Начните консультацию с юристом онлайн
Я проходжу службу в Збройних Силах України, обіймаю посаду офіцера. У подальшому бажання продовжувати військову службу не маю. У 2020 році завершив навчання у військовому університеті та підписав контракт на 5 років. У 2023 році мене переконали підписати новий контракт, проте точна дата його вступу в силу мені повідомлена не була; за попередньою інформацією, це мав бути 2023 рік. Я розглядав можливість звільнення, оскільки з’явилася стаття, що дозволяє звільнення після закінчення контракту, укладеного під час воєнного стану. Проте, коли я отримав свій примірник контракту, з’ясувалося, що він набирає чинності лише з 2025 року, що мене не влаштовує, і я не маю наміру продовжувати службу.
До цього листа я прикладу старий і новий контракт.
Перелік питань, що цікавлять:
- Чи можливо розірвати контракт, який не набрав чинності достроково?
- Які умови передбачені для анулювання контракту який не набрав чинності? Адже він набирає чинності з 27.06.2025 року, і в мене є час зробити все можливе, аби він не вступив в силу. Адже я думаю, якщо контракт ще не набрав чинності, у мене може бути більше можливостей для його розірвання або анулювання з мінімальними наслідками, ніж коли він вже вступить в силу.
- Які правові кроки потрібні для анулювання контракту який не набрав чинності? Рапорт на командира військової частини/командування, тощо? Можна розписати це все поетапно?
- Чи є визначені терміни, в які необхідно повідомити іншу сторону про анулювання ненабранного чинності контракту?
- Чи є взагалі різниця між анулюванням і розірванням контракту в моєму випадку?
Можливо я помиляюсь, і немає зв’язку, але згідно зі ч.2 ст. 631 ЦК України - Договір набирає чинності з моменту його укладення. Це має відношення до моєї ситуації і мого контракту?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (3)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Так, така підстава для звільнення передбачена пунктом 3 частини 5 статті 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу»
Під час проведення мобілізації та дії воєнного стану контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби на підставах:
...ж) у зв’язку з закінченням строку служби (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) у разі закінчення строку контракту, укладеного під час дії воєнного стану..."
Але, Ви повинні розуміти, що навіть, якби Ви звільнилися з військової служби, то без права на відстрочку згідно статті 3У "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" - Вас би з часом мобілізували.
Законодавством передбачено причини для розірвання діючого контракту. Для цього Вам потрібно мати підставу згідно пункту 3 частини 5 статті 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу»
В інших випадках розірвати контракт про проходження військової служби достроково неможливо.
Запис про день набрання чинності Контрактом про проходження військової служби здійснюється у відповідному пункті форми Контрактів про проходження військової служби або навчання та додатка до Контракту про проходження військової служби (додатки 1-3 до Положення) і завіряється підписом командира (начальника) військової частини, де зберігається перший примірник особової справи військовослужбовця. Другий примірник Контракту про проходження військової служби або навчання надається військовослужбовцю під особистий підпис, про що робиться відмітка у відповідному пункті його першого примірника.
Спробуйте звернутись до командира із рапортом про бажання анулювати укладений новий контракт, який ще не набув чинності. Якщо командир піде Вам на зустріч, то в такому випадку, Ваш старий контракт буде діяти до закінчення воєнного стану.
Новий Контракт про проходження військової служби набирає чинності з дня, наступного за днем закінчення строку попереднього Контракту про проходження військової служби.
Згідно пункту 2.12 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. Контракт про проходження військової служби припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби за підставами, визначеними пунктом 35 Положення.
В особливий період Контракт про проходження військової служби припиняється (розривається), а військовослужбовець звільняється з військової служби за рішенням командування військової частини згідно із Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» у період протягом строку проведення мобілізації та з дати введення воєнного стану - до оголошення демобілізації - на підставах, передбачених пунктом 3 (крім підстав, передбачених підпунктами «г», «д», «ж», а також за наявності у військовослужбовця інвалідності, якщо він сам не висловив бажання продовжувати військову службу) частини п’ятої статті 26.
Про припинення (розірвання) Контракту про проходження військової служби за наявності підстав, передбачених підпунктами «а», «б», «в», «ґ», «ж», «к», «л», «п», «р» пункту 1, підпунктами «а», «б», «в», «ґ», «й», «к», «н», «п», «р» пункту 2, підпунктами «а», «б», «г», «д», «ж» пункту 3 частини п’ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», військовослужбовець повідомляє командування військової частини рапортом на звільнення з військової служби.
