Начните консультацию с юристом онлайн
Знаходжусь в Польщі, планую повернення додому. Маю право на відсрочку по п.13 постанови 560, мама інвалід 2 групи, тато помер, братів, сестер не маю. Мав спробу оформити відсрочку через електронну пошту, але Хмельницьке міське ТЦК ніяк не реагує на мою заяву електронною поштою та не реагує на адвокатський запит. В Польщу заїхав приблизно 2 роки тому, легально із мамою як супроводжуючий. Мама повернулась додому сама потім. Резерв+ встановлений вчасно, при встановленні була вказана адреса прописки, але з часом я з змінив на польську адресу (орієнтовно в грудні 2024) проте на початку березня в резерві з'явилося повідомлення про порушення правил обліку (на пошту прийшла повістка від 28 лютого)
Питання:
Як вірно повернутись додому та скористатись правом на відсрочку?
Я бачу 2 варіанти:
1) Оформити відсрочку віддалено, але швидше за все моє ТЦК не реагує на заяви поштою
2) Оформити відсрочку особисто в Хмельницькому міському ТЦК, але є ризик що мене мобілізують в іншому ТЦК не давши скористатись правом на відсрочку.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (6)
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня. Сергію!
Ваші хвилювання не безпідставні, адже на даний час, якщо Ви натрапите на ТЦК та при перевірці військово-облкових документів виявиться, що Ви порушуєте правила військового обліку та перебуваєте у розшуку - працівники поліції, які входять в групу оповіщення можуть Вас затримати та доставити до найближчого ТЦК.
Проте, на законних підставах Вас мобілізувати не зможуть, а от спробувати притягнути до адміністративної відповідальності - це без проблем.
Щоб не мати проблем з ТЦК - в ідеалі при поверненні до України Ви повинні вже мати оформлену відстрочку АБО хоча б документи, які підтверджують Ваше право на відстрочку та бути на зв'язку з родичами або правозахисником, щоб в разі чого вони відразу телефонували до поліції та повідомили про перевищення службових повноважень ТЦК.
За те, що мама повернулась раніше за Вас нічого страшного, адже за це не передбачено ніякої відповідальності. Єдиний неприємний момент - це можлива заборона при наступному виїзді з України.
За те, що Ви не явились по повістці - передбачений штраф 17 тис грн, якщо Ви добровільно його визнаєте, то штраф становитиме 8500 грн. Також є шанс оскаржити його у судовому порядку.
На даний момент, самий небезпечний момент - це статус про порушення в Резерв+, адже він дає право поліції Вас затримати та доставити до найближчого ТЦК. Проте, згідно законодавства, щоб Вас мобілізували не за місцем проживання - Вас спочатку повинні взяти на військовий облік в іншому ТЦК, внести дану інформацію в Реєстр Оберіг, направити на ВЛК. За цей час Ви могли б подати заяву про відстрочку та документи, які її підтверджують. На жаль, ніхто не може гарантувати те, що Вашу заяву не проігнорують.
Обов'язково спочатку спробуйте даний варіант - відправте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного до ТЦК, де перебуваєте на військовому обліку. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного, щоб показувати представникам інших ТЦК, що Ви вже подали документи про відстрочку і чекаєте рішення.
Згідно п. 60 постанови КМУ 560 До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Також це буде доказом того, що Ви бажаєте скористатись своїм правом на відстрочку, якщо при особистому візиті до ТЦК вони не будуть реєструвати заяву про відстрочку.
Крім того, є можливість оформити відстрочку дистанційно, адже вже є достатньо судових рішень, де Cуд звертає увагу, що обов`язок «особисто подати», не є тотожним обов`язку «особисто прибути», при цьому ні Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу», ні Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ні Порядок № 560 не зобов`язують військовозобов`язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.
Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на думку суду, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Тому, якщо Ви подасте заяву про відстрочку укрпоштою існують такі варіанти розвитку подій:
1. Вам нададуть відстрочку.
2. Вам відмовлять у відстрочці
3. Вашу заяву взагалі не розлянуть та не нададуть Вам відповідь.
В двох останніх випадках Ви можете оскаржити протиправну бездіяльність ТЦК в судовому порядку.
На жаль, ризик є. Проте, Ви можете укласти угоду з адвокатом, який Вас зустріне на пункті пропуску та в разі конфліктної ситуації зафіксує неправомірні дії ТЦК.
Звичайно, найкращий варіант повертатися до України уже з оформленою відстрочкою та знятим статусом про порушення, але добитись цього в дистанційному режимі не завжди виходить.
Тому, Вам потрібно перестрахуватись - мати з собою документи, які підтверджують підстави для відстрочки та бути на зв'язку з рідними та адвокатом, які в разі чого звернуться в Генеральну прокуратуру, Державне бюро розслідувань, Національну поліцію та повідомлять про незаконне позбавлення волі/викрадення (стаття 146 ККУ) та перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень (стаття 426-1 ККУ).
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Сергію!
Питання складне, оскільки Ви знаходитесь у розшуку ТЦК. Отже, при перетині кордону маєте ризик бути затриманим поліцією та доставленим до найближчого ТЦК.
Звичайно у даному випадку можна заздалегідь підготувати заяву на відстрочку та відповідні документи. Як також мати при собі підтвердження надсилання заяви через елктрону пошту та копію адвокатського запиту, але, як зазначає Верховний суд:
"Право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов’язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом, зокрема, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця".
Тобто, Ваше право на відстрочку не зазначає, що Вас не можуть мобілізувати, а отже, для того, аби цього 100% не сталося, відповідне право потрібно реалізувати шляхом оформлення відстрочки в ТЦК.
Проте, як Ви можете реалізувати дане право, якщо ТЦК ігнорує Вашу заяву? Відповідь одна - через суд, шляхом визнання бездіяльності ТЦК протиправною та зобов'язання розглянути Вашу заяву.
Інший варіант - зніматись з розшуку дистанційно, що взагалі є майже нездійсненою задачею. Починати зі звернення до ТЦК з проханням видалити дані про порушення Вами правил військового обліку та відкликання звернення із поліції, оскільки Ви перебували за кордоном та фізично не мали змоги отримати повістку. Після відмови ТЦК, скаржитись до обласного ТЦК та до МОУ. Якщо вирішити питання не вийде й у такий спосіб, звертатись до суду.
Без "червоної стрічки" шанси на проїзд до Вашого місця проживання в Україні збільшуються, проте, не надають гарантії, що Вам не видадуть повістки на уточнення даних на одному з блокпостів за якою Ви не зможете з'явитись та знову будете подані у розшук ТЦК.
Як я і зазначив вище, у такому варіанті Ви зможете оформити відстрочку тільки за допомогою суду. І навіть не оформити, а лише зобов'язати ТЦК розглянути Вашу заяву.
Ви не доїдете до Хмельницького міського ТЦК, а в іншому ТЦК ніхто не надасть Вам можливості реалізувати право на відстрочку. Вибачте, але так воно є, на жаль...
Відповідно до Постанови КМУ №560:
"17. Керівники органів охорони державного кордону (крім авіаційної частини) з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження про проведення заходів мобілізації відповідного голови (начальника) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної держадміністрації (військової адміністрації) організовують проведення у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та у пунктах пропуску через державний кордон України перевірку в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. У разі відсутності у таких осіб військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) та/або наявності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про подання таких осіб до розшуку в Національну поліцію уповноважені службові особи підрозділу охорони державного кордону відмовляють їм у перетинанні (на виїзд з України) державного кордону. Про виявлення розшукуваної особи представники органів охорони державного кордону або його структурних підрозділів інформують найближчий орган або підрозділ, що входить до системи поліції, для здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки".
Згідно із статтею 24 Закону України "Про Національну поліцію" (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 40-41, ст. 379 із наступними змінами):
"5. За зверненням територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів Служби безпеки України або розвідувальних органів України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, беруть участь у здійсненні заходів щодо оповіщення військовозобов’язаних та резервістів спільно з представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також здійснюють адміністративне затримання та доставлення до цих центрів та органів призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення".
Як висновок, я не раджу Вам повертатись в Україну до того моменту, допоки Ви знаходитесь в розшуку та без оформленої відстрочки, бо витягнути людину з ТЦК доволі складна справа і гарантії Вам ніхто не надасть.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, з досвіду скажу, що дистанційно оформити відстрочку не вийде, якщо заяву надсилати поштою зазвичай приходить відповідь, що для оформлення відстрочки треба звернутися особисто.
2 Оформити відсрочку особисто в Хмельницькому міському ТЦК, але є ризик що мене мобілізують в іншому ТЦК не давши скористатись правом на відстрочку
Для уникнення даної ситуації, підготуйте весь пакет документів для отримання відстрочку разом з заявою.
Відповідно пункту 63 постанови 560 , у разі подачі заяви на відстрочку вас не мають право направляти на ВЛК. Без влк мобілізація не можлива.
Тобто, для оформлення відстрочки треба, звернутися до комісара ТЦК де чоловік перебуває на обліку. Написати заяву про надання відстрочки від мобілізації, додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів.
Свідоцтво про народження Довідка МСЕк із зазначенням групи інвалідності.Пенсійне посвідчення (особи з інвалідністю)
Заяву пишіть у двох екземплярах, щоб на одному поставили штамп про її прийняття і вона залишилася у вас, як доказ її подачі.
Зразок заяви за посиланням.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/file/text/119/f5355...
Підстава для відстрочки абзац - , пункт 13 частини 1 ст 23
Додатково:
Відстрочка передбачено законом а саме ст 23 ЗУ про мобілізацйну підготовку та мобілізацію.
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
І далі йде чіткий перелік, тобто право на відстрочку вам дає закон а не заява до ТЦК, заява це прояв бюрократії та маніпуляція свідомістю людини.
Що стосується порушення правил військового обліку. За це передбачено відповідальність у вигляді штрафу від 17 тисяч гривень. Штраф можуть накласти лише у вашій присутності або якщо вас належним чином було повідомлено про час і дату розгляду справи.
Відповідно ст. 38 адміністративного кодексу, термін притягнення до відповідальності становить три місяці з моменту виявлення але не більше одного року з моменту скоєння.
Тобто, якщо на вас не накладуть штраф протягом року з дати явки до ТЦК вийде строк притягнення, і у данному випадку вас не мають право притягати до відповідальності, а якщо і притягнуть ви будете мати право на оскарження у судовому порядку протягом 10 днів з моменту отримання постанови про накладення адміністративного штрафу.
А також, є багато інших механізмів для оскарження, треба аналізувати матеріали справи.
Адвокат, г. Чернигов, 7 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
1) Оформити відсрочку віддалено, але швидше за все моє ТЦК не реагує на заяви поштою2) Оформити відсрочку особисто в Хмельницькому міському ТЦК, але є ризик що мене мобілізують в іншому ТЦК не давши скористатись правом на відсрочку.
На мій погляд, все очевидно - для початку Вам варто спробувати оформити відстрочку через АТ "Укрпошта". Якщо Ваш ТЦК надасть відстрочку - добре. Якщо буде тиша - далі ще раз подати адвокатський запит. Якщо не буде відповіді на адвокатський запит - подавати скарги на ТЦК. Загалом я до того, що отримати від них відповідь на Вашу письмову заяву точно можна буде. Про електронну пошту, на мій погляд, немає чого говорити, адже це не працює.
Якщо не вдасться оформити відстрочку через АТ "Укрпошта", тоді залишається варіант робити це особисто. Є проблема - доїхати з кордону до Вашого ТЦК та СП. Просто мати із собою пакети документів може бути замало..На жаль, але тут немає правильної відповіді або абсолютно безпечного алгоритму.
Думаю, не варто загадувати сильно наперед. Варто спробувати направити документи засобами поштового зв'язку, а далі - рухатися залежно від результатів. Чи обмежені Ви у часі повернення до України?
З повагою!
Чітких термінів немає
Адвокат, г. Чернигов, 7 лет опыта
Общаться в чатеСергію!
Тоді, на мій погляд, бажано спробувати спробувати відправити документи до ТЦК через пошту. Це може зробити Ваш адвокат або інша довірена особа в Україні. На жаль, але Укрпошта не працює за кордоном, а тому відправляти треба з України.
З повагою!