Начните консультацию с юристом онлайн
Чи буде вважатися повістка врученою, якщо замість отримувача лист отримає інша людина? Якщо так, то чи можна буде оскаржити вручення повістки в суді?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (7)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Денисе!
В принципі так, оскільки повістка повинна бути вручена саме військовозобов'язаному. Тобто, як можна притягнути до відповідальності за неявку по повістці особу, яка дану повістку не отримувала?
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
1) у разі вручення повістки — особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Згідно Постанови КМУ № 1147 "ЗМІНИ, що вносяться до Правил надання послуг поштового зв’язку":
“Рекомендовані листи з позначкою “Повістка ТЦК” під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об’єкта поштового зв’язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою “Повістка ТЦК”.”. У зв’язку з цим абзац другий вважати абзацом третім.
Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв’язку адресат (одержувач) не з’явився для одержання рекомендованого листа з позначкою “Повістка ТЦК”, працівник об’єкта поштового зв’язку робить позначку “адресат відсутній за зазначеною адресою”, яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв’язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника”.
З повагою, адвокат Айвазян.
Доброго дня. Дякую за відповідь. Чи мають бути якісь докази, що повістку отримав не адресат, а інша особа?
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеЄдиний доказ, який може бути у такому варіанті - це повідомлення Укрпошти про вручення. Проте, подання останнього до суду (наприклад, той хто отримуватиме повістку сфотагрофує повідомлення), зазначатиме, що Ви, все ж таки, були обізнані про надсилання повістки. Тож, нехай ТЦК надає суду докази того, що Вас притягнули до відповідальності за неявку по повістці, яку Ви отримали.
Доречи, як Ви дізнались про повістку? Вам прийшло повідомлення?
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
ПОВІСТКИ ТРЕТІМ ОСОБАМ НА ПОШТІ НЕ ВИДАЮТЬ!
Якщо протягом 3 робочих днів після інформування відділенням поштового зв’язку чоловік не з’явився для одержання рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», працівник поштового зв’язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до ТЦК.
Кабмін вніс зміни до Правил надання послуг поштового зв’язку, прирівнявши час зберігання повісток від ТЦК до судових повісток. Так, на те, щоб забрати рекомендований лист, який надіслав ТЦК, з пошти у чоловіків буде три дні. В іншому випадку на них чекає постанова ТЦК про штраф від 17 тисяч грн до 25,5 тисяч грн.
Нагадаємо, що відповідно до Порядку призову належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до ТЦК у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку є:
Отже, змінами, внесеними постановою уряду від 8 жовтня 2024 р. №1147 передбачено, що рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). Кабмін уточнив, що рекомендовані листи з позначками «Повістка ТЦК», «Вручити особисто» підлягають врученню особисто адресатам.
Втім, у разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об’єкта поштового зв’язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».
Якщо ж протягом 3 робочих днів після інформування відділенням поштового зв’язку адресат (одержувач) не з’явився для одержання рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», працівник об’єкта поштового зв’язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв’язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.
По суті, це і буде «належним повідомленням», після чого ТЦК може винести постанову про штраф.
У разі коли адресат (одержувач) відмовляється засвідчити своїм підписом факт відмови від одержання рекомендованого листа з позначкою позначками «Судова повістка», «Повістка ТЦК», працівник об’єкта поштового зв’язку робить позначку «Адресат відмовився» і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його відправнику.
У разі невручення рекомендованого листа з позначками «Судова повістка», «Повістка ТЦК» такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою у порядку, визначеному цими Правилами, із зазначенням причини невручення.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеЯКЩО ПОВІСТКУ НА ПОШТІ ВИДАДУТЬ ТРЕТІЙ ОСОБІ, ТО ЦЕ БУДЕ НЕНАЛЕЖНИМ ВРУЧЕННЯМ ПОВІСТКИ - В ТАКОМУ РАЗІ ПРИТЯГНЕННЯ ДО АДМІНІСТРАТИВНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ МОЖНА ОСКАРЖУВАТИ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ.
СЕМУ ПОВІСТКУ ОСКАРЖИТИ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ НЕМОЖЛИВО.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Справа в тому, що Вам потрібно готуватись оскаржувати не факт вручення повістки, а адміністративний штраф за неявку по повістці, яка була неналежно врученою
Згідно пункту 41 постанови КМУ 560 Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку:
Отже, в реаліях сьогодення, навіть, якщо Ви лист з повісткою не отримали, то Ви все рівно вважаєтесь належним чином оповіщені.
Проте, якщо повістку отримає інша особа, то Ви не вважаєтесь оповіщеним.
1. Бажано не тримати на банківських рахунках кошти, адже в разі незаконного накладення штрафу ТЦК звернеться до державної виконавчої служби для примусового стягнення заборгованості, а державний виконавець в свою чергу накладе арешт на рахунки.
2. Готуватись до того, що Вам ще раз направлять повідомлення про явку до ТЦК.
3. Вас можуть внести в базу АРМОР та оголосити в розшук
4. До Вашого місця проживання можуть час від часу навідуватися правоохоронні органи.
5. При зустрічі з групою оповіщення на вулиці - Вас можуть затримати працівники поліції та доставити до ТЦК.
Проте, Ви повинні знати, що без виненесення ПОСТАНОВИ керівником ТЦК про притягнення до відповідальності - штраф сплачувати не потрібно.
Сам процес накладення штрафу виглядає так:
1. Спочатку ТЦК повинен належним чином повідомити військовозобов'язаного про місце та час розгляду справи.
2. Потім проходить сам розгляд справи за присутності військовзобов’язаного. Відповідно до ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи; виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
3. Після розгляду справи, керівник ТЦК виносить постанову, яка повинна містити:
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Для інформування особи про час та місце розгляду справи можуть використовуватися різні способи: рекомендований лист, особисте вручення повідомлення. При цьому, надсилання повідомлення (без доказів його отримання) не свідчить про її поінформованість. У разі неналежного поінформування особи, яка притягується до відповідальності, уповноважена особа не може розпочинати розгляд справи.
ОТЖЕ, якщо ВАС не повідомлять про час та місце розгляд справи та винесуть постанову про накладення штрафу - ТЦК порушить ВАШІ права як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, адже Ви не змогли надати пояснення працівникам ТЦК, що Ви не були належним чином оповіщеним. Штраф ТЦК може бути оскарженим у судовому порядку.
Теоретично, якщо Вас притягнули до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу, Ви цей штраф не сплатили, то ТЦК може звернутись до виконавчої служби щоб арештували Ваші рахунки чи майно. Проте, якщо штраф виписали незаконно - Ви його можете оскаржити.
Крім того, так як сума штрафу буде меншою за 20 мінімальних зарплат - звернення стягнення на єдине житло не здійснюється (частина 7 статті 48 ЗУ "Про виконавче провадження)
У випадку направлення правоохоронців за адресою з ціллю адміністративного затримання вони не мають право проникати в житло.
В протилежному випадку це буде абсолютно протизаконно.
По-перше, за неявку по повістці передбачена лише адміністративна відповідальність.
По-друге, відповідно до вимог ст.13 КПК України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Стаття 30 Конституції України допускає проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку не інакше як за вмотивованим судовим рішенням.
Винятком, коли обшук може бути проведено без мотивованої ухвали слідчого суді, є невідкладний випадок, пов’язаний із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення (ч.3 ст.233 КПК).
Отже, проникнення до житла неможливе.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Чи буде вважатися повістка врученою, якщо замість отримувача лист отримає інша людина?
Ні, це не рахуватиметься як належний спосіб оповіщення, адже повістка ТЦК має бути вручена людині особисто. Але оператори АТ "Укрпошта" прекрасно усвідомлені про такі речі і просто так не будуть віддавати повістку іншій людині. Їм простіше поставити відмітку про відмову від отримання або про відсутність особи за місцем проживання.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 5 березня 2009 р. № 270 Київ
Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку
82. ...
Рекомендовані листи з позначкою “Повістка ТЦК” під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об’єкта поштового зв’язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою “Повістка ТЦК”.
{Пункт 82 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1147 від 08.10.2024}
Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв’язку адресат (одержувач) не з’явився для одержання рекомендованого листа з позначкою “Повістка ТЦК”, працівник об’єкта поштового зв’язку робить позначку “адресат відсутній за зазначеною адресою”, яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв’язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.
85. Поштові відправлення з позначкою “Вручити особисто”, адресовані фізичним особам, підлягають врученню особисто адресатам або особам, уповноваженим ними на це в установленому порядку. Вручення зазначених поштових відправлень, а також рекомендованих листів з позначкою “Судова повістка”, адресованих посадовим і службовим особам органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, або за місцем роботи фізичних осіб, здійснюється у порядку, визначеному в таких органах, підприємствах, установах. Рекомендовані листи з позначками “Повістка ТЦК”, “Вручити особисто” підлягають врученню особисто адресатам.
91. Під час вручення фізичній особі реєстрованого поштового відправлення, виплати коштів за поштовим переказом з повідомленням про вручення працівник об’єкта поштового зв’язку на підставі пред’явленого адресатом (одержувачем) документа, що посвідчує особу згідно із законодавством, робить відповідну відмітку про вручення у порядку, визначеному оператором поштового зв’язку.
Під час вручення поштового відправлення з позначкою “Вручити особисто”, внутрішнього рекомендованого листа з позначками “Судова повістка”, “Повістка ТЦК” адресат (одержувач) підтверджує такий факт своїм підписом та зазначає своє прізвище та ініціали або ім’я та прізвище у спосіб та відповідно до порядку, що встановлені оператором поштового зв’язку.
{Абзац другий пункту 91 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1147 від 08.10.2024}
Інформація про вручення рекомендованого листа з позначками “Судова повістка”, “Повістка ТЦК” не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертається відправнику.
Якщо так, то чи можна буде оскаржити вручення повістки в суді?
Повістка НЕ ОСКАРЖУЄТЬСЯ. Оскаржуватися може адміністративний штраф, який накладений на особу за неявку по даній повістці, а не сама повістка. Тобто якщо по повістці, отриманій Вашим родичем, на Вас накладуть стягнення, Ви повинні оскаржувати саме стягнення. Оцінювати шанси доволі складно, адже це залежить від багатьох факторів, у першу чергу - від якості складення адміністративних матеріалів уповноваженими особами. На жаль, наразі ще немає судової практики по таким кейсам, але переконаний, що скоро вона буде.
Стаття 307. Строки і порядок виконання постанови про накладення штрафу
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п’ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п’ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
З повагою!