Якщо контракт ще не набув чинності, то зв'яжіться безпосередньо з підрозділом, який відповідає за укладення контрактів, для уточнення конкретних вимог і процедур. Напишіть заяву/рапорт з проханням про розірвання контракту. Вкажіть причини розірвання. Кадровий орган може вимагати додаткових документів чи підтверджень, тому слід уточнити всі деталі та дотримуватися їхніх інструкцій.
Процес може зайняти деякий час, і рішення про розірвання приймається згідно з внутрішніми нормативними актами військових структур.
Під час мобілізації та дії воєнного стану Ви можете достроково розірвати діючий контракт. Проте, щоб скасувати контракт, який ще не набув чинності - Вам потрібно звернутись до командира із рапортом, де вказані підстави для скасування укладеного контракту.
Якщо командир Вам відмовить - то Ви можете спробувати розірвати контракт в судовому порядку, проте, шанси мінімальні.
Таких термінів не існує.
Так, різниця є. Статтею 26 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу" передбачено розірвання діючого контракту, але щоб розірвати укладений контракт, який ще не набув чинності - Вам потрібно звернутись до командування. Якщо Вам відмовлять, то з 27.06.2025 року Ви будете проходити службу за новим контрактом.
Процедура оформлення на військову службу за контрактом, порядок і правила укладення контракту, припинення (розірвання) контракту та наслідки його припинення (розірвання), порядок присвоєння військових звань та проходження військової служби визначаються Положенням про проходження військової служби https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1153/2008#Text
20. Під час особливого періоду до введення воєнного стану за бажанням військовослужбовців проходження військової служби може бути продовжено за новим контрактом строком від 1 до 10 років, але не більше ніж до досягнення граничного віку перебування на військовій службі. Для військовослужбовців, прийнятих на військову службу за контрактом у період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або оголошення демобілізації на строк шість місяців, військова служба за контрактом може бути продовжена за новим контрактом на шість місяців або на строки, визначені частиною четвертою статті 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". У разі закінчення особливого періоду або оголошення демобілізації дія таких контрактів припиняється достроково.
24. Новий контракт про проходження військової служби набирає чинності з дня, наступного за днем закінчення строку дії попереднього контракту, за винятком військовослужбовців, у яких дія контракту про проходження військової служби продовжена в особливий період.
25. Про дату набрання чинності контрактом, а також про продовження строку контракту у першому і другому його примірниках робиться відповідний запис, який засвідчується підписом командира (начальника) військової частини та скріплюється відповідною гербовою печаткою.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Ростиславе!
Відповідно до статті 25 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".
Підготовка громадян України для проходження військової служби на посадах осіб рядового, сержантського і старшинського та офіцерського складу.
5. З громадянами України - курсантами закладу фахової передвищої військової освіти, вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти укладається контракт про проходження військової служби (навчання) на строки, передбачені абзацом четвертим частини другої статті 23 цього Закону. Контракт про проходження військової служби на посадах осіб сержантського і старшинського або офіцерського складу після закінчення навчання укладається між громадянином та державою, від імені якої виступає уповноважений орган військового управління Збройних Сил України або іншого військового формування, для потреб якого він проходить підготовку, на строк, передбачений абзацами п’ятим, восьмим і дев’ятим частини другої статті 23 цього Закону.
Стаття 23. Строки військової служби.
для осіб офіцерського складу з числа:
9. Під час дії особливого періоду:
1) для військовослужбовців, у яких закінчився строк військової служби, встановлений цією статтею, військова служба продовжується понад встановлені строки:
2) для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки:
на період проведення мобілізації, крім випадків, визначених пунктом 3 частини п’ятої статті 26 цього Закону;
до дня завершення виконання завдань в інтересах оборони України, безпосередньої участі у веденні воєнних (бойових) дій, у тому числі на території проведення антитерористичної операції, а також у районах здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії держави, що формально чи фактично є учасником воєнних дій проти України;
на період дії воєнного стану, крім випадків, визначених пунктом 3 частини п’ятої статті 26 цього Закону.
В особливий період, крім періодів мобілізації та дії воєнного стану, військова служба для військовослужбовців, строк контракту яких закінчився, може бути продовжена за новими контрактами на строки, визначені частиною четвертою цієї статті.
Якщо Ви підписали перший контракт на проходження служби у 2020 році на п'ять років, то наступний контракт і повинен бути саме із 2025 року, а не з 2023 року. Тож, як на мій погляд, Вам надали недостовірну інформацію. З якою саме метою - це питання...
