Начните консультацию с юристом онлайн
Мобiлiзований.Перебуваю в лавах ЗСУ.Маю матiр iнвалiда 2 группа довiдка мсек,що потребуе догляду,довiдка 080-4о.А також маю сестру,яка не преписана з матiрью, а проживае в Польщi.Ще е брат iнвалiд 3 групи,який самостiйно виховуе сина.Чи можу Я звiльнитись з ЗСУ.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (6)
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, враховуючи, наявність сестри, ви не маєте право на звільнення з військової служби.
Підстава для звільнення виглядає так:
необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплено в статті 51 Конституції України. Згідно з частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Володимире!
На жаль, у Вас можуть виникнути складнощі зі звільненням, насамперед, це пов'язано з тим, що на даний час не узгоджена форма Акту обстеження сімейного стану військовослужбовця, який є одним із ключових документів для звільнення та Ваша сестра і брат не мають потреби у постійному догляді.
Отже, головними умовами для звільнення є:
Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої особи, в тому числі усиновлені.
До членів сім'ї громадянина другого ступеня споріднення відносяться його рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
На даний час маємо проблематику в тому, що відсутня форма Акту обстеження сімейного стану військовослужбовця, відсутній порядок його отримання, не вказано органу, комісії, яка його видаватиме, не передбачені строки його надання.
Варіанти, які можна вчинити:
1. Зверніться з рапортом до комадира з проханням подати запит до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання Вашої матері щодо перевірки Вашого сімейного стану.
2. Ваша мати та Ви можете рекомендованим листом звернутися до ТЦК, щодо проведення Акту обстеження
3. Якщо ТЦК та командир відмовлять у видачі Акту та звільненні - Вам потрібно буде оскаржувати дані відмови у судовому порядку
Ваш брат - є непрацездатним, але якщо він не має потреби у постійному догляді, то Вам можуть відмовити у звільненні. Те ж саме стосується і сестри, незважаючи на те, що вона перебуває за кордоном - вона може бути підставою для відмови у звільненні.
Тим не менш, Ви можете подати рапорт на звільнення і якщо Вам відмовлять - Ви маєте право оскаржити його у судовому порядку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Чернигов, 7 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас, Володимире!
Мобiлiзований.Перебуваю в лавах ЗСУ.Маю матiр iнвалiда 2 группа довiдка мсек,що потребуе догляду,довiдка 080-4о.А також маю сестру,яка не преписана з матiрью, а проживае в Польщi.Ще е брат iнвалiд 3 групи,який самостiйно виховуе сина.Чи можу Я звiльнитись з ЗСУ.
Складна ситуація, на жаль...Ви повинні довести відсутність інших осіб, при чому як першого, так і другого ступеня споріднення.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про військовий обов'язок і військову службу
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385)
Стаття 26. Звільнення з військової служби
12...
3) під час дії воєнного стану:
...
необхідність здійснювати постійний догляд за членом сім’ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I або II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого та другого ступенів споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Якщо Ви теоретично підпадаєте під цю підставу, йдемо далі.
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
23.07.2024 № 495
Про затвердження Змін до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України
28) у разі необхідності здійснювати постійний догляд за членом сім’ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I або II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого та другого ступенів споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я:
один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): інвалідність такої особи, її потребу в постійному догляді, перебування під арештом (крім домашнього арешту), відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформація про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
АКТ ОБСТЕЖЕННЯ СІМЕЙНОГО СТАНУ - ОСНОВНА ПРОБЛЕМА У ВАШІЙ СИТУАЦІЇ, АДЖЕ ВІДСУТНІЙ БУДЬ-ЯКИЙ ПОРЯДОК ДЛЯ ВИДАЧІ ЦИХ АКТІВ. АЛЕ ТИМ НЕ МЕНШЕ, БЕЗ ЦЬОГО АКТУ, НА ЖАЛЬ, ШАНСИ НА ЗВІЛЬНЕННЯ ПРЯМО ЗАЛЕЖАТЬ ВІД ЦЬОГО АКТУ.
один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді.
З повагою! Щасти Вам!
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
ВАМ СКОРІШЕ ЗА ВСЕ НЕ ПОГОДЯТЬ ЗВІЛЬНЕННЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ - У ВАШОЇ МАМИ ЩЕ Є ДОНЬКА ТА СИН (ЇХ ЖИТТЄВИ ПРОБЛЕМИ ДО УВАГИ НЕ ПРИЙМАЮТЬСЯ).
Згідно із Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовослужбовець може бути звільнений зі служби у зв'язку з необхідністю догляду за батьками, якщо такі є особами з інвалідністю І або ІІ групи (п.12 ст.26):
"необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;"
Для звільнення військовослужбовця зі служби у 2025 році повинні бути доведені наступні умови:
Для оформлення звільнення необхідно підготувати наступні документи:
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Володимире!
У Вас виникнуть складнощі при звільненні з військової служби. Я розумію, що останні носять чисто бюрократичний характер, але Вам, скорше за все, прийдеться оскаржувати відмову у звільненні в адміністративному суді:
1. В Вас є сестра й військова частина може зазначити у відмові, що обов'язок дітей полягає у піклуванні про своїх батьків, а отже її проживання за кордоном не звільняє сестру від вищезгаданого обов'язку.
2. Ваш брат не потребує постійного догляду.
3. Вам буде потрібен акт обстеження від ТЦК, з яким наразі виникає багато складнощів.
4. Крвм того, станом на зараз склался стала практика щодо відмови на підставі того, що висновок ЛКК форми 080-4 (080-2) не підтверджує потребу особи у постійному догляді, а лише зазначає, що така особа потребує надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.
Частина 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу»:
12. Військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:
3) під час дії воєнного стану:
"необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я".
Відповідно до Додатку 19 до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (пункт 12.11 розділу XII):
При поданні до звільнення з військової служби за підставами:
5. Через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», подаються:
26) у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я:
Тож, у підсумку, Вам необхідно подати рапорт командиру частини із підтверджуючими документами та, на жаль, готуватися до оскарження відмови у звільненні в судовому порядку. Пам'ятайте, що, як військовослужбовець, Ви матимете право на таке оскарження до адміністративного суду упродовж місяця, а не упродовж півроку.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Днепр, 25 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Відповідно до п.3 ч.12 ст.26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» під час дії воєнного стану військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:
Для визначення першого та другого ступеня споріднення у даному випадку можуть бути застосовними положення п.п.14.1.263 п.14.1 ст.14 розд.14 Податкового кодексу України, а саме:
Згідно з п. 26 Додатку 19 до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністра оборони України 10.04.2009 № 170 для звільнення зокрема подаються:
у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я:
документи, які підтверджують відповідні родинні зв’язки з цією особою (особами);
один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформація про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді.
Виходячи з наведеного та описаної Вами ситуації Вам відмовлять в реалізації Вашого рапорту на звільнення.