Начните консультацию с юристом онлайн
Питання по темі нового закону про виплати грошового забезпечення при безвісті зниклому військово службовцю.
Так як тепер сума буде ділитись між ближайшими родичами, чи потрібно писати офіційну відмову від своєї частки на користь іншого родича, чи це просто хитрощі ? Якщо заява не буде написана кошти автоматично будуть начислятися одній людині ?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (5)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Сергію!
Як і раніше порядком виплати грошового забезпечення передбачена заява про відмову від виплати на користь інших осіб, які мають право на отримання допомоги.
Якщо заява не буде написана, то кошти повинні бути розподілени рівними частками між дружиною (чоловіком), законним представником малолітніх (неповнолітніх) дітей, дітьми з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їх законним представникам та батьками військовослужбовців.
6. За військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або зниклими безвісти, зберігається виплата грошового забезпечення.
Військовослужбовець має право скласти у письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок захоплення його в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти про виплату належного йому грошового забезпечення особі (особам) за його вибором, визначивши розмір частки таких осіб у відсотках (далі - особисте розпорядження на випадок полону).
Порядок підтвердження справжності підпису військовослужбовця на особистому розпорядженні на випадок полону, оформлення та зберігання такого розпорядження та його скасування здійснюються у порядку, передбаченому пунктом 4 статті 16 цього Закону.
У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону грошове забезпечення виплачується дружині (чоловіку), законним представникам малолітніх (неповнолітніх) дітей, дітям з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їх законним представникам та батькам військовослужбовців (крім тих із зазначених осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, позбавлених батьківських прав, за умови що ці права не були поновлені). Таким особам рівними частками виплачується частина грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 50 відсотків грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань.
У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону та осіб, зазначених в абзаці четвертому цього пункту, грошове забезпечення виплачується повнолітнім дітям, рідним братам (сестрам), законним представником яких є військовослужбовець. Таким особам рівними частками виплачується частина грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 20 відсотків грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань.
Виплата грошового забезпечення особі (особам), визначеній (визначеним) в особистому розпорядженні на випадок полону, та особам, передбаченим цим пунктом, здійснюється до повного з’ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, інтернування військовослужбовців у нейтральних державах або зникнення безвісти, їх звільнення з полону або визнання судом безвісно відсутніми чи оголошення судом померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення військовослужбовця із списків особового складу військової частини.
Грошове забезпечення військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або зниклих безвісти, підлягає індексації відповідно до закону. Порядок та умови перерахунку розміру грошового забезпечення таких військовослужбовців встановлюються Кабінетом Міністрів України.
У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону та осіб, зазначених в абзацах четвертому - п’ятому цього пункту, належні та не виплачені військовослужбовцям, захопленим у полон або заручниками, а також інтернованим у нейтральних державах або зниклим безвісти, суми грошового забезпечення після оголошення їх судом померлими включаються до складу спадщини.
Дія цього пункту не поширюється на військовослужбовців, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини (місця служби) або дезертирували зі Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
За військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або зниклими безвісти, зберігаються передбачені законом інші види забезпечення.
3. За військовослужбовцями зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення (далі - грошове забезпечення) з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
4. Виплата грошового забезпечення здійснюється з дня захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, а також інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти, членам сімей військовослужбовців за їх заявою на ім’я командира (начальника, керівника) військової частини (установи, організації).
До заяви додаються:
копії сторінок паспорта повнолітніх членів сім’ї з даними про прізвище, ім’я та по батькові і реєстрацію місця проживання (перебування);
довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) членів сім’ї (у разі відсутності такої інформації в паспорті);
копія свідоцтва про шлюб (у разі наявності);
копії свідоцтв про народження дітей (у разі наявності);копія документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це контролюючому органу і мають відмітку в паспорті, - копія сторінки паспорта з такою відміткою).
5. Командир (начальник, керівник) військової частини (установи, організації) розглядає протягом 15 днів подані документи та приймає рішення щодо виплати або відмови у виплаті грошового забезпечення, про що повідомляється заявнику в письмовій формі.
У рішенні про відмову у виплаті грошового забезпечення обов’язково зазначаються підстави для такої відмови.
6. Виплата грошового забезпечення здійснюється щомісяця на підставі наказів командирів (начальників, керівників) військових частин (установ, організацій) членам сімей:
військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, інтернованих у нейтральних державах, - до дня їх звільнення включно;
військовослужбовців, безвісно відсутніх, - до дня набрання законної сили рішенням суду про визнання їх безвісно відсутніми або оголошення померлими.
Виплата грошового забезпечення членам сімей військовослужбовців здійснюється до повного з’ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, їх інтернування або звільнення, або визнання їх в установленому законом порядку безвісно відсутніми чи померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення військовослужбовця із списків особового складу військової частини (установи, організації).
7. Виплата грошового забезпечення здійснюється таким членам сімей військовослужбовців: дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, військові мають право самостійно вирішувати, хто з рідних отримає виплати на випадок їхнього зникнення безвісти чи потрапляння в полон, написавши особисте розпорядження. Віднині в разі відсутності такої довіреності кошти виплачуватимуться так:
Відмову писати треба, але не обов'язково .З досвіду скажу, що ТЦК вимагають таку відмову, щоб не брати на себе відповідальність, що до отримання коштів кимось іншим, але це не є обов'язково, по факту, якщо ви не подали заяву на отримання, то це і є відмова.
Другим абзацем пункту 7 Порядку передбачено, що у разі письмової відмови однієї з осіб від виплати грошового забезпечення її частка рівномірно розподіляється між іншими особами, які мають право на його одержання.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
Із 1 лютого стали чинними зміни до закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Так родини зниклих безвісти військовослужбовців або тих, які потрапили в полон, можуть отримувати суттєво менші виплати. Йдеться про скорочення допомоги фактично вдвічі.
Відповідно до змін у законі, з 1 лютого 2025 року рідні військовослужбовців, які отримували виплату, а саме грошове забезпечення зниклого бійця, матимуть лише 50 % від попередньої суми. Решту буде депоновано (фактично “заморожено”) на рахунку військової частини, де служив військовослужбовець, до моменту його появи або ж визнання загиблим. Тоді депонована сума буде або виплачена бійцю, або ж включена до складу його спадщини. Про це йдеться у тексті закону.
Раніше повні виплати щомісяця мали отримувати дружина (чоловік) військового (-ої). Тобто у захисника чи захисниці можуть бути батьки, діти, проте виплати все одно мали отримувати лише дружина або чоловік. Водночас військові можуть складати особисте розпорядження та самостійно вирішувати, хто отримає виплати, якщо вони зникли безвісти чи потрапили у полон.
Із 1 лютого, якщо такого розпорядження немає, то гроші виплачуватимуть інакше. А саме – 50 % грошового забезпечення розподілять рівними частками між представниками першої черги:
ДЛЯ ВІДМОВИ ВІДВИПЛАТИ НА КОРИСТЬ ІНШОГО НЕОБХІДНО НАПИСАТИ ЗАЯВУ.
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеДОБРОГО ВЕЧОРА, СЕРГІЙ! Поділяю Ваше занепокоєння, бо нині існуючі норми дають змогу зловживати і фальсифікувати волю особи, яка пропала безвісти та фактично привласнювати гроші військовослужбовців собі з боку військового керівництва різних рівнів. Чому я маю таку думку?
Відповідно до частини 6 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, за військовослужбовцями, захопленими в полон, а також інтернованими в нейтральних державах або зниклими безвісти зберігається виплата грошового забезпечення.
Процитую повністю норму частини 6 статті 9 Закону, що діє зараз (з жовтня 2024 р.):
За військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або зниклими безвісти, зберігається виплата грошового забезпечення.
Військовослужбовець має право скласти у письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок захоплення його в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти про виплату належного йому грошового забезпечення особі (особам) за його вибором, визначивши розмір частки таких осіб у відсотках (далі - особисте розпорядження на випадок полону).
Порядок підтвердження справжності підпису військовослужбовця на особистому розпорядженні на випадок полону, оформлення та зберігання такого розпорядження та його скасування здійснюються у порядку, передбаченому пунктом 4 статті 16 цього Закону.
У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону грошове забезпечення виплачується дружині (чоловіку), законним представникам малолітніх (неповнолітніх) дітей, дітям з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їх законним представникам та батькам військовослужбовців (крім тих із зазначених осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, позбавлених батьківських прав, за умови що ці права не були поновлені). Таким особам рівними частками виплачується частина грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 50 відсотків грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань.
У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону та осіб, зазначених в абзаці четвертому цього пункту, грошове забезпечення виплачується повнолітнім дітям, рідним братам (сестрам), законним представником яких є військовослужбовець. Таким особам рівними частками виплачується частина грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 20 відсотків грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань.
Виплата грошового забезпечення особі (особам), визначеній (визначеним) в особистому розпорядженні на випадок полону, та особам, передбаченим цим пунктом, здійснюється до повного з’ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, інтернування військовослужбовців у нейтральних державах або зникнення безвісти, їх звільнення з полону або визнання судом безвісно відсутніми чи оголошення судом померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення військовослужбовця із списків особового складу військової частини.
Грошове забезпечення військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або зниклих безвісти, підлягає індексації відповідно до закону. Порядок та умови перерахунку розміру грошового забезпечення таких військовослужбовців встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або зниклих безвісти, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону та осіб, зазначених в абзацах четвертому - п’ятому цього пункту, належні та не виплачені військовослужбовцям, захопленим у полон або заручниками, а також інтернованим у нейтральних державах або зниклим безвісти, суми грошового забезпечення після оголошення їх судом померлими включаються до складу спадщини.
Дія цього пункту не поширюється на військовослужбовців, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини (місця служби) або дезертирували зі Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
За військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або зниклими безвісти, зберігаються передбачені законом інші види забезпечення.
{Пункт 6 статті 9 в редакції Законів № 1486-VIII від 06.09.2016, № 3995-IX від 08.10.2024}
Нині військовослужбовець має право скласти у письмовій довільній формі особисте розпорядження про виплату грошового забезпечення. Військовослужбовець може вказати, яким особам буде виплачуватися його грошове забезпечення у відсотках. Або взагалі вказати, що воно нікому не виплачується і чекає його в нього у військовій частині .
На моє переконання ця норма 100 % закладає можливості для маніпуляцій як і буцімто розпорядження у банківських установах про депозити. Дуже часто мав справу з тим, що недобросовісні банківські працівники маніпулювали такими речами і присвоювали гроші собі, робивши фіктивне розпорядження вкладника на випадок смерті.
Так і тут. В кращому випадку для економії бюджету можуть написати, що начебто військовослужбовець розпорядився нікому не виплачувати його гроші. А в гіршому взагалі собі напишуть розпорядження чи на когось із побратимів, вимагаючи потім у того гроші. Зараз десятки кримінальних справ по таким фактам. І це лише випадки коли люди не бояться і домагаються справедливості і законності, тобто подають належні заяви до правоохоронних органів, ці заяви приймають, а не роблять відписки. Що буває не дуже часто.
Законність у війську зараз не дуже. Хто буде робити експертизи підписів та почерків в тих умовах, що зараз в державі?! - Звісно що ніхто у 99 % випадків.
Тому дійсно це дуже ризиково. Якщо є можливість, то краще, щоб військовослужбовець склав розпорядження та переслав його примірник також своїй сім"ї. Але розумію, що це практично неможливо.
То як уже зазначалося, існує відповідний Порядок виплат, визначений Урядом - ПОРЯДОК виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 884 (зі змінами від 02.02.2024 р.).
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/884-2016-%D0%B...
Згідно з пунктом 7 Порядку № 884:
Виплата грошового забезпечення здійснюється таким членам сімей військовослужбовців: дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей.
У разі письмової відмови однієї з осіб від виплати грошового забезпечення її частка рівномірно розподіляється між іншими особами, які мають право на його одержання.
Якщо від Вас неправомірно вимагають чи пропонують ділитися грошима, які Вам винна держава по закону, в тому числі для пришвидшення та призначення виплат - про такі речі треба повідомляти правоохоронні органи, попередньо фіксуючи ці речі на телефон, диктофон тощо.
Щасти Вам!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
З 1 лютого 2025 року набули чинності зміни доЗакону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей“, які Верховна Рада ухвалила в жовтні минулого року. У документі міститься новий алгоритм виплат грошового забезпечення членам родин військових у разі потрапляння в полон або зникнення безвісти їхніх рідних.
В статті 9 даного Закону вказано, що:
"Військовослужбовець має право скласти у письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок захоплення його в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти про виплату належного йому грошового забезпечення особі (особам) за його вибором, визначивши розмір частки таких осіб у відсотках (далі - особисте розпорядження на випадок полону).
У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону грошове забезпечення виплачується дружині (чоловіку), законним представникам малолітніх (неповнолітніх) дітей, дітям з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їх законним представникам та батькам військовослужбовців (крім тих із зазначених осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, позбавлених батьківських прав, за умови що ці права не були поновлені). Таким особам рівними частками виплачується частина грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 50 відсотків грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань.
У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону та осіб, зазначених в абзаці четвертому цього пункту, грошове забезпечення виплачується повнолітнім дітям, рідним братам (сестрам), законним представником яких є військовослужбовець. Таким особам рівними частками виплачується частина грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 20 відсотків грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань.
ОТЖЕ, якщо військовослужбовець не склав особистого розпорядження , то на 50 % його грошового забезпечення в рівних частках претендують в першу чергу:
1) дружина
2) законні представники малолітніх (неповнолітніх) дітей
3) діти з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їх законним представникам
4) батьки
Якщо вищеперечислених осіб немає, то на грошове забезпечення (але у розмірі 20%) претендують повнолітні діти та рідні брати (сестри).
Якщо військовослужбовець буде оголошеним померлим в судовому порядку, то вся невиплачена сума грошового забезпечення буде включена до складу спадщини.
Порядок виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх закріплений постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 884
Виплата грошового забезпечення здійснюється з дня захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, а також інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти, членам сімей військовослужбовців за їх заявою на ім’я командира (начальника, керівника) військової частини (установи, організації).
Всі кошти будуть начислятися лише тому члену сім'ї, який подав заяву. Якщо заяву подасть ще один родич, тоді виплати будуть розділятися між ними двома.
Можна написати відмову від виплат, але тоді дана частка розподілиться рівномірно між іншими отримувачами виплат.
З повагою, юрист Дерій В.О.!