Задайте вопрос юристу

921 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 06 апреля 2025, вопрос №132700 500₴

Не кваліфікований працівник ПФУ. Скасування пенсії і вимога повернення коштів

Батько (11.01.1962 р.н.) у січні 2025 досяг 63 років, має 22 роки стажу за трудовою. У грудні 2024 звернувся до місцевого ПФУ — отримав усну відмову в прийомі документів. Водночас у районному відділі повідомили, що звертатися можна за місяць до дня народження.

Після оформлення у січні 2025 ПФУ спочатку не зарахував проходження практики в міжшкільному комбінаті, визнавши 21,5 року стажу. Після перерахунку — вже 23 роки. Пенсія була призначена, перший платіж надійшов, але згодом скасована без пояснення. Лише пізніше видали постанову, в якій вказано, що з 2025 року практика в комбінаті не враховується.

Причини, чому вважаю дії ПФУ неправомірними:
1. Мінімальний стаж у 2025 — 22 роки. Навіть без спірного періоду батько має право на пенсію.
2. Є підтверджені випадки, коли іншим особам аналогічний стаж зараховано.
3. Працівниця місцевого ПФУ не виконує обов’язків належним чином (усна відмова, затримки, сумнівна ініціатива перевірки).
4. Адвокат, до якого звернулися, виявився родичем працівниці ПФУ. Від нього — жодної дії, справа затягується.
5. Нещодавно батько отримав листа з вимогою повернути виплачену пенсію.

Прошу оцінити правомірність дій ПФУ, зокрема щодо стажу та підстав для скасування. За потреби — допоможіть скласти скаргу до вищих інстанцій.

Ответы юристов (6)

    Карпенко Андрій Володимирович
    Карпенко Андрій Володимирович месяц назад

    Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта

    Вітаю!

    1. НАВЧАННЯ В КОМБІНАТІ ДО СТРАХОВОГО СТАЖУ НЕ ЗАРАХОВУЄТЬСЯ.

    Частиною 1 статті 24 Закону України ”Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, який набрав чинності з 01.01.2004 року, визначено, що страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

    Страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до запровадження системи персоніфікованого обліку – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом, тобто до 01.01.2004.

    Періоди трудової діяльності та періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

    Згідно зі статтею 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

    Відповідно до Положення про міжшкільний навчально-виробничий комбінат, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 30.11.1993 №430 міжшкільний навчально-виробничий комбінат – це навчально-виховний комплекс, який задовольняє потреби громадян, держави і суспільства у поглибленні базової трудової підготовки школярів 8-11 (10-11) класів, здійснює професійне консультування учнівської молоді, організовує їх добровільну продуктивну працю та забезпечує реалізацію потреб особистості в отриманні професії і кваліфікації відповідно до її інтересів, здібностей, наявних умов.

    Комбінат є центром трудової підготовки учнів загальноосвітніх шкіл і може охоплювати різними формами навчання, трудової діяльності не тільки школярів, а й незайняту частину молоді.

    Статтею 18 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» визначено типи закладів професійної (професійно-технічної) освіти. Зазначеним переліком не передбачені міжшкільні навчально – виробничі комбінати.

    Враховуючи викладене, для зарахування до страхового стажу періоду навчання в міжшкільному навчально-виробничому комбінаті до 01.01.2004 року, немає підстав.

    2.

    У 2025 році право на пенсію за віком мають особи:

    1. у 60 років – за наявності не менше 32 років страхового стажу;
    2. у 63 роки – за наявності від 22 до 32 років страхового стажу;
    3. у 65 років – за наявності від 15 до 22 років страхового стажу.

    ВИ САМІ НАПИСАЛИ, ЩО У БАТЬКА СТАЖ 21,5 РОКІВ - ПЕНСІЯ В 63 РОКИ НЕ ПРИЗНАЧАЄТЬСЯ.

    3. РЕКОМЕНДУЮ, ДОКУПИТИ 0,5 РОКИ СТРАХОВОГО СТАЖУ ТА ОФОРМИТИ ПЕНСІЮ.

    З Пенсійним фондом можна укласти договір, щоб придбати додатковий страховий стаж. Причому внески можна робити не лише за себе, але й за іншу людину.

    Хто може докупити стаж

    Опція доступна як застрахованим, так і незастрахованим особам. Головна умова – людина має бути старше 16 років.

    Також вона має належати до однієї з трьох категорій:

    працевлаштовані за кордоном, які планують отримувати пенсію в Україні;

    люди передпенсійного віку, яким не вистачає стажу;

    громадяни, які мають низький рівень офіційного доходу і хочуть збільшити розмір майбутньої пенсії.

    Як придбати стаж

    Щоб докупити стаж, потрібно укласти з Пенсійним фондом України договір про добровільну участь у системі пенсійного страхування. Зробити це можна онлайн – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду.

    Щоб укласти договір, потрібно:

    увійти до особистого кабінету, використавши електронний підпис, "Дія.підпис" або систему GOV.ID;

    обрати розділ "Комунікація з ПФУ", а потім "Договір на добровільну участь";

    внести персональні дані (ПІБ, податковий номер, серія та номер паспорта, дата народження);

    натиснути "Бажаю сплачувати внески за себе" й зазначити необхідну інформацію;

    дати згоду на обробку даних і підтвердити внесені дані;

    підписати договір, натиснувши кнопку "Підписати й сплатити";

    сплатити внески, обравши зручний спосіб.

    Перевірити інформацію про зарахування платежу та кількість днів набутого стажу можна в особистому кабінеті.

    Скільки коштує стаж

    Періодичність і розмір оплати громадянин визначає сам. Для того щоб безробітному був зарахований місяць стажу, він має сплатити мінімум 1760 гривень (мінімальний страховий внесок). Сума внесків зараховується за місяць, коли гроші отримав ПФУ.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Романе!

    Згідно із законодавством, вік виходу на пенсію визначає набутий людиною страховий стаж. Це може бути 60, 63 або 65 років.

    Наявність страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення людиною відповідного віку.

    Так, відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” тривалість страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком у 2025 році, становить:

    – після досягнення віку 60 років – не менше 32 років;

    – після досягнення віку 63 роки – не менше 22 років;

    – після досягнення віку 65 років – не менше 15 років.

    При цьому якщо віку 60 / 63 / 65 років особа досягла у 2024 році, а звертається за призначенням пенсії у 2025 році, то необхідний для призначення пенсії страховий стаж становить 31 / 21 / 15 років відповідно.

    Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

    Днем звернення за призначенням пенсії вважається:

    • якщо заява подається особисто - день прийняття органом, що призначає пенсію, такої заяви;
    • якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал - дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів);
    • якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій) - дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
    1. Мінімальний стаж у 2025 — 22 роки. Навіть без спірного періоду батько має право на пенсію.

    Так, у віці 63 роки особа має право на пенсію за наявності не меньше 22 років страхового стажу.

    3. Працівниця місцевого ПФУ не виконує обов’язків належним чином (усна відмова, затримки, сумнівна ініціатива перевірки).

    Відповідно до ПОЛОЖЕННЯ про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України:

    Органи Пенсійного фонду зобов’язані:

    • надавати безоплатно будь-якій особі, в тому числі пільговикам, одержувачам житлової субсидії, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги, які звертаються до органу Пенсійного фонду безпосередньо або за допомогою засобів комунікації, з питань, що належать до компетенції органів Пенсійного фонду, консультації в усній та письмовій формі щодо застосування законодавства про пенсійне забезпечення, призначення житлової субсидії, пільг, здійснення страхових виплат, обліку осіб, що підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, їх прав та обов’язків, порядку сплати страхових внесків, заповнення звітності та інших питань;
    • надавати на вимогу застрахованої особи інформацію, що міститься на її персональній обліковій картці в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
    • об’єктивно, всебічно і вчасно розглядати звернення;
    • забезпечувати реалізацію передбачених законодавством прав осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду;
    • повідомляти осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду, про результати перевірки звернення і суть прийнятого рішення;
    • у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз’яснювати порядок оскарження прийнятого рішення;
    • не допускати безпідставної передачі звернень іншим органам;
    • забезпечити (за потреби) проведення прийому осіб із залученням фахівців, що володіють мовою жестів.

    Органи Пенсійного фонду не мають права:

    • вимагати від заявника надання документів, інформації або вчинення дій, надання або здійснення яких не передбачено законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють відповідні відносини, або які знаходяться в розпорядженні (віднесені до компетенції) відповідного органу Пенсійного фонду;
    • відмовляти одержувачу у прийнятті оформлених належним чином і поданих у встановленому законодавством порядку заяв, звернень, документів, які він вважає за необхідне подати органу Пенсійного фонду.

    Згідно з частиною першою статті 15 Закону органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

    Заяви (клопотання) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій особисто.

    Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

    Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

    4. Адвокат, до якого звернулися, виявився родичем працівниці ПФУ. Від нього — жодної дії, справа затягується.

    У такому випадку Вашому батьку, напевно, необхідно укласти угоду про правову допомогу із іншим адвокатом. Не думаю, що це є проблемою у наш час. Що саме вже зробив адвокат Вашого батька?

    5. Нещодавно батько отримав листа з вимогою повернути виплачену пенсію.

    Потрібно бачити дану відмову. Як також було б бажано бачити й постанову, в якій вказано, що з 2025 року практика в комбінаті не враховується.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Ваша ситуація є надзвичайно серйозною і наявні ознаки порушення прав Вашого батька з боку органів Пенсійного фонду України (ПФУ).

    1. Мінімальний стаж у 2025 — 22 роки. Навіть без спірного періоду батько має право на пенсію.

    Все вірно. Ваш батько має право на пенсію

    Згідно ч. 2 ст. 26 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу - від 22 до 32 років.

    2. Є підтверджені випадки, коли іншим особам аналогічний стаж зараховано.

    Так, така практика є.

    3. Працівниця місцевого ПФУ не виконує обов’язків належним чином (усна відмова, затримки, сумнівна ініціатива перевірки).

    Усна відмова в прийомі документів — порушення Закону України “Про звернення громадян” та інструкцій ПФУ.

    Можете подати скаргу на працівника ПФУ до керівника місцевого ПФУ або до органу ПФУ вищого рівня https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1241-07#Text.

    4. Адвокат, до якого звернулися, виявився родичем працівниці ПФУ. Від нього — жодної дії, справа затягується.

    Якщо адвокат не виконує покладені на нього обов'язки та є конфлікт інтересів, то:

    1. Знайдіть іншого адвоката

    2. Подайте скаргу на адвоката адресується до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за адресою робочого місця адвоката, зазначеною в Єдиному реєстрі адвокатів України.

    5. Нещодавно батько отримав листа з вимогою повернути виплачену пенсію.

    Спочатку потрібно проаналізувати письмову відмову. Скасування пенсії без мотивованого рішення — грубе порушення процедури.

    Згідно статті 49 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

    1. Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

    1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

    2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

    2-1) за заявою пенсіонера про припинення виплати пенсії у зв’язку з тимчасовим проживанням за кордоном;

    3) у разі смерті пенсіонера, визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим у встановленому законом порядку;

    3-1) у разі надання пенсіонеру статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин";

    4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

    4-1) у разі непроходження фізичної ідентифікації у випадках, передбачених законодавством;

    5) в інших випадках, передбачених законом.

    2. Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

    3. У разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави для виплати пенсії переглядаються відповідно до цього Закону без урахування таких даних.

    Прошу оцінити правомірність дій ПФУ, зокрема щодо стажу та підстав для скасування. За потреби — допоможіть скласти скаргу до вищих інстанцій.

    Якщо ПФУ самостійно визнав стаж, призначив пенсію і здійснив виплату, а Ваш батько не вводив їх в оману — вимога повернути кошти незаконна.

    Згідно ч. 1 статті 1215 ЦКУ Не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

    Загалом Вам потрібно:

    1. Подати письмову скаргу до обласного управління ПФУ

    • Вимагати поновлення пенсії
    • Повного перерахунку стажу

    2. Якщо адвокат не виконує свої обов'язки - подайте скаргу до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури та вимагайте повернення коштів за ненадані послуги

    3. Будьте готові, у разі необхідності оскаржувати бездіяльність ПФУ у судовому порядку

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, РОМАНЕ! Ви слушно зазначили у темі питання "Некваліфікований працівник ПФУ". На жаль - некваліфікований не конкретний працівник, а вся система ПФУ, а в значній мірі взагалі усієї вибудованої на засадах корумпованості, особистої лояльності , а не професіонального відбору виконавчої влади в Україні. Певен Ви це на місцях і так бачите краще мене. Щодо Вашого питання - Вимога ПФУ по поверненню коштів, якщо не було недобросовісних дій з боку пенсіонера, а саме подання підроблених документів і відомостей - незаконна і юридично нікчемна. Але на жаль органи державної влади в Україні не дотримуються законності і часто спрямовують в адресу громадян абсолютно незаконні вимоги. Тож вірити і виконувати вимоги органів влади - не завжди треба, бо вони брешуть частіше ніж шахраї, не пов"язані з державою. Прикро констатувати, але Ви їм нічого не доведете, бо вони не здатні сприймати аргументи і повністю сп"яніли від неконтрольованої влади та безвідповідальності. Хай подають до суду і вже в рамках суду - захищатися. Якщо ж ці шахраї самовільно утримають гроші з пенсії чи позбавлять пенсійних виплат - самостійно ініціювати звернення до окружного адміністративного суду.

    Загалом же треба розбиратися в ситуації більш детально та предметно, адже взагалі виникає питання - на якій підставі місцеві працівники самостійно розглядають такі питання, якщо наразі діє принцип екстериторіального розгляду питання призначення пенсій працівниками сервісних центрів ПФУ інших областей, щоб виключити корупційний фактор.

    Розібратися в ситуації можна за допомогою доступу по електронному підпису / Bank-ID до Електронного кабінету пенсіонера на сайті ПФУ.

    https://portal.pfu.gov.ua/

    Тепер що з цього приводу каже закон.

    Вимогами статті 50 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

    Стаття 50 Закону № 1058-IV передбачає добровільне повернення коштів та водночас не виключає примусового їх стягнення.Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 № 6-4 (в редакції від 06.01.2015 р.).

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0374-03#Text

    Пунктом 3 Порядку № 6-4 передбачено, що повернення коштів проводиться відповідно до статті 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у випадках виявлення подання громадянами недостовірних відомостей про заробітну плату чи інший дохід, стаж роботи, несвоєчасного подання відомостей про зміну у складі сім`ї, тощо.Таким чином, зі змісту зазначених норм Закону № 1058-IV та Порядку № 6-4 вбачається, що відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов – зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних.

    Саме таке роз"яснення надав Верховний Суд у постанові Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 19.05.2023 року по справі № 260/4933/21.

    https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/110972344

    На жаль у нас Касаційний адмін. суд з Цивільним кодексом України не дуже дружить, а тому на нього майже ніколи не посилається у своїй практиці, хоча саме Цивільний кодекс після Конституції - є основнимм актом цивільного законодавства, якому мають відповідати усі закони України, які регулюють цивільні правовідносини, в тому числі щодо повернення коштів. Тому немає нічого страшного, якщо і адміністративні суди будуть посилатися на цивільне законодавство, а не тільки Касаційний цивільний і Касаційний господарський суди.

    В силу ч. 2 ст. 4 Цивільного кодексу України, Основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України.

    Актами цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та цього Кодексу.

    Згідно аналізу ст. 1212-1215 Цивільного кодексу України грошові кошти на які був здійснений помилковий переказ внаслідок рахункової помилки та відсутності добровільності на операцію переказу підлягають поверненню як безпідставно набуті грошові кошти (майно).

    Процедура повернення коштів залежить від встановлення на якому етапі та якою з сторін операцій була допущенна помилка.

    Стаття 1212 Цивільного кодексу України. Загальні положення про зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави

    1. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

    2. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

    3. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:

    1) повернення виконаного за недійсним правочином;

    2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння;

    3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні;

    4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

    ВОДНОЧАС, існують виключення, коли виплачені кошти не підлягають поверненню ні добровільно, ні по суду.

    Згідно зі статтею 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті:

    1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;

    2) інше майно, якщо це встановлено законом.

    ОТЖЕ, якщо з боку отримувача пенсії не було недобросовісності і виплати не були рахунковою помилкою, то жодні кошти повертати пенсіонер не зобов"язаний.

    Відсутність мізків у працівниць ПФУ та незнання ними законодавства - не є рахунковою помилкою.

    У разі примусового позасудового стягнення грошей шляхом зменшення виплат - це можна оскаржити до суду.

    Помилково перерахована пенсія не підлягає поверненню – Верховний Суд України.

    Безпідставно набуті особою кошти, які належать до виплат встановлених абзацом 2 частини 1 ст. 1215 Цивільного кодексу (зокрема, пенсія), не підлягають поверненню при дотриманні двох умов.

    Такі умови назвав Верховний Суд України під час вирішення спору про стягнення з пенсіонера призначеної йому, але помилково перерахованої банком на його рахунок пенсії.

    22 січня 2014 року Верховний Суд України розглянув справу № 6-151цс13, предметом спору за якою було стягнення банком помилково перерахованої пенсії. «Ощадбанк » звернувся з позовом до пенсіонера, який відмовився добровільно повертати помилково перераховану на його поточний рахунок пенсію.

    Велика Палата Верховного Суду у постанові ВП ВС від 16 січня 2019 року по справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18) надала такі роз"яснення:

    https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/79388252

    Велика Палата Верховного Суду вважає, що у статті 1215 ЦК України передбачені загальні випадки, за яких набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

    Її тлумачення свідчить, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила:

    по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки особи, яка проводила таку виплату;

    по-друге, у разі недобросовісності набувача такої виплати.

    При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

    Згідно з ч. 5, 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

    Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

    Правова позиція Верховного Суду України від 1 лютого 2017 року у справі № 6-2711цс16: Зобов’язання у зв’язку з безпідставним набуттям майна виникають за наявності трьох умов: набуття або зберігання майна; набуття або зберігання майна за рахунок іншої особи; відсутність правових підстав для такого набуття чи зберігання або припинення таких підстав згодом.

    За наявності певних обставин законодавець вважає недоцільним повертати майно одній особі, навіть якщо інша особа набула таке майно за відсутності правових підстав.

    Так, відповідно до статті 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті:

    1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, але за умови відсутності:

    а) рахункової помилки зі сторони платника;

    б) недобросовісності з боку набувача;

    2) інше майно, якщо це встановлено законом.

    Велика Палата Верховного Суду підтвердила висновок Верховного Суду України від 01 лютого 2017 року у справі № 6-2711цс16 (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18).

    Згідно частини першої та другої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

    Зобов`язання з повернення безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов:

    а) набуття або збереження майна;

    б) набуття або збереження за рахунок іншої особи;

    в) відсутнiсть правової підстави для набуття або збереження майна.

    Вiдсутнiсть правової підстави – це такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовiдношення i його юридичному змісту. Тобто вiдсутнiсть правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

    Набуття чи збереження майна буде безпідставним не тільки за умови відсутності відповідної підстави з самого початку при набутті майна, а й тоді, коли первісно така підстава була, але у подальшому відпала.

    До правовідносин щодо набуття грошових коштів без достатньої правової підстави, якщо ці кошти є заробітною платою і платежами, що прирівнюються до неї, яка проведена іншою особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача, застосуванню підлягають положення статті 1215 ЦК України, за якою зазначені грошові кошти поверненню не підлягають.

    Подібні висновки щодо застосування статті 1215 ЦК України викладені у: постановах Верховного Суду України від 22 січня 2014 рок по справі № 6-151цс13 та від 02 липня 2014 року по справі № 6-91цс14; постановах Верховного Суду від 07 березня 2018 року по справі № 517/186/17 (провадження № 61-1514св17), від 28 березня 2018 року по справі № 173/166/17 (провадження № 61-1505св17), від 03 травня 2018 року по справі № 473/2859/17 (провадження № 61-1754св17), від 20 червня 2018 року по справі № 501/2500/15-ц (провадження № 61-4504св18).

    До лічильних (рахункових) помилок належать неправильності в обчисленнях, дворазове нарахування заробітної плати за один і той самий період тощо. Не можуть вважатися ними не пов'язані з обчисленнями помилки в застосуванні закону та інших нормативно-правових актів, що має місце у цій справі. Це може бути, наприклад, отримання неправильного підсумку при складанні, невірне написання суми, помилки при введенні початкових даних у комп'ютерну програму, які не вимагають правової оцінки.

    Таким чином, рахункова помилка – це результат неправильного застосування правил арифметики, – не більше того.

    Різновидом лічильної помилки може бути, наприклад, отримання неправильного результату при додаванні.

    Встановивши, що відповідач отримав від позивача спірні грошові кошти у вигляді пенсії, їх виплата проведена позивачем добровільно, без рахункової помилки та без недобросовісності з боку відповідача, суд має відмовити в задоволенні цього позову на підставі ст. 1215 ЦК України.

    Дану правову позицію Верховний Суд сформував з урахуванням постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці».

    Так згідно з пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» до лічильних (рахункових) помилок належать неправильності в обчисленнях, дворазове нарахування заробітної плати за один і той самий період тощо. Не можуть вважатися ними не пов'язані з обчисленнями помилки в застосуванні закону та інших нормативно-правових актів, що має місце по даній справі.

    Це може бути, наприклад, отримання неправильного підсумку при складанні, невірне написання суми, помилки при введенні початкових даних в комп'ютерну програму, які не вимагають правової оцінки. Таким чином, рахункова помилка – це результат неправильного застосування правил арифметики, – не більш того. Різновидом лічильної помилки може бути, наприклад, отримання неправильного результату при додаванні.

    Дане твердження та висновки відповідають та є майже прямою цитатою правової позиції, висловленої в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 20 червня 2018 року у справі № 501/2500/15-ц (провадження № 61-4504св18).

    http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/74895523

    При цьому до НЕлічильних помилок можна віднести:

    • Помилково застосовані норми законодавства;
    • Оплачено відпустку більшої тривалості, ніж належить, в результаті чого сума відпускних є завищеною;
    • Внаслідок помилкового трактування норм закону із зарабітної плати утримано внески до фондів загальнообов'язкового соціального страхування в меншому розмірі і, як наслідок, коштів на заробітну плату видано більше тощо;
    • Помилково застосовано норми внутрішніх розпорядчих документів підприємства, у тому числі колективного договору;
    • Нараховано та виплачено працівникові надбавку, яку йому не встановлено;
    • Помилково нараховано та виплачено премію працівникам без відповідного розпорядження керівника підприємства тощо.

    У випадку нелічильних помилок – відповідальність за такі перекази несе бухгалтерська служба або посадова особа, яка винна у такій нелічильній помилці.

    ТОМУ, саме пенсійний фонд має доказувати недобросовісність отримувача пенсії або лічильну помилку.

    Якщо адвокат, до якого Ви звернулися - родич посадової особи органу - відповідача, яка приймала рішення - такий адвокат допустив грубе порушення вимог законодавства та Правил адвокатської етики, маючи конфлікт інтересів, за що Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури регіону (області) в якому він перебуває на обліку - може застосувати до нього відповідні дисциплінарні санкції аж до Позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю. Можна подавати на адвоката відповідну скаргу.

    Тому хай повертає гроші або нормально виконує свою роботу. Розумію, що в колишніх районних центрах люди залякані владою і не знають своїх прав, тому адвокати часто зловживають цим і перетворюють судовий процес та процес надання правничої допомоги у корупційно-кумівські схеми. Це неприйнятно і дискредитує адвокатуру України як незалежний інститут, покликаний монопольно захищати права громадян. Такі речі - це не захист, це знущання над народом України.

    Щодо скарг до вищих інстанцій, то на жаль в центральному офісі Пенсійного фонду, обласних управліннях Пенсійного фонду України - сидять такі самі некомпетентні нікчеми, як і на місцях. Тому у відповідь на скаргу Ви отримаєте лише відписку, що їх колеги все правильно зробили.

    На жаль у них там не присяга і законність, а кругова порука і розкрадання коштів державного бюджету в особистих цілях.

    Єдиний поки що більш-менш дієвий спосіб - судовий захист. І то не завжди, бо судді зараз приходять на посади теж різні, деякі лояльні владі і заплющують очі на закон, пояснюючи свої дії потребами держави або банально вислужуються, навіть ніяк не пояснюючи свої підігрування органам влади, в тому числі й органам ПФУ. При цьому для потреб держави свої мільйонні зарплати і пенсії вони чомусь не зменшують і від виплат не відмовляються. Навпаки судяться завжди за кожну копійку.

    Оскільки Ваш позов до ПФУ буде розглядати окружний адміністративний суд, то Вам бажано знайти адвоката в обласному центрі, який буде займатися справою. Місцеві адвокати у районних центрах та колишніх районних центрах - на жаль дійсно звикли не юридичними питаннями займатися, а "рішаловом" за гроші, що у цивільних і адміністративних справах, що у кримінальних.

    Щиро бажаю Вам домогтися справедливості.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, надаю відповідь на ваше запитання:

    Батько (11.01.1962 р.н.) у січні 2025 досяг 63 років, має 22 роки стажу за трудовою. У грудні 2024 звернувся до місцевого ПФУ — отримав усну відмову в прийомі документів. Водночас у районному відділі повідомили, що звертатися можна за місяць до дня народження.Після оформлення у січні 2025 ПФУ спочатку не зарахував проходження практики в міжшкільному комбінаті, визнавши 21,5 року стажу. Після перерахунку — вже 23 роки. Пенсія була призначена, перший платіж надійшов, але згодом скасована без пояснення. Лише пізніше видали постанову, в якій вказано, що з 2025 року практика в комбінаті не враховується.Причини, чому вважаю дії ПФУ неправомірними:1. Мінімальний стаж у 2025 — 22 роки. Навіть без спірного періоду батько має право на пенсію.2. Є підтверджені випадки, коли іншим особам аналогічний стаж зараховано.3. Працівниця місцевого ПФУ не виконує обов’язків належним чином (усна відмова, затримки, сумнівна ініціатива перевірки).4. Адвокат, до якого звернулися, виявився родичем працівниці ПФУ. Від нього — жодної дії, справа затягується.5. Нещодавно батько отримав листа з вимогою повернути виплачену пенсію.Прошу оцінити правомірність дій ПФУ, зокрема щодо стажу та підстав для скасування. За потреби — допоможіть скласти скаргу до вищих інстанцій.

    Ви маєте повне право не повертати кошти, у разі чого зможете відстояти своє право у судовому порядку. Керуючись Стаття 1215. ЦКУ Безпідставно набуте майно, що не підлягає поверненню

    1. Не підлягає поверненню безпідставно набуті:

    1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;

    2) інше майно, якщо це встановлено законом.

    Що стосується пенсії

    Порядок призначення пенсіїКуди звернутись

    Заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, до територіального органу Пенсійного фонду (у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі) або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846.

    У період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, заява про призначення (поновлення) пенсії та документи, необхідні для призначення (поновлення) пенсії, особами, які у зв’язку з агресією Російської Федерації тимчасово проживають за кордоном (крім осіб, які проживають на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором) та отримали тимчасовий захист або статус біженця (далі - особи, які тимчасово проживають за кордоном), можуть надсилатись поштою.

    Порядок подання заяви про призначення пенсії

    Заява про призначення пенсії подається:

    № з/пЗаява про призначення пенсіїКим подаєтьсяКуди1заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім’ї у зв’язку з втратою годувальниказаявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріальнобезпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації)2заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім’ї у зв’язку з втратою годувальниказаявником через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації, де він працюєдо органу, що призначає пенсію за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організаціїза бажанням особи така заява може бути подана особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представникадо органу, що призначає пенсію за місцем проживання (реєстрації)3заява про призначення пенсії особі, яка не досягла повноліття або є недієздатноюбатьками, усиновителями, батьками-вихователями, прийомними батьками, патронатними вихователями, опікунами, піклувальникамидо органу, що призначає пенсію за місцем їх проживання (реєстрації)представниками закладів (органів опіки і піклування), які виконують функції опікунів і піклувальниківдо органу, що призначає пенсію за місцезнаходженням таких закладів (органів)4заява про призначення пенсії засудженим до позбавлення воліподається через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріальнодо органу, що призначає пенсію за місцезнаходженням виправного закладуза бажанням особи відповідні документи можуть подаватися ним безпосередньо відповідно до статті 122 Кримінально-виконавчого кодексу України шляхом подання адміністрації виправного закладу клопотання про забезпечення необхідних умов для призначення їй пенсії у тому числі щодо виклику представників Пенсійного фонду України з метою подання у встановленому порядку необхідних документів безпосередньо особою, яка відбуває покарання, або представником особи, яка відбуває покарання, за нотаріальним дорученням.

    При цьому, адміністрація виправного закладу не більш як протягом 30 днів з дня реєстрації клопотання забезпечує зустріч засудженого з представником Пенсійного фонду України та всебічно сприяє належному оформленню і поданню ним відповідних документів або забезпечує умови для оформлення і подання необхідних документів через представника особи, яка відбуває покарання

    5заява про призначення пенсії громадянам України, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федераціїподається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника, або надсилається поштоющодо пенсійного забезпечення осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей) або згідно з міжнародними договорами України з пенсійного забезпечення, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській областіщодо осіб, які отримують пенсію відповідно до інших законодавчих актів до управління Пенсійного фонду України в Генічеському, Каланчацькому, Новотроїцькому та Чаплинському районах Херсонської області6заява про призначення пенсії внутрішньо переміщеним особамподається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».до територіальних органів Пенсійного фонду України за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб”Перелік документів, необхідних для призначення пенсії

    До заяви про призначення пенсії додаються такі документи:

    Вид пенсіїПерелік необхідних документівПенсія за вікомдокументи, визначені пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі – Порядок)Пенсія по інвалідностідокументи, визначені пунктом 2.2 ПорядкуПенсія у зв’язку з втратою годувальникадокументи, визначені пунктом 2.3 ПорядкуПенсія за вислугу роківдокументи, визначені пунктом 2.4 Порядку

    Особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред’явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

    Для дітей, які не мають паспорта, документом, який засвідчує вік, є свідоцтво про народження.

    До заяви опікуна (піклувальника) додається копія рішення органу опіки та піклування про встановлення опіки чи піклування або відповідне рішення суду; батьків-вихователів додається угода про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу;

    До заяви патронатного вихователя додається копія договору про патронат.

    Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані в паперовій формі або в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.

    При поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

    ВАЖЛИВО! Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

    До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає кваліфікований електронний підпис. У випадку звернення за призначенням пенсії через вебпортал з використанням електронної системи BankID для виплати пенсії заявник або представник заявника, який діє на підставі довіреності, посвідченої нотаріально, законний представник пред’являє до органу, що призначає пенсію, оригінали сканованих копій документів, що підтверджують право на пенсію.

    Пенсія може бути призначена і автоматично (без звернення особи), у разі, якщо в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, міститься вся інформація про набутий нею страховий стаж для призначення пенсії за віком, при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною 1 статті 26 Закону.

    У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною 1 статті 26 вищевказаного Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

    Строк подання заяви про призначення пенсії

    Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

    Днем звернення за призначенням пенсії вважається:

    • якщо заява подається особисто - день прийняття органом, що призначає пенсію, такої заяви;
    • якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал - дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів);
    • якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій) - дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
    Строк розгляду заяви про призначення пенсії

    Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

    У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу).

    Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

    Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а саме:

    • у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
    • у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

    Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

    Час, з якого призначається пенсія

    Пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку:

    • пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
    • пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;
    • пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
    Документ, який підтверджує призначення особі пенсії

    Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом, що призначає пенсію, відповідно до Порядку оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії.

    Порядок виплати пенсіїСпособи виплати пенсії

    Виплата пенсій здійснюється:

    • національним оператором поштового зв'язку (Укрпоштою);

    За заявою одержувача, що надається до органу Пенсійного фонду, органу праці та соціального захисту населення, виплата пенсій може здійснюватися безпосередньо в операційній касі виплатного об'єкта поштового зв'язку згідно із зазначеною на відомості датою або після цієї дати протягом виплатного періоду (з 4 по 25 число кожного місяця).

    Виплата пенсій об'єктами поштового зв'язку за відомостями здійснюється у виплатних об'єктах поштового зв'язку та з доставкою додому (здійснює працівник відповідного поштового відділення).

    Виплата пенсій провадиться працівником зв'язку особисто одержувачу після звірення даних пред'явленого паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, з даними, зазначеними органом Пенсійного фонду, органом праці та соціального захисту населення у відомості.

    • установами уповноважених банків (через поточні рахунки в банках).

    Поточні рахунки відкриваються на підставі договору банківського рахунка між уповноваженим банком і одержувачем.

    При цьому, одержувачі, крім внутрішньо переміщених осіб, можуть у будь-який час змінити уповноважений банк, подавши заяву до відповідного уповноваженого банку.

    Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку, зокрема, в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, одержувача та уповноваженого працівника банку (пункт 10 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їхні поточні рахунки у банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596).

    Заяви приймаються за умови пред’явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з’ясування місця її проживання, і реєструються в установленому порядку.

    Увага!

    Поточні рахунки для виплати пенсії можуть відкривати лише уповноважені банки, які визначені переможцями конкурсу на право виплати пенсій відповідно до законодавства (Порядок проведення конкурсного відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231).Для ознайомлення з переліком уповноважених банків можна звернутись до органу Пенсійного фонду.

    Відповідно до Постанову Кабінету Міністрів України № 277 «Про додаткові заходи щодо організації виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України», Пенсійному фонду України необхідно провести конкурс для вибору організацій, які здійснюють виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України, протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. До останнього дня місяця, що передує місяцю набрання чинності договором із переможцем конкурсу, функції організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України, здійснює національний оператор поштового зв’язку, функції якого виконує акціонерне товариство “Укрпошта”.

    Строки виплати пенсії

    Пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок (частина 1 статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

    Виплата пенсії за минулий час

    Виплата пенсії за минулий час - нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно:

    • з власної вини - виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії;
    • з вини органу, що призначає та виплачує пенсію - виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (стаття 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

    У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 року № 162 "Про особливості виплати і доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану":

    - у разі звернення одержувачів пенсій до органів Пенсійного фонду України особисто, за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку чи в особистому електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України, а також особистого звернення або за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку одержувачів грошових допомог до органів соціального захисту населення щодо тимчасової зміни їх фактичного місця проживання виплата пенсій, грошових допомог здійснюється за бажанням осіб АТ “Укрпошта” у виплатному об’єкті чи з доставкою додому за місцем їх перебування або шляхом переказу коштів одержувачам без відкриття рахунка в банку. Виплата пенсій, грошових допомог за місяць, в якому надійшло звернення, здійснюється після надходження від АТ “Укрпошта” інформації про невиплату сум пенсій, грошової допомоги таким одержувачам за попереднім місцем проживання. За бажанням одержувачів пенсій та грошової допомоги, які тимчасово проживають за кордоном, та за наявності технічної можливості АТ “Укрпошта” здійснює переказ коштів до країни перебування за рахунок одержувача;

    - одержувачам, яким у визначених населених пунктах АТ “Укрпошта” не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, грошової допомоги, Пенсійний фонд України відповідні суми пенсій перераховує на їх поточні рахунки, які відкриваються в банку за зверненням органів Пенсійного фонду України без отримання від одержувачів заяв про виплату пенсії з відкриттям рахунка в банку і і вони виплачуються одержувачам після укладення ними договору банківського рахунка з банком;

    - у разі отримання від АТ “Укрпошта” інформації про відновлення технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, грошової допомоги в окремих населених пунктах Пенсійний фонд України протягом трьох робочих днів від дня надходження повідомлення подає вимогу банку про повернення сум пенсій, зарахованих на такі поточні рахунки (крім випадків, коли одержувачі уклали з банком договір банківського рахунка). Кошти повертаються банком Пенсійному фонду України не пізніше наступного операційного дня з дня надходження вимоги Пенсійного фонду України.

    Виплата пенсії особам, які перебувають на повному державному утриманні

    Виплата пенсії особам, які перебувають на повному державному утриманні:

    • пенсіонерам - виплачується 25 відсотків призначеної пенсії. У випадках, якщо розмір його пенсії перевищує вартість утримання, виплачується різниця між пенсією і вартістю утримання, але не менше 25 відсотків призначеної пенсії.

    Якщо у пенсіонера є непрацездатні члени сім'ї, зазначені в частині другій статті 36 цього Закону, які перебувають на його утриманні, пенсія виплачується в такому порядку: 25 відсотків пенсії- самому пенсіонерові, а інша частина пенсії, але не більш як 50 відсотків призначеного розміру пенсії - зазначеним членам сім'ї;

    • дітям-сиротам - виплачується в повному розмірі та перераховується на їхні особисті рахунки у банку за період перебування на повному державному утриманні;
    • іншим дітям, що перебувають на повному державному утриманні - виплачується 50 відсотків призначеної пенсії у зв'язку з втратою годувальника та перераховується на їхні особисті рахунки у банку (стаття 48 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
    Виплата пенсій особам, засудженим до обмеження волі або позбавлення волі на певний строк

    Виплата пенсій особам, засудженим до обмеження волі або позбавлення волі на певний строк - здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на рахунок установи за місцем відбування покарання.

