Задайте питання юристу

907 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

31 березня 2025, питання №130920

самозахват земельного паю

Добрий день! Якщо фермер самостійно без попередження без договора продовжив договір оренди на земельний пай, при цьому кожного року виплачував пайові, продовження десь с 2015 року з"ясувалося тілки зараз коли стало питання продажу земельного паю ,звернулась до нього за своїм екземпляром на що отримали кучу гніву. Чи можу я вимагати відповідно Стаття 1212: "Особа, яка набула або зберегла майно без достатньої правової підстави, зобов'язана повернути це майно потерпілому." повернення незаконного збагачення ( маю на увазі чисти прибуток, за винятком затрат посівний матеріал, горюче, добрива і так далі).

Відповіді юристів (1)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Ваша ситуація досить типова для земельних відносин в Україні, коли орендар без належного оформлення документів продовжує користування земельною ділянкою. Спочатку бажано проаналізувати попередній договір оренди, адже в ньому може бути опція про автоматичне продовження договору оренди.

    Також перевірте в Держреєстрі на нерухоме майно чи вказано, що земельна ділянка перебуває в оренді? Якщо ні - то Ви можете продати або передати земельну ділянку в оренду іншій особі.

    Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула або зберегла майно без достатньої правової підстави, зобов’язана повернути його потерпілому. Однак, у Вашому випадку є нюанс:

    • Фермер не приховував користування земельною ділянкою, щорічно виплачував орендну плату, що може свідчити про "мовчазну згоду" на оренду.
    • Якщо орендна плата сплачувалася відповідно до умов попереднього договору, суд може визнати, що користування відбувалося на умовах цього договору (за аналогією ст. 764 ЦК України).
    • Але якщо договір припинився і не був поновлений належним чином, фермер користувався землею без законних підстав. Це створює підстави для вимоги відшкодування отриманого прибутку.

    Якщо фермер використовував земельну ділянку без законних підстав, він зобов’язаний компенсувати власнику:

    • Чистий прибуток (доходи від реалізації сільськогосподарської продукції мінус витрати на посівний матеріал, паливо, добрива тощо).
    • Можливі альтернативні доходи власника (наприклад, якщо Ви могли б передати землю в оренду іншому орендарю на вигідніших умовах).
    • Втрати від неможливості розпорядитися землею (якщо, наприклад, занижена орендна плата вплинула на продажну ціну).

    Як Вам потрібно діяти далі:

    1. Направте рекомендованим листом з описом вкладеного та повідомленням про вручення офіційний запит до фермера з вимогою надати екземпляр договору або пояснити правові підстави користування землею.
    2. Надішліть також претензію з вимогою відшкодування незаконного збагачення (чистого прибутку).
    3. В крайньому випадку зверніться до суду із позовом про витребування майна та стягнення прибутку. Судовий процес може вимагати експертизи щодо фактичного доходу з Вашої ділянки.
    4. Подайте заяву до Держгеокадастру або органів місцевого самоврядування для перевірки законності користування ділянкою.
    5. Якщо є факти підробки документів, можна звернутися до поліції за статтею 358 КК України (підроблення документів).
    6. Якщо у Реєтрах немає інформації про те, що земельна ділянка перебуває в оренді - Ви її можете продати або здати в оренду в обхід цього фермера.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Закони 46 0 24 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 189 1 17 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 307 0 28 лют. 2025