Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
938 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня! Чи може суд під час відеоконференції ідентифікувати людину, якщо у неї тільки довідка з фото отримана при заміні паспорта. У суд подано позов про скасування рішення суду про визнання її померлою. Так як в реєстрах вона рахується " померлою", у виготовленні паспорта їй відмовили. Через електронний суд зареєструватися не виходить,бо ні КЕП, ні ЕЦП, ні Дії у людини ніколи не було. Суд проходить в іншому місті. Довідка не замінює паспорт і їхати у військовий час поїздом,де перевіряють документи - означає бути затриманим поліцією. І в суд без паспорта, підозрюю ,також охорона не пропустить. Чи можна просити провести відеоконференцію поза залою суду з ідентифікацією особи на камеру ( якщо є довідка з фото отримана у ЦНАПі)? Адвокат наполягає ,що єдиний варіант - проведення конференції із залу суду за місцем проживання. Але ж хіба охорона суду пропустить людину в зал з довідкою ( хай і з фото) замість паспорта? Чи все ж таки наполягати провести конференцію з дому з ідентифікацією на камеру?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (10)
Юрист, м. Київ, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЗгідно ч. 7 ст. 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" учасникам судового процесу на підставі судового рішення забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом. Обов'язок забезпечити проведення відеоконференції покладається на суд, який отримав судове рішення про проведення відеоконференції, незалежно від спеціалізації та інстанції суду, який прийняв таке рішення.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 212 Цивільного процесуального кодексу України, учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості. Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Щодо питання: "Чи можна просити провести відеоконференцію поза залою суду з ідентифікацією особи на камеру (якщо є довідка з фото отримана у ЦНАПі)?" слід зазначити, що можливість проведення відеоконференції поза межами зали суду визначається ухвалою суду, при чому при прийнятті рішення про призначення до розгляду даної категорії справ, суд буде виходити також з можливості розгляду даного окремого провадження про скасування рішення суду про визнання особи померлою дистанційно.
В частині того, що "Адвокат наполягає, що єдиний варіант - проведення конференції із залу суду за місцем проживання" хочу зазначити, що рішення про визнання особи безвісно відсутньою може бути скасоване, якщо остання з'явилася або одержані відомості про місце її перебування.
Згідно ч. 1 ст. 250 Цивільного процесуального кодексу України у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою, або відомостей про місцеперебування цієї особи, суд призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує рішення. Суд розглядає справу за заявою особи, яка була визнана безвісно відсутньою, або іншої заінтересованої особи. Відповідне рішення може бути ухвалене судом, який прийняв рішення про визнання особи безвісно відсутньою, або судом за місцем перебування такої особи.
Для участі в судовому засіданні та допуску до зали суду слід мати з собою ухвалу суду про призначення судового засідання в режимі відеоконференції, судову повістку та оригінали доказів, копії яких долучено до заяви.
Згідно ч. 1 ст. 212 Цивільного процесуального кодексу України учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою.
По деяких категоріях справ суд може визнати явку окремих осіб обов’язковою. Так у справах про стягнення коштів на утримання суд може визнати явку відповідача обов’язковою; про визнання громадянина обмежено дієздатним або недієздатним, про позбавлення батьківських прав, у спорах про дітей явка представника органів опіки та піклування обов’язкова.
Враховуючи категорію даної справи, підстави для недопуску до зали суду без документів, що посвідчують особу учасника судового процесу, у порядку, визначеному ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» відсутні, тим паче якщо явка учасника справи визнана судом обов’язковою.
Суд може винести ухвалу про призначення судового засідання в режимі відеоконференції якщо достатньо доказів, показів свідків, для прийняття рішення при розгляді справи по суті.
При призначенні розгляду справи іншим судом не за місцем проживання, крім довідки, як документ при перевірці документів органами Національної поліції України, працівників ТЦК та СП, Ви можете використовувати ухвалу суду про призначення справи до розгляду, повістку та квитки, що підтверджують проїзд (слідування) до місця проведення судового засідання.
Відеоконференція з дому за місцем фактичного проживання (перебування) заявника з ідентифікацією на камеру при розгляді Вашої категорії справи може бути призначена за умови технічної можливості у суду на її проведення, можливості перевірити оригінали доказів (наприклад, особиста явка адвоката для участі в судовому засіданні з оригіналами доказів, документів), у разі залучення у якості свідка, заінтересованої особи, особу, що подала до суду заяву, за результатами розгляду винесено рішення про визнання Вас безвісті відсутньою, померлою.
Рекомендую звернутися до суду за місцем призначення справи до розгляду з клопотанням про проведення судового засідання у режимі відеоконференції з відповідним обгрунтуванням підстав для її призначення.
Юрист, м. Харків, 19 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, ЮЛІЯ! Відеоконференція в залі іншого суду чи за допомогою власних технічних засобів?
Якщо в залі суду - то працівник суду з якого Ви приймаєте участь має перевірити Ваші документи, які посвідчують особу.
На жаль такими документами є лише ПАСПОРТ внутрішній, ПАСПОРТ закордонний, ВОДІЙСЬКЕ ПОСВІДЧЕННЯ.
Але враховуючи, що в судах наразі працюють особи не завжди навіть з бакалавром права, то все залежить від світосприйняття працівника суду. Може й довідка підійти.
Ви маєте право використовувати за наявності документи у застосунку ДІЯ для підтвердження особи за допомогою еДокумент, відцифрованих паспортів у ДІЯ.
У разі ж використання власних технічних засобів (власного ПК) ідентифікація відбувається за даними електронного цифрового підпису і ніякі інші ідентифікуючі документи підтверджувати не треба. Хоча суддя і може попросити представитись, назвати свої ПІБ, дату народження, місце проживання. Хоча це скоріше пережиток СРСР і це нічим не передбачено окрім звички суддів.
Дякую за відповідь! Так, головним було питання конференції поза судом через власні технічні засоби і головне,щоб ідентифікувати її можна було на камеру за допомогою довідки з фото,яку людина отримала коли подавала на заміну паспорта. Бо це єдиний документ(окрім ідентифікаційного коду),що хоч якось показує хто є людина. Нажаль банківської карти людина ніколи не мала, тому ЕЦП отримати неможливо. КЕП не отримати також,бо потрібен паспорт. Дією не скористаєшся, бо потрібна айді. А щоб закінчити оформлення айді... потрібно ,щоб суд скасував рішення про визнання особи померлою... Тобто ,навіть у суд на засідання можуть не пустити,бо паспорту немає. Якесь замкнене коло виходить...
Юрист, м. Харків, 19 років досвіду
Спілкуватися у чатіТаких вимог немає щодо ідентифікації за фото. Наявність цифрового підпису та захід через систему "Електронний суд" особи вважається достатнім для того, щоб особу вважали належною. Все інше - творчість суддів, яка не передбачена законом та підзаконними актами.
Без цифрового підпису НА ЖАЛЬ неможливо приймати участь у судових засіданнях.
Для скасування рішення про визнання оосби померлою не обов"язково приймати участь у засіданнях дистанційно.
Дійсно закон такі ситуації не передбачає. Тому адвокат правий, що єдина можливість участь через інший суд. Ви лестите судам. У більшості немає ніякої охорони і якщо буде ухвала суду та повістка, то особу не можуть не пропустити якщо поясните специфіку справи.
Підкажіть ще... Припустимо людину охорона суду не пропустила на конференцію. Що їй робити в цьому випадку? Як їй потім доводити в суді,що вона не була присутня на засіданні не з власної волі? Як цей факт зафіксувати? Можливо можна заяву в канцелярію написати про недопуск і просити поставити відмітку на заяві? Чи є ще якісь інші варіанти? Хочемо бути готовими до ситуації...
Юрист, м. Харків, 19 років досвіду
Спілкуватися у чатіПоясніть охороні ситуацію, якщо там є якась охорона... Усюди люди. Якщо у Вас буде на руках копія ухвали суду про відеоконференцію (попросіть адвоката надіслати) і повістка, то певен, що Вас пропустять. Попросіть покликати працівника суду (чи зателефонуйте йому) - за Вами спустяться і проводять. На жаль в кожному суді своя специфіка...
Не відкладайте на дату засідання. Попередньо сходіть до суду і уточніть ситуацію та запитайте як діяти та чи пропустять Вас.
Дякую за інформацію!
Юрист, м. Київ, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Юліє.
Враховуючи те, що предметом спору у даній справі є скасування рішення суду про визнання особи померлою, померлою, слід зазначити, що вилучення документів померлих осіб в Україні регулюється кількома нормативними актами, зокрема, Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та іншими, які стосуються процедури зняття з реєстрації місця проживання та обліку померлих. У разі смерті особи, яка мала паспорт або інші документи, органи реєстрації актів цивільного стану вилучають ці документи та роблять відмітку про смерть. Тому відсутність документів, що посвідчують особу, не є підставою для недопуску позивача до участі в судовому засіданні.
Згідно з Правилами пропуску осіб до будівлі суду та на його територію транспортних засобів, які є типовими в судах різних інстанцій з метою ідентифікації осіб, які прибули до Суду їх пропуск здійснюється на підставі документа, що посвідчує особу (паспорта громадянина України, паспорта громадянина для виїзду за кордон, службового посвідчення, посвідчення адвоката України, національного посвідчення водія України, пенсійного посвідчення, іншого офіційного документа, що містить фотокартку особи та печатку установи, яка видала документ).
Для ідентифікації осіб, які прибули до Суду, за умови наявності в Суді технічних засобів, призначених для встановлення достовірності відображення в електронному вигляді інформації, що міститься в паспорті громадянина України у формі картки, та відображення в електронному вигляді інформації, що міститься в паспорті громадянина України для виїзду за кордон, може бути використаний мобільний додаток Єдиного державного веб-порталу електронних послуг «Портал Дія».
Пропуск до приміщення суду без документів, що посвідчують особу Порядком не передбачено, тому Ви можете додатково подати заяву до Суду щодо допуску до участі в судовому засіданні за відсутності документів, що посвідчують особу, зазначивши аргументацію їх відсутності, надати ухвалу про призначення справи до розгляду та повістку.
Однак, акцентувати увагу слід на предметі спору та відсутності документів, що посвідчують особу, виходячи з приписів чинного законодавства.
Дякую за поради і інформацію!