Задайте вопрос юристу

907 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 26 марта 2025, вопрос №129149 650₴

Оскарження рішення ВЛК

28.11.24 була проведена операція на хребті (дискектомія з встановленням кейджу та транспедикулярної системи фіксації хребців на 4-х гвинтах). Після реабілітації, через 3 місяці пройшов районну ВЛК. Невролог видала акт на стаціонарне обстеження. Обстеження пройшов, було діагностовано значні порушення стато-опорної функції хребта. Застосовувати ст.64 "а" відмовились, направили на консультацію на міську ВЛК. На міській ВЛК лікар сказав, що я знаходжусь у "ранньому післяопераційному періоді" (хоча цей термін юридично ніде не закріплений і з медичної точки зору цей період складає до 7-ми днів після операції) і визнав тимчасово непридатним (ст.65, стан після хірургічного лікування) з подальшим переоглядом. Але сказав, що якщо "ходитиму і триматиму тарілку-ложку, то буду придатним за ст.64 "б"".

1) Чи можливо оскаржити тимчасову непридатність на повну непридатність з виключенням з обліку?
2) Згідно ст.64, чи достатньо наявності кейджу та транспедикулярної конструкції для застосування пункту "а", чи обов'язково додатково лікар має діагностувати "значні порушення"? Адже сам факт наявності хірургічного втручання на хребті свідчить про наявність таких порушень і можливість їх появи під навантаженням після періоду покращення.

Ответы юристов (10)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    1. МОЯ ДУМКА - НЕМОЖЛИВО ОСКАРЖИТИ У ВАШОМУ ВИПАДКУ СТАТТЮ 65.

    НАВОДЖУ ВАМ ПОПЯДОК ОСКАРЖЕННЯ:

    В пункті 72 Постанови Кабміну №560 від 14.05.2024 року:

    «У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному ТЦК та СП».

    Тобто, якщо ви не погоджуєтеся з довідкою ВЛК, вам потрібно зазначити, що ви будете писати заяву про направлення на повторний огляд.

    ---

    Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (підпункт 2.4.10 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення).Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку (п.п. 2.3.5 п. 2.3 глави 2 розділу І Положення).

    Законодавством передбачено можливість оскарження постанов ВЛК у досудовому порядку. Зокрема, відповідно до абзацу 3 пункту 2.12 наказу Міноборони № 402, у спірних питаннях, пов'язаних із незгодою призовника з висновками лікарів, питаннях контролю за об'єктивністю висновків лікарів, за рішенням штатної ВЛК призовник може бути направлений на контрольне обстеження у військовий лікувальний заклад.

    Досудовий порядок оскарження передбачає перегляд постанови ВЛК вищою інстанцією за принципом інстанційності:

    1. Постанови ВЛК районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки можна оскаржити до ВЛК області або м. Києва.

    2. Перегляд постанов підпорядкованих ВЛК (ВЛК областей) мають право здійснювати ВЛК регіонів.

    3. Постанови будь-яких ВЛК має право переглядати Центральна ВЛК, яка є керівним органом.

    За наслідками розгляду заяви вища інстанція ВЛК може прийняти рішення про проведення повторного або контрольного медичного огляду з метою остаточного вирішення питання щодо придатності до військової служби.

    Для оскарження постанови ВЛК у досудовому порядку необхідно підготувати відповідну заяву про перегляд такої постанови та додати всі необхідні документи, видані військово-лікарською комісією. У заяві важливо чітко викласти підстави для оскарження, наприклад, непомічену хворобу, помилку ВЛК у встановленні причинного зв'язку захворювання тощо.

    Крім досудового порядку, постанови ВЛК можуть бути оскаржені й у судовому порядку відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ). Оскарження рішень ВЛК у суді здійснюється в порядку адміністративного судочинства, оскільки ВЛК є органами військового управління, які виконують владні управлінські функції.

    Строки для оскарження регулюються статтею 122 КАСУ:

    1. Три місяці з дня вручення відповідного рішення за результатами розгляду заяви щодо оскарження постанови, тобто у разі попереднього застосування досудового порядку. Цей строк починає свій перебіг із дня вручення рішення вищої інстанції ВЛК за результатами розгляду заяви про перегляд постанови.

    2. Шість місяців із дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тобто з дня винесення відповідної постанови ВЛК.

    Розмір судового збору за подання заяви до суду фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У 2024 році це складає 1211,20 грн.

    Вимоги до позовної заяви та необхідні додатки подаються з урахуванням вимог статей 160 і 161 КАСУ. Зокрема, позовна заява має містити:

    • найменування адміністративного суду, до якого подається заява;
    • повне найменування сторін та їх місцезнаходження (місце проживання);
    • зміст оспорюваного рішення (постанови ВЛК);
    • виклад обставин, на яких ґрунтуються вимоги;
    • вимоги позивача і їх обґрунтування;
    • перелік документів, що додаються до заяви.

    До заяви мають бути додані копії оскаржуваної постанови ВЛК та документи, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги (наприклад, медичні висновки, довідки тощо).

    Верховний Суд у своїй практиці виробив низку важливих позицій щодо оскарження постанов військово-лікарських комісій. Зокрема, у постанові від 12 червня 2020 року у справі № 810/5009/18 Верховний Суд висловив такі ключові положення:

    1. Судовий контроль за рішеннями ВЛК здійснюється в межах компетенції адміністративних судів. Суд не може підміняти собою ВЛК та самостійно визначати ступінь придатності до військової служби, однак має право оцінити повноту й об'єктивність проведеного медичного огляду та встановлення причинного зв'язку захворювання.

    2. Суд зобов'язаний перевірити дотримання процедури проведення медичного огляду та прийняття рішення ВЛК, а також проаналізувати наявність усіх необхідних документів, на підставі яких приймалося рішення.

    3. У випадку встановлення судом недоліків у процедурі проведення медичного огляду або прийняття рішення ВЛК, постанова ВЛК може бути визнана незаконною та скасована із зобов'язанням провести повторний медичний огляд.

    4. Суд не має права самостійно встановлювати причинний зв'язок хвороби з проходженням військової служби або визначати ступінь втрати працездатності. Це належить до компетенції ВЛК.

    Обґрунтуйте свій позов такими міркуваннями:

    1) При проведенні медичного огляду позивача членами ВЛК не було дотримано встановленої Положенням № 402 процедури. Зокрема, у медичній картці позивача відсутні результати обов'язкових досліджень - рентгенологічного, аналізів крові та сечі, електрокардіограми тощо, що свідчить про неповний медогляд і порушення вимог законодавства.

    2) Спірне рішення ВЛК про непридатність позивача до військової служби прийнято необґрунтовано, без урахування всіх наявних матеріалів справи та обставин. Воно є непропорційним можливому обмеженню прав особи та таким, що не забезпечує належного балансу приватних і публічних інтересів. Відповідач (ВЛК) не довів правомірність свого рішення.

    3) Хоча питання визначення придатності до військової служби є дискреційним повноваженням ВЛК, проте оскільки оскаржуване рішення прийнято з порушенням встановленої законом процедури, воно підлягає скасуванню судом.

    4) Суд не має компетенції для оцінки правильності медичних висновків ВЛК щодо діагнозу та ступеня придатності особи до військової служби. Однак суд уповноважений перевіряти законність самого рішення ВЛК в частині дотримання встановленої процедури його прийняття.

    2. СТУПІНЬ ПРИДАТНОСТІ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ВИЗНАЧАЄ ТІЛЬКИ ВЛК.

    Постанови ВЛК приймаються на підставі (Наказ МОУ 402) Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

    ВАША ХВОРОБА Є В ПЕРЕЛІКУ (СТ.64), АЛЕ СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ВАШОГО ОРГАНІЗМУ МОЖЕ ВСТАНОВИТИ ТІЛЬКИ ЛІКАР-ФАХІВЕЦЬ ПОРІВНЯВШІ ВАШІ ПОКАЗНИКИКИ ТА ВИМОГИ НАКАЗУ МОУ 402.

    ЗРОБИТИ ЦЕ ОНЛАЙН НЕ ЗМОЖЕ НАВІТЬ ЛІКАР.

    Развернуть
    Кирда Вячеслав Володимирович
    100%

    Вітаю Вас.

    1) Чи можливо оскаржити тимчасову непридатність на повну непридатність з виключенням з обліку?

    На мій погляд, це буде дуже складно. Пробувати можливо, але одразу скажу - шанси особисто я розцінюю як доволі низькі, тим паче, що у Вас зараз дійсно післяопераційний період.

    Що передбачає стаття 65? - стани після перенесених гострих, загострення хронічних хвороб кістково-м’язової системи і сполучної тканини, хірургічного лікування. Юридично Ви більше підходите саме під статтю 65, аніж статтю 64. Хоча я і маю в практиці випадки, коли після оперативного втручання оглядали за статтею 64, але тут думаю складно буде щось зробити.

    То все таки на який період Вас визнали тимчасово непридатним?

    Гадаю, краще спрямувати свої зусилля на те, аби потім оскаржувати результати ВЛК, якщо Вам поставлять статтю 64Б.

    2) Згідно ст.64, чи достатньо наявності кейджу та транспедикулярної конструкції для застосування пункту "а", чи обов'язково додатково лікар має діагностувати "значні порушення"? Адже сам факт наявності хірургічного втручання на хребті свідчить про наявність таких порушень і можливість їх появи під навантаженням після періоду покращення.

    Давайте аналізувати:

    5. Стаття 64:

    1) до пункту «а» належать:

    У шийному відділі хребта:

    транспедикулярний спондилодез гвинтами (більше 6 гвинтів).

    У поперековому відділі хребта:

    міжтіловий корпородез кейджем у поєднанні з транспедикулярним металоспондилодезом на 4 гвинтах або транспедикулярний спондилодез 6 гвинтами та більше з міжтіловим корпородезом та без нього.

    При дискектоміях з міжтіловим корпородезом на двох і більше рівнях - застосовувати пункт «а», при стабілізації одного рівня - пункт «б».

    ...

    Зрозуміло те, що однозначно сказати складно, тим більше без аналізу Ваших медичних документів. Якщо Ви зможете додати медичні документи, я зможу поспілкуватися з лікарем хірургом та обговорити їх. Втім, це все рівно не буде замінювати ВЛК і рішення комісії може бути будь-яким, у тому числі незаконним. І да, на мій погляд, порушення функцій хребта має бути значним або III ст, адже лише у такому випадку Вас можуть визнати непридатним, як показує моя практика.

    ВИСНОВОК: не рекомендую Вам витрачати час на оскарження цього рішення. Краще за період тимчасової непридатності отримувати медичні документи про значні порушення функцій хребта та готуватися до майбутньої ВЛК.

    З повагою! Щасти Вам!

    Развернуть
    • Вячеслав Клиент 5 дней назад

      Непридатним визнали до 28.07.25. Далі на повторну ВЛК.

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Зрозуміло! Тоді всі моменти, що я зазначав у своїй відповіді, залишаються. Вам даний час рекомендую збирати документи та спробувати податися на експертну комісію для встановлення Вам групи інвалідності, тут має бути мінімум третя або навіть друга.

        З повагою!

        • Вячеслав Клиент 5 дней назад

          Інвалідність у моєму випадку не встановлюється, я консультувався зі спеціалістом. Кейдж і конструкція комісією розглядається як "лікування", щоб я не був інвалідом. Для інвалідності потрібні більші порушення, наприклад параліч чи парез кінцівки

          • Кирда Вячеслав Володимирович

            Не зовсім згодний, адже мені відомі випадки встановлення людині 2-ї групи інвалідності за аналогічного оперативного втручання. Взагалі будь-яке оперативне втручання на хребті - це майже завжди третя група на 1 рік. Тому думаю, що варто це питання вивчити більш досконало.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Вячеславе!

    Згідно Розкладу хвороб Положення про ВЛЕ Ваше захворювання віднесено до ст. 60, що включає:

    "інфекційні артропатії М00-М15 (піогенні артрити, реактивні артропатії, хвороба Рейтера); запальні поліартропатії М05-М15 (серопозитивний та серонегативний ревматоїдний артрит, синдром Фелті, ревматоїдний васкуліт, хвороба Стілла, ревматоїдний бурсит, псоріатичні та ентеропатичні артропатії, ювенільний артрит, подагра, кристалічні артропатії); системні хвороби сполучної тканини М30-М36 (поліартеріїт вузликовий та споріднені стани, некротизуючі васкулопатії, гранулематоз Вегенера, синдром Такаясу, системний червоний вовчак, дерматополіміозит, системний склероз, сухий синдром Шегрена, хвороба Бехчета, дифузний еозинофільний фасціїт тощо); анкілозуючий спондилоартрит М45".

    Відповідно до пункту а) згаданої статті з висновком профільного лікаря міського ВЛК про значні порушеннями функцій, стійкі та значні зміни Вас повинні були визнати не тимчасово непридатним до служби, а непридатним з правом виключення з обліку!

    Про те саме йдеться додатку до ст. 60 РХ.

    Отже Ви маєте повне право на оскарження рішення штатного ВЛК з метою визнання Вас непридатним до військової служби та подальшого виключення з обліку.

