Задайте вопрос юристу

910 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 10 апреля 2025, вопрос №134340 340₴

Порушення обліку в "Резерв+" – як вирішити дистанційно?

Добрий день!
Я офіційно виїхав з України через пункт пропуску ще до початку повномасштабного вторгнення. У системі "Резерв+" наразі відображається повідомлення: "Схоже, у вас є порушення правил військового обліку", а стрічка "На обліку" позначена червоним кольором.
Підозрюю, що це може бути пов’язано або з тим, що оновлення моїх персональних даних відбулося із запізненням, або з тим, що мені могли надсилати повістку за місцем реєстрації в Україні, яку я, перебуваючи за кордоном, фактично не міг отримати.
Наскільки реально врегулювати цю ситуацію дистанційно, офіційним шляхом, за допомогою адвоката?
Який порядок дій у такому випадку?

Ответы юристов (6)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ЧЕРВОНА СТРІЧКА - ВИ У РОЗШУКУ.

    Відповідно до пункту 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни України під час мобілізації зобов’язані з’являтися за викликом до ТЦК та СП для уточнення їх облікових даних та визначення їх призначення на особливий період. Тож повістку може отримати будь-який чоловік віком від 18 до 60 років.

    Згідно зі ст. 210 Кодексу про адміністративні правопорушення України, за нез’явлення за викликом до ТЦК для визначення призначення у воєнний час встановлена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 17000 грн до 25500 грн.

    Перелік повноважень ТЦК та СП було затверджено постановою Кабінету міністрів №154 від 23 лютого 2022 року "Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки".

    Деякі повноваження передбачені також:

    Адміністративні заходи ТЦКПС. Йдеться, зокрема, про звернення ТЦК до органів поліції для:

    Важливо, що адміністративне затримання таких осіб здійснюється незалежно від їхнього місця перебування на військовому обліку (в такому разі особа доставляється до найближчого ТЦК та СП).

    Крім того, ТЦК можуть (за необхідності) виписувати постанову про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності без складання протоколу про адміністративне правопорушення:

    • за статтею 210 КУпАП - "Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку"
    • за статтею 210-1 КУпАП - "Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
    • за статтею 211 КУпАП - "Зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності"

    У разі порушення вимог щодо військового обліку, ТЦК мають право ініціювати адміністративну відповідальність. За певні порушення військового законодавства, такі як уникнення від мобілізації, військовозобов'язані можуть притягуватися до адміністративної відповідальності без складання протоколу.

    ТЦК дійсно може просити поліцію затримати особу, яка не зʼявилася за повісткою. Це передбачає п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку, затвердженого постановою Кабміну №1487.

    ПІСЛЯ ЗВЕРНЕННЯ ТЦКСП ДО ПОЛІЦІЇ, ІНФОРМАЦІЮ ПРО ВАС ВНОСЯТЬ ДО БАЗА "АРМОР ".

    Поліція за зверненням ТЦК здійснює адміністративне затримання та доставлення осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

    В Україні створені і працюють бази МВС АРМОР, "Оберіг" і "Гарпун", де зібрані певні дані про українців.

    АРМОР – розшифровується, як Автоматизоване Робоче Місце Оперативного Робітника. Це інтегрована інформаційно-пошукова система Міністерства внутрішніх справ України, прийнята за базову у всіх обласних МВСУ з 2002 року. Автоматизовані робочі місця встановлені у міських районних відділах, Функції системи: пошукові, облікові, довідкові, прогнозуючі.

    Це внутрішня база поліції,в якій містяться дані про людей які в них адміністративні відповідальності або кримінальні. І, в принципі, вони бачать по людині, по її документах, до чого вона притягувалася, різні адміністративні правопорушення, кримінальні, а також розшук. Плюс зараз в базі АРМОР є відміточка, що людина ухилянт. Тобто, з приводу ТЦК. Але, по суті, це і є так звана база ухилянтів, в яку ТЦК подають в поліцію про розшук.

    В базу АРМОР може потрапити кожна людина, якщо вона спричинить якесь адміністративне порушення, або це буде постанови поліцейських патрульних, або це буде рішення через суд. Звичайні люди зайти і перевірити себе в базі АРМОР не можуть. Тому що це поліцейська база. Якщо у вас є адміністративні правопорушення, треба перевіряти судовий реєстр, або робити запит в поліцію, наприклад. Можна це зробити за допомогою адвоката. Робиться АДВОКАТСЬКИЙ ЗАПИТ.

    У розшук потрапляють лише ті військовозобов’язані, які порушили правила військового обліку. До таких порушень належить неявка за повісткою, відмова від постановки на облік, ухилення від проходження військово-лікарської комісії або призову на службу.

    Якщо ТЦК та СП виявляють такі порушення, вони фіксують їх та передають інформацію до поліції, ініціюючи розшук. Головна мета — складання протоколу про адміністративне правопорушення, що можливе лише за особистої присутності порушника у ТЦК. Процедура затримання та розшуку регулюється постановою КМУ №1487 та нормами КУпАП.

    Як зняти статус розшуку

    Щоб припинити розшук, необхідно пройти офіційну процедуру:

    1. особисто з’явитися до районного ТЦК, який ініціював розшук;
    2. отримати протокол про адміністративне правопорушення за ст. 210 або 210-1 КУпАП;
    3. дочекатися розгляду справи;
    4. отримати постанову про накладення штрафу або закриття справи;
    5. сплатити штраф або оскаржити постанову в суді.

    Переважно ТЦК знімає розшук після отримання підтвердження сплати штрафу або ухвали суду про його скасування. Але дистанційне зняття розшуку майже неможливе, за винятком випадків, коли помилковий запис в реєстрі вносили без фактичного порушення з боку військовозобов’язаного.

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Зверніться до ТЦКСП з запитом щодо причин "порушення".

    Відповідно до статті 1 Закону України “Про звернення громадянˮ громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

    Згідно з статтею 20 Закону України “Про звернення громадянˮ звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

    Після отримання відповіді ТЦКСП будете розуміти як діяти далі.

    Якщо був адміністративний штраф - спробуєте його сплати. Після цього адміністративну справу закриють, а розшук скасують.

    Дерій Владислав Олегович
    100%

    Вітаю Вас, Ігоре!

    Загалом існує декілька причин отримання повідомлення про «Виявлені порушення правил військового обліку» у застосунку Резерв+ , а саме:

    1. Такий статус дуже часто виникає через технічні проблеми застосунку Резерв+

    2. Можливо Вам на зареєстровану адресу проживання рекомендованим листом було вислано повістку, про яку Ви навіть не знали, але ТЦК вважає, що Ви оповіщені належним чином і за неявку по повістці підлягаєте притягненню до адміністративної відповідальності, адже порушили правила військового обліку.

    3. Також цей статус може з'явитися через невчасно оновлені дані

    Загалом у Вас є декілька варіантів дій, щоб вирішити дану ситуацію:

    1. Ви можете спробувати виправити даний статус звернувшись до техпідтримки Резерв+ та надіслати опис проблеми на електронну пошту — cabinet-support@mil.ua або скористатися чатботом https://chats.viber.com/reserveplusbot

    2. Відправте на адресу ТЦК, де перебуваєте на військовому обліку, рекомендований лист із проханням виключити помилковий запис про порушення правил військового обліку з Реєстру Оберіг. Та повідомте, що перебуваєте тривалий час за кордоном і маєте поважні причини неприбуття до ТЦК.

    3. Укладіть угоду з адвокатом і направте до ТЦК адвокатський запит щодо уточнення інформації про порушення, а саме дату, час, місце та суть скоєного правопорушення.

    Якщо в Резерв+ стрічка для відображення статусу про порушення військового обліку має червоний кольор, то це означає, що скоріш за все по Вам було направлення до органів Національної Поліції для примусової доставки в ТЦК та СП.

    Якщо персональні або адвокатські запити не дадуть результату (наприклад, отримаєте відмову у виправленні статусу або Вам/адвокату взагалі не дадуть відповідь), то статус " Виявлені порушення правил військового обліку" знімуть після того, як Ви явитесь до ТЦК або якщо доведете в суді, що в розшук Вас оголосили безпідставно.

    Для зняття з розшуку керівник ТЦК повинен подати клопотання до Національної поліції. На практиці, навіть, оплата штрафу не звільняє від обов‘язку прибути до ТЦК. Тому керівники ТЦК надають перевагу залишати статус «у розшуку» , щоб військовозобов‘язаний не міг нормально отримувати адміністративні послуги поки не прибуде до ТЦК.

    Проте, можливо, Вам пощастить і ТЦК виправить статус про порушення після Ваших звернень або Вам вдасться отримати рішення суду, в якому Ви оскаржите протиправні дії ТЦК та зобов'яжете їх виправити відомості в Резерв+.

    Проте, перш за все потрібно дізнатись через що, з'явився такий статус у Резерв+.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ігоре!

    Підозрюю, що це може бути пов’язано або з тим, що оновлення моїх персональних даних відбулося із запізненням, або з тим, що мені могли надсилати повістку за місцем реєстрації в Україні, яку я, перебуваючи за кордоном, фактично не міг отримати.

    Так, цілком можливо і перше, і друге.

    Ви вказували адресу фактичного місця проживання за кордоном у Резерв+ при оновленні даних? Стрічка з'явилася вже тоді, коли Ви встановили Резерв+ чи згодом?

    Наскільки реально врегулювати цю ситуацію дистанційно, офіційним шляхом, за допомогою адвоката?

    Врегулювати це питання можливо дистанційно, якщо подання Вас у розшук було незаконним. Проте, будьте одразу готові до того, що це не станеться швидко. Для початку потрібно направити запит до ТЦК та з'ясувати на якій підставі Вас було подано у розшук та які саме правила військового обліку Ви порушили. Далі вже діяти залежно від відповіді ТЦК.

    Який порядок дій у такому випадку?

    Якщо Ви плануєте працювати з адвокатом, то Вам необхідно укласти з ним угоду про надання правової допомоги. Після того адвокат матиме право направляти адвокатськи запити щодо витребування інформації та документів в ТЦК. Як також звертатися із заявами та скаргами, представляючи Ваші інтереси. Крім того, якщо справа дійде до суду, представляти Ваші інтереси і в цій інстанції.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, Igor! Уточнення даних перебуваючи за кордоном було фатальною помилкою, якою Ви звернули на себе увагу ТЦК. Могли направити повістку. Ви уточнюючи дані яку адресу вказували? Українську?!

    На жаль адвокат в цій ситуації нічим не допоможе. Ну звісно покращить свій матеріальний стан, взявши з Вас гроші за запити. Ну дізнаєтесь Ви за повістку і все. ТЦК на адвокатів зараз чхати хотіло. Запит громадянина і ТЦК розглядається в принципі однаково. Або не розглядається.

    Штраф без Вашої участі Вамм в законний спосіб не можуть оформити. Якщо оформлять - оскаржите до суду.

    У Вас є майно чи доходи в українських банках, на які може бути накладено арешт чи стягнення?

    Слід розуміти, що ТЦК - це орган, єдиною ціллю якого на практиці, а не на гарному папері постанов Уряду, є мобілізація усіх простих громадян, які не мають грошей відкупитися чи "криші" у владі. Побічне завдання з червня 2024 року в ТЦК ще й поповнення бюджету, власне чим зайнята зараз патрульна поліція, чиї постанови перетворились на фіскальні чеки, які друкуються з міні-касових апаратів МВС,

    В таких умовах гіперзаконослухняність спричиняє лише проблеми у людей.

    Наразі Вам бажано

    1) Уточнити дані в Резерв+ ще раз, якщо вказали українську адресу.

    2) Написати на електронну поштову адресу ТЦК за місце мобліку (Довідник електронних адрес ТЦК за посиланням) https://www.mil.gov.ua/content/dovidnyk.pdf

    ЗАЯВУ-ПОВІДОМЛЕННЯ, що Ви за кордоном (зразок заяви додаю до відповіді у вигляді файла Micrisoft Office WORD). Приклавши докази - закордонний паспорт та сторінки з відміткою про перетинання кордону і наступною пустою, що Ви не поверталися.

    Якщо ТЦК за Вашим місцем обліку в адекваті - цього має вистачити. Якщо ні, то Вам не допоможуть і самі дорогі адвокати Києва. Ну або Ви на них витратите грошей більше, ніж штраф ТЦК і не факт, що це допоможе зняти штраф та не мати проблем з ТЦК у майбутньому.

    Якщо у Вас немає в Україні майна і доходів, можете взагалі не заморочуватися. Як тільки влада зміниться - Ваші всі штрафи спишуть в рамках певного аналогу амністії, бо ця вся вакханалія має сумнівну юридичну природу.

    З розумінням і повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас, Ігоре!

    Я офіційно виїхав з України через пункт пропуску ще до початку повномасштабного вторгнення. У системі "Резерв+" наразі відображається повідомлення: "Схоже, у вас є порушення правил військового обліку", а стрічка "На обліку" позначена червоним кольором.Підозрюю, що це може бути пов’язано або з тим, що оновлення моїх персональних даних відбулося із запізненням, або з тим, що мені могли надсилати повістку за місцем реєстрації в Україні, яку я, перебуваючи за кордоном, фактично не міг отримати. Наскільки реально врегулювати цю ситуацію дистанційно, офіційним шляхом, за допомогою адвоката? Який порядок дій у такому випадку?

    На жаль, але це практично неможливо. Не буду Вам розповідати про якісь реальні кейси. Як показує практика, без особистої явки до ТЦК ці питання вирішити практично неможливо. Це доволі складна ситуація. Тут потрібно подавати запити і до поліції, і до ТЦК та СП, уточнювати на підставі чого Вас оголосили в розшук. Кейс доволі складний, але інших варіантів я не бачу. Варто залучити адвоката, аби це все рухалося швидше, інакше ТЦК може затягувати відповіді на питання або взагалі їх не надавати.

    Мінімум, який Ви можете зробити - відправити від власного імені заяву до ТЦК та СП про врахування обставин перебування за кордоном. Буде дуже добре, якщо Ви вказували при уточненні даних іноземну адресу. Якщо ні, Ваша ситуація явно не виграє від цього. Я мав нещодавно в роботі клієнта, який досить довгий час проживає за кордоном, уточнив дані із вказуванням адреси за кордоном, і йому все рівно надійшла повістка і з'явилося порушення правил військового обліку. Все, що ми зробили, це відправили від його імені листа до ТЦК та СП, далі побачимо реакцію.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 16 травня 2024 р. № 560 Київ

    Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    34. Повістка про виклик резервіста або військовозобов’язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

    У разі коли резервіст або військовозобов’язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов’язаним під час уточнення облікових даних.

    У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов’язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

    З повагою! Щасти Вам!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України