1) у мирний час:
2) під час дії особливого періоду (крім періодів проведення мобілізації та дії воєнного стану):
3) під час проведення мобілізації та дії воєнного стану:
Законодавством передбачені умови щодо розірвання (припинення) вже укладеного контракту. Норми щодо анулювання контракту, який ще не вступив в дію, останнє не містить.
Почати потрібно із рапорту до командира частини. Прогнозую, що Вам відмовлять в анулюванні контракту, оскільки Ви підписали останній. Тож, далі - звернення до вищого командування, Генштабу, МОУ. Скорше за все, вирішення питання закінчеться для Вас у суді, але для того Вам необхідно пройти весь шлях "досудового" порядку врегулювання спору.
Таких строків норми законодавства не містять, але, у будь якому випадку не раджу тягнути час, а починати прямо зараз, бо справа нелегка і швидкого її вирішення однозначно не буде.
Розірвати Ви можете тільки діючий контракт на підставах визначених законодавством, а саме статтею 26 ЗУ "Про ВО и ВС".
Згідно Указу Президента України "Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України":
Контракт про проходження військової служби набирає чинності:
1) з дня присвоєння військового звання офіцерського складу:
2) з дня призначення на посаду сержантського і старшинського складу:
3) з дня укладення контракту, визначеного в наказі по особовому складу:
4) з дня видання наказу про прийняття на військову службу за контрактом:
5) з дня зарахування до списків особового складу військової частини:
24. Новий контракт про проходження військової служби набирає чинності з дня, наступного за днем закінчення строку дії попереднього контракту, за винятком військовослужбовців, у яких дія контракту про проходження військової служби продовжена в особливий період.
25. Про дату набрання чинності контрактом, а також про продовження строку контракту у першому і другому його примірниках робиться відповідний запис, який засвідчується підписом командира (начальника) військової частини та скріплюється відповідною гербовою печаткою.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
Я ВАМ РАДЖУ ПЕРЕПОДПИСАТИ КОНТРАКТ ДО ОГОЛОШЕННЯ ДЕМОБІЛІЗАЦІЇ.
ЦЕ НАЙКРАЩИЙ ДЛЯ ВАС ВАРІАНТ.
Це той варіант контракту, який доступний лише під час дії воєнного стану, або під час мобілізації на особливий період. Це регламентується Законом України «Про військовий обов’язок та військову службу». Він доступний в тому числі й для тих, хто вже був мобілізований до війська. Його тривалість напряму залежить від того, коли буде оголошено про демобілізацію.
Наразі у плані укладання контрактів на проходження військової служби є певна варіативність. Можна підписати контракт строковий, а можна — до оголошення демобілізації.
Строкові контракти також можна підписувати під час дії воєнного стану. Строки таких контрактів — від 1 до 10 років. Це напряму залежить від звання та посад. Тож, перший контракт укладається на такі строки:
В офіцерів варіативність щодо строків контракту дещо більша.
Зокрема:
З військовослужбовцями, які закінчили вищі військові навчальні заклади за програмами підготовки офіцерського складу строк контракту становить 5 років. Окрім спеціальностей льотного складу. В них тривалість служби — 10 років;
З військовослужбовцями, які пройшли підготовку офіцерів запасу (військові кафедри) контракт укладається на строк від 2 до 5 років (залежно від згоди сторін).
Для інших осіб офіцерського складу передбачається контракт на строк від 1 до 5 років.
Під час дії воєнного стану дія контрактів автоматично продовжується. Але Законом України «Про військовий обов’язок та військову службу» визначені підстави, коли контракт може бути розірваним, а військовослужбовці звільнені зі служби.
Згідно статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визнано, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно статті 1 Закону України «Про оборону України» визнано, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Керуючись пунктом 3 частини п'ятої статті 26 Закону під час проведення мобілізації та дії воєнного стану контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби на підставах:
а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
б) за станом здоров’я:
в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі;
г) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною 12 статті 26 Закону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
ОТЖЕ, Я ВАМ РАДЖУ ЗВЕРНУТИСЯ ДО КОМАНДУВАННЯ ІЗ РАПОРТОМ ПРО ПЕРЕПЕДПИСАННЯ КОНТРАКТУ З 27.06.2025 РОКУ ДО ОГОЛОШЕННЯ ДЕМОБІЛІЗАЦІЇ.
В РАЗІ ВІДМОВИ, ЄДИНИЙ ВАРІАНТ ЗВЕРНУТИСЯ ДО СУДУ.