Задайте вопрос юристу

889 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Предпринимательское право, 11 января 2025, вопрос №125238 650₴

ФОП 3 гр. і аспірантура. Чи потрібно сплачувати ЄСВ?

Добрий день.
Я ФОП 3 гр на єдиному податку. З 01.10.2024 зарахований в аспірантуру на денну форму на бюджет. Отримую з жовтня 2024 року стипендію. Чи повинен я як ФОП сплачувати ЄСВ за себе?
В коментарі транзакції зарахування стипендії вказано "Зараховано стипендія на поточні рахунки працівників [ВУЗ] згідно договору ХХХ, без ПДВ". Наскільки зміг знайти інформацію ЄСВ за аспіранта сплачується і стаж цей рахується, але аспірантура начебто не є основним місцем роботи. Тому не зовсім зрозуміло чи звільняє мене як ФОПа це від сплати ЄСВ.

Ответы юристов (4)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Андрію!

    З 1 січня 2025 року сплата єдиного внеску є обов’язковою для всіх категорій фізичних осіб-підприємців.

    Право не сплачувати ЄСВ за себе збережено для деяких категорій підприємців, зокрема:

    • ФОП — особи з інвалідністю за умови наявності пенсійних або соціальних виплат;
    • ФОП — пенсіонери за віком або за вислугу років;
    • ФОП — наймані працівники, за яких ЄСВ сплачує роботодавець (не менше 22% від мінімальної заробітної плати);
    • ФОП на загальній системі без доходу;
    • Мобілізовані підприємці на весь період служби (за умови подання підтверджувальних документів).

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Андрій Клиент 3 дня назад
    ФОП — наймані працівники, за яких ЄСВ сплачує роботодавець (не менше 22% від мінімальної заробітної плати

    Чи підпадає під цей пункт аспірант денної форми навчання на бюджеті? Наскільки я знаю ЄСВ сплачується

    Турчин Ярослав Олексійович
    50%

    ДОБРОГО ДНЯ, пане АНДРІЙ!

    За чинної схеми дохід аспіранта вважається стипендією, а не заробітною платою. ПДФО та військовий збір сплачуються, але не ЄСВ. Страховий стаж аспіранту не рахується, якщо є тільки стипендія.

    Ви можете перевірити чи рахується Вам стаж та чи сплачується ЄСВ - зайшовши в Електронний кабінет Пенсійного фонду України.

    https://portal.pfu.gov.ua/

    Ознайомтеся з відповідними вкладками - "МОЯ ЗАРОБІТНА ПЛАТА", "МІЙ СТРАХОВИЙ СТАЖ", "ЕЛЕКТРОННА ТРУДОВА КНИЖКА" - ДАНІ ЕТК.

    Якщо Ви відображаєтесь там, то можна спробувати.

    Але щиро не рекомендую, бо держава буде тлумачити будь-які норми законодавства - не на Вашу користь, хоча це незаконно і прямо суперечить Податковому кодексу України, але така практика, що ніяке тлумачення на користь платника податків не діяло ніколи і не діє.

    За Законом України від 19.11.2024 № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» фізичні особи–підприємці з 1 січня зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок. Це означає:

    1. з 2025 року підприємці втратять право на добровільну сплату ЄСВ за себе;
    2. перші обов’язкові платежі за січень–березень 2025 року необхідно внести до 21 квітня 2025 року;
    3. пільга залишається чинною до кінця 2024 року, включно зі звітним періодом IV кварталу – до 20 січня 2025 року.

    Джерело: 7eminar

    Право не сплачувати ЄСВ за себе збережено для деяких категорій підприємців, зокрема:

    1. ФОП – особи із інвалідністю за умови наявності пенсійних або соціальних виплат.
    2. ФОП – пенсіонери за віком або за вислугу років.
    3. ФОП – наймані працівники, за яких ЄСВ сплачує роботодавець (не менше 22% від мінімальної заробітної плати).
    4. ФОП на загальній системі без доходу.
    5. Мобілізовані підприємці на весь період служби (за умови подання підтверджуючих документів).

    Оскільки Ви не є найманим працівником, то у разі перевірки підстав для несплати ЄСВ (навіть якщо дані в Пенсійному фонді дозволять програмовому забезпеченню визначити Вас як такого, за якого сплачено ЄСВ закладом) - можуть донарахувати ЄСВ і штрафні санкції за весь період несплати.

    Така економія того не варта.

    Краще вже перевестися на загальну систему оподаткування якщо не працюєте по ФОПу і не отримуєте дохід. Тоді будуть законні підстави не сплачувати ЄСВ.

    Крім того, досі є чинною і не скасованою Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 22 грудня 2010 р. N 1170

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1170-2010-%D0%...

    Зокрема, ЄСВ не нараховується на:

    9. Витрати на підготовку та перепідготовку кадрів (крім суми заробітної плати, що зберігається за основним місцем роботи працівників, за час їх навчання з відривом від виробництва в системі підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів), а саме:

    • витрати на оплату навчання працівників у вищих навчальних закладах та установах підвищення кваліфікації, професійної підготовки та перепідготовки кадрів;
    • стипендії слухачам підготовчих відділень, студентам, аспірантам, направленим підприємствами на навчання з відривом від виробництва у вищі навчальні заклади;

    Даний Урядовий Перелік досі чинний і Пенсійний фонд України при реалізації повноважень з контролю за справлянням ЄСВ з доходів - ним стабільно керується.

    Тому повторно зазначу, що щиро не рекомендую таку економію. Бо вона може мати для Вас негативні фінансові наслідки та перспективу не закрити ФОП при бажанні / потребі це зробити.

    Щасти Вам!

    З повагою та розумінням, юрист та аспірант Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Дерій Владислав Олегович
    50%

    Доброго дня!

    З 01.01.2025 року Ви як ФОП повинні сплачувати ЄСВ за себе.

    Стипендія - це не заробітня плата.

    Згідно статті 7 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"

    1. Єдиний внесок нараховується:

    1) для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;

    для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.

    Нарахування та сплата єдиного внеску за платників, зазначених у абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, але не менше мінімального страхового внеску за кожну особу.

    2) для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

    У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску;

    3) для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску;

    4) для платників, зазначених у абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами;

    5) для платників, зазначених у пункті 16 частини першої статті 4 цього Закону, - на суми, що визначаються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

    2. Для осіб, які працюють у сільському господарстві, зайняті на сезонних роботах, виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами, творчих працівників (архітекторів, художників, артистів, музикантів, композиторів, критиків, мистецтвознавців, письменників, кінематографістів), та інших осіб, які отримують заробітну плату (дохід) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.

    Зазначений порядок нарахування внеску поширюється також на осіб, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час або згідно з рішенням суду - середню заробітну плату за вимушений прогул.

    3. Нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.

    4. Єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат на інші цілі за дорученням отримувача.

    5. Єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

    7. Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. Не нараховується на виплати та не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та /або введення воєнного стану.

    Постановою КМУ від 22 грудня 2010 р. N 1170 затверджено перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які НЕ нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1170-2010-%D0%...

    До пункту 9 Переліку належать витрати на підготовку та перепідготовку кадрів (крім суми заробітної плати, що зберігається за основним місцем роботи працівників, за час їх навчання з відривом від виробництва в системі підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів), а саме:

    • витрати на оплату навчання працівників у вищих навчальних закладах та установах підвищення кваліфікації, професійної підготовки та перепідготовки кадрів;
    • стипендії слухачам підготовчих відділень, студентам, аспірантам, направленим підприємствами на навчання з відривом від виробництва у вищі навчальні заклади;
    • оплата проїзду до місцезнаходження навчального закладу та назад;
    • витрати, пов'язані з організацією навчального процесу (придбання навчального матеріалу, оренда приміщень).

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA