Задайте вопрос юристу

889 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

11 января 2025, вопрос №125253 350₴

ФОП 2 група і WayForPay

Вітаю! Прошу розʼяснити наступне питання: чи має право ФОП 2-ої групи, котрий надає освітні послуги на спрощеній системі оподаткування, продавати свій навчальний онлайн курс не лише населенню України, але й за межами, у тому числі нерезидентам? Оплата буде здійснюватись через систему WaiForPay на гривневий рахунок ФОП.
З цього питання зустрічала інформацію, що надавати послуги закордон ФОПу 2-ої групи заборонено, а от продавати продукт - можна. Чи це так? І чи вважається навчальний онлайн курс продуктом?
Дякую за відповідь!

Ответы юристов (3)

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, КАТЕРИНО! На жаль податковою це може бути трактовано як послуга, а не товар. 2 групі дійсно заборонено діяльність з надання послуг нерезидентам, які не проживають в Україні, а отже використовують для платежів картки або рахунки іноземних банків та платіжних систем. Товари поставляти можна, але через банківські рахунки у відповідній валюті, а не через платіжні системи. Хоча прямої заборони немає, але також можуть бути претензії від податкової, які доведеться спростовувати в судах. Вам краще перейти на 3 групу спрощеної системи оподаткування ФОП, тоді жодних зауважень до Вас не буде.

    Підприємець на 2-й групі єдиного податку не може надавати послуги нерезиденту.

    Однією з умов перебування підприємців на 2-й групі платників єдиного податку є здійснення госпдіяльності з надання послуг (у тому числі побутових) платникам єдиного податку та/або населенню. При цьому поняття «населення» не є специфічним, а використовується у загальному значенні: сукупність людей, які перебувають у межах даної держави і підлягають її юрисдикції. До складу населення входять громадяни даної держави, іноземні громадяни, які живуть у цій державі тривалий час, особи без громадянства та особи з подвійним і більше громадянством.

    Таким чином, підприємець, який перебуває на спрощеній системі на 2 групі, не має права надавати послуги громадянину-нерезиденту, що знаходиться за межами території України.

    Платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання.

    ФОП 2 групи – платник єдиного податку може мати іноземних клієнтів, але виключно тих, які проживають в Україні. Звідси випливає, що ФОП 2 групи – платник єдиного податку не може надавати послуги фізичним особам – нерезидентам (іноземцям), які не проживають в Україні тривалий час.

    ОТЖЕ, знаючи як працює WayforPay Вам просто не підтвердять платежі з іноземних карток та рахунків.

    В той же час можуть взагалі бути питання до відкриття мерчанту в системі WayforPay з 2 групою.

    Водночас, ФОП на другій групі дозволено продавати товари за кордон та отримувати за них валюту, також можна отримувати дохід від загальної системи оподаткування у разі продажу товарів. Для здійснення діяльності мають бути зареєстровані відповідні КВЕДи, які дозволяють отримувати дохід.

    Перед отриманням іноземного доходу у ФОП має бути відкрий підприємницький рахунок у тій валюті, у якій він планує отримати дохід. На кожне надходження коштів, має бути інвойс. Адже податкова служба під час перевірки вимагає первинні документи, які підтверджують дохід зазначений у декларації.

    Дохід, отриманий від здійснення операцій з експорту товарів, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу. Якщо при переказі коштів було знято банківську комісію, то в такому випадку до доходу включається сума, яка зазначена у інвойсі.

    Обов’язкового продажу валюти немає у фізичної особи підприємця, можна зберігати на підприємницькому рахунку необмежений час. Перерахувати на свій особистий валютний рахунок заборонено, слід спочатку здійснити обмін на гривню, лише потім здійснювати переказ на особисту картку. Зняти валюту з рахунок також не можна, лише у разі відрядження.

    Отже, ФОП 2 групи, який планує працювати з валютою має врахувати всі вище перераховані чинники, а саме найважливіше, що отримати даний дохід може лише за товар.

    Згідно з Податковим кодексом України (пункт 14.1 статті 14 ПКУ):

    14.1.244. товари - матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.

    В цілях оподаткування операцій з переміщення майна та енергії через митний кордон України термін "товари" вживається у значенні, визначеному Митним кодексом України;

    14.1.191. постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

    З метою застосування терміна "постачання товарів" електрична та теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром.

    Постачанням товарів також вважаються:

    а) фактична передача матеріальних активів іншій особі на підставі договору про фінансовий лізинг (повернення матеріальних активів згідно з договором про фінансовий лізинг) чи іншої домовленості, відповідно до якої оплата відстрочена, але право власності на матеріальні активи передається не пізніше дати здійснення останнього платежу;

    б) передача права власності на матеріальні активи за рішенням органу державної влади або органу місцевого самоврядування чи відповідно до законодавства;

    в) будь-яка із зазначених дій платника податку щодо матеріальних активів, якщо платник податку мав право на віднесення сум податку до податкового кредиту у разі придбання зазначеного майна чи його частини (безоплатна передача майна іншій особі; передача майна у межах балансу платника податку, що використовується у господарській діяльності платника податку для його подальшого використання з метою, не пов'язаною із господарською діяльністю такого платника податку; передача у межах балансу платника податку майна, що планувалося для використання в оподатковуваних операціях, для його використання в операціях, що звільняються від оподаткування або не підлягають оподаткуванню);

    г) передача (внесення) товарів (у тому числі необоротних активів) як вклад у спільну діяльність без утворення юридичної особи, а також їх повернення;

    д) ліквідація платником податку за власним бажанням необоротних активів, які перебувають у такого платника;

    е) передача товарів згідно з договором, за яким сплачується комісія (винагорода) за продаж чи купівлю.

    Не є постачанням товарів випадки, коли основні виробничі засоби або невиробничі засоби ліквідуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, а також в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення необоротних активів, або коли платник податку надає контролюючому органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення необоротних активів в інший спосіб, внаслідок чого необоротний актив не може використовуватися за первісним призначенням;

    Згідно з пунктом 57 частини першої статті 4 Митного кодексу України,

    57) товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі;

    ОТЖЕ, трактування поняття товарів у законодавстві досить неоднозначне та може завжди тлумачитися податковою на свою користь, що має негативні наслідки для платників податків - ФОПів.

    Тому зважте усі за і проти та чи варто ризикувати розбірками з податковою, чи краще перейти на 3 групу і сплачувати 5 %+ 1 % воєнного збору лише з отриманого доходу, а не незалежно від факту отримання прибутку у звітному періоді (місяць, квартал, рік).

    Враховуючи фактор підвищення податків для другої групи, військового збору та ін., щиро рекомендую при такому виді діяльності перебувати саме на 3-й групі спрощеної системи оподатування.

    Також маю нагадати, що з 1 січня 2025 року відновлено стягнення з ФОПів ЄСВ до Пенсійного фонду і якщо у Вас немає основного місця роботи, де роботодавець сплачує за Вас ЄСВ - то доведеться нараховувати та сплачувати ЄСВ незалежно від групи спрощеної системи оподатування ФОП.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Катерина!

    На жаль, для здійснення відповідного виду діяльності Вам не підійде 2 група ФОП. Тож, або Вам необхідно відмовитись від продажу онлайн-курсів, або ж перейти на 3 групу спрощеної системи оподаткування.

    За правилами пп. 2 п. 291.4 ПКУ ФОП може перебувати на другій групи єдиного податку, за відповідності протягом календарного року сукупності таких критеріїв:

    • не використовують працю найманих осіб або кількість працівників не перевищує 10 осіб;
    • обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

    При цьому господарська діяльність дозволена в межах надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню.

    Так, відповідно до позиції ДПС, викладеної в загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДПС, яка підтверджена й позицією Верховного Суду в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 12 листопада 2020 року в справі № 826/247/16 «Населення — сукупність людей, які перебувають у межах даної держави й підлягають її юрисдикції. До складу населення входять громадяни даної держави, іноземні громадяни, які живуть у цій державі тривалий час, особи без громадянства та особи з подвійним і більше громадянством.»

    Таким чином, підприємець, який перебуває на спрощеній системі на 2 групі, не має права надавати послуги громадянину-нерезиденту, що знаходиться за межами території України.

    Отже, фізичні особи-підприємці на 2 групі єдиного податку надавати послуги тільки фізичним особам, що перебувають на території України. Відповідно, для роботи з іноземними контрагентами ваш ФОП має бути на 3 групі єдиного податку або на загальній системі.

    Платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання.

    Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:

    14.1.185. постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

    З метою оподаткування постачанням послуг, зокрема є:

    а) досягнення домовленості утримуватися від певної дії або від конкуренції з третьою особою чи надання дозволу на будь-яку дію за умови укладення договору;

    б) постачання послуг за рішенням органу державної влади чи органу місцевого самоврядування або в примусовому порядку;

    в) постачання послуг іншій особі на безоплатній основі;

    г) передача результатів виконаних робіт, наданих послуг платнику податку, уповноваженому згідно з договором вести облік результатів спільної діяльності без утворення юридичної особи, а також їх повернення таким платником податку після закінчення спільної діяльності;

    ґ) передача (внесення) виконаних робіт, наданих послуг як вклад у спільну діяльність без утворення юридичної особи, а також повернення послуг;

    д) постачання послуг з розміщення знаку відповідної торгової марки або самого товару чи послуги в кінофільмі, серіалі або телевізійній програмі, які є візуальними (глядачі лише бачать продукт або знак торговельної марки, продукт чи торговельна марка згадується у розмові персонажа; товар, послуга чи торговельна марка органічно вплітаються в сюжет і є його частиною).

    14.1.191. постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

    14.1.244. товари - матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.

    Фізична особа – підприємець на спрощеній системі оподаткування може змінити групу платника єдиного податку тільки в разі, якщо він виконував всі умови, встановлені для обраної ним групи. Так, у нього не повинно бути заборгованості перед органами податкової служби, ним не перевищено ліміт річного доходу і т. п.

    Щоб перейти на іншу групу платника єдиного податку підприємцю слід подати до податкової інспекції заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з відміткою про зміну групи та відповідно ставки податку. Цю заяву необхідно подати не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу (року).

    Так, для переходу на єдиний податок або зміну групи ЄП заяву потрібно подати у такі терміни:

    • з 1 січня — заяву потрібно подати до 16 грудня;
    • з 1 квітня — до 16 березня;
    • з 1 липня — до 15 червня;
    • з 1 жовтня — до 15 вересня.

    Перехід з групи на групу у прикладах:

    Перехід з однієї групи єдиного податку на іншу групу єдиного податку:

    Перехід відбувається з початку наступного кварталу, тобто якщо ви прийняли рішення перейти на іншу групу, наприклад, 10.03.2025, то ви встигаєте подати заяву до 15.03.2025 та бути переведеними на іншу групу з 01.04.2025.

    Якщо ви прийняли рішення про зміну групи 30.03.2025, то перехід буде можливий лише з 01.07.2025. Тоді, потрібно подати заяву до 15 червня.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пані Катерино!

    чи має право ФОП 2-ої групи, котрий надає освітні послуги на спрощеній системі оподаткування, продавати свій навчальний онлайн курс не лише населенню України, але й за межами, у тому числі нерезидентам?

    На ФОП 2 групи єдиного податку Ви не маєте права надавати послуги нерезидентам та ФОП або юридичним особам на загальній системі оподаткування

    Згідно пп. 2 п. 291.4. ПКУ друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

    • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
    • обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

    Нерезиденти платниками ЄП бути не можуть. А під категорію населення, на переконання податківців, потрапляють лише ті фізичні особи, які на момент отримання послуги знаходилися на території України (див., зокрема, лист ГУ ДПС у Харківський обл. від 20.04.2021 № 1620/ІПК/20-40-24-04-10, лист ДПСУ від 28.11.2023 № 4387/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК)

    З цього питання зустрічала інформацію, що надавати послуги закордон ФОПу 2-ої групи заборонено, а от продавати продукт - можна. Чи це так? І чи вважається навчальний онлайн курс продуктом?

    Навчальний онлайн курс - це електронна послуга, а не продукт.

    Згідно пункту 14.1.56-5. Податкового кодексу України електронні послуги - послуги, які постачаються через мережу Інтернет, автоматизовано, за допомогою інформаційних технологій та переважно без втручання людини, у тому числі шляхом встановлення спеціального застосунку або додатка на смартфонах, планшетах, телевізійних приймачах чи інших цифрових пристроях. До таких послуг, зокрема, але не виключно, належать:

    а) постачання електронних примірників, надання доступу до зображень, текстів та інформації, у тому числі, але не виключно, підписка на електронні газети, журнали, книги, надання доступу та/або завантаження фотографій, графічних зображень, відеоматеріалів;

    б) надання доступу до баз даних, у тому числі користування пошуковими системами та службами каталогів у мережі Інтернет;

    в) постачання електронних примірників (електронно-цифрової інформації) та/або надання доступу до аудіовізуальних творів, відео- та аудіотворів на замовлення, ігор, включаючи постачання послуг з участі в таких іграх, постачання послуг з доступу до телевізійних програм (каналів) чи їх пакетів, крім доступу до телевізійних програм одночасно з їх транслюванням через телевізійну мережу;

    г) надання доступу до інформаційних, комерційних, розважальних електронних ресурсів та інших подібних ресурсів, зокрема, але не виключно, розміщених на платформах спільного доступу до інформації чи відеоматеріалів;

    ґ) постачання послуг з дистанційного навчання в мережі Інтернет, проведення та надання якого не потребує участі людини, у тому числі шляхом надання доступу до віртуальних класів, освітніх ресурсів, у яких учні виконують завдання онлайн, а оцінки виставляються автоматично, без участі людини (або з мінімальною її участю);

    Тому, якщо Ви плануєте продавати онлайн курси нерезидентам - Вам потрібно перейти на ФОП 3 групи єдиного податку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA