Начните консультацию с юристом онлайн
Я Латвийские подданый. Живу в Украине с 2017 года. В 2025 году подошёл пен, илнный возраст. Я отправил в Латвию все документы для начисления пенсии. Мне её начислили. Я отправил письмо в пенсионный фонд Украины для возможности процедуры перевода денег из Латвии в Украину вообще это происходит? Мне пришёл ответ, что раз в ведомости, на получение пенсии в Украине меня нет, то обращаться с пенсионные органы Латвии. Что за ведомости и от кого? Замкнутый круг. У Латвии с Украиной есть договор о сотрудничестве в этом вопросе. Подскажите пожалуйста, что мне и как делать? Заранее благодарен.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (1)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Сергію!
Згідно роз'яснень ПФУ:
Призначення і виплата пенсії громадянам України, які проживають за її межами, та громадянам інших країн, які переїхали на постійне місце проживання до України, здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», інших нормативно-правових актів, а також 18 міжнародних договорів (угод), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення. Ці договори Україною укладено й ратифіковано із 1992 року.
Існує два види договорів: укладені за пропорційним та територіальним принципами пенсійного забезпечення.
За пропорційним принципом укладено дев’ять міжнародних угод із такими країнами Євросоюзу: Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Іспанія, Польща, Португалія, Словаччина та Чехія.
Угоди застосовуються для призначення пенсії за віком, по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника та не застосовуються для призначення спеціальної пенсії та пенсії за вислугу років.
Страховий стаж, набутий в зазначених країнах, враховується для визначення права на призначення того чи того виду пенсії за умови документального підтвердження стажу.
Укладені за пропорційним принципом угоди передбачають, що кожна держава гарантує призначення та виплату пенсії за страховий стаж, легально набутий на її території. Пенсія працівника складається з частин, які призначає кожна держава за страховий стаж, набутий на її території, та обчислюється за нормами і правилами цієї держави.
Виплата частин пенсії здійснюється пенсіонеру за місцем його проживання.
Також ці договори передбачають збереження вже набутих пенсійних прав у разі переїзду людини з однієї країни в іншу. Тоді пенсію продовжує виплачувати та держава, яка її призначила, і у розмірі, передбаченому її законодавством.
Більшість країн вимагають щорічно підтверджувати, що ви живі. Це робиться шляхом надання:
Довідки про життя (attestation d’existence) — її потрібно завірити в органі місцевої влади або консульстві.
Зразки заяв про підтвердження знаходження особи в живих розміщено на інформаційній сторінці вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України (https://www.pfu.gov.ua) за посиланням: https://www.pfu.gov.ua/diyalnist/pensiyi-za-kordon....
Пенсія з іншої держави перераховується через відділення Укрпошти.
Довідково
Питання також уточнюється постановою правління Пенсійного фонду України від 23.04.1999 № 4-5 “Про затвердження Інструкції про порядок переказування пенсій громадянам, які виїхали за кордон, та виплати пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні”, зареєстрованою в Міністерствіюстиції України 24.06.1999 № 413/3706.
З повагою, адвокат Айвазян.