Начните консультацию с юристом онлайн
Живу с семьёй в приватизированной квартире. Один из владельцев не проживает 25 лет, не платил за услуги никогда, сейчас он явился и хочет жить с нами. У меня двое несовершеннолетних детей, он ведёт плохой образ жизни и мы соответственно, жить вместе не можем. Мы готовы оплатить его часть жилплощади, так как мирно не получается решить этот вопрос, хотим обратиться в суд.
С чего начать, какие документы необходимы? Может ли он продать или подарить свою часть без нашего согласия кому либо?
Заранее спасибо
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (5)
Юрист, г. Харьков, 25 лет опыта
Если совладелец не желает продавать, заставить Вы не сможете. В случае продажи - Вы имеете первоочередное право на покупку.
Адвокат, г. Киев, 28 лет опыта
Все зависит от того какая часть квартиры ему принадлежит.Информации мало,ответить более конкретно не представляется возможным.
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
ЖИТЛОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНСЬКОЇ РСР (ЖК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5464-10):
"Стаття 116. Виселення без надання громадянам іншого жилого приміщення
Якщо наймач, члени його сім'ї або інші особи, які проживають разом з ним, систематично руйнують чи псують жиле приміщення, або використовують його не за призначенням, або систематичним порушенням правил соціалістичного співжиття роблять неможливим для інших проживання з ними в одній квартирі чи в одному будинку, а заходи запобігання і громадського впливу виявились безрезультатними, виселення винних на вимогу наймодавця або інших заінтересованих осіб провадиться без надання іншого жилого приміщення....".
ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ (ГК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):
ст.319 - "4. Власність зобов'язує.
5. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян,...";
ст.346 - "2. Право власності може бути припинене в інших випадках, встановлених законом.".
Таким образом, ст.319 ГК обязывает собственника, в том числе, содержать принадлежащую ему собственность, запрещает собственнику использовать свое право собственности во вред, в данном случае, остальным сособственникам. Также, ст.116 ЖК (как закон) прямо согласуется со ст.346 ГК о прекращении права собственности, в данном случае, по основаниям уклонения от содержания квартиры, перекладывания бремени содержания на других сособственнников, ведения антисоциального образа жизни, делающего невозможным проживание в квартире другим сособственникам, а также их детям.
Постановление Пленума Верховного Суда Украины "Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0007700-91):
"6. При вирішенні справ про виділ в натурі часток жилого будинку, що є спільною частковою власністю, судам належить мати на увазі, що, виходячи зі змісту ст.115 ЦК, це можливо, якщо кожній із сторін може бути виділено відокремлену частину будинку з самостійним виходом (квартиру). Виділ також може мати місце при наявності технічної можливості переобладнати приміщення в ізольовані квартири. Якщо виділ частки будинку в натурі неможливий, суд вправі за заявленим про це позовом встановити порядок користування відособленими приміщеннями (квартирами, кімнатами) такого будинку. У цьому разі окремі підсобні приміщення (кухня, коридор тощо) можуть бути залишені в загальному користуванні учасників спільної часткової власності. Порядок користування жилим будинком може бути встановлено також і між учасниками спільної сумісної власності. При неможливості виділу частки будинку в натурі або встановлення порядку користування ним, власнику, що виділяється, за його згодою присуджується грошова компенсація. Розмір грошової компенсації визначається за угодою сторін, а при відсутності такої угоди - судом по дійсній вартості будинку на час розгляду справи. Під дійсною вартістю будинку розуміється грошова сума, за яку він може бути проданий в даному населеному пункті чи місцевості. Для її визначення при необхідності призначається експертиза. В окремих випадках суд може, враховуючи конкретні обставини справи, і при відсутності згоди власника, що виділяється, зобов'язати решту учасників спільної власності сплатити йому грошову компенсацію за належну частку з обов'язковим наведенням відповідних мотивів. Зокрема, це може мати місце, якщо частка у спільній власності на будинок є незначною й не може бути виділена в натурі чи за особливими обставинами сумісне користування ним неможливе, ...".
Закон Украины "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2658-14), ст.7:
"...Проведення оцінки майна є обов'язковим у випадках:... в інших випадках за рішенням суду...".
Таким образом, бедет правомерным и справедливым предварительно провести оценку квартиры с последующим обращением в суд с иском о прекращении права собственности и выселения члена семьи, не содержащую свою долю собственности, ведущего антисоциальный образ жизни, делающий невозможным проживание в квартире других членов семьи - собственников квартиры с оплатой принадлежащей ему доли собственности другими собственниками, при этом, как представляется справедливым, за вычетом суммы платежей по содержанию его доли за все время содержания квартиры другими собственниками, части стоимости оценки квартиры. Также будет целесообразным перед обращением в суд два раза обратиться в полицию о нарушении членом семьи правил и порядка проживания, письменно уведомить его об обязанности содержания квартиры оплатой коммунальных платежей.
Юрист, г. Сумы, 31 год опыта
Стаття 116 ЖК УРСР тут не застосовується навіть за аналогією, бо квартира знаходиться у приватній власності, правовий режим майна інший. У цій ситуації можливо застосувати інший, правовий спосіб, вирішується індивідуально.
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
Может ли он продать или подарить свою часть без нашего согласия кому либо? продать - должен изначально предложить вам выкупить , подарить - может сразу
чтоб выкупить его часть через суд - нужны определенные условия
"нужна детальная консультация или помощь в подготовке иска - звоните"