Задайте вопрос юристу

915 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 04 мая 2025, вопрос №135426

Відчуження майна суміжних приміщень

Добрий день шановне товариство.
Просимо вашої допомоги у питанні майнового права.
Постараємось викласти питання стисло.
Нашому ТОВ належить 44/100 окремо розташованого будинку.
Інша частина будинку знаходиться у власності іншого (незалежного від нас) підприємства (підприємств).
Кілька днів тому, ми отримали листа (копія додається) про намір підприємства продати їх частину третій особі.
Вони просять нашої згоди, т.я. вважають, що в нас спільна власність.
Але згідно наших правоустановчих документів наше підприємство не засновувало та не являється власником долі в інших суб’єктах господарювання.
Це викликає підозру у підготовці рейдерського захвату нашого підприємства.
Просимо надати допомогу - чи правомірні вимоги власників суміжних приміщень до нашого підприємства.
Також, чи є в нас повноваження встановлювати хто являється власником інших суміжних з нашою частиною приміщень.
Дякуємо.

Ответы юристов (2)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олександре!

    Для відповіді на Ваші питання треба вивчати документи, які свідчать про форму власності на приміщення. Проте, якщо Ваше ТОВ має 44/100 будівлі, а інша частина належить іншим особам (наприклад, іншому ТОВ), то це є спільна часткова власність. Тобто в такому випадку відповідно до ст. 362 ЦКУ:співвласник має переважне право купівлі частки, яку інший співвласник має намір відчужити третій особі.

    За таких умов продавець зобов’язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продажу, із зазначенням ціни та інших умов. Саме це, імовірно, і відображено у наданому листі.

    Той факт, що ваше ТОВ не є співзасновником іншого підприємства, не має значення, оскільки не створює корпоративних прав у частках інших підприємств — тільки співвласність на об’єкт нерухомості.

    Встановити, хто є власником інших часток будівлі, можна, якщо звернутися до:

    • Державного реєстру речових прав на нерухоме майно — через нотаріуса або онлайн (через кабінет користувача на https://diia.gov.ua або [https://kap.minjust.gov.ua/)**.
    • Також доступна інформація через платні сервіси, що мають інтеграцію з ДРРП.

    Що стосується рейдерства, то лише факт повідомлення про продаж не є рейдерськими діями. Але спроби обійти ваше переважне право, фіктивні угоди або зміна власників без вашого відома можуть свідчити про певні ризики. У такому разі доцільно:

    • Поставити нерухомість під моніторинг змін власності.
    • Подати відповідь на лист — або погодитися на покупку (використати переважне право), або письмово відмовитись.

    З полвагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Вам не потрібно надавати згоди на продаж їхньої частки нерухомості, адже це законодавством не передбачено. Тому їхні прохання можете ігнорувати.

    Згідно частини 2 статті 362 ЦКУ Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.

    Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.

    Тобто, Вам достатньо проігнорувати їхні вимоги або надати письмову відмову у викупі їхньої частки!

    Що стосується п. 48 Постанови КМУ №1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», письмова згода необхідна для суб’єкта переважного права купівлі земельної ділянки СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО призначення у випадках, передбачених законом.

    Тобто, якби продавалася земельна ділянка с/г призначення, то орендар повинен був надати письмову згоду на її продаж. У Вашому випадку йде мова про будинок.

    ТОМУ, ВИ МОЖЕТЕ СПОКІЙНО ІГНОРУВАТИ ЇХНІ ВИМОГИ.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України