Задайте вопрос юристу

882 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 25 ноября 2024, вопрос №123281 350₴

Демобилизация по уходу

Подскажите, сейчас мобилизован, 52 года. Матери нужен уход/опекунство. Допустим, она получит заключение о недееспособности/инвалидности. Могу ли я быть демобилизован по уходу/опекунству. Есть нюанс, родной брат, но ему 59 лет, физически он этого делать не может

Ответы юристов (5)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, звільнитися вам буде , можно якщо ваш брат буде МАТИ довідку лкк форми 080-4 про потребу постійного догляду. Тобто брат сам повинен потребувати догляду що підтверджується довідкою ллк або мсек.Бо підстава для звільнення звучить так.

    • необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
    Айвазян Юрій Климентійович
    Айвазян Юрій Климентійович час назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Ярославе!

    У Вашому випадку можливо розглянути дві підстави для звільнення.

    1. Постійний догляд за маті'ю, яка є особою з інвалідністю І або ІІ групи.

    Звільнення на цій підставі можливо за ноступних умов:

    1. Ваша матір має інвалідність І або ІІ групи.

    2. Ваша матір потребує постійного догляду за висновком МСЕК або ЛКК.

    3. Відсутні родичі першого та другого ступеня споріднення або такі родичі самі потребують постійного догляду.

    Частина 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу»:

    12. Військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:

    3) під час дії воєнного стану:

    необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.

    Відповідно до Додатку 19 до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (пункт 12.11 розділу XII):

    Перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби.

    При поданні до звільнення з військової служби за підставами:

    5. Через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», подаються:

    копія аркуша бесіди;

    копія рапорту військовослужбовця;

    копія розрахунку вислуги років військової служби (при набутті права на пенсійне забезпечення за вислугою років);

    документи, що підтверджують наявність сімейних обставин або інших поважних причин, а саме:

    26) у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я:

    • документи, які підтверджують відповідні родинні зв’язки з цією особою (особами);
    • один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформація про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
    • один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
    • висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді.
    2. Опікунство

    У даному варіанті потрібно розуміти, яку саме хворобу має Ваша матір, оскільки опікунство встановлюється у судовому порядку й при тому особу позбавляють дієздатності у зв'язку із стійкими психічними розладами.

    Частина 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу»:

    12. Військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:

    3) під час дії воєнного стану:

    у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою, визнаною судом недієздатною, за умови що за такою особою не здійснюється піклування (опіка) іншими особами.

    Відповідно до Додатку 19 до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (пункт 12.11 розділу XII):

    Перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби.

    При поданні до звільнення з військової служби за підставами:

    5. Через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», подаються:

    • копія аркуша бесіди;
    • копія рапорту військовослужбовця;
    • копія розрахунку вислуги років військової служби (при набутті права на пенсійне забезпечення за вислугою років);
    • документи, що підтверджують наявність сімейних обставин або інших поважних причин, а саме:

    29) у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою, визнаною судом недієздатною, за умови що за такою особою не здійснюється піклування (опіка) іншими особами:

    • копія рішення суду про визнання особи недієздатною;
    • копія рішення суду про призначення опікуном цієї особи громадянина (громадянки), який (яка) проходить військову службу.

    Отже, у кінцевому варіанті потрібно розуміти, який варіант з двох більш прийнятний для Вас. З якої причини Ваш брат не має можливості доглядати за матір'ю? Це стан здоров'я?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Ярослав Клиент час назад

      Да, 59 лет, физически человек не в состоянии ухаживать за другим пожилым человеком. Но как я понимаю, закону на это все равно. А может ли человек (брат) отказаться от опекунства/ухода или это так не работает?

      • Айвазян Юрій Климентійович
        100%
        Айвазян Юрій Климентійович час назад

        Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

        Общаться в чате

        Ви праві, закону все одно, на жаль...

        Ні, так це не працює. Ваш брат немає можливості відмовитись від догляду за матір'ю. Й навіть у теоретичному варіанті такої відмови, наприклад, у формі нотаріальної заяви, ВЧ не прийме її до уваги.

        Норма закону чітко визначає: або відсутність, або потреба Вашого брата у постійному догляді. Останнє є можливим? Тобто, за умови наявності в Вашої матері інвалідності І або ІІ групи та потреби у постійному догляді, як також потреби у постійному догляді Вашого брата - звільнення буде можливим. Звичайно за умови відсутності інших родичів першого та другого ступеня споріднення.

        • Ярослав Клиент час назад

          Нет, к сожалению, и брату оформить недееспособность это уже на грани фантастики, замкнутый круг) но спасибо за консультацию


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024