Задайте вопрос юристу

910 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Таможенное регулирование, 05 апреля 2025, вопрос №132647 340₴

Авто як гумдопомога для військовослужбовців

Автомобіль завезений в 2023 році як гумдопомога по листу від ВЧ. Але даний автомобіль не доїхав до ВЧ тому що по дорозі заклинив двигун, є довідка з СТО. В 2025 році в автомобілі замінений двигун, машина на ходу. Військовослужбовець якому призначалося авто вже не служить в цій ВЧ А перейшов в іншу.

Допоможіть вирішити правовий статус даного автомобіля і зробити необхідні документи.

Ответы юристов (2)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Богдане!

    Які документи щодо ввезення авто Ви маєте станом на зараз?

    Раніше реєстрація гуманітарних авто здійснювалась лише на юридичну особу. Тобто отримувач – громадська організація, що ввезла авто, могла його перереєструвати на набувача – організацію, для якої воно ввезене. Прийнята урядом Постанова № 1235 від 29 жовтня 2024 року дозволила ставити гуманітарне авто на тимчасову реєстрацію на фізичну особу, а саме на військовослужбовця:

    "2. Установити, що транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою, ввезені на митну територію України на підставі декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, оформленої відповідно до додатка 1 до Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 р. № 953 “Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 87, ст. 5038), до набрання чинності цією постановою, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, підлягають тимчасовому державному обліку протягом трьох місяців з дня набрання чинності цією постановою на підставі декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, акта приймання-передачі та документів військовослужбовця, визначених в абзаці другому пункту 3-2 постанови Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022 р. № 584 “Про навчання водіїв та державну реєстрацію транспортних засобів у період воєнного стану в Україні” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 42, ст. 2283) - із змінами, внесеними цією постановою."

    Згідно Постанови КМУ № 584 "Про навчання водіїв та державну реєстрацію транспортних засобів у період воєнного стану в Україні":

    На період воєнного стану транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, призначені для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою), підлягають тимчасовому державному обліку у сервісних центрах.

    Тимчасовий державний облік транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, здійснюється на підставі заяви військовослужбовця - набувача такого транспортного засобу (далі - набувач), документа, що посвідчує особу військовослужбовця, документа, що підтверджує проходження військової служби набувачем, а також акта приймання-передачі транспортного засобу, що є гуманітарною допомогою (далі - акт приймання-передачі), за формою згідно з додатком та роздрукованої електронної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (далі - декларація), оформленої згідно з додатком 1 до Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 р. № 953 “Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 87, ст. 5038), на підставі якої такий транспортний засіб ввезено на митну територію України.

    За технічної можливості акт приймання-передачі та декларація передаються з автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги до Єдиної інформаційної системи МВС шляхом використання системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта”.

    У разі відсутності технічної можливості передачі даних з використанням каналів зв’язку систем, визначених в абзаці третьому цього пункту, електронна інформаційна взаємодія може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із застосуванням у них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.

    Обсяг та структура даних, якими обмінюються суб’єкти електронної інформаційної взаємодії через програмні інтерфейси електронних інформаційних ресурсів (сервіси), визначаються договорами про інформаційну взаємодію, укладеними відповідно до Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 “Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2023 р., № 11, ст. 721).

    Заява набувача подається до сервісного центру протягом десяти днів після оформлення акта приймання-передачі.

    Якщо до акта приймання-передачі внесено відомості про військовослужбовців, які мають право користування транспортним засобом, визнаним гуманітарною допомогою, до тимчасового реєстраційного талона у графу “Особливі відмітки” вноситься відмітка “Гуманітарна допомога” та відомості про таких військовослужбовців.

    Відомості про обліковані за військовослужбовцями транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою, вносяться до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.

    Набувач після завершення реєстраційних дій повідомляє військовій частині, органу, підрозділу, в якій проходить військову службу (далі - військова частина), про те, що йому передано транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою, який обліковується за ним на тимчасовому державному обліку.

    Набувачу відмовляється у здійсненні тимчасового державного обліку транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, в разі наявності в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів відомостей про перебування такого транспортного засобу на тимчасовому державному обліку за набувачем або у разі відсутності відомостей про оформлену декларацію в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги.

    Транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою, знімається з тимчасового державного обліку у зв’язку із:

    • знищенням такого транспортного засобу;
    • загибеллю (смертю) набувача;
    • призупиненням військової служби набувача; визнанням набувача особою, яка зникла безвісти; перебуванням набувача у полоні; перебуванням набувача на лікуванні протягом періоду, що перевищує один місяць (зокрема у зв’язку з пораненням, контузією, травмою або каліцтвом); перебуванням набувача у розшуку у зв’язку із самовільним залишенням військової частини або дезертирством;
    • звільненням набувача з військової служби;
    • відмовою набувача від транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, на користь іншого військовослужбовця.

    У разі надходження до сервісного центру документів, що підтверджують використання транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, не за цільовим призначенням, тимчасовий державний облік такого транспортного засобу скасовується. Інформація про скасування тимчасового державного обліку та копії документів, що стали підставою для скасування, надсилаються сервісним центром до спеціально уповноважених державних органів, які здійснюють контроль за цільовим використанням гуманітарної допомоги.

    Транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою, зняті з тимчасового державного обліку, та транспортні засоби, щодо яких скасовано тимчасовий державний облік, вважаються не облікованими, а тимчасові реєстраційні талони - не дійсними. Зазначені відомості вносяться до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.

    Протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою і які перебувають на тимчасовому державному обліку, підлягають відомчій реєстрації державними органами, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, зазначеними в абзаці третьому частини другої статті 6 Закону України “Про гуманітарну допомогу”. У разі нездійснення відповідними державними органами відомчої реєстрації транспортних засобів, визнаних гуманітарною допомогою, у встановлений строк тимчасовий державний облік таких транспортних засобів скасовується, та вони вважаються необлікованими”.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    100%

    Доброго дня!

    Хто вказаний в Графі одержувач у митній Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (благодійний фонд чи військова частина)?

    Якщо Автомобіль завезений як гуманітарна допомога для ЗСУ, то він має пільговий режим митного оформлення згідно з:

    • Законом України "Про гуманітарну допомогу"
    • Митним кодексом України
    • Постановою КМУ № 953 від 5 вересня 2023 р.

    Якщо авто було ввезено на конкретну військову частину та це чітко зазначено у супровідних документах (лист ВЧ, митна декларація, тощо), то після ремонту автомобіля його потрібно передати саме даній в/ч щляхом оформлення Акту прийому-передачі. Якщо в/ч відмовиться від авто (подасть відповідний лист), то авто можна передати військовослужбовцю незалежно від місця прохоження служби.

    Так як авто не дійшло до місця призначення через поломку, що підтверджується довідкою СТО — це ключовий документ, який убезпечує Вас від підозр у нецільовому використанні гуманітарною допомогою

    Загалом у Вас декілька варіантів дій

    1. Передати авто на в/ч куди йшло авто

    2. Отримати від військової частини довідку/лист про те, що авто їм не потрібне і передати його військовослужбовцю, який поставе його на тимчасову реєстрацію https://hsc.gov.ua/2024/09/11/nova-protsedura-reye...

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України