    Із пенсій засуджених до обмеження волі або позбавлення волі на певний строк відшкодовуються витрати на їх утримання в установах виконання покарань, при цьому не менш як 50 відсотків пенсії зараховуються установою за місцем відбування покарання на особовий рахунок засудженого (стаття 48-1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

    Виплата пенсії у разі виїзду за кордон

    Виплата пенсії у разі виїзду за кордон здійснюється за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання (стаття 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

    Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. До заяви про призначення (поновлення) пенсії особи, які тимчасово проживають за кордоном, додають копії документів, в тому числі документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця та реєстрацію їх місця тимчасового проживання / перебування за кордоном (з перекладом), засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України або нотаріально.

    Виплата недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера

    Виплата недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера - виплачується по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

    Такі особи повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини (стаття 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

    Виплата пенсії за довіреністю

    Пенсія може виплачуватися за довіреністю, порядок оформлення і строк дії якої визначаються цивільним законодавством. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік дії такої довіреності (частина 2 статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

    Припинення та поновлення виплати пенсії

    Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

    1. якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
    2. на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
    3. у разі смерті пенсіонера;
    4. у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
    5. в інших випадках, передбачених законом.

    Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною 3 статті 35 та статтею 46 цього Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (частина 2 статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

    Порядок оскарження рішень органів Пенсійного фонду України

    У разі, якщо особа вважає, що орган, що призначає пенсію, прийняв рішення, що суперечить законодавству про пенсійне забезпечення або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, особа має право оскаржити таке рішення:

    Середницький Євгеній Вікторович

    Добрий день. У 2025 році вихід на пенсію за віком в Україні залежить від страхового стажу, який людина має на день досягнення відповідного пенсійного віку. Якщо у 2025 році особа має 32 роки страхового стажу, вона може вийти на пенсію у 60 років. Якщо 22-31 рік - у 63 роки. Якщо 15-21 ріку 65 років. Це чітко передбачено статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж визначається саме на дату досягнення пенсійного віку, а не на момент звернення за пенсією.

    У випадку вашого батька йдеться про вік 63 роки, що передбачає наявність мінімум 22 років страхового стажу. Якщо, як Ви зазначаєте, у нього лише 21,5 року стажу пенсія йому у 63 роки не призначається. Навіть якби не враховувався лише період навчання в комбінаті, цього вже достатньо, щоб Пенсійний фонд відмовив у призначенні пенсії на підставі недостатнього стажу.

    Варто зазначити, що період навчання в міжшкільному навчально-виробничому комбінаті не зараховується до страхового стажу ні за старим законодавством, ні за чинним. Комбінати не були професійно-технічними чи вищими навчальними закладами, і не входили до переліку закладів освіти, навчання в яких зараховується до трудового стажу. Їх статус це освітньо-виробничі комплекси для старшокласників, які забезпечували профорієнтацію, а не професійне навчання. Саме тому цей період не включається до страхового стажу для пенсіі.

    Пенсійний фонд діє у межах чинного закону. Якщо страхового стажу не вистачає, особа має право його докупити. У 2025 році один місяць стажу обійдеться мінімум у 1760 гривень. Таким чином, щоб придбати 6 місяців стажу, необхідно сплатити щонайменше 10560 гривень. Це можна зробити онлайн через особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду, уклавши договір про добровільну участь у системі пенсійного страхування. Таку угоду може укласти будь-який громадянин віком від 16 років, у тому числі за іншу особу. Працівники ПФУ зобов’язані надавати безоплатні роз’яснення, приймати документи, не вимагати нічого понад те, що визначено законом, а у випадку відмови надати її у письмовій формі з мотивуванням та роз’ясненням порядку оскарження.

    Якщо Ваш батько отримав листа з вимогою повернути вже виплачену пенсію необхідно терміново отримати копію цього рішення, акт перевірки або постанову, на підставі яких було прийнято таке рішення. Зазвичай такі питання не вирішуються лише листом. Якщо йдеться про повернення коштів, це рішення має бути обґрунтоване і оформлене належним чином, із зазначенням норм закону. У разі незгоди його можна оскаржити в суді.

    Зприводу вашого адвоката. Якщо адвокат фактично не представляє інтереси клієнта, а має родинні зв’язки із працівниками ПФУ то я би радив припинити з ним співпрацю і звернутися до іншого фахівця. Укладення нової угоди на правову допомогу це нормальна практика, особливо якщо попередній представник діяв не в інтересах клієнта або справу затягував.

    Отже, на сьогодні єдиний законний шлях для Вашого батька це докупити відсутні 0,5 року страхового стажу, уклавши відповідний договір із Пенсійним фондом, і після цього звернутися за призначенням пенсії за віком у 63 роки. Якщо ПФУ вимагає повернення раніше виплачених коштів необхідно подивитись документи, які стали підставою для цього, і вже тоді вирішувати, чи є сенс подавати скаргу або звертатися до суду.

    З повагою, адвокат Євгеній Середницький.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України