Начните консультацию с юристом онлайн
Добрый день. Несколько вопросов по поводу договора на оказание услуг.
1. Может ли человек(не имея пока зарегистрированного ФОП) оказывать услугу (услуга дизайнера) заказчику и составлять договор на оказание определенных услуг в определенные сроки и за определенную сумму.
2.Имеет ли такой договор силу,и является ли законным.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (14)
Адвокат, г. Харьков, 7 лет опыта
Добрий день.
Відповідно до ст. 901 ЦКУ - за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Тобто, законодавством не встановлена вимога щодо обов'язковості сторони: бр особа, фіз особа чи ФОП.
Також врахуйте, що систематичне виконання фізичною особою (не підприємцем) одних і тих же робіт (надання однакових послуг) за ЦПД може бути прирівняне до здійснення підприємницької діяльності. При цьому систематичною є діяльність, що здійснюється не менше 3 разів протягом одного календарного року(див. п. 4 постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» від 25.04.2003 р. № 3).
Тобто, укласти такий договір як фіз особа Ви можете, але, якщо Ви будете надавати послугу систематично - це може бути розцінено як підприємницька діяльність.
Також, за дохід, що Ви отримуєте за цим договором, Вам потрібно буде сплатити податок з доходу фіз особи - 18 % та військовий збір 1, 5%.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Добрый день, нет конечно. Это хозяйственная деятельность, и для того что бы ее оказывать физлицо должно быть зарегистрировано в соответствии с действующим законодательством Украины. Это незаконная предпринимательская деятельность.
Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта
Гражданско-правовым договором является соглашение двух или более сторон, направленное на установление, изменение или прекращение гражданских прав и обязанностей (ст.626 Гражданского Кодекса Украины – ГКУ).
В соответствии со статьей 6 ГКУ стороны свободны в заключении договора, выборе контрагента и определении условий договора с учетом требований Гражданского Кодекса, других актов гражданского законодательства, обычаев делового оборота, требований разумности и справедливости.
Отношения между исполнителем и заказчиком по гражданско-правовому договору регулируются нормами Гражданского Кодекса Украины. Как правило, таким договором является договор об оказании услуг или выполнении работ, в зависимости от предмета договора.
При выполнении работ (оказании услуг) по гражданско-правовому договору:
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня.
Необхідно, щоб цей замовник (роботодавець) оформив Вас за цивільно-правовим договором та відобразив потім у своїх звітах ( 1ДФ, Д4 ).
У такому разі не Ви пропонуєте свої послуги, а він наймає Вас для виконання певних робіт або надання послуг.
У договорі роботодавець чітко пропише, яку роботу Ви повинні виконати, в які строки, яку винагороду Ви отримаєте тощо.
Саме він повинен вирахувати та сплатити з цієї винагороди ПДФО (18%), військовий збір (1,5%) та ЄСВ (22%).
Тоді це буде правомірно.
Всього доброго.
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Якщо це не сестематичні послуги то можливо укладення договору ЦПХ про надання послуг.
За ним фізична особа повинна скласти акт - приймання передачі виконаних послуг підписати сторонами та сплатити наступні платежі до органів ДФС за місцем реєстрації:
1. ПДФО - 18 %
2. ВЗ - 1,5%
Заповнивши відповідну форму декларації про майновий стан та доходи в якій серед іншого вказати отриманий дохід від надання послуг , що підтверджено:
1. актом приймання-передачі послуг за договором.
2. квитанцією з банку про перерахування коштів на рахунок виконавця.
Якщо послуги набудуть систематичного характеру потрібно буде зареєструвати ФОП 3 -Ї групи ( податок ЕСВ ЗА СЕБЕ + 5% від доходу що надійде на рахунок підприємця) - Це допоможе уникнути відповідальності за незаконну підприємницьку діяльність у вигляді адмін . штрафу від 17 тис грн до 58 тис грн.)
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, г. Ровно
Доброго Дня
Ні не можна надання послуг дизайну має на увазі надання послуг, що безпосередньо повязана з підприємницькою діяльністю.Укласти договір на надання послуг однозначно ні (й не забувайте,що окрім діяльності є питання оподаткування, хто як і за якою ставкою).
Варіант перший заключить договір цивільно-правового характеру на роботи з конкретним переліком, що саме будете робити та суму оплати (по податках сплата єдиного соц внеску та військового збору) проконтролюйте щоб роботи не дублюйте з посадою професією.
Також варіант наступний реєструєте ПП (на період карантину скористайтесь послугами порталу Айгов,обо Дії) оберіть 3 група (є можливість надавати послуги роботи для юрид осіб) платника єдиного податку в кінці кварталу сплатите 5 % від доходу
Адвокат, г. Ровно
Зараз на карантині вам дуже складно фактично неможливо буде відкрити Приватне підприємство, або іншу юрид особу тому реально в умовах карантину тільки відкриття ФОП - фізична особа підприємець, він же приватний підприємець.
Щодо переваг то візьмемо за основу 3 групу єдиного податку не складно вести і мінімум звітності це - квартальні звіти по доходах і щомісячні при наявності найманих осіб.
Проблема зарез в реєстрації юридич осіб це реєстрація статуту( документ) який необхідно реєструвати в ЦНАПі які зарез не працюють.
\Уточніть чи плануєте наймати на перший час найманих осіб вкажу вам витрати всередньому по юрид. особі і по приватному підприємці
Дякую, тобто ФОП краще... Ні, людей наймати не платную, буду працювати самостійно, без найманих осіб..
І ще невелике уточнення, ви пишете, Юридична особа, це мається на увазі "приватне підприємство", а приватний підприємець це ФОП?...
Адвокат, г. Ровно
Юридична особа це приватне підприємство (ПП "назва"), ТОВ, ТзОВ, ПАТ, ПРАТ, КП тощо
І дійсно Приватні підприємці (також індивідуальні підприємці) фізичні особи (громадяни України, іноземні громадяни чи особи без громадянства) з повною цивільною дієздатністю, не обмежені законом у правоздатності, які зареєстровані в установленому законом порядку як суб'єкти підприємницької діяльності та безпосередньо виконують таку діяльність (виробляють продукцію, виконують роботи, надають послуги тощо) і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями усім майном, що належить їм на праві власності..
ФОП- фізична особа підприємець і вважається це тип суб'єкта господарювання, яким володіє й управляє одна людина і в яких немає жодних правових відмінностей між власником і бізнесом. Власник отримує весь прибуток (з урахуванням оподаткування) і має необмежену відповідальність за всі збитки і борги. Кожен актив бізнесу перебуває у власності власника і всі борги бізнесу це борги власника.
Щодо оподаткування рекомендувала 3 групу ( так як ФОП на ЄП групи 2 мають право надавати послуги (в тому числі побутові) тільки платникам ЄП (як юридичним особам, так і підприємцям) та/або населенню (п.п. 2 п. 291.4 ПКУ). Тобто надавати послуги підприємству, яке перебуває на загальній системі оподаткування, єдинник-другогрупник не має права) тому ви зможете надавати послуги як платникам єдиного податку так і платникам ПДВ.
Щодо податків орієнтуйтесь це 3 група (без ПДВ) — 1039,06 грн/міс + 5% від доходу для тих, хто не платить ПДВ.
Користуйтесь орієнтовним календарем сплати і подачі звітності https://sota-buh.com.ua/tax/calendar/2020/fop/single-tax/tax-group-3/fop-with-employees
і рекомендую по закінченню карантину отримати в податковій - отримати електронні ключі за допомогою особистого кабінету зможете робити та направляти звіти це не складно, безкоштовно та легко розберетесь
Упіхів у вашій діяльності
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Зареєструвати ФОП можна на сайті за посиланням https://diia.gov.ua/services/reyestraciya-fop.
Після реєстрації ФОПу вам доведеться зареєструвати Книгу обліку доходів у податковій службі (більш детально як це зробити http://ch.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/print-230457.html).
При цьому на період карантину Ви можете розпочати вести свою діяльність без реєстрації книги обліку і вести облік своїх доходів без її використання.Проте протягом 3 місяців з дня припинення карантину ви обов'язково маєте подати до Центру обліку платників за місцем реєстрації заповнену книгу обліку, що включає доходи, здійснені протягом карантину.
Порядок ведення книги обліку доходів затверджений наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 579 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0800-15).
Успіхів Вам.
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
Хозяйственный кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/436-15):
"Стаття 42. Підприємництво як вид господарської діяльності
1. Підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Стаття 43. Свобода підприємницької діяльності
1. Підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом....".
Гражданский кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):
"Стаття 901. Договір про надання послуг
1. За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
2. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання."
КоАП Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10):
"Стаття 164. Порушення порядку провадження господарської діяльності
Провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання ...
тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.".
Конституция Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80):
"Стаття 19. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.".
Во-первых, согласно приведенной статьи Конституции Украины никто не может принужден делать то, что не предусмотрено законодательством - или, языком общего разрешительного принципа: "Разрешено все, что прямо не запрещено законом". При этом, Конституция имеет высшую юридическую силу и является актом прямого действия - непосредственного и приоритетного применения. Не предусмотрено законодательством, в частности, предоставление услуг с обязательным оформлением субъекта хозяйственной (предпринимательской) деятельности. Более того, предусмотрено свободу предпринимательской деятельности, при этом, эта свобода заключается не только в выборе вида деятельности, но и свободе занятия или не занятия этой деятельностью - не предусмотрено ни обязанности оформлять предпринимательство, ни запрета заключения гражданско-правовых договоров без этого оформления. С другой стороны, никто не отменял действие Гражданского кодекса в части заключения и совершения сделок (договоров).
Во-вторых, что касается предусмотренной ст.164 КоАП ответственности. Данной нормой предусмотрена только ответственность - санкция за нарушение, но, как мною изложено, не предусмотрено само нарушение - нет прямого запрета на деятельность без оформления предпринимательства или прямой обязанности оформить ее для проведения деятельности ни в Гражданском, ни в Хозяйственном кодексах. Если Налоговым кодексом Украины предусмотрено обязанность по оплате налогов, то понятной и логичной будет ответственность их за неуплату. Другими словами, отсутствует состав этой ст.164 КоАП.
В-третьих, касательно ч.второй Конституции Украины, обязывающей органы власти и их должностных лиц следовать исключительно требованиям закона, для которых: "Запрещено все, что прямо не разрешено законом". Также, поскольку не предусмотрено запрета или обязанности, то нет оснований ("запрещено") для привлечения к ответственности лиц за деятельность без оформления предпринимательства.
Таким образом, что касается вопросов по сути, то заключение договора на предоставление услуг является правомерным, законным и имеет юридическую силу.
Адвокат, г. Киев, 22 года опыта
Лиза, добрый день,
1. Может ли человек (не имея пока зарегистрированного ФОП) оказывать услугу (услуга дизайнера) заказчику и составлять договор на оказание определенных услуг в определенные сроки и за определенную сумму?
Да, можете, это не запрещено.
При этом так Вам придется заплатить в несколько раз больше налогов с дохода (19,5%), чем, если бы Вы были зарегистрированы как ФОП (до 5%).
2. Имеет ли такой договор силу, и является ли законным?
Да, имеет, главное прописать договор так, чтобы он был именно на оказание услуг (платят за результат), а не как трудовой договор (платят за процесс), тогда вполне по нему можно работать (чтобы небыло претензий у Вас и Вашего заказчика у Гоструда).
Адвокат, г. Винница, 10 лет опыта
Зазначений вами договір може бути укладений, він є законним і має юридичну силу.
Однак, якщо таких договорів буде декілька і діяльність по наданню дизайнерських послуг буде систематичною, Вам слід зареєструватися як ФОП, оскільки до Вас може бути застосовано штраф в розмірі 17000 гривень.