Задайте питання юристу

869 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Медичне право, 19 жовтня 2024, питання №121438 340₴

Оформление инвалидности с минимальным участием

Здравствуйте, нужна помощь и консультация в оформлении инвалидности. у Человека меланома, он 54 года рождения. есть все справки доказательства, снимки, заключения из разных клиник. там было уже куча операций. метастазы в легких, в мозгу. Можно ли как-то получить в помощь с минимальным участием человеком, потому что он слаб.

Відповіді юристів (3)

    Айвазян Юрий Климентьевич

    Доброго дня, Настя!

    Встановлення інвалідності чітко врегульовано законодаством України і передбачає певний порядок її отримання. Практично на всіх етапах цієї процедури особиста присутність особи, якій встаноівлюють інвалідність, є обов'язковою. Проте існують і виключення, на яких я зупинюсь нижче. Але пійдемо по порядку.

    Зазвичай особа, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я, після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності, з метою встановлення інвалідності, повинна звернутися до Медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК) за місцем її проживання або лікування.

    Згадана комісія представляє собою спеціальний заклад в системі охорони здоров'я, що проводить медико-соціальну експертизу особам, які звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

    Огляд особи, що звертається для встановлення інвалідності, проводиться згідно з Положенням про медико-соціальну експертизу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 року № 1317. Рішення про направлення на МСЕК приймає лікарсько-консультативна комісія (далі - ЛКК) після ознайомлення з усіма медичними документами хворої особи. Направлення до ЛКК надає, відповідно, або сімейний, або профільний лікар.

    Безпосередньо МСЕК визначає:

    • Групу інвалідності, її причину і час настання. Особа може одночасно бути визнана особою з інвалідністю однієї групи і лише з однієї причини. При підвищенні групи інвалідності в разі виникнення більш тяжкого захворювання причина інвалідності встановлюється на вибір особи з інвалідністю. У разі якщо однією з причин інвалідності є інвалідність з дитинства, вказуються дві причини інвалідності.
    • Види трудової діяльності, рекомендовані особі з інвалідністю за станом здоров’я.
    • Причинний зв’язок інвалідності із захворюванням чи каліцтвом, що виникли у дитинстві, вродженою вадою.
    • Ступінь втрати професійної працездатності потерпілим від нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання.
    • Ступінь втрати здоров’я, групу інвалідності, причину, зв’язок і час настання інвалідності громадян, які постраждали внаслідок політичних репресій або Чорнобильської катастрофи.
    • Медичні показання на право одержання особою з інвалідністю спеціального автомобільного транспорту і протипоказання до керування ним.

    При тому список необхідних документів наступний:

    • заповнена форма направлення, підписана Головою ЛКК, членами комісії та печаткою лікувального закладу (форма 088/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 лютого 2012 року № 110);
    • паспорт та копія паспорта;
    • медична карта амбулаторного хворого (амбулаторна книжка - форма 025/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 лютого 2012 року № 110);
    • трудова книжка або її копія, засвідчена у визначеному порядку спеціалістами відділу кадрів з останнього місця роботи або нотаріусом;
    • оригінали всіх документів, які вписані в форму 088/с, а саме: довідка про стан здоров’я від хірурга, невропатолога, терапевта та інших спеціалістів, зокрема фахівців з хвороби за якою хворий очікує отримати стан інвалідності, оригінали рентгенологічного обстеження, та лабораторні аналізи. Діагноз хворого за основним захворюванням має бути описаний у виписці з історії хвороби (епікриз).

    Дати аналізів та виписок мають відповідати терміну проведеного лікування та обстежень і, відповідно, датам лікарняних листів. Документи, що використовуються для визначення причинного зв'язку інвалідності, подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.

    МСЕК проводить огляд хворої особи, що звернулася для проведення медико-соціальної експертизи, протягом п'яти робочих днів з дня надходження направлення ЛКК та приймає рішення про наявність чи відсутність інвалідності.

    За наявності підстав для заочного проведення медико-соціальної експертизи, комісія проводить експертизу протягом трьох робочих днів з дня надходження направлення лікарсько-консультативної комісії. У разі коли Голова або окремі члени Комісії (навіть один член комісії) не згодні з прийнятим рішенням, окрема думка зазначається в Акті огляду Комісії, який подається у триденний строк обласній або центральній міській комісії.

    НАРЕШТІ, ПРО ГОЛОВНЕ ДЛЯ ВАС:

    В деяких випадках, коли особа не може прибути на огляд (переогляд) до комісії за станом здоров'я, згідно з висновком лікарсько-консультативної комісії, у зв'язку з тим, що проживає у віддаленій місцевості, огляд (переогляд) проводиться за місцем проживання (вдома), у тому числі за місцем проживання у стаціонарних установах для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, закладах соціального захисту для бездомних осіб та центрах соціальної адаптації осіб або в закладах охорони здоров'я, в яких така особа перебуває на лікуванні.

    Для того, або МСЕК зробила обстеження вдома у хворої, необхідно подати заяву до Голови МСЕК відповідного змісту. Не думаю, що Вам буде відмовлено з огляду на ту низку проблем з втратою когнитивних функцій, які Ви вказали у своєму питанні.

    Ерім того Ви повинні знати, що відмову у виїзді МСЕК до дому хворої особи можна оскаржити до Центральної МСЕК.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Здравствуйте, нужна помощь и консультация в оформлении инвалидности. у Человека меланома, он 54 года рождения. есть все справки доказательства, снимки, заключения из разных клиник. там было уже куча операций. метастазы в легких, в мозгу. Можно ли как-то получить в помощь с минимальным участием человеком, потому что он слаб.

    На жаль, але процес проходження МСЕК та оформлення інвалідності є чітким та послідовним. Загалом, мінімізувати участь людини можливо, але, як мінімум, одного разу на огляд потрібно буде поїхати. Рекомендую, аби хвора людина видала нотаріальну довіреність на іншу особу, яка і буде займатися цим питанням.

    Щоб визначити групу інвалідності й отримати відповідний статус, людині спершу потрібно пройти обстеження лікарів і спеціальної комісії (див. нижче).

    Крок 1: Обстеження в сімейного лікаря

    Перш за все, людина має звернутися до свого сімейного лікаря, щоб пройти діагностику, повне медичне обстеження й лікування. Повне медичне обстеження означає, що людина протягом п’яти днів має здати потрібні аналізи і пройти всіх профільних лікарів, які зроблять висновки про її хворобу.

    Кожен з лікарів ставить свій запис у медичній картці пацієнта, а також у формі 088/о — «Направлення на медико-соціально-експертну комісію (МСЕК)». ЇЇ має заповнити сімейний або головний лікар і внести до форми інформацію про пацієнта, його хворобу та причини надання інвалідності.

    Докладніше про обстеження читайте в цій статті.

    Крок 2: Лікарсько-консультативна комісія (ЛКК)

    Форму 088/о має спершу розглянути лікарсько-консультативна комісія, створена при медичному закладі. Склад комісії визначає головний лікар. Крім нього, до неї обов’язково входять і інші лікарі закладу.

    Саме лікарсько-консультативна комісія першою приймає рішення про наявність чи відсутність у людини інвалідності.

    Коли всі члени комісії погодять результати обстеження і підпишуть форму 088/о — людину направляють на медико-соціальну експертизу. Експертиза має відбутися протягом п’ятьох робочих днів — відколи ЛКК надіслала направлення пацієнта.

    Ця експертиза має не тільки підтвердити інвалідність людини, а й на основі обстежень надати їй необхідний план лікування і реабілітації.

    Що таке МСЕК?

    МСЕК — медико-соціальна експертна комісія — це спеціальний заклад МОЗ, який проводить медико-соціальну експертизу.

    Медико-соціальні експертні комісії визначають:

    1. Групу інвалідності, її причину і час настання. Людина може одночасно бути визнана особою з інвалідністю однієї групи і лише з однієї причини. При підвищенні групи інвалідності, у разі виникнення більш тяжкого захворювання причина інвалідності встановлюється на вибір особи з інвалідністю. Якщо ж однією з причин інвалідності є інвалідність з дитинства, вказують дві причини інвалідності.
    2. Види роботи, рекомендовані особі з інвалідністю за станом здоров’я.
    3. Причинний зв’язок інвалідності і захворюванням чи каліцтвом, що виникли у дитинстві, вродженою вадою.
    4. Ступінь втрати працездатності потерпілим від нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання.
    5. Ступінь втрати здоров’я, групу інвалідності, причину, зв’язок і час настання інвалідності громадян, які постраждали внаслідок політичних репресій або Чорнобильської катастрофи.
    6. Право одержання спеціального автомобільного транспорту або протипоказання до керування ним.

    Комісія має прийняти рішення протягом п’ятьох робочих днів з дня надходження документів від лікарсько-консультативної комісії. Під час першого проходження МСЕК людину має супроводжувати її сімейний лікар або голова ЛКК.

    Які документи потрібно подати в МСЕК?
    • заповнена форма направлення 088/о, підписана головою та членами ЛКК з печаткою лікувального закладу;
    • паспорт та копія паспорта;
    • медична карта амбулаторного хворого (амбулаторна книжка — форма 025/о);
    • трудова книжка та її копія, засвідчена відділом кадрів останнього місця роботи або нотаріусом;
    • оригінали всіх документів, які вписані в форму 088/с, а саме: довідки про стан здоров’я від хірурга, невропатолога, терапевта та інших спеціалістів. Важливо, щоб були документи від фахівців з хвороби, за якою хворий очікує отримати стан інвалідності. Крім того, потрібні оригінали рентгенологічного обстеження, та лабораторні аналізи. Діагноз хворого за основним захворюванням має бути описаний у виписці з історії хвороби (епікриз).

    Дати аналізів та виписок мають відповідати терміну проведеного лікування та обстежень і датам лікарняних листів. Документи, що використовуються для визначення причинного зв'язку інвалідності, подаються в оригіналі або засвідченій копії.

    Що робити, якщо я не можу пройти обстеження?

    Деколи обстеження можуть провести у людини вдома або у стаціонарі, де вона перебуває, якщо людина за станом здоров’я не може з’явитися до МСЕК. Важливо: цю інформацію лікарсько-консультативна комісія має попередньо вказати у формі з інформацією про пацієнта.

    В окремих випадках, МСЕК може прийняти рішення навіть заочно, якщо людина проживає у віддалені, важкодоступній місцевості або перебуває за кордоном. Для цього обов’язково потрібна згода самої людини, яка оформлює інвалідність, і матеріали її медичних справ. Утім, точного переліку, коли саме комісія може прийняти заочне рішення, немає навіть в Інструкції про встановлення груп інвалідності. Тому в кожному випадку така можливість розглядають індивідуально.

    Коли не можна пройти обстеження заочно?

    Є п’ять випадків, коли комісія не може заочно прийняти рішення. Людина обов’язково має з’явитися на обстеження, якщо її хвороба спричинена:

    • нещасним випадком на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження здоров’я);
    • професійним захворюванням;
    • захворюванням, одержаним під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, органах і підрозділах цивільного захисту, Держспецзв’язку, державній пожежній охороні;
    • захворюванням, пов’язаним з радіоактивним опроміненням внаслідок Чорнобильської катастрофи.
    Що таке «Індивідуальна програма реабілітації»?

    Якщо у людини підтверджують інвалідність після огляду в МСЕК, вона отримує довідку про статус людини з інвалідністю, а також індивідуальну програму реабілітації.

    Індивідуальна програма реабілітації — це комплекс заходів для відновлення порушених функцій організму. У ній також прописаний порядок цих заходів та визначено місце їх проведення. Датою встановлення інвалідності вважають день, коли до МСЕК надійшли документи, необхідні для огляду.

    Куди ще потрібно відправляти копії документів?

    Копії документів про реабілітацію та надання інвалідності також потрібно надіслати до інших державних органів. Зокрема:

    • виписку з акта огляду комісії (надсилається у триденний строк) — до органа, в якому особа з інвалідністю перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги;
    • індивідуальну програму реабілітації та виписку з акта огляду комісії про ступінь втрати професійної працездатності — до органа державного соціального страхування;
    • копію індивідуальної програми реабілітації — до лікувально-профілактичного закладу та до управлінь соцзахисту за місцем проживання;
    • повідомлення про групу інвалідності — за місцем роботи. Якщо в особи встановили ступінь втрати працездатності, потрібно також додати витяг з акту комісії.
    Чому МСЕК може відмовити?

    Іноді МСЕК відмовляє у призначенні групи інвалідності. Найчастішими причинами для відмови є:

    1. Недообстеження, недостатнє обґрунтування хвороби.
    2. Відсутність уточнювальних лікарських записів, без яких неможливо визначити ступінь інвалідності.
    3. Недостатність діагнозів та симптомів тощо.
    Коли й навіщо проходити повторний огляд?

    У МСЕК також призначають дату повторного огляду, який має показати ефективність реабілітації та лікування, а також стан здоров’я людини та її соціальну адаптацію. Такий переогляд зазвичай проводять через 1-3 роки після останнього обстеження. Точний термін МСЕК визначає в індивідуальному порядку.

    Що робити, якщо я не погоджуюся з висновками МСЕК?

    Якщо ви не згодні з висновками комісії, то маєте подати про це письмову заяву до МСЕК або відділу охорони здоров’я. Це потрібно зробити протягом одного місяця після отримання результатів огляду. Цю заяву і всі супровідні документи потрібно надіслати до міської чи районної МСЕК, яка проводитиме повторний огляд людини. Повторне рішення комісії вже можна буде оскаржувати в МОЗ.

    Якщо хворому відмовляють в отриманні інвалідності, рішення комісії можна оскаржити двома способами — у судовому порядку та позасудовому.

    Позасудовий порядок

    У цьому разі потрібно подати письмову заяву та копію висновку МСЕК до обласних або міських комісій протягом місяця після одержання висновку.

    Таку заяву можна подати через МСЕК, яка приймала рішення, або до відповідного управління охорони здоров’я області, де проживає хворий. Протягом трьох днів комісія, що проводила огляд, або управління охорони здоров’я надсилає всі документи на розгляд обласної, центральної міської комісії. Протягом місяця з дня подання документів комісія проводить повторний огляд заявника і приймає нове рішення.

    Про час та місце огляду громадянин повідомляє телефоном та поштою. У разі незгоди з рішенням обласної МСЕК хворий може подати заяву до Міністерства охорони здоров’я України. За наявності фактів порушення законодавства МОЗ доручає Центральній медико-соціальній експертній комісії повторно розглянути запит, а також вживає інших заходів впливу.

    В особливо складних випадках МОЗ може направляти осіб, які звертаються для встановлення інвалідності, для проведення медико-соціального експертного обстеження до клініки Українського інституту медико-соціальних проблем інвалідності (м. Дніпро, пров. Феодосія Макаревського, 1-а) та Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю (м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 104).

    Після обстеження ці установи складають консультативні висновки. Утім, для комісії вони мають рекомендаційний характер.

    Судовий порядок

    Рішення комісії може бути оскаржене в суді. Для цього позивач подає адміністративний позов до суду в шестимісячний термін з моменту прийняття рішення МСЕК. Відповідачем у цій справі буде відповідна МСЕК. За вибором позивача такі справи вирішуються або за зареєстрованим місцем проживання цієї особи, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.

    Що робити в разі, коли держустанова (у тому числі МСЕК) порушують ваші права читайте в нашому гіді за посиланням.

    https://www.bf.diia.gov.ua/articles/meni-potribno-...

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    Спочатку Вам необхідно подати заяву до лікуючого або сімейного лікаря щодо огляду людини похилого віку до МСЕК.

    Потім лікар направить людину на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) для медичного обстеження, здійснення необхідних досліджень та визначення клініко-функціонального діагнозу.

    За висновком ЛКК лікуючим лікарем закладу охорони здоров’я за місцем проживання чи лікування хворого, заповнюється форма № 088/о “Направлення на медико-соціально-експертну комісію" та підписується головою і членами лікарсько-консультаційної комісії і надсилається в медико-соціально-експертну комісію (МСЕК).

    Згідно пункту 5 ПОЛОЖЕННЯ про медико-соціальну експертизу

    У разі коли особа, що звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд до комісії за станом здоров'я згідно з висновком лікарсько-консультативної комісії у зв'язку з тим, що проживає у віддаленій місцевості, огляд проводиться за місцем проживання (вдома), у тому числі за місцем проживання у стаціонарних установах для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, закладах соціального захисту для бездомних осіб та центрах соціальної адаптації осіб або в закладах охорони здоров'я, в яких така особа перебуває на лікуванні.

    У разі подання письмової заяви особою, що звертається для встановлення інвалідності (її законним представником), у якої наявні захворювання, дефекти, необоротні морфологічні стани, порушення функцій органів та систем організму, за яких група інвалідності встановлюється безстроково, перелік яких затверджується МОЗ, комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії.

    За наявності підстав для заочного проведення медико-соціальної експертизи, визначених у пункті 5 цього Положення, комісія проводить експертизу протягом ТРЬОХ робочих днів з дня надходження направлення лікарсько-консультативної комісії.

    Рішення МСЕК може бути оскаржене до суду в установленому законодавством порядку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України