    Законодавство не встановлює якогось вичерпного переліку підстав для оскарження висновку ВЛК. До найбільш розповсюджених підстав для оскарження можна віднести:

    • Неврахування існуючого захворювання, травми чи поранення.
    • Неврахування взаємозв’язку двох або більше захворювань, травм або поранень.
    • Обрання нижчого ступеню порушення функцій організму внаслідок захворювання, травми або поранення, ніж є насправді.
    • Порушення процедури проведення медичного огляду (наприклад, встановлення факту відсутності захворювання лікарем неналежної спеціалізації).
    Оскарження ВЛК можливе в адміністративному або в судовому порядку.

    АДМІНІСТРАТИВНИЙ ПОРЯДОК

    Для оскарження висновку ВЛК в адміністративному порядку необхідно звернутися до ВЛК, що знаходиться вище в ієрархії, ніж та ВЛК, яка видала оскаржуваний висновок. Це може бути ВЛК регіону і Центральна ВЛК, яка займає найвищу позицію в цій адміністративній ієрархії.

    Висновки нижчих ВЛК можна оскаржувати у регіональних ВЛК, а висновки регіональних ВЛК – у Центральному ВЛК. Висновки Центральної ВЛК можна оскаржити лише в адміністративному суді.

    У скарзі до вищої ВЛК необхідно вказати на незгоду з висновком ВЛК нижчого рівня та на підстави для його оскарження, а також висловити прохання про проведення повторного медичного огляду тією ВЛК, до якої направляється це звернення. До звернення необхідно докласти всі документи від ВЛК, висновок якої оскаржується. Варто також за можливості додати результати попередніх медичних досліджень та інші документи, які підтверджують серйозність захворювання, травми або поранення, на підставі яких вимагається проведення повторного медичного огляду (наприклад, виписка з лікарні, історія хвороби, медична картка тощо).

    Скаргу, документи та копію постанови ВЛК можна особисто принести до вищої ВЛК (обласної чи регіональної ВЛК) або надіслати Укрпоштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу вищої ВЛК.

    Якщо вища ВЛК визнає скаргу обґрунтованою, вона може:

    • переглянути оскаржувану постанову самостійно;
    • направити на контрольне обстеження та медичний огляд в інший заклад охорони здоров'я, ніж той, де проводився попередній огляд.

    Рішення штатної ВЛК є обов'язковим до виконання протягом місяця з дати прийняття.

    СУДОВИЙ ПОРЯДОК

    Звернутись до суду можна лише після відмови регіональної ВЛК.

    Для оскарження висновку регіональної ВЛК в судовому порядку необхідно подати позов до адміністративного суду за місцезнаходженням такої ВЛК або за вашим місцезнаходженням. Одночасно також можна подати заяву про забезпечення позову, у якій просити суд призупинити дію оскаржуваного висновку ВЛК до ухвалення рішення по суті.

    Строк для звернення до суду для оскарження висновків ВЛК становить:

    • 6 місяців з дня отримання висновку ВЛК – якщо такий висновок не оскаржувався в адміністративному порядку;
    • 3 місяці з дня отримання висновку вищої ВЛК за результатами розгляду скарги – якщо висновок оскаржувався до вищої ВЛК.

    ВАЖЛИВО! Слід при тому розуміти, що суд не буде заміняти лікарів ВЛК та підтверджувати/змінювати ваш медичний діагноз. Це не входить до його компетенції. Суд перевірятиме лише законність постанови ВЛК в межах дотримання процедури її прийняття.

    Тепер Ваші питання

    1) Чи можливо оскаржити тимчасову непридатність на повну непридатність з виключенням з обліку?

    Оскаржити можна будь яке рішення ВЛК.

    2) Згідно ст.64, чи достатньо наявності кейджу та транспедикулярної конструкції для застосування пункту "а", чи обов'язково додатково лікар має діагностувати "значні порушення"? Адже сам факт наявності хірургічного втручання на хребті свідчить про наявність таких порушень і можливість їх появи під навантаженням після періоду покращення.

    Так, з урахуванням точки зору профільного лікаря міського ВЛК у Вас високі шанси успішно оскаржити рішення районного ВЛК та бути направленим на переогляд до регіонального ВЛК. Всі аргументи виклав вище.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Развернуть
    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, Вячеславе!

    На якому відділі хребта були встановлені кейдж та транспедикулярна система фіксації хребців (шийний, грудний чи поперековий)?

    1) Чи можливо оскаржити тимчасову непридатність на повну непридатність з виключенням з обліку?

    Якби Ви прийшли на ВЛК відразу після операції - тоді так, встановлення тимчасової непридатності було б логічним. АЛЕ, Ви пройшли ВЛК через 3 місяці після хірургічного лікування!

    Якщо ще не пройшло 1 місяця з моменту як ВЛК прийняла рішення про тимчасову непридатність, то Ви можете оскаржити його спочатку у досудовому, а потім у судовому порядку.

    Підставами для оскарження є:

    • Помилки у медичній діагностиці.
    • Неправильна оцінка стану здоров'я.
    • Неправомірне використання нормативних документів або медичних протоколів.

    Є два варіанти досудового оскарження:

    1. Військовозобов'язаний подає керівнику ТЦК заяву про незгоду з рішенням ВЛК та вимогою направити його на медичний огляд до обласної ВЛК, адже згідно пункту 72 постанови КМУ 560 у разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та Севастопольському міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

    2. Військовозобов'язаний рекомендованим листом відправляє заяву-скаргу на рішення ВЛК до голови обласної ВЛК. До скарги потрібно прикріпити медичні документи, які підтверджують стан здоров'я та рішення ВЛК, яке оскаржується.

    Згідно п. 3.3. Положення Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, Севастопольського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.

    Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

    2) Згідно ст.64, чи достатньо наявності кейджу та транспедикулярної конструкції для застосування пункту "а", чи обов'язково додатково лікар має діагностувати "значні порушення"? Адже сам факт наявності хірургічного втручання на хребті свідчить про наявність таких порушень і можливість їх появи під навантаженням після періоду покращення.

    Для встановлення статті 64 А достатньо наявності кейджу та транспедикулярної конструкції на 4х гвинтах. Проте, це за умови, що дане хірургічне втручання відбулося на поперековому відділі хребта.

    Згідно Пояснень щодо застосування Розкладу хвороб (додаток 2) до пункту «А» статті 64 належать:

    • інфекційний спондиліт з частими (два та більше разів на рік) загостреннями, значними порушеннями функцій та стійкою втратою працездатності;
    • спондилолізний спондилолістез III-IV ступенів (зміщення більше ніж на половину поперечного діаметра тіла хребця) з постійно вираженим больовим синдромом;
    • деформуючий спондильоз та міжхребцевий остеохондроз шийного відділу хребта, що супроводжуються функціональною нестабільністю II-III стадій (зміщення тіл хребців більше 3 мм під час функціональних проб) та вертебробазилярною недостатністю;
    • деформуючий спондильоз і міжхребцевий остеохондроз грудного та поперекового відділів хребта, що супроводжуються глибокими пара- та тетрапарезами з порушеннями функцій сфінктерів, із синдромом бокового аміотрофічного склерозу, а також поліомієлітичним, каудальним, після тривалого (не менше 3 місяців) стаціонарного лікування без стійкого клінічного ефекту;
    • фіксовані викривлення хребта (кіфози, сколіози IV ступеня) з різкою деформацією грудної клітки (реберний горб та інше) та значним порушенням функції зовнішнього дихання III ступеня за рестриктивним типом;
    • суміжна часткова або корпоректомія за наявності будь-якого виду фіксації;
    • нестабільний спондилолістез більше 1/3 з неврологічною симптоматикою.

    У шийному відділі хребта:

    • окципітоспондилодез;
    • при дискектоміях з міжтіловим корпородезом на двох і більше рівнях;
    • трансартикулярний спондилодез гвинтами (більше 4 гвинтів);
    • лямінектомії 3 дужок і більше.

    У грудному відділі хребта:

    • транспедикулярний спондилодез гвинтами (більше 6 гвинтів).

    У поперековому відділі хребта:

    • міжтіловий корпородез кейджем у поєднанні з транспедикулярним металоспондилодезом на 4 гвинтах або транспедикулярний спондилодез 6 гвинтами та більше з міжтіловим корпородезом та без нього.

    При дискектоміях з міжтіловим корпородезом на двох і більше рівнях - застосовувати пункт «а», при стабілізації одного рівня - пункт «б».

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Развернуть
    • Вячеслав Клиент 5 дней назад

      Операцію було проведено на поперековому відділі хребта.

      Лікар наполягає саме на відсутності значних порушень функцій на даний момент, і що їх неможливо об'єктивно встановити в післяопераційний період.

      • Дерій Владислав Олегович

        В такому випадку сам факт наявності кейджа та транспедикулярної системи фіксації хребців на 4 гвинтах є достатньою підставою для застосування статті 64 А


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Законы 46 0 24 мар. 2025
Официальный блог Юристы.UA 189 0 17 мар. 2025
Официальный блог Юристы.UA 307 0 28 февр. 2025