Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 02 ноября 2024, вопрос №122185 340₴

Наслідки знаходження за кордоном після закінчення відстрочки

Я опікун неповнолітніх дітей, знаходжусь з ними за кордоном. Навесні 25-го року планую з'їздити в Україну. Які наслідки може потягнути те, що моя відстрочка діє тільки до 09.11. 24? Що мені треба мати на увазі і зробити щоб без першкод знов поїхати за кордон? Підопічні діти під час моєї подорожі до України будуть знаходитись за кордоном.

Ответы юристов (5)

    Дерій Владислав Олегович
    20%

    Вітаю Вас!

    Які наслідки може потягнути те, що моя відстрочка діє тільки до 09.11. 24?

    Ніяких наслідків не буде.

    Єдиним неприємним моментом може бути те, що після 09.11 Вам прийде повістка на адресу проживання.

    Якщо Ви без поважної причини не явитесь по цій повістці, то цілком можливо, що керівник ТЦК спробує притягнути Вас до адміністративної відповідальності за статтею 210-1 КУпАП (штраф від 17 тис грн).

    Згідно частини 3 статті 22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

    Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

    • перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
    • смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

    У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки АБО В БУДЬ-ЯКИЙ ІНШИЙ СПОСІБ з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

    Тобто, можна спробувати направити лист до ТЦК та повідомити, що у зв'язку з перебування за кордоном Ви не маєте змоги з'явитися до ТЦК. Додатково можете прикріпити заяву та копії документів, що підтверджують право на відстрочку.

    Що мені треба мати на увазі і зробити щоб без першкод знов поїхати за кордон?

    Щоб виїхати за кордон Вам потрібно мати військово-обліковий документ та оформлену відстрочку.

    Про це ДПСУ наголосила у своєму роз'ясненні від 17 липня 2024 https://dpsu.gov.ua/ua/news/nayavnist-viyskovo-obl...

    "Окремо нагадуємо про категорію чоловіків, які мають право на перетинання кордону через відстрочку від призову чи виключення з військового обліку за станом здоров’я. В їх військово-облікових документах повинна бути зазначена інформація про отримання такої відстрочки чи виключення з військового обліку або має бути довідка за формою, визначеною у додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560."

    Можливо вже на той час запровадять автоматичне надання/продовження відстрочки і Вам не потрібно буде звертатись до ТЦК, а вся необхідна інформація буде автоматично відображатися в Резерв+

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович
    20%

    Вітаю!

    1. Вам треба продовжити відстрочку.

    Постанова КМУ 560 містить таку норму: "Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України".

    Скажу одразу, що різні ТЦК та СП по-своєму тлумачать це правило.

    Хтось дійсно оформлює відстрочку на період існування підстави (наприклад, до 18-річчя дитини з інвалідністю). Але в більшості випадків відстрочка оформлюється до дати, коли планується закінчення воєнного стану.

    При цьому дата, коли планується закінчення воєнного стану, - це, звичайно, не прогноз ясновидиці, а дата, зазначена в Указі Президента про оголошення/продовження воєнного стану. на сьогодні це - 09 листопада. Думаю. не треба пояснювати, що воєнний стан ще буде продовжений.

    Саме тому на сьогодні більшість з тих, хто вже оформив відстрочку за новим Порядком, мають запис в ВОД про відстрочку саме до 09 листопада.

    А що далі?

    Та ж Постанова 560 містить таку норму: "У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    У разі неможливості провести перевірку у військовозобов’язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів."

    Тому для тих, хто має відстрочку до 9 ЛИСТОПАДА, алгоритм дій такий:

    1️.Дочекатись видання Указу Президента про продовження строку проведення загальної мобілізації (не плутати із прийняттям закону, подачею законопроекту і т.д. - нас цікавить саме Указ!)

    УКАЗ ВИДАНО.

    Проєктом №12151 пропонується затвердити указ президента про продовження дії воєнного стану з 10 листопада 2024 року до 7 лютого 2025 року.

    Проєктом №12152 пропонується затвердити указ президента про продовження загальної мобілізації.

    УКАЗИ ЗАТВЕРДЖЕНО ВЕРХОВНОЮ РАДОЮ УКРАЇНИ.

    2️. Скласти заяву про продовження строку дії раніше наданої відстрочки. Форми такої заяви немає - тобто вона подається в довільній формі. Зразок такої заяви я обов'язково підготую і викладу у відкритому доступі.

    3️. Зібрати пакет документів, які будете прикладати до заяви.

    Наполягаю на тому, що необхідності подавати заново ті ж документи, які вже подавали разом із заявою на відстрочку, не потрібно, якщо ситуація не змінилась, - Постанова 560 цього не вимагає.

    Наприклад, якщо мова йде про багатодітного батька, то достатньо буде лише заяви. Те саме стосується і військовозобов'язаних, які мають дружину з інвалідністю 1 групи, 2 групи, або 3 групи з певною причиною встановлення інвалідності.

    Проте, якщо мова йде про обставини, які можуть змінюватись, варто прикласти "свіжий" документ.

    Наприклад, студентам варто подавати "свіжу" довідку з навчального закладу, викладачам - "свіжу" довідку з роботи. Якщо підстава для відстрочки - 3 група інвалідності дружини з певним захворюванням (не плутати з причиною встановлення інвалідності!) - також раджу подавати "свіжу" довідку про захворювання.

    Втім, вже прогнозую. що не всі ТЦК та СП погодяться з таким підходом, і подекуди будуть вимагати щоразу повний пакет документів. Тому можете мінімізувати ризики відмови і щоразу подавати повний комплект.

    4️. Подати заяву до комісії при ТЦК. Вважаю. що можливими є такі способи:

    - особисто (як і заява на відстрочку)

    -поштою

    -через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (коли буде реалізована така технічна можливість).

    Також попереджаю про своє побоювання, що ТЦК не розділятиме мою позицію щодо можливості направлення поштою, хоча Постанова КМУ це передбачає.

    5️. Чекати результати розгляду.

    Зверніть увагу - комісія сама буде перевіряти інформацію через реєстр. Якщо інформації буде недостатньо - ТЦК та СП направить військовозобов’язаному повідомлення про необхідність подання додаткових документів.

    Це означає, що відмова в продовженні відстрочки через недостатній пакет документів можлива тільки у випадку, коли ТЦК та СП повідомив про необхідність подачі додаткових документів, але ця вимога була проігнорована. Також побоююсь, що на практиці буде інакше.

    На жаль, строки розгляду такої заяви Постановою КМУ 560 не передбачено, як і заборона направляти на ВЛК чи мобілізувати, доки заява розглядається.

    Тому в якості варіанта уникнути ризику мобілізації в цей період можу запропонувати подачу не заяви на продовження відстрочки, а нової заяви на відстрочку з усіма необхідними документами.

    ВАС НЕ МАЮТЬ ПРАВА МОБІЛІЗУВАТИ.

    ПІСЛЯ ПРОДОВЖЕННЯ ВІДСТРОЧКИ ВИ ЗМОЖЕТЕ ПЕРЕТНУТИ КОРДОН.

    2. ПРИ ПЕРЕТИНІ КОРДОНУ ВАМ ТРЕБА БУТИ МАТИ ПІДТВЕРДЖУЮЧИ ДОКУМЕНТИ ПРО ВІДСТРОЧКУ.

    ОФІЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

    https://dpsu.gov.ua/ua/news/nayavnist-viyskovo-obl...

    Відтепер під час перетинання кордону на виїзд прикордонники перевіряють військово-облікові документи в усіх громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Документ може бути як паперовий, так і в електронній формі.

    У разі відсутності військово-облікового документа, прикордонники відмовляють у перетинанні державного кордону на виїзд з України.

    Також підставою відмови буде наявність в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про подання такої особи щодо розшуку в Національну поліцію. В таких випадках на місце викликатимуть поліцейського для здійснення адміністративного затримання особи та її доставлення до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Окремо нагадуємо про категорію чоловіків, які мають право на перетинання кордону через відстрочку від призову чи виключення з військового обліку за станом здоров’я. В їх військово-облікових документах повинна бути зазначена інформація про отримання такої відстрочки чи виключення з військового обліку або має бути довідка за формою, визначеною у додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.

    Айвазян Юрій Климентійович
    20%

    Доброго дня, Олексію!

    Відповідальність за непродовження строку дії відстроки в українському законодавстві відсутня.

    Якщо говорити про Ваше право на виїзд станом на сьогодня, то для перетину кордону Вам необхідно мати при собі чинний військово-обліковий документ, оформлену відстрочку в ТЦК та дані у Єдиному реєстрі, які збігаються із даними Вашого ВОД.

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані

    8) усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебуває дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років;

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    “для підтвердження статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, — витяг із рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;

    для опікунів, піклувальників — рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або рішення суду про встановлення опіки, піклування;

    Яким ж буде законодавтво навесні 2025 року - це питання. Можливо воно залишеться у такому ж самому вигляді, а можливо й змінеться. Тому, більш конкретну відповідь на питання Ви зможете отримати вже перед виїздом в Україну навесні 2025 року.

    Щодо Вашої відстрочки, то, як варіант Ви можете направити до ТЦК заяву про продовження строку відстрочки з усіма підтверджуючими документами поштою, наприклад, через родичів в Україні. Якщо не вийде, то відстрочку Вам прийдеться продовжувати вже по поверненню або ж, можливо, раніше, якщо, як нам обіцяють представники МОУ, дана функція буде впроваджена через електроний кабінет військовозобов'язаного.

    Як також, є варіант, що Ваша відстрочка може бути, наприклад, автоматично продовжена у Резерв+ після 09.11.2024 року.

    Згідно вищезгаданої Постанови КМУ №560:

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    У разі неможливості провести перевірку у військовозобов’язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    20%

    Вітаю Вас.

    Я опікун неповнолітніх дітей, знаходжусь з ними за кордоном. Навесні 25-го року планую з'їздити в Україну. Які наслідки може потягнути те, що моя відстрочка діє тільки до 09.11. 24? Що мені треба мати на увазі і зробити щоб без першкод знов поїхати за кордон? Підопічні діти під час моєї подорожі до України будуть знаходитись за кордоном.

    Хотілося б детальніше з'ясувати, який правовий статус у Ваш по відношенню до дітей? Це рідні діти? Можливо можете додати документ до питання?

    Першого разу Ви виїздили за кордон разом з дітьми?

    По-перше, звісно доведеться оформити нову відстрочку від мобілізації, якщо на момент весни 2025 року така підстава взагалі діятиме. Отже, не радив би поспішати з планами, а повернутися до цього вже ближче до поїздки.

    По-друге, мене бентежить один момент - Ви збираєтеся виїздити без дітей. Чинне законодавство містить такий момент:

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 27 січня 1995 р. № 57 Київ

    Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України

    Виїзд за межі України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, зазначених в абзацах третьому - сьомому, дев’ятому і десятому цього пункту та пункті 2-2 цих Правил, може здійснюватися самостійно без осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 2-2 цих Правил, на підставі довідки про перебування таких осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 2-2 цих Правил, на консульському обліку, документів (їх нотаріально засвідчених копій), що дають право на виїзд, які передбачені відповідно в абзацах третьому - сьомому, дев’ятому і десятому цього пункту та пункті 2-2 цих Правил, та документів, зазначених у пункті 2 цих Правил.

    Не готовий однозначно сказати, що це поширюється на Вас, але потрібно мати на увазі. Як я зазначав раніше, потрібно детальніше розібратися. Окрім того, наразі неможливо передбачити, що відбуватиметься весною 2025 року, а тому питання трошки не на часі.

    Єдине, що рекомендую - відправити документи про відстрочку на адресу Вашого ТЦК поштовим зв'язком. Як показує практика, продовження відстрочки може відбуватися за поштовими документами.

    З повагою!

    Богун Сергій Павлович
    20%

    Доброго дня.

    Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» №475/97-ВР від 17.07.97 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі Конвенція), підписану від імені України 9 листопада 1995 року, Перший протокол, протоколи № 4 і № 7 до Конвенції, підписані від імені України 19 грудня 1996 року, та протоколи № 2 і № 11 до Конвенції, підписані від імені України 9 листопада 1995 року у м. Страсбурзі. Конвенція та перелічені протоколи до Конвенції набрали чинності в Україні 11.09.1997р.

    Протокол №4 до Конвенції містить статтю 2 «Свобода пересування» такого змісту:

    1. Кожен, хто законно перебуває на території будь-якої держави, має право вільно пересуватисяі вільно вибирати місце проживання в межах цієї території.
    2. Кожен є вільним залишати будь-яку країну, включно зі своєю власною.
    3. На здійснення цих прав не можуть бути встановлені жодні обмеження, крім тих, що передбачені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної чи громадської безпеки, для підтримання публічного порядку, запобігання злочину, для захисту здоров`я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб.
    4. Права, викладені в пункті 1, також можуть у певних місцевостях підлягати обмеженням, що встановлені згідно із законом і виправдані суспільними інтересами в демократичному суспільстві».

    Порядок та умови перетинання громадянами України державного кордону врегульовано Правилами перетинання державного кордону громадянами України, що затверджені ПКМУ від 27 січня 1995 р. № 57.

    Згідно п. 2-6 Правил:

    У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14цих Правил.

    Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації:

    «усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебуває дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років».

    Як бачете законодавство наразі надає Вам право на безперешкодне перетинання кордону при наявності оформленої відстрочки.

    Проте врахуйте, що згідно Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560:

    керівники органів охорони державного кордону (крім авіаційної частини) або його структурних підрозділів з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження про проведення заходів мобілізації відповідного голови (начальника) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної держадміністрації (військової адміністрації):

    організовують проведення представниками органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу, у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України;

    відмовляють у перетині державного кордону (на виїзд з України) на пунктах пропуску через державний кордон України особам чоловічої статі віком від 18 до 60 років:

    у разі відсутності у таких осіб військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі);

    якщо в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів містяться відомості про подання такої особи щодо розшуку в Національну поліцію;

    викликають поліцейського для здійснення адміністративного затримання особи та її доставлення до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки у разі наявності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про подання такої особи щодо розшуку в Національну поліцію.

    Таким чином, при перетині кодону Ви також повинні мати дійсний та актуальний ВОД (Е-ВОД) та не перебувати в розшуку.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA