичну силу, як і паперовий ВОД, однак за потреби його можна роздрукувати.
За допомогою QR-коду перевірятимуть чинність документа та інформацію з реєстру «Оберіг» (наприклад, про бронювання). Документ сформується, якщо в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів є вся необхідна інформація про людину.
Як отримати ВОД у Дії:2) Чи варто вказувати ті ж телефони і місце проживання, про які ж відомість в ТЦК? Чи допоможе це уникнути повідомлення "зверніться до ТЦК для уточнення даних"?
Ні. Це не має значення. Значення має лише те, чи внесло ТЦК дані про Вас в Реєстр. Якщо поліція Вам не збрехала і вони дійсно бачать Вас в системі "Оберіг" як на обліку, то має вийти згенерувати еВОД.
Якщо Ви думаєте, що в ТЦК при Вашому вході в Резерв+ загорається лампочка чи на робочий стіл приходить повідомлення - то це не так. Все в ручному режимі. А там вже як пощастить і наскільки адекватне РТЦК та СП попадеться.
3) Чи прийде штраф за невчасне оновлення даних, чи буде в резерві якась помітка про це?
Штраф не прийде, а Вам його випишуть (можуть виписати, якщо будуть прискіпливо перевіряти) при спробі оформити відстрочку від мобілізації в ТЦК після вступу, адже сам факт вступу на навчання не дає відстрочки. Її дає ТЦК на підставі заяви та довідки з ЄДЕБО. А тут Ви прийдете з документами і бажанням мати відстрочку, що дає привід ТЦК спекулювати на Вашому бажанні.
Перш за все можуть заявити, що чхати вони хотіли на Резерв+ і Вам треба заново ставати на облік. А цьому передує ВЛК. Буває і таке. Треба відстоювати свою позицію, що на обліку Ви є, значить справа облікова на Вас в ТЦК також є.
Також можуть заявити, що без сплати штрафу не приймуть заяву на відстрочку. І таке бувало у людей. Це повне беззаконня.
В такому випадку рекомендую перш за все подзвонити на гарячу лінію Міністерства оборони України 0-800-500-442 або на короткий номер 1512.
Якщо не допоможе, слід засвідчувати підпис на заяві про відстрочку у нотаріуса і відправляти документи "Укрпоштою" - рекомендованим листом "Документи" з описом вкладення та повідомленням про вручення (паперовим).
Лист треба відправляти Укрпоштою. Бажано з супровідним накшталт - "Направляю особисто на Вашу адресу Заяву на відстрочку, відповідно до вимог Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560.
Додається: Заява на відстрочку, пвідпис на якій посвідчений нотаріально з додатками в оригіналах або нотаріально посвідчених копіях всього на ___ аркушах".
Заява надсилається через відділення УДППЗ "Укрпошта" рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення (паперовим бланком за формою Укрпошти, а не СМСкою).
Бланк опису вкладення Укрпошти за посиланням:
https://www.ukrposhta.ua/doc/samples/Blank_opysu_v...
Бланк рекомендованого повідомлення про вручення за посиланням:
https://www.ukrposhta.ua/doc/samples/Blank_rekomen...
В Постанові КМУ № 560 від 16.05.2024 р. (в чинній редакції) немає жодного слова про особисту явку в ТЦК для подання заяви на відстрочку. Йдеться про особисте подання.
Звісно ТЦК, яке має на меті неправомірний тиск на особу з метою її незаконної мобілізації, кажуть інакше, бо по пошті не попогрожуєш і не позастосовуєш фізичне насилля.
Але я більше довіряю компетентним юристам - суддям, а не некомпетентним працівникам ТЦК (з невідомо якою освітою) в тлумаченні цього питання.
Особисте подання за практикою судів України, яку я розділяю - це означає, що заяву підписуєте і подаєте Ви, а не Ваша секретар школи.
Наприклад, процитую постанову П’ятого апеляційного адміністративного суду, м. Одеса
https://reyestr.court.gov.ua/Review/119500498
В той же час, обов`язок «особисто повідомити» та «особисто прибути» не є тотожнім у спірних правовідносинах. При цьому, відповідачем не ставиться під сумнів, що заява позивача була направлена ним особисто.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість доводів відповідача щодо неналежного звернення позивача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
А ось уже цитата зі свіженького рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 серпня 2024 року по справі № 280/5857/24:
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Однак, в спірному випадку відповідач не розглянув заяву позивача від 27.05.2024 та не ухвалив рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, а залишив заяву без опрацювання з підстав направлення її поштою, а також пославшись на неправильне зазначення позивачем норми закону, на підставі якої він просить надати відстрочку від призову на військову службу за призовом під час мобілізації.
Разом з тим, ані положення Закону № 2232-ХІІ, ані положення Порядку № 560 не передбачають обов`язку особистого відвідування особою територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подання заяви та документів на відстрочку. Обов`язок «особисто подати заяву» не означає «особисто прибути».
При цьому у спірних правовідносинах відповідач не ставив під сумнів факт, що заява про відстрочку направлена військовозобов`язаним особисто.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач, надіславши особисто поштовим зв`язком заяву та документи для вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації дотримався процедури особистого їх подання (направлення).
Отримавши таку заяву з додатками, відповідач, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки, після отримання цієї заяви, повинен був прийняти відповідне рішення за наслідком її розгляду по суті щодо надання відстрочки або відмови у наданні відстрочки.
У даних правовідносинах суб`єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.
Крім того, посилання на те, що у заяві позивачем неправильно зазначено норму закону, на підставі якої він просить надати відстрочку від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, не можуть слугувати підставою для залишення заяви без опрацювання.
Відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.4) Чи буде вказаний ВОС в резерв+? Яка вона може бути, якщо в приписному було вказано "999"?Ні. Усі у кого були ВОС 999 000 - після 25/27 років отримали нові ВОС, які присвоїв ТЦК без повідомлення осіб. Як правило це ВОСи стройбатів та квартирно-експлуатаційних підрозділів, підрозділів забезпечення.
А може бути таке, що взагалі замість ВОС буде прочерк. Вам головне, щоб була бомажка, адже Вам з нею не бронюватися, де має значення ВОС.
5) Чи є взагалі різниця, оновлю я дані чи ні? Чи повістки будуть приходити за останнім місцем реєстрації?
Для цілей мобілізації - формально різниці немає. Повістка прийде або на адресу реєстрації, або на адресу оновлення даних. Це лише захід за яким Вас швидше мають знайти.6) Скільки часу має силу електронний ВОД?
еВОД чинний 1 рік з моменту формування в Резерв+. Якщо сформуєте в Резерв+ через три дні ще один - буде вже нова дата, на три дні довша, але так само рік.
7) Якщо не вдасться сформувати електронний ВОД, чи можна оскаржувати рішення про не прийом тільки через відсутність ВОД?
Оскаржити звісно можна. Але шанси майже нульові. Бо МОН України в умовах воєнного стану має безмежні повноваження і суди ці повноваження під сумнів не ставлять. Мало того, Верховна Рада напрймала закони, якими дозволила у 2022 - 2024 рр. МОН відступати від вимог законів України при ухваленні Умов і Правил прийому на навчання до закладів освіти. Це було зроблено з метою покращення умов для вступу під час війни. Але не так сталось, як гадалось... І МОН України почав використовувати цю норму для репресивних заходів щодо громадян України та свавільного обмеження права на доступ до освіти за дискримінуючою ознакою військового обов"язку, статі та віку.
Поплічника міністра освіти - пана міністра юстиції вже звільнили з посади на тому тижні. Маю надію, що і міністр освіти на черзі.
Але Вам це вже нічим не допоможе.
Я не хочу як інші недобропорядні юристи давати надію людям, що можна звернутися до суду і вступити на навчання.
Неможливо це.
Бо судитись можна мінімум до кінця першого року навчання в університеті.
У нас правосуддя дуже формалізоване та забюрократизоване. Тобто навіть між зверненням до суду і відкриттям провадження та першим судовим засіданням проходить від 1 місяця. Далі суд, неможливість провести засідання, бо в Україні світла немає більше ніж є. Потім суддя надумає звільнитися чи у відпустку.
Отже, це як мінімум у першій інстанції може затягнутися на 3-6 місяців в залежності від завантаженості суду.
Це за умови, що навчальний заклад не подасть апеляцію. А вони як правило подають. Це ще може тривати місяці три.
І куди Ви вже вступите, навіть якщо виграєте суд?! - Нікуди. Саме на це і розраховує МОН України, приймаючи кожен рік правила, які порушують Конституцію і законодавство. Судитись можна, оскаржити своєчасно - ні.
Формально, вступна кампанія - це як виборчий процес. Тільки у виборчому процесі Кодекс адміністративного судочинства України передбачає спеціальні строки оскарження, а для вступної кампанії та процесу мобілізації - спеціальні строки оскарження та судового процесу не передбачив законодавець. Але час йде і сенсу та ефективності в такому судовому захисті я особисто не бачу. Ну хіба що дасте заробити грошей адвокату, який буде працювати на Вас.
P.S. На Вашому місці я б уже почекав чим закінчиться ситуація в Україні до листопада 2024 року. А тоді вже думав про оновлення даних, ТЦК, відстрочки. За контракт в навчальному закладі певен Ви заплатите грошей не менше, ніж Вам вистачить на більш-менш нормальне проживання пів року - рік.
Звісно вирішувати Вам, адже це Ваше життя.
Хай Вам щастить у отриманні відстрочки!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)