Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
910 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Деякий час тому я відправляв звернення на імя голови Державної прикордонної служби України з проханням надати дозвіл на перетин державного кордону в гуманітарних цілях. А саме онко хвороба моєї матері, яка потребує мене (її сина) для пересадки кісткового мозку.
Я отримав позитивну відповідь від голови ДПСУ з дозволом на одноразовий перетин кордону.
Публікую приблизний вміст отриманого листа (в даному тексті відсутні будь-які приватні дані та не несуть буквального змісту вкладеного):
"""
...
Враховуючи зазначене та викладену Вами інформацію, за наявності
підстав гуманітарного характеру відповідно до частини шостої статті 14 Закону
України «Про прикордонний контроль» Вам надано одноразовий дозвіл на
виїзд з України, проте Ваш пропуск через державний кордон
здійснюватиметься в пункті пропуску після перевірки паспортного документа,
документів, які підтверджують мету поїздки (обставини, викладені у зверненні)
та відсутності щодо Вас доручень уповноважених державних органів про
заборони виїзду з України, рішення суду про тимчасове обмеження у праві
виїзду з України або вмотивованої постанови державного виконавця про
встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України.
"""
Мене цікавить, яку гарантію дає цей дозвіл, що я дійсно зможу перетнути кордон?
Як я розумію, адміністрація ДПСУ внесла мене саме у свій реєстр, де на пункті пропуску мене зможуть знайти по моїм паспортним даним та, за сприятливих умов, дозволити виїзд.
Мене також цікавить питання стосовно випадку, якщо я по дорозі до кордону зустріну блокпост з уповноваженими ТЦК та СП: Чи маю я якийсь юридичний захист від них маючи дозвіл на перетин кордону від голови ДПСУ? Адже сам дозвіл має вигляд простого тексту, без qr кодів і таке інше (скоріш за все представляє собою відмітку в базі даних ДПСУ, яку можуть переглянути тільки відповідні особи на пункті перетину.
Я військовозобовязаний, маю тільки Резерв+ eВод де я на обліку, з вчасно оновленими даними. Без проходженого ВЛК.
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
1.
Прикордонна служба України веде базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в’їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» (далі - база даних). Відповідно до даної системи всі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які вʼїжджають або покидають територію Україні фіксуються в базі даних.
ОТЖЕ, ІНФОРМАЦІЯ ПРО ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ДОЗВІЛ ВАМ НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ БУДЕ ЗНАХОДИТИСЯ В ЦІЙ БАЗІ.
ТАКОЖ НА ОФІЦІЙНОМУ БЛАНКУ ВІДПОВІДІ ПОВИНЕН БУТИ ШТРИХ-КОД.
ЯКЩО У ВАС БУДЕ ДІЮЧИЙ ЗАКОРДОННИЙ ПАСПОРТ, ДІЮЧИЙ ВОД, ПІДТВЕРДЖУЮЧИ МЕДИЧНІ ДОКУМЕНТИ ТА ДІЮЧИЙ ДОЗВІЛ НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ, ВИ БУДЕТЕ МАТИ ПРАКТИЧНО 100% ШАНС ПЕРЕТНУТИ КОРДОН.
2.
ЯКЩО У ВАС ДІЮЧИЙ Е-ВОД ТА ВИ НЕ В РОЗШУКУ, ТО У ВАС НЕ ПОВИННО БУТИ ПРОБЛЕМ ПРИ ПЕРЕВІРЦІ ДОКУМЕНТІВ.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 16 травня 2024 р. № 559Київ
"Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа"
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ№ 721 від 18.06.2024}
Відповідно до частини дев’ятої статті 1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” Кабінет Міністрів України постановляє:
2. Установити, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів Українивід 16 травня 2024 р. № 559
"Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів"
9. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Георгію!
Ви отримали дозвіл на виїзд від голови ДПСУ, а отже останній надає Вам право на одноразовий виїзд і прикордонникі зобов'язані дозволити Вам перетинути кордон, оскільки це передбачено нормами законодавства. І так, Ви праві, даний дозвіл, внесений до бази ДПСУ.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про прикордоний контроль":
6. За наявності підстав гуманітарного характеру, для забезпечення захисту національних інтересів або у зв’язку з виконанням міжнародних зобов’язань іноземцям, особам без громадянства або громадянам України, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону України, Голова Державної прикордонної служби України або особа, яка виконує його обов’язки, може дозволити перетнути державний кордон
На жаль, дозвіл на перетин кордону від голови ДПСУ не надає Вам жодних гарантій при зустрічі із групами оповіщення, оскільки останній не є підтвердженням Вашого права на відстрочку. Як я розумію, Ви не маєте права на останню?
Проте, представники групи оповіщення за наявних в Вас оновлених даних та е-ВОД мають право тільки на вручення Вам повістки, наприклад, на уточнення даних або ж на проходження ВЛК. Мова про затримання та доставлення Вас до ТЦК йти не може, бо для того відсутні підстави.
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
Перевірка військово-облікових документів під час мобілізації.
49. У період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.
У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов’язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов’язаному (крім резервістів та військовозобов’язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.
У разі відмови резервіста або військовозобов’язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.
Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності. Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, я все ж таки сподіваюсь на те, що за наявних в Вас обставин, доволі серйозних та таких, від яких залежить життя Вашої матері, ані ДПСУ, ані ТЦК не дозволять собі будь яких протиправних дій.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Чи маєте Ви право на відстрочку від мобілізації?
Даний дозвіл збільшує ймовірність того, що Вам дозволять перетнути кордон, адже гідно частини 6 статті 14 ЗУ "Про прикордонний контроль" За наявності підстав гуманітарного характеру, для забезпечення захисту національних інтересів або у зв’язку з виконанням міжнародних зобов’язань іноземцям, особам без громадянства або громадянам України, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону України, Голова Державної прикордонної служби України або особа, яка виконує його обов’язки, може дозволити перетнути державний кордон.
Виїзд за межі України в умовах воєнного часу здійснюється згідно Правил перетинання державного кордону громадянами України затверджених постановою КМУ 57.
Згідно пункту 13 Правил Під час здійснення прикордонного контролю уповноважені службові особи підрозділу охорони державного кордону використовують бази даних Держприкордонслужби про осіб, які перетнули державний кордон, вчинили правопорушення, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Держприкордонслужби, яким тимчасово обмежено право виїзду з України, про недійсні, викрадені та втрачені паспортні документи, а також інші передбачені законом бази даних.
Інформація про громадян, яким уповноваженою службовою особою Держприкордонслужби або Головою Державної прикордонної служби надано дозвіл на перетинання державного кордону, вноситься до відповідної бази даних.
Проте, Вам на пункті потрібно буде довести мету поїздки. І тому, не виключено, що, навіть, маючи дозвіл від Голови ДПСУ прикордонник Вам відмовить у перетині кордону вказавши, що Ви не надали підтверджуючі документи. Ще однією проблемою може бути те, що даний взагалі дозвіл не внесуть в базу даних.
Щоб Вас не мобілізували Ви повинні мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
На жаль, Дозвіл Голови ДПСУ не надає Вам право на відстрочку і Вам можуть вручити повістку на явку до ТЦК.
Крім того, згідно частини 1 статті 39 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов’язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Тобто, якщо Ви не оформляли відстрочку - Вас можуть направити на ВЛК та призвати з будь-якого ТЦК на території України.
Загалом Ваша поїздка є дуже ризикованою і надіятись варто виключно на те, що Ви попадете на адекватних представників прикордонної служби та взагалі не зустрінетесь з ТЦК, адже як поведуть себе вони невідомо.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Порядок перетину державного кордону громадянами України в період дії воєнного стану встановлений постановою КМУ №57.
Право на виїзд мають військовозобовʼязані громадяни, які мають відстрочку від мобілізації у вигляді:
Право на перетин державного кордону мають чоловіки віком від 18 до 60 років:
Ви отримали індивідуальний дозвіл на виїзд і маєте право на перетин кордону.
Обмежені у виїзді за кордон будуть чоловіки, які не перебувають на обліку, не мають військово-облікового документа або перебувають в розшуку районним ТЦК та СП. Такі чоловіки, навіть за наявності підстав, отримають відмову у перетині державного кордону. Інші підстави зазначені в дозволі ДПСУ.
Наявність дозволу на виїзд не звільняє Вас від виконання військового обов`язку в частині таких складових як от приписка до призовних дільниць; дотримання правил військового обліку, як то прибуття до ТЦКСП за повісткою тощо.
Тобто жодних юридичних преференцій Вам перед представниками ТЦКСП дозвіл не надає.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Мене цікавить, яку гарантію дає цей дозвіл, що я дійсно зможу перетнути кордон?Як я розумію, адміністрація ДПСУ внесла мене саме у свій реєстр, де на пункті пропуску мене зможуть знайти по моїм паспортним даним та, за сприятливих умов, дозволити виїзд.
Чесно кажучи, у своїй практиці вперше зустрічаю практичне застосування частини шостої статті 14 Закону України "Про прикордонний контроль". Не можу предметно відповісти, чи дійсно це надасть Вам дозвіл на виїзд. На жаль, але тим паче мова не може йти про гарантії. Все буде вирішувати уповноваженими працівниками ДПСУ після вивчення, у тому числі, Вашого звернення та наявних у Вас документів. Гадаю, якщо Ви підготуєтеся належним чином, в цілому все може вийти.
Стаття 14. Порядок відмови у перетинанні державного кордону іноземцям, особам без громадянства та громадянам України
...
6. За наявності підстав гуманітарного характеру, для забезпечення захисту національних інтересів або у зв’язку з виконанням міжнародних зобов’язань іноземцям, особам без громадянства або громадянам України, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону України, Голова Державної прикордонної служби України або особа, яка виконує його обов’язки, може дозволити перетнути державний кордон.
Мене також цікавить питання стосовно випадку, якщо я по дорозі до кордону зустріну блокпост з уповноваженими ТЦК та СП: Чи маю я якийсь юридичний захист від них маючи дозвіл на перетин кордону від голови ДПСУ? Адже сам дозвіл має вигляд простого тексту, без qr кодів і таке інше (скоріш за все представляє собою відмітку в базі даних ДПСУ, яку можуть переглянути тільки відповідні особи на пункті перетину.Я військовозобовязаний, маю тільки Резерв+ eВод де я на обліку, з вчасно оновленими даними. Без проходженого ВЛК.
Так, оце як раз таки головна біль у даній ситуації. Юридично Ви не маєте права на відстрочку від мобілізації, а отже, мобілізації ПІДЛЯГАЄТЕ. Даний дозвіл дійсно надає Вам право на виїзд, а тому головн - доїхати до пункту перетинання. Що у Вас з військовим обліком? Випадково Ви не перебуваєте в Розшуку?
З повагою!
Адвокат, м. Київ, 12 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, ваше питання стосується складної ситуації, яка пов'язана з реалізацією права на перетин державного кордону в умовах воєнного стану в Україні. Тому для Вас наводжу аналіз ситуації та даю відповіді на Ваші запитання з урахуванням чинного законодавства:
Чи гарантує дозвіл ДПСУ можливість перетину кордону?Одноразовий дозвіл, наданий Державною прикордонною службою України (ДПСУ), є офіційним документом, що дозволяє вам перетнути державний кордон на підставі частини 6 статті 14 Закону України «Про прикордонний контроль», за наявності підстав гуманітарного характеру, для забезпечення захисту національних інтересів або у зв’язку з виконанням міжнародних зобов’язань іноземцям, особам без громадянства або громадянам України, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону України, Голова Державної прикордонної служби України або особа, яка виконує його обов’язки, може дозволити перетнути державний кордон..
Однак є важливі нюанси:
На пункті пропуску вас пропустять тільки після перевірки:
1. Паспортного документа.
2. Документів, які підтверджують мету поїздки (медичні довідки, підтвердження лікування матері тощо).
3. Відсутності в реєстрах судових рішень, заборон на виїзд, обмежень виконавчою службою.
Якщо всі вимоги будуть Вами дотримані, дозвіл є достатньою підставою для пропуску.
Чи є дозвіл захистом від дій представників ТЦК на блокпостах?На жаль, дозвіл ДПСУ не захищає вас від перевірки представниками ТЦК та СП на блокпостах, оскільки:
Дозвіл від ДПСУ — це лише внутрішній документ, який регулює порядок перетину кордону та нажаль не звільняє вас від загальних обов’язків військовозобов’язаного, як-от проходження медкомісії (ВЛК та СП) чи виконання вимог щодо військового обліку.
Представники ТЦК та СП мають право перевіряти документи та здійснювати дії щодо військовозобов’язаних, включно з врученням повісток.
Як захиститися на блокпостах?Ваша позиція на блокпостах має базуватися на чинному законодавстві та наявності документа, що підтверджує гуманітарний характер поїздки:
Документи, які слід мати з собою:
o Копія дозволу від ДПСУ.
o Медичні документи, які підтверджують стан здоров’я вашої матері та необхідність вашої участі в лікуванні (наприклад, довідка з лікарні).
o Паспорт і військово-облікові документи з актуальними даними.
Алгоритм дій на блокпосту:
Покажіть дозвіл від ДПСУ та документи, які підтверджують мету поїздки.
У разі вручення повістки не відмовляйтеся, але поясніть, що ви маєте одноразовий дозвіл на перетин кордону, і мета вашої поїздки пов’язана із гуманітарними потребами.
Чи є дозвіл в базі ДПСУ, і як це впливає на подальший Вами перетин кордону?Дозвіл ДПСУ вноситься до внутрішнього реєстру, яким користуються прикордонники на пунктах пропуску. Це означає, що:
Прикордонники на кордоні зможуть перевірити ваш дозвіл за паспортними даними.
Відсутність паперових чи цифрових відміток (наприклад, QR-коду) не впливає на дійсність дозволу.
Важливі юридичні аспекти для ВасДії у разі відмови на кордоні:
У разі необґрунтованої відмови в перетині кордону ви маєте право подати скаргу до ДПСУ або суду (ч. 3 ст. 14 Закону України «Про прикордонний контроль» Особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право протягом одного місяця з дня прийняття відповідного рішення у передбаченому законом порядку оскаржити його до органу Державної прикордонної служби України вищого рівня або до адміністративного суду за місцем розташування відповідного органу. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії.).