Задайте вопрос юристу

921 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Медицинское право, 20 марта 2025, вопрос №128883 340₴

Поступление в интернатуру 2025

Добрый день . Я являюсь выпускницей медицинского университета 2024 года бюджетной формы. В 2024 году пошла по распределению в интернатуру и была зачислена туда на специальность терапия . Через некоторое время я забрала документы и отчислилась по собственному желанию .В 2025 году планирую снова поступить , на каких условиях я могу это сделать , попадаю ли я в новую систему электронного всеукраинского распределения или нет . Могу ли выбрать контрактную форму обучения ?

Ответы юристов (7)

    Корнійчук Євген Іванович
    16.8%

    Доброго дня,, дня ви зможете вступити на контрактну. Форму розподіл вже буде здійснюватися за новими правилами

    Більш детально за розподіл за посиланням

    https://www.uzhnu.edu.ua/uk/news/internatura-2025...

    Дерій Владислав Олегович
    16.8%

    Доброго дня, пані Катерино!

    В 2025 году планирую снова поступить , на каких условиях я могу это сделать , попадаю ли я в новую систему электронного всеукраинского распределения или нет .

    На жаль, Ви не попадаєте під рейтинговий розподіл в інтернатуру, адже згідно пункту 1 Розділу ІІ Положення про інтернатуру : "...У рейтинговому розподілі в інтернатуру також беруть участь випускники попередніх років з числа випускників, які закінчили заклад вищої освіти у 2024 та наступних роках і не були зараховані до інтернатури. Такі випускники можуть подавати заяви для участі у рейтинговому розподілі в інтернатуру тільки у разі, якщо вони раніше не були зараховані до інтернатури.

    Так як Ви вже були зараховані до інтернатури, то Ви не берете участь у рейтинговому розподілі

    Заклад вищої освіти видає випускникам, які не беруть участь у розподілі, довідки про самостійне обрання місця проходження інтернатури за кошти фізичних (юридичних) осіб, з якими вони звертаються до структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської державних (військових) адміністрацій, які сприяють обранню закладу охорони здоров’я для проходження практичної частини програми підготовки в інтернатурі (бази стажування), або безпосередньо до керівників закладів охорони здоров’я державної, приватної форм власності або утворених фізичними особами - підприємцями, в яких проходить практична частина підготовки в інтернатурі та які визначені МОЗ як бази стажування.

    Могу ли выбрать контрактную форму обучения ?

    Так, звичайно, можете.

    Згідно пункту 5 Розділу VIІ Положення про інтернатуру. Інтерни, відраховані з інтернатури відповідно до цього розділу, можуть повторно вступити на перший рік навчання в інтернатурі за кошти фізичних (юридичних) осіб, за винятком випадку, визначеного абзацом сьомим пункту 3 цього розділу.

    У разі відрахування інтернів за порушення умов договору про надання освітніх послуг із закладом вищої освіти, або умов договору про надання платної послуги із закладом охорони здоров’я, в якому проходить практична частина підготовки в інтернатурі, поновлення здійснюється за індивідуальним планом за умови ліквідації фінансової заборгованості, за цим договором.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    16.8%

    Доброго дня, Катерина!

    Ви не підпадаєте під систему розподілу, оскільки у 2024 році вже були зараховані до інтернатури та не є випускником поточного року. Щодо контрактної форми навчання, то так, маєте на це право.

    Відповідно до ПОЛОЖЕННЯ про інтернатуру https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1081-21#Text:

    VIІ. Переведення, відрахування та поновлення в інтернатурі.

    3. Відрахування з інтернатури здійснюється:

    • у разі, якщо інтерн не з’явився до 10 серпня поточного року (10 квітня для випускників за спеціальністю «Технології медичної діагностики та лікування» та випускників заочної форми навчання за спеціальністю «Фармація»), до закладу охорони здоров’я для початку проходження практичної частини підготовки в інтернатурі та не повідомив про поважні причини відсутності заклад вищої освіти та заклад охорони здоров’я;
    • у разі, якщо інтерн не з’явився своєчасно та не повідомив про поважні причини відсутності протягом 10 календарних днів з дати початку освітньої частини програми підготовки в інтернатурі заклад вищої освіти, що здійснює підготовку інтернів;
    • за систематичне порушення правил внутрішнього розпорядку закладу охорони здоров’я та/або закладу вищої освіти;
    • за пропуск занять без поважних причин, якщо інтерн пропустив більше половини занять, передбачених освітньою частиною програми підготовки в інтернатурі у відповідному році навчання, або негативних результатах проміжного оцінювання в закладі вищої освіти, що здійснює підготовку інтернів;
    • за невиконання більше 1/4 обсягу практичної частини програми підготовки в інтернатурі у відповідному році навчання;
    • у разі порушення умов договору про надання освітніх послуг із закладом вищої освіти, або умов договору про надання платної послуги із базою стажування інтернів;
    • за власним бажанням;
    • у зв’язку із завершенням підготовки за відповідною програмою підготовки в інтернатурі;
    • у разі повторного неуспішного складання іспиту «Крок 3».
    • 4. Відрахування з інтернатури здійснюється наказом керівника закладу охорони здоров’я або закладу вищої освіти, які видали наказ про зарахування інтерна до інтернатури.

    "5. Інтерни, відраховані з інтернатури відповідно до цього розділу, можуть повторно вступити на перший рік навчання в інтернатурі за кошти фізичних (юридичних) осіб, за винятком випадку, визначеного абзацом сьомим пункту 3 цього розділу.

    У разі відрахування інтернів за порушення умов договору про надання освітніх послуг із закладом вищої освіти, або умов договору про надання платної послуги із закладом охорони здоров’я, в якому проходить практична частина підготовки в інтернатурі, поновлення здійснюється за індивідуальним планом за умови ліквідації фінансової заборгованості, за цим договором.

    Особа, яка має сертифікат лікаря-спеціаліста, може вступати на навчання в інтернатуру на іншу спеціальність за кошти фізичних (юридичних) осіб".

    II. Рейтинговий розподіл в інтернатуру

    1. Рейтинговий розподіл в інтернатуру проводиться на місця для підготовки в інтернатурі за кошти державного бюджету для випускників поточного року, які навчалися в закладі вищої освіти за державним замовленням та за кошти фізичних (юридичних) осіб за спеціальностями «Медицина», «Технології медичної діагностики та лікування», «Медична психологія», «Педіатрія» галузі знань «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення», крім іноземців та осіб без громадянства, осіб, в тому числі громадян України, які закінчили заклади вищої освіти іноземних країн. У разі виділення фіксованої кількості місць державного замовлення у розподілі в інтернатуру за бажанням також можуть брати участь випускники всіх форм навчання за спеціальностями «Стоматологія», «Фармація».

    Місця для підготовки в інтернатурі за кошти державного бюджету, на які здійснюється рейтинговий розподіл випускників, визначаються з числа вільних місць у закладах вищої освіти для проходження освітньої частини програми підготовки в інтернатурі та вакантних посад у закладах охорони здоров’я для проходження практичної частини програми підготовки в інтернатурі відповідно до пунктів 8, 9 розділу III цього Положення.

    У рейтинговому розподілі в інтернатуру також беруть участь випускники попередніх років з числа випускників, які закінчили заклад вищої освіти у 2024 та наступних роках і не були зараховані до інтернатури. Такі випускники можуть подавати заяви для участі у рейтинговому розподілі в інтернатуру тільки у разі, якщо вони раніше не були зараховані до інтернатури. Особливості вступу в інтернатуру випускників, які закінчили заклад вищої освіти до 2023 року включно, визначено у пункті 3 розділу IV цього Положення.

    Випускники всіх форм навчання за спеціальностями «Стоматологія», «Фармація» (крім випускників, які взяли участь в розподілі та отримали направлення на проходження програми підготовки в інтернатурі), а також за бажанням - іноземці та особи без громадянства, особи, в тому числі громадяни України, які закінчили заклади вищої освіти іноземних країн, не беруть участь у розподілі та самостійно обирають місце проходження інтернатури за кошти фізичних (юридичних) осіб.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    16.8%

    Вітаю Вас.

    Добрый день . Я являюсь выпускницей медицинского университета 2024 года бюджетной формы. В 2024 году пошла по распределению в интернатуру и была зачислена туда на специальность терапия . Через некоторое время я забрала документы и отчислилась по собственному желанию .В 2025 году планирую снова поступить , на каких условиях я могу это сделать , попадаю ли я в новую систему электронного всеукраинского распределения или нет . Могу ли выбрать контрактную форму обучения ?

    Міністерство охорони здоров’я ухвалило наказ, який вносить зміни до правил вступу до інтернатури. Оновленій редакції наказу передувало тривале громадське обговорення. Загалом у МОЗ отримали пропозиції й коментарі від понад 160 громадян і організацій. Деякі з них – враховані частково або повністю.

    Тож, що важливо знати про цьогорічний вступ до інтернатури – розповіли у Міністерстві охорони здоров'я.

    Після 15 травня 2024 року МОЗ поінформує заклади освіти, що здійснюють підготовку студентів за спеціальністю 22 «Охорона здоров’я», про вакантні посади лікарів (фармацевтів/провізорів)-інтернів (далі – інтернів) у різних регіонах та за різними спеціальностями. Заклади вищої освіти мають розмістити цю інформацію на своїх офіційних вебсайтах протягом пʼяти днів після її отримання.

    Рейтинговий розподіл в інтернатуру проводитиме комісія закладу вищої освіти. Навчатися в інтернатурі коштом держбюджету зможуть як студенти контрактної, так і бюджетної форм навчання. Водночас у такому розподілі НЕ беруть участь іноземці, особи без громадянства та українці, що закінчили заклади вищої освіти за кордоном.

    Розподіл відбувається на підставі конкурсного балу – найбільшу кількість місць для вибору матиме той, хто краще вчився.

    Цьогоріч змінена формула обрахунку конкурсного балу. До уваги братимуть додатково результати КРОК-1, крім того, збільшено частку результату КРОК-2 та зменшено частку середнього балу. Для випускників, які складали ліцензійний інтегрований іспит або єдиний державний кваліфікаційний іспит (ЄДКІ), до якого не входить об’єктивний структурований практичний (клінічний) іспит (ОСП(К)І), за формулою:

    • КБ = 0,25 × СБ + 0,25 × КРОК-1 + 0,5 × КРОК-2,

    Для випускників, які складали ЄДКІ, компонентом якого є ОСП(К)І, за формулою:

    • КБ = 0,2 × СБ + 0,2 × КРОК-1 + 0,4 × КРОК-2 + 0,2 × ОСП(К)І,

    де КБ – конкурсний бал, СБ – середній бал.

    Якщо у вступників виявиться однаковий конкурсний бал, вищими у рейтингу будуть ті, хто має кращий результат складання тестового іспиту КРОК-2.

    Заклад вищої освіти розміщує на своєму офіційному вебсайті рейтинговий список випускників не пізніше, ніж за три дні до засідання комісії. Засідання комісії відбувається із забезпеченням відеотрансляції та відеофіксації. Відеозапис засідання зберігається протягом року.

    Студенти мають отримати пропозиції розподілу не пізніше, ніж за два тижні до закінчення здобуття вищої освіти.

    Випускники за спеціальністю 228 «Педіатрія» зможуть проходити інтернатуру за спеціальністю «Внутрішні хвороби», а випускники за спеціальністю 222 «Медицина» – за спеціальністю «Педіатрія» та «Дитяча хірургія».

    Випускники, які навчалися коштом державного бюджету, зможуть обрати спеціальність і заклад охорони здоровʼя для проходження інтернатури з-поміж наявних вакансій. Чим вищій рейтинговий бал у випускника, тим ширші можливості він матиме щодо вибору спеціальностей та місць проходження інтернатури. Ті з них, хто відмовляється від участі у розподілі, мають право пройти повторний рейтинговий розподіл наступного року. Студенти контрактної форми також зможуть взяти участь у розподілі на державні місця або ж обрати інші й навчатися за контрактом.

    Водночас наказ передбачає, що випускники бюджетної форми навчання можуть відмовитися від місця проходження навчання в інтернатурі на державному розподілі та обрати його самостійно у випадках, якщо:

    • випускники, їхні дружина/чоловік, один з батьків або людей, які їх замінюють, мають інвалідність I або II групи або є людьми з інвалідністю внаслідок війни;
    • вони є матір’ю/батьком дитини у віці до трьох років або дитини до шести років, яка, згідно з медичним висновком, потребує догляду; вагітні; одинокі матір або батько, які мають дитину до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
    • випускник належить до четвертої категорії здобувачів вищої освіти і був переведений на місця державного замовлення;
    • чоловік (дружина) випускника(-ці) проходять військову службу (крім строкової), в тому числі за контрактом, у державних військових формуваннях або органах внутрішніх справ.

    З 2024 року іноземці та особи без громадянства зможуть вступати на підготовку за програмою первинної спеціалізації «Загальна лікарська практика». Іноземці та особи без громадянства, які пройшли підготовку за програмою первинної спеціалізації «Загальна лікарська практика» та хочуть отримати сертифікат лікаря-спеціаліста, зможуть продовжити навчання на програмі підготовки в інтернатурі за скороченим терміном за наявності державного сертифіката про рівень володіння державною мовою не нижче середнього рівня першого ступеня, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови.

    Для зарахування в інтернатуру випускникам попередніх років, які навчалися коштом державного бюджету, та випускникам з-поміж пільгових категорій, необхідно отримати погодження МОЗ. Його надають на підставі заяви випускника та листа-погодження закладу вищої освіти, в якому випускник планує проходити інтернатуру. У листі зазначається спеціальність, на яку пропонується зараховувати майбутнього лікаря (фармацевта)-інтерна, та місце проходження практичної частини підготовки в інтернатурі.

    Водночас випускники з пільгових категорій, в тому числі особи з-поміж військових, які проходили військову службу під час воєнного стану в Україні та були звільнені у запас, мають право проходити підготовку в інтернатурі коштом державного бюджету за наявності вільних місць держзамовлення, невикористаних під час рейтингового розподілу.

    Збільшується термін проходження інтернатури за спеціальністю «Фізична та реабілітаційна медицина» – з двох до трьох років – для випускників, які вступають до інтернатури з 2024 року. Це дозволить привести освіту за цією спеціальністю у відповідність до європейських вимог. Вводиться нова спеціальність – «Судово-медична експертиза».

    Підготовка інтернів в інтернатурі здійснюється на підставі затверджених програм. Приблизні програми підготовки в інтернатурі розробляються групами експертів за спеціальностями та затверджуються МОЗ. За час навчання в інтернатурі інтерни повинні опанувати певні компетентності, визначені програмою підготовки.

    У разі, якщо інтерн не може набути повного переліку компетентностей у закладі охорони здоров’я, який він обрав під час розподілу, керівник такого закладу спільно з керівником групи інтернів закладу вищої освіти зобов’язані забезпечити обрання та відрядження інтерна до іншого закладу охорони здоров’я.

    План-графік таких відряджень затверджує керівник закладу охорони здоров’я до 1 вересня поточного року на новий навчальний рік та надсилає до структурного підрозділу з питань охорони здоров’я обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій.

    Тривалість відрядження до іншого закладу охорони здоров’я протягом навчального року збільшено – тепер вона не має перевищувати 70% часу, передбаченого на практичну частину підготовки в інтернатурі. Інтерн має бути письмово ознайомлений з затвердженим планом-графіком відряджень.

    На час відрядження до закладу вищої освіти, іншого закладу охорони здоров’я за інтерном гарантовано зберігається посада за основним місцем роботи. Керівник закладу охорони здоров’я, в якому інтерни проходять практичну частину підготовки, має на цей час забезпечити інтернів місцем проживання.

    https://gmka.org/uk/news/internatura-2025-scho-sli...

    https://medicine.rayon.in.ua/news/705690-u-ministe...

    З повагою! Щасти Вам!

    Богун Сергій Павлович
    16.8%

    Доброго дня.

    Рейтинговий розподіл в інтернатуру проводиться на місця для підготовки в інтернатурі за кошти державного бюджету для випускників поточного року, які навчалися в закладі вищої освіти за державним замовленням та за кошти фізичних (юридичних) осіб за спеціальностями «Медицина», «Технології медичної діагностики та лікування», «Медична психологія», «Педіатрія» галузі знань «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення», крім іноземців та осіб без громадянства, осіб, в тому числі громадян України, які закінчили заклади вищої освіти іноземних країн. У разі виділення фіксованої кількості місць державного замовлення у розподілі в інтернатуру за бажанням також можуть брати участь випускники всіх форм навчання за спеціальностями «Стоматологія», «Фармація».

    У рейтинговому розподілі в інтернатуру також беруть участь випускники попередніх років з числа випускників, які закінчили заклад вищої освіти у 2024 та наступних роках і не були зараховані до інтернатури. Такі випускники можуть подавати заяви для участі у рейтинговому розподілі в інтернатуру тільки у разі, якщо вони раніше не були зараховані до інтернатури. Особливості вступу в інтернатуру випускників, які закінчили заклад вищої освіти до 2023 року включно, визначено у пункті 3 розділу IV Положення про інтернатуру.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1081-21#Text

    https://www.uzhnu.edu.ua/uk/news/internatura-2025...

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України №177 від 30.01.2025 року, у 2025-2026 навчальному році впроваджується електронна система рейтингового розподілу випускників закладів вищої освіти для проходження програми підготовки в інтернатурі.

    Система створена на Платформі Дія.Engine за підтримки швейцарсько-української Програми EGAP, яка реалізується Фондом Східна Європа.

    Ця система створена з метою забезпечення прозорого та справедливого механізму визначення місць інтернатури, зручності взаємодії між випускниками, закладами вищої освіти та закладами охорони здоров’я, а також автоматизації процедури формування рейтингів на основі об’єктивних критеріїв та чітко визначеної конкурсної процедури.

    Використання електронної системи сприятиме рівному доступу всіх випускників медичних спеціальностей до якісної післядипломної освіти, а також дозволить чітко планувати власну професійну траєкторію та обирати заклади підготовки з урахуванням власних вподобань та кар’єрних амбіцій.

    Як саме відбуватиметься розподіл?

    Відповідно до затвердженого МОЗ Положення про інтернатуру та Порядку функціонування електронної системи, участь у рейтинговому розподілі є обов'язковою для випускників, які навчалися за державним замовленням (на бюджетній формі). Випускники контрактної форми навчання беруть участь за бажанням.

    Випускники попередніх років, які завершили навчання у 2024 році або пізніше, але раніше не були зараховані до інтернатури, також можуть взяти участь у рейтинговому розподілі.

    Випускник має право подати до 5 заяв про участь у рейтинговому розподілі в інтернатуру.

    Заяви подаються через особистий електронний кабінет, створений випускником в електронній системі. Випускник може обирати будь-який заклад вищої освіти для освітньої частини програми підготовки в інтернатурі та заклад охорони здоров’я для практичної частини з числа всіх доступних пропозицій у межах України.

    У кожній із п’яти заяв випускник має зазначити такі критерії:

    • вакантну посаду у закладі охорони здоров’я, яку бажає зайняти випускник, та спеціальність якої відповідає спеціальності в інтернатурі;
    • заклад вищої освіти, в якому випускник бажає проходити освітню частину програми;
    • заклад охорони здоров’я, в якому бажає проходити практичну частину програми, та/або адміністративно-територіальну одиницю розташування такого закладу (за необхідністю).

    Кожна заява передбачає визначення пріоритетності. Випускник має право подати до 5 заяв для участі в рейтинговому розподілі, визначаючи їх пріоритетність від 1 до 5 (пріоритетність заяв не може повторюватися).

    У кожній поданій заяві випускник також зобов’язаний визначити пріоритетність (від 1 до 3 без повторень) таких критеріїв:

    • вакантна посада у закладі охорони здоров’я;
    • заклад вищої освіти для освітньої частини підготовки;
    • заклад охорони здоров’я або адміністративно-територіальна одиниця для практичної частини інтернатури.

    Конкурсний (рейтинговий) бал випускника розраховується з точністю до 0,0001 за формулою:

    • результат ліцензійного інтегрованого іспиту «Крок-1» або «Крок Б» – 20%;
    • результат ліцензійного інтегрованого іспиту «Крок-2» – 40%;
    • результат об'єктивного структурованого клінічного іспиту (ОСКІ) – 20%;
    • середній бал випускника за всі роки навчання – 20%.

    Звертаємо вашу увагу, що саме іспит «Крок-2» має найбільшу вагу (40%) при розрахунку рейтингового балу. Саме тому надзвичайно важливо приділити максимальну увагу підготовці до цього іспиту та успішно його скласти.

    Випускник, який не пройшов за результатами рейтингового розподілу, у поточному році втрачає право на зарахування до інтернатури.

    Підстави для відмови від участі у розподілі:Право відмовитися мають випускники-контрактники (крім тих, хто навчався за державним замовленням понад 50% часу і був переведений або поновлений на контракт).Випускники-бюджетники мають право відмовитися за таких умов:

    • встановлення інвалідності I чи II групи у випускника, його дружини (чоловіка), батьків або осіб, що замінюють батьків, випускника-особи з інвалідністю внаслідок війни;
    • вагітність (строк від 12 тижнів), наявність дитини віком до 3 років або дитини, яка потребує домашнього догляду до 6, 16 або 18 років (відповідно до медичних висновків та Закону України «Про відпустки»), одинокі батьки, що виховують дитину до 14 років або дитину з інвалідністю;
    • віднесення до четвертої категорії здобувачів освіти, переведених на державне замовлення за постановою КМУ №1224 від 28.10.2022 року;
    • проходження чоловіком (дружиною) військової служби (окрім строкової), зокрема за контрактом у військових формуваннях та служби в органах внутрішніх справ.

    Функції електронної системи, доступні випускникам:

    До моменту розподілу випускники можуть:

    • реєструватися та створювати електронний кабінет;
    • подавати заяви для участі у рейтинговому розподілі;
    • змінювати особисті дані та подавати запити для уточнення інформації;
    • переглядати інформацію про свій конкурсний бал, доступність місць, результати розподілу, направлення на інтернатуру;
    • погоджувати або відхиляти пропозиції, отримані через систему.

    Після зарахування до інтернатури інтерни можуть:

    • реєструватися та створювати особистий електронний кабінет;
    • подавати запити про зміну ЗВО або ЗОЗ для проходження відповідних частин програми, зміну спеціальності, призупинення або поновлення навчання, зміну особистих даних, відрахування за власним бажанням;
    • отримувати доступ до наказів, що стосуються зарахування, призупинення, поновлення, переведення, атестації, відряджень, стажувань за кордоном;
    • переглядати дані про атестацію та сертифікацію;
    • формувати витяг із системи про виданий сертифікат про присвоєння професійної кваліфікації.

    Найважливіше для вас зараз:

    Факультет післядипломної освіти та доуніверситетської підготовки Ужгородського національного університету своєчасно інформуватиме про всі важливі етапи цьогорічної вступної кампанії до інтернатури.

    Турчин Ярослав Олексійович
    16.2%

    ЗДРАВСТВУЙТЕ, ЕКАТЕРИНА! Увы, Вы сможете поступить только за счёт личных средств, а не на бюджет. Мало того, Вас могут не принять если Вы не компенсируете бюджету расходы, потраченные на Ваше предыдущее обучение в интернатуре (если это было предусмотрено договором).

    Порядок отчисления, поступления и восстановления в интернатуре определён ПОЛОЖЕНИЕМ об интернатуре, утверждённым приказом Министерства здравоохранения Украины от 22.06.2021 г. № 1254 (в редакции от 06.03.2025)

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1081-21#Text

    Согласно пункту 5 раздела VII Положения об интернатуре:

    5. Интерны, отчисленные из интернатуры в соответствии с настоящим разделом, могут повторно поступить на первый год обучения в интернатуре за средства физических (юридических) лиц, за исключением случая, определенного абзацем седьмым пункта 3 настоящего раздела.

    В случае отчисления интернов за нарушение условий договора о предоставлении образовательных услуг с заведением высшего образования или условий договора о предоставлении платной услуги с заведением здравоохранения, в котором проходит практическая часть подготовки в интернатуре, возобновление осуществляется по индивидуальному плану при условии ликвидации финансовой задолженности, по этому договору.

    Лицо, имеющее сертификат врача-специалиста, может поступать на обучение в интернатуру на другую специальность на средства физических (юридических) лиц.

    {Пункт 5 розділу VII в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я № 177 від 30.01.2025}

    Согласно абзацам 1, 3 пункта 1 раздела II Положения об интернатуре, Рейтинговое распределение в интернатуру проводится на места для подготовки в интернатуре за средства государственного бюджета для выпускников текущего года, которые учились в заведении высшего образования по государственному заказу и за средства физических (юридических) лиц по специальностям «Медицина», «Технологии медицинской диагностики и лечения», «Медицинская психология», «Педиатрия», сферы знаний «Здравоохранение и социальное обеспечения», кроме иностранцев и лиц без гражданства, лиц, в том числе граждан Украины, окончивших заведения высшего образования иностранных стран. При выделении фиксированного количества мест государственного заказа в распределении в интернатуру по желанию также могут принимать участие выпускники всех форм обучения по специальностям «Стоматология», «Фармация».

    В рейтинговом распределении в интернатуру также принимают участие выпускники предыдущих лет из числа выпускников, которые закончили высшее образование в 2024 и последующих годах и не были зачислены в интернатуру. Такие выпускники могут подавать заявления для участия в рейтинговом распределении в интернатуру только в том случае, если они ранее не были зачислены в интернатуру. Особенности поступления в интернатуру выпускников, окончивших заведение высшего образования до 2023 года включительно, определены в пункте 3 раздела IV настоящего Положения.

    Абзац 1 пункта 3 раздела IV Положения об интернатуре определяет:

    Выпускники высших учебных заведений, которые закончили получение высшего образования до 2023 года включительно и не были зачислены в интернатуру и желают поступить в интернатуру в текущем году, могут пройти подготовку в интернатуре за счет физических (юридических) лиц. Выпускники предыдущих лет имеют право проходить подготовку в интернатуре за счет государственного бюджета при наличии свободных мест государственного заказа, неиспользованных во время рейтингового распределения в интернатуру, и в случае их отнесения к одной из льготных категорий лиц, установленных данным пунктом.

    Согласно ч. 3 ст. 61 Закона Украины "О высшем образовании", К другим лицам, обучающимся в высших учебных заведениях, относятся:

    1) слушатель - лицо, обучающееся на подготовительном отделении высшего образования, или лицо, получающее дополнительные или отдельные образовательные услуги, в том числе по программам последипломного образования;

    {Пункт 2 части третьей статьи 61 исключен из Закона № 2145-VIII от 05.09.2017}

    3) врач (провизор)-интерн - лицо, имеющее степень магистра медицинского или фармацевтического направления, выполняет программу подготовки в интернатуре по соответствующей специальности под руководством врача заведения здравоохранения и закрепленного за ним преподавателя кафедры высшего образования, осуществляющего подготовку врачей (провизоров) предусмотренных требованиями образовательно-квалификационной характеристики;

    {Пункт 3 части третьей статьи 61 в редакции Закона № 749-IX от 03.07.2020}

    4) врач-резидент - лицо, имеющее степень магистра медицинского направления, обучается исключительно на соответствующих клинических кафедрах или базах резидентуры с целью получения квалификации врача определенной специальности в соответствии с перечнем специальностей резидентуры.

    Абзац 4 части первой статьи 4 Закона Украины "О высшем образовании" устанавливает, что:

    Граждане Украины, которые не завершили обучение за средства государственного или местного бюджета по определенной степени образования, имеют право повторно безвозмездно получать высшее образование в государственных и коммунальных заведениях высшего образования по той же степени образования, при условии возмещения в государственный или местный бюджет средств, израсходованных на оплату услуг по подготовке специалистов, в порядке,установленном Кабинетом Министров Украины.

    При этом ч. 2 ст. 5 Закона Украины "О высшем образовании" среди уровней высшего образования не предусматривается такой уровень (степень) высшего образования как интернатура или интерн. Потому тут существует коллизия и сомнительно, могут ли требовать возмещение средств за неоконченную интернатуру.

    Согласно ч. 7 ст. 18 Закона Украины "Об образовании" интернатура отнесена к профессиональному последипломному образованию.

    Последипломное образование в сфере здравоохранения также включает в себя:

    • интернатуру;
    • врачебную резидентуру.

    Интернатура проводится в институтах, академиях, институтах, научных учреждениях, учреждениях здравоохранения, признанных центральным органом исполнительной власти в сфере здравоохранения как базы интернатуры, и является обязательной формой первичной специализации лиц по врачебным и провизорским специальностям для получения квалификации врача-специалиста либо провизора.

    Врачебная резидентура проводится в университетах, академиях, институтах, научных учреждениях, учреждениях здравоохранения, признанных центральным органом исполнительной власти в сфере здравоохранения как базы врачебной резидентуры, и является формой специализации врачей-специалистов по определенным врачебным специальностям для получения квалификации врача-специалиста в сфере здравоохранения.

    С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин (г. Гамбург, Германия)


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України