Задайте вопрос юристу

889 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 15 декабря 2024, вопрос №124130 350₴

Отримання грошової виплати у разі смерті військового

Ситуація така, загинув чоловік, який був батьком двух повнолітніх дітей та має дружину. Сину 21, дочці 25 і вона проживає закордоном. Військкомат вимагає від дітей відмову від виплат, щоб тільки дружина отримала виплати, діти не проти щоб виплати отримала тільки мати. Чи потрібно робити офіційну відмову? І якщо так, то ситуація така, що донька, яка проживає за кордоном не має зараз українського паспорта(на разі він у паспортному столі) і коли вона його забере не відомо. Підкажіть як зробити все правильно щоб дружина(мати) отримувала всю виплату (15 млн.грн)

Ответы юристов (4)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, треба щоб діти звернулись до нотаріуса за кордоном і завірити заяву нотаріально, але при цьому зробити переклад заяви про відмову на українську мову та завірити її нотаріально.

    Ваше питання врегульовано

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1090-2024-%D0%...

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    В якій країні перебуває дочка?

    Загалом матері повинні були виплатити всю суму коштів і відмови дітей (їм достатньо було не звертатися за виплатою).

    ТЦК вимагає відмову від виплат не зовсім правомірно. Проте, якщо Вам не хочеться оскаржувати протиправні дії ТЦК в судовому порядку, то краще, щоб діти оформили нотаріальні відмови від виплат.

    Згідно Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану

    1.4. Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.

    1.5. У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання ОГД, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на ОГД. Відмова засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.Відмова засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

    1.6. Якщо після призначення та виплати ОГД у повному розмірі, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

    Чи потрібно робити офіційну відмову? І якщо так, то ситуація така, що донька, яка проживає за кордоном не має зараз українського паспорта(на разі він у паспортному столі) і коли вона його забере не відомо.

    Так, відмова повинна бути офіційною.

    Сину потрібно звернутися з паспортом до нотаріуса та засвідчити в нього справжність підпису на відмові від виплат.

    Дочці потрібно звернутися в консульство України або до закордонного нотаріуса та засвідчити справжність підпису у них. Якщо дочка буде звертатись до іноземного нотаріуса, то повинна зробити нотаріальний переклад відмови на українську мову та за необхідності проставити апостиль (в залежності від країни перебування). Дочка може засвідчити справжність підпису на підставі закордонного паспорту.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Дар'я!

    Порядок, умови та строки призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану чітко визначені Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45.

    Законодавство не зазначає, що право на ОГД мають тільки неповнолітні діти, тому так, Ваш син та дочка повинні надати до ТЦК відмову від виплат на користь дружини.

    У пункті 4 статті 16-1 Закону України від 09.12.2023 № 3515-IX вжито термін "діти" у категорії членів сім'ї "діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав", саме для характеристики статусу родинних відносин між загиблим (померлим) та дитиною, що полягає у їх правовому зв'язку, який базується на кровному походженні або на усиновленні, та не припиняється з досягненням повноліття (https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0012706-24#Te...).

    Відповідно до вищезгаданого Наказу МОУ №45:

    "1.3. Сім’ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

    1.4. Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.

    1.5. У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання ОГД, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на ОГД. Відмова засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Особам, які мають право на ОГД, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами".
    Стаття 16-1. Особи, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги

    1. У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.

    2. За наявності особистого розпорядження право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, на користь яких складено таке особисте розпорядження, у розмірі частки, визначеної в такому розпорядженні у відсотках.

    Незалежно від змісту особистого розпорядження право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки загиблої (померлої) особи у розмірі 50 відсотків частки, яка належала б кожному з них у разі призначення і виплати одноразової грошової допомоги за відсутності особистого розпорядження.

    3. У разі відсутності особистого розпорядження або за наявності неохопленої особистим розпорядженням частки розміру одноразової грошової допомоги право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги (її частки) мають особи, визначені у пункті 4 цієї статті, у рівних частках.

    4. До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать:
    • діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;
    • вдова (вдівець);
    • батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);
    • внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);
    • жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім’єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;
    • утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
    Чи потрібно робити офіційну відмову?

    Так, відмову потрібно зробити.

    якщо так, то ситуація така, що донька, яка проживає за кордоном не має зараз українського паспорта(на разі він у паспортному столі) і коли вона його забере не відомо.

    Мова йде про внутрішній паспорт? Закордоний паспорт є? В якій країні знаходиться донька?

    Підкажіть як зробити все правильно щоб дружина(мати) отримувала всю виплату (15 млн.грн).

    Аби мати отримала всю суму, а не тільки свою частку, потрібні засвідчені відмови від сина та доньки.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Кабінет Міністрів України ухвалив у новій редакції Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовʼязаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою КМУ від 25.12.2013 №975, та пункт 2 постанови КМУ від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сімʼям під час воєнного стану» в частині можливості складання військовослужбовцем особистого розпорядження на випадок своєї смерті із зазначенням осіб, які матимуть право на одержання одноразової грошової допомоги, з визначенням часток цієї допомоги у відсотках.

    Так, розширено коло осіб, які матимуть право на одержання одноразової грошової допомоги, зокрема:

    • закріплено право жінок (чоловіків), які проживали з військовослужбовцем без реєстрації шлюбу;
    • онуків загиблого (померлого) військовослужбовця, за умови, що їх батьки померли;
    • дітей, народжених після загибелі (смерті) військовослужбовця.

    Також визначено коло осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) згаданої категорії осіб у разі відсутності особистого розпорядження, а також тих, хто має право на отримання одноразової грошової допомоги, незалежно від наявності чи відсутності особистого розпорядження.

    Встановлено порядок розподілу часток одноразової грошової допомоги у разі відмови однієї з осіб, яка має право на допомогу, від отримання своєї частки. Закріплено заборону відмови від призначення та отримання одноразової грошової допомоги від імені малолітніх, неповнолітніх дітей загиблої (померлої) особи, а також недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена.

    Особи, які мають право на одноразову грошову допомогу, можуть відмовитися від її призначення та отримання шляхом подання заяви, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально.

    Для цього потрібно виконати наступні дії:

    • звернутися до будь-якого нотаріуса тієї країни, де вона знаходиться, або
    • звернутися до консульськлої установи України в країні перебування.

    На заяві які посвідчено іноземними нотаріусами деяких країн необхідне проставлення апостилю або проходження процедури консульської легалізації. Також необхідно буде зробити нотаріально засвідчений переклад заяви з іноземної мови на українську мову.

    Звертаю увагу, що дотримання процедури легалізації чи проставлення апостилю не вимагається, якщо заява була посвідчена нотаріусом на території наступних держав: Азербайджан, Вірменія, Болгарія, Македонія, Угорщина, Грузія, Казахстан, Киргизстан, Латвія, Литва, Монголія, Польща, Республіка Молдова, Румунія, Сербія, Таджикистан, Узбекистан, Чехія, Естонія. Тобто для використання посвідчених в цих країнах заяв про прийняття спадщини на території України достатньо їх перекласти на українську мову і нотаріально засвідчити такий переклад.

    З огляду на зазначене, найкраще все ж таки звертатися до консульства України для оформлення заяви, адже в такому випадку така заява відразу буде складена на українській мові, її не потрібно буде апостилювати (легалізувати), перекладати та засвідчувати переклад. З оформленою в такий спосіб заявою точно не має виникнути ніяких проблем при отриманні її ТЦКСП.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA