Задайте вопрос юристу

916 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 01 мая 2025, вопрос №135324

Чи треба проходити ВЛК до 25 років?

Чи треба проходити ВЛК до 25 років?
Останній ВЛК був у 2020 році.
Статус - обмежено придатний.
Наявне бронювання на підприємстві.
В поліклініці, коли прийшов по запису на ВЛК, сказали, що не потрібно.

Ответы юристов (2)

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, ОЛЕЖЕ! ВАМ ТРЕБА ПРОХОДИТИ ВЛК. ВАС УМИСНО АБО НЕНАВМИСНО ВВЕЛИ В ОМАНУ. На жаль в лютому були прийняті зміни до законодавства, які передбачають, що УСІ обмежено придатні мають пройти перекомісію до 30 червня 2025 року незалежно від наявності бронювання / відстрочки. Єдине виключення - наявність інвалідності.

    Це ж передбачили вже і у Постанові КМУ № 560.

    Тобто, на жаль, проходити ВЛК треба. Якщо у Вас немає доказів відмови, на Вас можуть в ТЦК повісити штраф потім, що може перешкоджати перебронюванню.

    Не знаю чому в поліклініці так сказали. Або вони некомпетентні, або умисна "підстава".

    Так абзацом 1 пункту 63 ПОРЯДКУ мобілізації, затвердженого постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 р. (в редакції від 25.03.2025 р.)

    Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, КРІМ ТИХ, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії.

    {Абзац перший пункту 63 в редакції Постанови КМ № 1558 від 31.12.2024}

    Закон України від 21.03.2024 № 3621-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" (пункт 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення") скасував статус «обмежено придатний» та передбачив, що громадяни, визнані раніше обмежено придатними, мають пройти повторний медичний огляд. Зробити це слідтреба було впродовж дев'яти місяців з дня набрання чинності закону, тобто до 04.02.2025. Проте, Закон України від 12.02.2025 № 4235-IX (набрав чинності з 15.02.2025 р.) подовжив строк проходження ВЛК для обмежено придатних до 05.06.2025.

    Якщо раніше закон не унормовував, що саме військовозобов"язаний має пройти ВЛК самостійно, що давало привід стверджувати, що саме ТЦК та СП має забезпечити переогляд шляхом направлення / вручення повістки, то зараз законодавець чітко врегулював, що саме військовозобов"язаний має пройти ВЛК.

    Відповідно до змін з 15.02.2025 р.

    II. Прикінцеві та перехідні положення

    2. Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

    {Пункт 2 розділу II в редакції Закону № 4235-IX від 12.02.2025}

    Тобто, на жаль бронювання чи відстрочка (окрім як наявність інвалідності) не є підставою для непроходження ВЛК самостійно до 5 червня 2025 року.

    З 4 березня 2025 року направлення на ВЛК можна отримати в РЕЗЕРВ+ без тягаря явки до ТЦК та ризику бути протиправно мобілізованим.

    https://mod.gov.ua/news/elektronni-napravlennya-na...

    Електронне направлення на військово-лікарську комісію, яке військовозобов’язані можуть самостійно сформувати в Резерв+, тепер містить точну дату та місце проходження медогляду. Функція вже доступна в актуальній версії застосунку.

    Міноборони заявляє, що нововведення є частиною масштабної реформи ВЛК, яка передбачає цифровізацію процедур і вдосконалення нормативно-правової бази. Відповідні зміни затверджені наказом Міністерства оборони України №4 від 3 січня 2025 року "Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України".

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0027-25#Text

    Згідно з документом, керівники ТЦК та СП, а також начальники центрів рекрутингу ЗСУ формуватимуть направлення на ВЛК в електронній формі засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів Оберіг. Громадяни зможуть подати запит та отримати цей документ у застосунку Резерв+.

    Електронні направлення доступні як для тих, хто самостійно бажає пройти комісію, так і для тих, хто вже отримав паперову повістку на ВЛК. Достатньо лише оформити запит у застосунку.

    За потреби можна буде отримати (сформувати) паперову версію направлення, роздруковану з реєстру. В такому разі документ обов’язково матиме QR-код з усією необхідною інформацією та реєструватиметься у журналі відповідно до вимог, встановлених урядовою постановою від 16 травня 2024 року №560.

    Також зберігається можливість отримання паперового направлення за формою, наведеною у додатку 11 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ №560.

    Але щиро раджу скористатися саме Резерв+, щоб не наражати себе на витрату часу на спілкування з працівниками ТЦК, які не завжди і не всі в темі актуальних вимог законодавства та часто зловживають, в тому числі шляхом примусової мобілізації заброньованих.

    Ви скористалися цим сервісом і матимете змогу пройти ВЛК за електронним направленням. Фактично після проходження ВЛК - дані мають бути внесені в систему автоматично, що позбавляє Вас обов"язку йти в ТЦК і після проходження ВЛК для повідомлення їх про це.

    Однак цей момент уточніть, щоб ТЦК помилково не ввів Вам дані про розшук та порушення правил обліку і в подальшому не перешкодив перебронюванням.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Ви оформили направлення через Резерв+?

    Якщо Вам ще немає 25 років, то самостійного обов'язку брати направлення на ВЛК у Вас не було, адже згідно Пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», установлено , що громадяни України ВІКОМ ВІД 25 ДО 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".

    Проте, якщо Ви вже оформили направлення через Резерв+ або Вам видали направлення в ТЦК, то Ви повинні пройти ВЛК. Інакше можливий штраф.

    Якщо в поліклініці відмовляють в проходженні ВЛК - вимагайте у них письмову відмову, адже через їхні неправомірні дії Вас можуть притягнути до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України