Начните консультацию с юристом онлайн
Я працюю в поліклініці мій робочий день з 8- 15:12, мене хочуть направити на виїзд з командою влк до міста , це 90 км від мого місця роботи , це я дома приїду не раніше 23.00 ночі. Доплати за такий виїзд не буде , тільки два відгула пропонують. Але в мене мала дитина ,я не можу бути відсутня до пізньої ночі , няня тільки може бути до 15.13 ( тобто до кінця робочого дня ) , чи можу я відмовитись ,мене не звільнять?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (2)
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Відповідно п. 4 Розділу І Інструкції №59 підприємство, яке відряджає працівника, забезпечує його коштами для здійснення поточних витрат під час службового відрядження (авансом). Пунктом 11 Розділу ІІ Інструкції №59 визначено, що відряджений працівник перед від'їздом у відрядження забезпечується авансом у межах суми, визначеної на оплату проїзду, найм житлового приміщення і добові витрати.
Відмова працівника від відрядження без поважних причин може кваліфікуватися як порушення трудової дисципліни.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Оксана!
Направлення у відрядження за розпорядженням керівника за рахунок підприємства для виконання завдання, обумовленого трудовим договором, є обов’язковим для працівника, зазначає Центральний регіон інспекційної діяльності у Дніпропетровській області
Відмова без поважних причин від виконання таких обов’язків вважається порушенням трудової дисципліни, за яке може бути застосовано дисциплінарне стягнення, передбачене статтею 147 КЗпП.
Відповідно п. 4 Розділу І Інструкції № 59 підприємство, яке відряджає працівника, забезпечує його коштами для здійснення поточних витрат під час службового відрядження (авансом).
Пунктом 11 Розділу ІІ Інструкції № 59 визначено, що відряджений працівник перед від’їздом у відрядження забезпечується авансом у межах суми, визначеної на оплату проїзду, найм житлового приміщення і добові витрати.
Тому, за умови дотримання роботодавцем вищенаведених вимог, відмова працівника від відрядження без поважних причин може кваліфікуватися як порушення трудової дисципліни.
Проте працівник має право відмовитися від поїздки у відрядження, але лише в таких випадках:
– вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (ст. 176 КЗпП);
– чоловіків – батьків, які виховують дітей віком до трьох років без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також опікунів, одного з прийомних батьків, одного з батьків-вихователів дітей зазначеного віку (ст. 1861 КЗпП);
– жінок, які мають дітей віком від 3 до 14 років або дітей з інвалідністю (ст. 177 КЗпП);
– чоловіків – батьків, які виховують дітей віком від 3 до 14 років без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також опікунів, одного з прийомних батьків, одного з батьків-вихователів дітей вказаного віку (ст. 1861 КЗпП).
2. Очевидною є небезпека для його життя чи здоров’я під час такої службової поїздки.
Роботодавець не має права вимагати від працівника виконувати роботи, що становлять очевидну небезпеку для його життя чи здоров’я, а також в умовах, що не відповідають законодавству про охорону праці (ст. 153 КЗпП).
Отже, якщо працівника направляють у відрядження в місцевість, в якій або поруч з якою йдуть бойові дії, він може відмовитися, пояснивши, що виконання службових завдань у такому відрядженні загрожує його життю та здоров’ю.
З повагою, адвокат Айвазян.