Задайте вопрос юристу

829 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 28 мая 2020, вопрос №20614 100₴

Пенсия по потере кормильца

Добрый день.скажите пожалуйста мне положена пенсия по потере кормильца если я инвалид детства? Мне 32года У моей мамы был стаж 11 лет и 4месяца. Если да или нет то на основании какого закона?спасибо

Ответы юристов (15)

    Малик Олександр Володимирович

    Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування №1058- IV від 09.07.2003 (далі – Закон), а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), – незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

    Отже, ви маєте право на призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування №1058- IV від 09.07.2003.

    Киншов Дмитрий Сергеевич

    Добрий день.

    Ваше питання врегульовано ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

    Відповідно до ст. 36 ЗУ - Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідност ( необхідний страховий стаж для осіб з інвалідністю III груп: до досягнення особою 23 років включно - 1 рік; від 24 років до досягнення особою 26 років включно - 2 роки; від 27 років до досягнення особою 28 років включно - 3 роки; від 29 років до досягнення особою 31 року включно - 4 роки;від 32 років до досягнення особою 33 років включно - 5 років; від 34 років до досягнення особою 35 років включно - 6 років; від 36 років до досягнення особою 37 років включно - 7 років; від 38 років до досягнення особою 39 років включно - 8 років; від 40 років до досягнення особою 42 років включно - 9 років; від 43 років до досягнення особою 45 років включно - 10 років; від 46 років до досягнення особою 48 років включно - 11 років; від 49 років до досягнення особою 51 року включно - 12 років; від 52 років до досягнення особою 55 років включно - 13 років; від 56 років до досягнення особою 59 років включно - 14 років)

    При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

    Непрацездатними членами сім'ї вважаються: діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

    Таким чином, якщо Ви відповідаєте вимогам, що наведено у положенням (Ви особа з інвалідністю, яку набули до 18 років, є дитиною померлого годувальнка, а також годувальник мав відповідний стаж) то Ви маєте право на призначення пенсії по втраті годувальника.

    Враховуючи ті відомості, що Ви вказали, можливо зробити висновок, що Ви маєте право на таку пенсію.

    Що стосується розміру такої пенсії:

    Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.Дітям-сиротам пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірах, визначених частиною першою цієї статті, виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.

    Сподіваюсь надана консультація Вам допомогла та була корисною!

    Ковальчук Владимир

    Напомним что если пенсионер одновременно имеет право на разные виды пенсии, то назначается только один вид пенсии по его выбору. Исключение сделано только для инвалидов с детства, которые при совпадении ряда условий могут одновременно получать два вида социальных выплат: пенсии по потере кормильца и по инвалидности.

    Обычно один вид – пенсия – назначается в Пенсионном фонде, а второй вид – государственная социальная помощь – назначается управлениями социальной защиты. Управление соцзащиты может назначить только так называемую социальную пенсию, то есть государственную социальную помощь.

    Фактически вы по-прежнему получаете по вашему выбору только один (более выгодный) вид пенсии и дополнительно имеете право на получение социальной помощи по инвалидности с детства. Обычные пенсионеры такого права не имеют.Это предусмотрено Законом Украины «О государственной социальной помощи лицам с инвалидностью с детства и детям с инвалидностью». когда инвалид с детства или ребенок-инвалид имеет право на пенсию в связи с потерей кормильца и государственную социальную помощь. Эти два вида социального обеспечения могут выплачиваться одновременно.

    Виталий Клиент 3 года назад

    спасибо за оперативность.просто в пенсионном фонде аргументировал что мне не положено пенсия по потере кормильца так как нужен стаж мамы минимум 15лет. Они действуют не вправовом поле?

    • Киншов Дмитрий Сергеевич

      ст. 36 "за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідност" - скільки років було годувальнику на час смерті?

      (необхідний страховий стаж для осіб з інвалідністю III груп: до досягнення особою 23 років включно - 1 рік; від 24 років до досягнення особою 26 років включно - 2 роки; від 27 років до досягнення особою 28 років включно - 3 роки; від 29 років до досягнення особою 31 року включно - 4 роки;від 32 років до досягнення особою 33 років включно - 5 років; від 34 років до досягнення особою 35 років включно - 6 років; від 36 років до досягнення особою 37 років включно - 7 років; від 38 років до досягнення особою 39 років включно - 8 років; від 40 років до досягнення особою 42 років включно - 9 років; від 43 років до досягнення особою 45 років включно - 10 років; від 46 років до досягнення особою 48 років включно - 11 років; від 49 років до досягнення особою 51 року включно - 12 років; від 52 років до досягнення особою 55 років включно - 13 років; від 56 років до досягнення особою 59 років включно - 14 років)

    Гончаренко Константин

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Кому призначається пенсія:

    • непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії за III групою інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, інвалідність яких настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу;
    • дітям — незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника;
    • батькам і чоловіку (дружині) померлого, які не були на його утриманні, якщо втратили джерело засобів до існування.

    Хто вважається непрацездатним членом сім’ї :

    — чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“;

    — діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років.

    — діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти — до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;

    — чоловік (дружина), а в разі їх відсутності — один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;

    — усиновлені діти мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми;

    — пасинок і падчерка мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми, якщо вони не одержували аліментів від батьків;

    — неповнолітні діти, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, зберігають це право і в разі їх усиновлення

    Які члени сім’ї вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника:

    — були на повному утриманні померлого годувальника;

    — одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування;

    — члени сім’ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

    Чи поширюється положення Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“ що стосуються сім’ї померлого, на сім’ю особи, визнаної безвісно відсутньою або оголошеною померлою у встановленому законом порядку?

    Так, положення Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“ що стосуються сім’ї померлого, відповідно поширюються і на сім’ю особи, визнаної безвісно відсутньою або оголошеною померлою у встановленому законом порядку.

    Чи можна звертатись за отриманням пенсії по втраті годувальника, якщо дитині виповнилось 23 роки, але вона є студенткою денної форми навчання у вищому навчальному закладі та втратила годувальника?

    Ні, не можна. Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), — мають право на отримання пенсії по втраті годувальника до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти — до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

    Чи зможе дитина, яка не досягла 23-річного віку та навчається у ВНЗ отримувати пенсію по втраті годувальника, якщо влаштується офіційно на роботу?

    Так, зможе. Пенсія по втраті годувальника виплачується дітям до досягнення ними 23 років незалежно від факту роботи. Одночасно повідомляємо, що відповідно до чинного законодавства громадянин, який отримує пенсію зобов’язаний своєчасно повідомляти органи, що призначають та виплачують пенсію про прийняття на роботу, звільнення з роботи та інші обставини, що можуть вплинути на його пенсійне забезпечення.

    Необхідний мінімум страхового стажу годувальника, на день його смерті, для призначення членам його сім’ї пенсії у зв’язку із втратою годувальника:

    до досягнення особою 23 років включно

    1 рік

    від 24 років до досягнення особою 26 років включно

    2 роки

    від 27 років до досягнення особою 28 років включно

    3 роки

    від 29 років до досягнення особою 31 року включно

    4 роки

    від 32 років до досягнення особою 33 років включно

    5 років

    від 34 років до досягнення особою 35 років включно

    6 років

    від 36 років до досягнення особою 37 років включно

    7 років

    від 38 років до досягнення особою 39 років включно

    8 років

    від 40 років до досягнення особою 42 років включно

    9 років

    від 43 років до досягнення особою 45 років включно

    10 років

    від 46 років до досягнення особою 48 років включно

    11 років

    від 49 років до досягнення особою 51 року включно

    12 років

    від 52 років до досягнення особою 55 років включно

    13 років

    від 56 років до досягнення особою 59 років включно

    14 років

    В разі смерті пенсіонера або особи, що проходила строкову військову службу, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від тривалості страхового стажу

    Строки призначення пенсії по втраті годувальника :

    Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

    Період, на якій призначається пенсія

    Пенсія у зв’язку із втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім’ї померлого годувальника вважається непрацездатним а членам сім’ї, які досягли пенсійного віку — довічно.

    Зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім’ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.

    Куди звертатися за призначенням пенсії по втраті годувальника:

    До управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі за місцем проживання (реєстрації).

    Перелік документів необхідних для отримання допомоги:

    Для отримання пенсії необхідно звернутися с заявою до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації особи яка має право на пенсію.

    Призначення пенсії по втраті годувальника надається на підставі заяви (Зразок заяви про призначення / перерахування пенсії ) та доданих документів померлого годувальника:

    • Паспорт або інший документ, що засвідчує особу, якій призначається пенсія, місце її проживання та вік;
    • Довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера як заявнику, так і померлому годувальнику;
    • Довідка про склад сім’ї померлого годувальника та документи, що підтверджують родинні зв’язки з померлим годувальником;
    • Свідоцтво органу реєстрації актів громадянського стану про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім;
    • Документи про вік померлого годувальника сім’ї (якщо вік не зазначено в свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім);
    • Документи, що підтверджують стаж померлого годувальника;
    • Довідка про заробіток померлого годувальника:

    — для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 (за даними відділу персоніфікованого обліку);

    Заробітна плата за період роботи до 01.07.2000 буде враховуватися під час обчислення пенсії за таких умов:

    — за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Таке право діятиме лише в період до 01.01.2016;

    — у разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців.

    • Документ про перебування членів сім’ї (крім дітей) на повному утриманні померлого годувальника чи одержання від померлого годувальника допомоги, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. (за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім’ї, приймають довідки житлово — експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації) або довідки органів місцевого самоврядування про перебування на повному утриманні померлого годувальника чи одержання від нього допомоги, що була постійним і основним джерелом засобів до існування, або про спільне проживання з годувальником на час його смерті. Якщо такі документи неможливо надати, факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюють у судовому порядку);
    • Довідки навчальних закладів про навчання дітей за денною формою навчання;
    • Довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності – один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника (якщо вони не працюють) зайняті доглядом за дітьми померлого годувальника до досягнення ними 8 років;
    • Експертний висновок про встановлення причинного зв’язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

    12.Рішення органів опіки про призначення опікуна за неохідністю;

    • Документи, які засвідчують особливий статус особи померлого або яка має намір отримувати пенсію;
    • Документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем проживання на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя

    До документів, які засвідчують особливий статус особи належать висновок МСЕК щодо причинного зв’язку смерті особи з пораненням, контузією, каліцтвом, одержаними при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), або захворюванням, пов’язаним з перебуванням на фронті, ліквідацією Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов’язку.

    Одержувачам пенсій у зв’язку з втратою годувальника, яким виповнилося 18 років та які навчаються, на початку кожного навчального року необхідно поновлювати довідки про навчання у закладі. У разі дострокового відрахування з навчального закладу, необхідно терміново повідомити органи Пенсійного фонду.

    До заяви про призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника сім’ї військовослужбовця строкової служби додається документ, одержаний від військової частини або районного (міського) військового комісаріату чи іншої військової установи, що засвідчує дату та причину смерті військовослужбовця, або документ про визнання військовослужбовця безвісно відсутнім. Якщо смерть настала після звільнення з військової служби, подаються свідоцтво РАГС про смерть годувальника, довідка військового комісаріату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстав звільнення з військової служби та висновок МСЕК про те, що смерть військовослужбовця пов’язана з проходженням військової служби.

    Заява про призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника членам сімей осіб, які на час смерті перебували в трудових відносинах з підприємством, установою, організацією, подається до управління Пенсійного фонду у районах, містах і районах у містах через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації. Подача заяви заявником особисто або через представника, здійснюється на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації) або законним представником за місцем проживання (реєстрації) заявника.

    Заява про призначення пенсії громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника, або надсилається поштою до органів, що призначають пенсію, визначених постановою правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року

    У разі якщо особа, якій призначається пенсія, є неповнолітньою або недієздатною, заява подається батьками або опікунами (піклувальниками) за місцем їхнього проживання (реєстрації). До заяви опікуна (піклувальника) додається копія рішення органу опіки та піклування про призначення опікуна (піклувальника) або відповідне рішення суду.

    Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

    Звернення члена сім’ї із заявою про призначення або виділення йому частки пенсії, коли основний одержувач пенсії у зв’язку з втратою годувальника проживає в іншому населеному пункті (районі, місті), орган, що призначає пенсію, за місцем проживання такого члена сім’ї, одержавши відповідну заяву, направляє повідомлення до органу, що призначає пенсію, всім членам сім’ї або в якому зберігається пенсійна справа цієї сім’ї. До повідомлення додаються заява й документи, що засвідчують право на одержання пенсії члена сім’ї, який звернувся за часткою пенсії.

    Заява про призначення пенсії засудженим до позбавлення волі подається через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, до органу, що призначає пенсію за місцезнаходженням виправного закладу.

    Якщо звернення за призначенням пенсії у зв’язку з втратою годувальника члена сім’ї, який проживає окремо, надійшло після винесення рішення про призначення пенсії решті членам сім’ї, то приймається нове рішення про призначення пенсії на всіх членів сім’ї та, у разі необхідності, здійснюється виділення частки пенсії члену сім’ї, який проживає окремо (з місяця, наступного за місяцем звернення).

    Документи зазначеного члена сім’ї, що надійшли пізніше, додаються до пенсійної справи, а копія рішення про виділення частки пенсії надсилається органу, що призначає пенсію, за місцем його проживання (реєстрації) для оформлення на одержувача частки пенсії самостійної пенсійної справи.

    У разі перерахунку пенсії копія відповідного рішення направляється до органу, який провадить виплату частки цієї пенсії. При припиненні виплати частки пенсії документи надсилаються до органу, у якому виплата пенсії триває.

    Розмір пенсії:

    На всіх членів сім’ї, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія. що розподіляється між ними рівними частками. Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається:

    на одного непрацездатного члена сім’ї

    50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника

    на двох та більше непрацездатних членів сім’ї

    100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника

    дітям-сиротам

    в указаних вище розмірах виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків

    На вимогу члена сім’ї із загальної суми пенсії виділяється його частка, яка виплачується окремо.

    Виділення частки пенсії провадиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки пенсії.

    Згідно з постановою КМУ від 26.03.2008 №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» мінімальний розмір пенсійної виплати у зв’язку з втратою годувальника з урахуванням щомісячної державної допомоги становить:

    на одного непрацездатного члена сім’ї

    100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

    на двох непрацездатних членів сім’ї

    120 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

    на трьох і більше непрацездатних членів сім’ї

    150 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

    Порядок прийняття рішення про надання пенсії

    Заяви про призначення пенсії та додані документи реєструються в журналі вхідної кореспонденції. При прийманні документів щодо виплати пенсії орган, що призначає пенсії, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, знімає копії з відповідних документів.

    Пенсійний орган не пізніше 10 днів після надходження всіх необхідних документів для призначення пенсії, повинен їх розглянути та прийняти відповідне рішення.

    Протягом одного місяця Пенсійний фонд України виготовляє пенсійне посвідчення. Посвідчення оформлюється і видається безкоштовно особисто пенсіонеру або іншій особі, яка представляє інтереси пенсіонера, на підставі нотаріально засвідченого доручення, а у разі, якщо пенсіонером є неповнолітня або недієздатна особа — опікуну, піклувальнику, батькам при пред’явленні паспорта та відповідних підтверджувальних особу документів під підпис у журналі обліку пенсійних посвідчень.

    Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо звернення за пенсію по втраті годувальника:

    • Закон України “ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року.

    http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1058-15/print1384031242690931

    • Постанова Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. N 265 “ Деякі питання пенсійного забезпечення громадян”.

    http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/265-2008-%D0%BF

    • Постанова Правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.2005 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Сергеев Артем
    Сергеев Артем 3 года назад

    Юрист, г. Харьков, 24 года опыта

    Общаться в чате

    Стаття 9. Види пенсійних виплат і соціальних послуг

    1. Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

    3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

    Стаття 10. Право вибору пенсійних виплат

    1. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

    Стаття 36. Умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника

    1. Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

    (Стаття 32. Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності

    1. Особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією:

    для осіб з інвалідністю II та III груп:

    до досягнення особою 23 років включно - 1 рік;

    від 24 років до досягнення особою 26 років включно - 2 роки;

    від 27 років до досягнення особою 28 років включно - 3 роки;

    від 29 років до досягнення особою 31 року включно - 4 роки;

    від 32 років до досягнення особою 33 років включно - 5 років;

    від 34 років до досягнення особою 35 років включно - 6 років;

    від 36 років до досягнення особою 37 років включно - 7 років;

    від 38 років до досягнення особою 39 років включно - 8 років;

    від 40 років до досягнення особою 42 років включно - 9 років;

    від 43 років до досягнення особою 45 років включно - 10 років;

    від 46 років до досягнення особою 48 років включно - 11 років;

    від 49 років до досягнення особою 51 року включно - 12 років;

    від 52 років до досягнення особою 55 років включно - 13 років;

    від 56 років до досягнення особою 59 років включно - 14 років.)

    2. Непрацездатними членами сім'ї вважаються:

    2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

    Стаття 37. Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника

    1. Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

    2. Дітям-сиротам пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірах, визначених частиною першою цієї статті, виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.

    Стаття 38. Період, на який призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Зміна розміру пенсії

    1. Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно.

    2. Зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім'ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.

    (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15)

    Якщо зилишилися питання - запитуйте.

    Костромина Виктория

    Кому призначається пенсія:

    • непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії за III групою інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, інвалідність яких настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу;
    • дітям — незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника;
    • батькам і чоловіку (дружині) померлого, які не були на його утриманні, якщо втратили джерело засобів до існування.

    Право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) мають:

    непрацездатні члени сім’ї померлого годувальника, які були на повному його утриманні та одержували від нього допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування: - https://www.pfu.gov.ua/1415-umovi-priznachennya-pe...

    Хто вважається непрацездатним членом сім’ї :

    — чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“;

    — діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років.

    — діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти — до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;

    — чоловік (дружина), а в разі їх відсутності — один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;

    — усиновлені діти мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми;

    — пасинок і падчерка мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми, якщо вони не одержували аліментів від батьків;

    — неповнолітні діти, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, зберігають це право і в разі їх усиновлення

    Які члени сім’ї вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника:

    — були на повному утриманні померлого годувальника;

    — одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування;

    — члени сім’ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

    Необхідний мінімум страхового стажу годувальника, на день його смерті, для призначення членам його сім’ї пенсії у зв’язку із втратою годувальника:

    до досягнення особою 23 років включно

    1 рік

    від 24 років до досягнення особою 26 років включно

    2 роки

    від 27 років до досягнення особою 28 років включно

    3 роки

    від 29 років до досягнення особою 31 року включно

    4 роки

    від 32 років до досягнення особою 33 років включно

    5 років

    від 34 років до досягнення особою 35 років включно

    6 років

    від 36 років до досягнення особою 37 років включно

    7 років

    від 38 років до досягнення особою 39 років включно

    8 років

    від 40 років до досягнення особою 42 років включно

    9 років

    від 43 років до досягнення особою 45 років включно

    10 років

    від 46 років до досягнення особою 48 років включно

    11 років

    від 49 років до досягнення особою 51 року включно

    12 років

    від 52 років до досягнення особою 55 років включно

    13 років

    від 56 років до досягнення особою 59 років включно

    14 років

    Карпенко Андрей Владимирович
    100%

    Все зависит от возраста, в каком умерла Ваша мама. Если она умерла после 49 лет, то ее страхового стажа не хватает для назначения Вам пенсии по потери кормильца. Это согласно ст. 25 Закона Украины "О пенсионном обеспечении". Пенсия расчитывается в отношении Вашей мамы, для инвалида 3 группы. 11 лет стажа - до 49 лет.

    Если есть дополнительные вопросы связывайтесь со мной через мой профиль на сайте.

    • Виталий Клиент 3 года назад

      Мама умерла в 52 года.я инвалид 3группы.(пожизненно )

      У меня стаж 1год и 4месяца.пенсия по потере кормильца положена?спасибо

      • Киншов Дмитрий Сергеевич

        від 52 років до досягнення особою 55 років включно - повинно бути 13 років стажу для призначенні пенсії по втраті годувальника. У Вашому випадку, нажаль, 11, 4.

        Можливо пенсійний фонд не зарахував якісь пероди діяльності їй до стажу... Але це потрібно все дивитися та у подальшому, через суд, дораховувати ці періоди, щоб призначити Вам пенсію...

      • Мастюгін Євгеній  Дмитрович

        Если Вам установлена 3я группа до 23х лет право на пенсию по инвалидности у Вас есть. И правильная в данном случае норма - статья 32 Закона Украины "Об общеобязательном государственном пенсионном страховании" так как "Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії." (п. 16 ЗУ № 1058 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15).

        Да, и стаж Вашей мамы должен был составлять: если возраст был от 49 до 51 года - 12 лет, или от 52 до 55 лет - 13 лет стажа (так как к Вам ЗУ "О пенсионном обеспечении" применён быть не может). И это при условии что она не была пенсионером. В этом случае стаж не имеет значения и право на пенсию по потере кормильца есть.

        Кроме прочего если у Вас всё-же нет права на пенсию, то однозначно есть право на социальную помощь, размер которой если сравнивать с пенсией по инвалидности должна быть равной.

    Ковальчук Владимир

    Согласно статье 36 Закона Украины “Об общеобязательном государственном пенсионном страховании” (далее – Закон) пенсию по потере кормильца назначают нетрудоспособным членам семьи умершего кормильца, которые были на его иждивении, при наличии у кормильца на день смерти страхового стажа, который был бы необходим ему для назначения пенсии по инвалидности (от 2-х до 5 лет – в зависимости от возраста умершего кормильца),Для того, чтобы правильно определить круг лиц, которые могут рассчитывать на получение пенсии по потере кормильца, напомним, кого можно отнести к категории нетрудоспособных членов семьи. Итак, нетрудоспособными членами семьи являются:

    1. Муж (жена), отец, мать, если они являются инвалидами или достигли пенсионного возраста, предусмотренного статьей 26 Закона (мужчины – 60 лет, женщины – 55 лет).
    2. Дети (в том числе дети, которые родились до истечения 10 месяцев со дня смерти кормильца) умершего кормильца, которые не достигли 18 лет или старше этого возраста, если они стали инвалидами до достижения 18 лет.
    3. Муж (жена), а в случае их отсутствия – один из родителей или брат или сестра, дедушка или бабушка умершего кормильца независимо от возраста и трудоспособности, если он (она) не работают и заняты уходом за ребенком (детьми) умершего кормильца до достижения им (ими) 8 лет.Период, на который назначают пенсию по потере кормильца. Пенсию по потере кормильца назначают на весь период, на протяжении которого член семьи умершего кормильца считается нетрудоспособным, а членам семьи, достигшим пенсионного возраста (55 или 60 лет) – пожизненно.В зависимости от оснований возникновения права на пенсии по случаю потери кормильца бывают следующих видов.
      1. Страховая (трудовая) – это ежемесячная денежная выплата в целях компенсации нетрудоспособным членам семьи застрахованных лиц заработной платы и иных выплат и вознаграждений кормильца, утраченных в связи со смертью этих застрахованных лиц. Право на нее имеют нетрудоспособные члены семьи умершего кормильца, состоявшие на его иждивении (за исключением лиц, совершивших уголовно наказуемое деяние, повлекшее за собой смерть кормильца).
      2. Социальная – назначается детям до 18 лет, а также старше этого возраста, обучающимся по очной форме по основным образовательным программам в образовательных организациях до окончания ими такого обучения, но не дольше чем до достижения ими 23 лет, потерявшим одного или обоих родителей, и детям умершей одинокой матери. Также назначается в случае полного отсутствия у умершего страхового стажа либо совершения нетрудоспособными членами его семьи уголовно наказуемого деяния, повлекшего за собой его смерть.
      3. Государственная – полагается отдельным категориям граждан. К ним относятся госслужащие, военные, космонавты, участники ВОВ, ликвидаторы ЧАЭС и другие жертвы радиации.
    Крикун Сергій  Павлович

    Закон Украины "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15):

    ст.36 - "1. Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності,...";

    ст.32 - "1. Особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією:...

    від 46 років до досягнення особою 48 років включно - 11 років;..." -

    другими словами, если Ваша мать на момент смерти была старше 48 лет, то пенсия Вам по потере кормильца не предусмотрена. При этом, положение ст.36 Закона: "При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника." касается, как я считаю, лиц до 18 лет, т.е. в отношении Вас применению не подлежит.

    "ПОЛОЖЕННЯ про лікарсько-консультативну комісію, ПОРЯДОК встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/917-2013-%D0%BF):

    "1. Це Положення визначає механізм проведення медико-соціальної експертизи хворих, що не досягли повноліття, і потерпілих від нещасного випадку на виробництві дітей віком від 15 до 18 років, дітей з інвалідністю (далі - діти) з метою встановлення ступеня обмеження життєдіяльності під час взаємодії із зовнішнім середовищем та часу настання інвалідності.".

    "ПОЛОЖЕННЯ про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1317-2009-п):

    "14. Причинний зв'язок інвалідності з хворобами, перенесеними у дитинстві, встановлюється за наявності документів лікувально-профілактичних закладів, що свідчать про початок захворювання або травму, перенесену до 18-річного віку."

    Другими словами, при достижении ребенком 18 лет группа инвалидности как ребенка свое действие прекращает и требует осмотр и утановление групп инвалидности как совершеннолетнего лица согласно второго из приведенных Положений, т.е в Вашем возрасте должна быть установлена взрослая группа инвалидности.

    Возвращаясь к Закону о пенсионном страхованию:

    ст.31 - "1. Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності.

    Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством...

    ст.32 - "1. Особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією:

    для осіб з інвалідністю I групи:...

    від 32 років до досягнення особою 34 років включно - 4 роки;...

    для осіб з інвалідністю II та III груп:...

    від 32 років до досягнення особою 33 років включно - 5 років;...".

    Крикун Сергій  Павлович

    В Вашем случае подлежит применению Закон Украины "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1727-15):

    ст.1 - "У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:

    державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю - щомісячна державна допомога, що надається відповідно до норм цього Закону у грошовій формі особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;";

    ст.4 - "Державна соціальна допомога згідно із цим Законом призначається особі, яка:

    1) є дитиною померлого годувальника або досягла віку, встановленого статтею 1 цього Закону, та не мають права отримувати у зв’язку з цим пенсію відповідно до закону, або визнана особою з інвалідністю у встановленому порядку;...

    3) є малозабезпеченою особою (крім осіб з інвалідністю I групи та дітей померлого годувальника);...";

    ст.5 - "...Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державна соціальна допомога на догляд призначаються:...

    особам з інвалідністю - на весь час інвалідності, встановленої органами медико-соціальної експертизи;...";

    ст.6 - "Розмір державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю за умовами, передбаченими частиною першою статті 4 цього Закону, встановлюється виходячи з розміру прож.иткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: (в данный момент 1638 грн. - прим. авт.)...

    особам з інвалідністю III групи - 60 відсотків; ... " (т.е. 982,80 грн. - прим. авт.);

    "Стаття 9. Органи, що призначають державну соціальну допомогу

    Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю... призначаються відповідними структурними підрозділами місцевих державних адміністрацій,...".


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України