Задайте питання юристу

938 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Медичне право, 15 липня 2025, питання №139524

Немає коштів на операцію

Доброго вечора.! Підкажіть, у батька не планова операція в міській лікарні міста Суми, його лікар повідомив що це буде коштувати 60тис грн тільки лікарю не враховуючи інші витрати а у нас немає таких грошей як бути далі бо операцію відкласти практично не можна, у нього закрилася жовч.?

Відповіді юристів (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Сергію!

    Пацієнти (дорослі і діти), які потребують хірургічної допомоги, не мають платити за процедури, аналізи, операції, ліки та харчування — за це кошти лікарням сплачує Національна служба здоров’я України (далі – НСЗУ). Хірургічна допомога входить до Програми медичних гарантій.

    Хірургічні операції безоплатні у всіх медзакладах України, які мають відповідний договір із НСЗУ, незалежно від місця реєстрації пацієнта. Для того, щоби скористатися послугою, потрібно лише обрати лікарню, яка має договір з НСЗУ за пакетом медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та мати направлення сімейного або лікуючого лікаря.

    Знайти потрібну лікарню можна у два способи:

    1. Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.
    2. Переглянути дашборд «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій». На третій сторінці дашборда оберіть область або населений пункт, а в полі «Група послуг» – пакет «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах». Дашборд покаже всі заклади, які мають договір НСЗУ на надання послуг за цим пакетом, а також їхні контакти. Зараз таких лікарень понад 750. Найбільше – у Дніпропетровській, Одеській, Полтавській та Львівській областях.
    Пацієнт не має платити за анестезію. У закладах, які мають договір із НСЗУ, анестезія включена в пакет медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та покривається Програмою медичних гарантій. Незалежно від того, планова це операція чи термінова (ургентна), а також у разі інших втручань.
    За яких умов можна отримати планову або ургентну (невідкладну) операцію безоплатно? Вичерпний перелік:
    • направлення сімейного лікаря, терапевта або педіатра;
    • направлення лікуючого лікаря;
    • доставлення до медзакладу бригадою екстреної медичної допомоги;
    • переведення з іншого медзакладу або підрозділу;
    • самозвернення в невідкладному стані.
    Пацієнтам, які потрапляють у стаціонар для проведення подальшого оперативного втручання, гарантуються усі необхідні під час лікування лабораторні та інструментальні обстеження, своєчасне знеболення, проведення інтенсивної терапії в разі потреби. Крім того, пакетом передбачена передопераційна підготовка, проведення хірургічних операцій, післяопераційний догляд.

    Перелік безоплатних послуг для пацієнтів, яких госпіталізують для проведення операції:

    • первинний огляд та визначення маршруту пацієнта;
    • усі необхідні під час надання послуги лабораторні дослідження;
    • усі необхідні під час надання послуги інструментальні дослідження;
    • своєчасне знеболення на всіх етапах діагностики та лікування;
    • огляд та знеболення анестезіологом перед операцією;
    • хірургічна операція;
    • забезпечення ліками з Нацпереліку та тими, що закуплені коштом інших програм;
    • інтенсивна терапія у разі загрозливих для життя станів;
    • цілодобовий лікарський та медсестринський догляд;
    • за потреби – реабілітаційні послуги;
    • харчування в умовах стаціонару.
    Як діяти, якщо вимагають гроші за медичну допомогу при невідкладному стані:

    Умовно це інсульт/інфаркт/перетоніт/інша гостра хірургічна або терапевтична патологія. Ви звертаєтесь до лікарні, а вам з порогу озвучують суму.

    1. Просити гроші до надання допомоги — кримінальна відповідальність. Відмовити в невідкладній допомозі вам не можуть. Якщо відмовляють, попросіть надати письмову довідку (є відповідна форма 028/0 в приймальному відділенні), про те що немає показань до госпіталізації. Зазвичай цього достатньо, аби лікар передумав. Та це вкрай поодинокі випадки. Не плутайте з тими, коли показань дійсно немає, але ви вважаєте, що вони є.

    2. У вас просять гроші за невідкладну операцію чи ще щось там, просто не платіть. Так і кажіть: "Грошей таких не маю". Або спитайте: "Чи не покриває цю послугу НСЗУ". Зверніться з тим же питанням до головного лікаря, на гарячу лінію 16-77, чи дійсно ви маєте платити? 99%, що після цього вас більше про гроші не питатимуть.

    3. Просять гроші після наданої допомоги. Це вже ваш вибір: "дякуйте" або "не дякуйте". Ногами гроші вибивати не будуть, виписку дадуть. Якщо розповідають казочки про "ми не дамо виписку", знову до головного лікаря. Це ваше право отримати виписку.

    4. Не скандальте. Це ваша зброя — спокій. Якщо переведете в площину сварок навряд чогось доб'єтесь. Це, до речі, стосується як лікарів, так і пацієнтів.

    В цілому вся невідкладна допомога покривається НСЗУ, як і базові ліки.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України