Начните консультацию с юристом онлайн
Добрый день.Я участник ликвидации аварии на ЧАЭС 2 категории.Период 8 мая - 16 июня 1986 года.Удостоверение оформлено и перерегистрировано.
Мне 52 года.Имею ли я право выйти на пенсию в Украине? Рабочий стаж небольшой.
Я понимаю,это будет минимальная пенсия по возрасту + 50% надбавки?
Если да,в какие гос. органы обращаться?На какие еще действующие льготы и компенсации могу претендовать самостоятельно,либо-с вашей помощью?
С уважением.Михаил.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (9)
Адвокат, г. Киев
В соответствии со ст. 55 Закона о ЧАЭС, участникам ликвидации последствий аварии на ЧАЭС, которые работали в зоне отчуждения с момента аварии до 1 июля 1986 года независимо от количества рабочих дней, а с 1 июля 1986 года по 31 декабря 1986 года — не менее 5 календарных дней, пенсии назначаются с уменьшением пенсионного возраста, установленного для получения государственных пенсий, на 10 лет.
В случае предоставления необходимых документов право на назначение пенсии вы будете иметь после достижения 50-летнего возраста (как участник ликвидации последствий аварии на ЧАЭС).По назначению пенсии обратитесь в пенсионный фонд
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня.
Призначення пенсії потерпілим від аварії на ЧАЕС здійснюється за Законами України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою затверджено порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Ця постанова набрала чинності з 01.01.2012 року.
Вік виходу на пенсію учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС визначається відповідно до п.1 ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/796-12#n532):
Стаття 55. Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення
Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу:
Відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” загальновстановлений вік виходу на пенсію становить 60 років.
Тобто, Ви матимете право вийти на пенсію за віком у 52 роки лише при наявності страхового стажу не менше 15 років.
За загальним правилом заява про призначення пенсії подається до органів Пенсійного фонду у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі за місцем проживання (реєстрації) (пункт 1.1 розділу I Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - постанова № 22-1).
Перелік та зразки необхідних документів
Заява (зразок) про призначення пенсії за віком та додані до неї документи:
Строк розгляду питання:
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення пенсії орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення (пункт 4.3 розділу IV постанови № 22-1).
Підстави для відмови в оформлення пенсії чи її переоформленні:
Підстави для відмови в оформлення пенсії чи її переоформленні в законодавстві чітко не визначені, однак в будь якому разі це порушення особою вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", подача неправдивих даних тощо.Відмова в оформленні пенсії чи її переоформленні, протиправна бездіяльність в оформленні пенсії чи її переоформленні може бути оскаржена за правилами Кодексу адміністративного судочинства України до місцевого загального суду протягом шести місяців з дня прийняття протиправного рішення чи вчиненої бездіяльності (пункт 4 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України; частина друга статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України
Відповідно до пункту 2 статті 14, статті 21 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон) особам, віднесеним до категорії 2 надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги:
Крім загальних підстав, передбачених законодавством України, такими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються особи, які забезпечені жилою площею нижче рівня середньої забезпеченості громадян у даному населеному пункті або які проживають у комунальних квартирах.
Сім'я, що втратила годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на додаткову жилу площу, порядок надання і розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України.
Передбаченими цим пунктом пільгами щодо забезпечення житлом громадяни мають право скористатися один раз;
Пільги, передбачені пунктами 1, 2, 17, 26, 27 статті 20, поширюються на неповнолітніх дітей померлих громадян, віднесених до категорії 2, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Пільги, передбачені пунктами 5, 7, 8, 11, 12, 20, 23 і 27 статті 20, надаються дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, або опікуну (на час опікунства) дітей померлого. Дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а також опікуну дітей померлого видається посвідчення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пільги, передбачені пунктами 5, 7, 8, 11, 12, 20, 23 і 27 частини першої статті 20, надаються дружинам (чоловікам), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов’язана з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт. Дружинам (чоловікам) зазначеної категорії померлих громадян видається посвідчення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Звертайтесь, якщо буде потрібна допомога.
Всього доброго!
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
Вы можете пойти на пению по чернобылю при наличии 15 лет страхового стажа
Пенсіонування зазначених осіб здійснюється за Законами України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою затверджено порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Ця постанова набрала чинності з 01.01.2012 року.
Вік виходу на пенсію учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС визначається відповідно до п.1 ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”:
Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” загальновстановлений вік виходу на пенсію становить 60 років.
Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1210-2011-%D0%...Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
"ПОРЯД(ком) виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/760-2016-%D0%BF) -
предусмотрего выплата одноразовой компенсации за вред, причиненный вследствие Чернобыльской катастрофы, а также ежегодной помощи на оздоровление отдельным гражданам. Если одноразовая компенсация предусмотрена, в частности,участникам ликвидации последствии аварии на ЧАЭС, которые стали лицами с инвалидностью вследствие Чернобыльской катастрофы (о чем Вы в своем вопросе не указываете), то ежегодная помощь предусмотрена, в части Вас касающейся:
"10...учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,...віднесеним до категорії 2 ... - в розмірах, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 р. № 562 “Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (100 грн. - прим.авт.).
Для оформления согласно п.2 приведенного Порядка следует обратиться в вашу районную г.Киева госадминистрацию.
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Добрый день!
По Вашему вопросу сообщаю следующее:
Вопрос определения статуса лиц, пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы, регулирует Закон от 28.02.91 г. № 796-ХІІ «О статусе и социальной защите граждан, пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы» (далее – Закон № 796) и постановление КМУ от 11.07.18 г. № 551 «Об утверждении порядка выдачи удостоверений лицам, пострадавшим в результате Чернобыльской катастрофы, и другим категориям граждан» (далее – Постановление № 551).
Участниками ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС (категория 1, 2, 3) считаются граждане, которые непосредственно принимали участие в устранении Чернобыльской аварии, ее последствий, в том числе в проведении эвакуации людей и имущества из этой зоны, а также временно направленные в командировку в зону отчуждения, включая военнослужащих: лица офицерского состава, прапорщики, мичманы, военнослужащие сверхсрочной службы, военнообязанные, призванные на военные сборы, военнослужащие-женщины, а также сержанты (старшины), солдаты (матросы), которые находятся (находились) на действительной срочной службе в вооруженных силах, руководящий и оперативный состав органов Комитета государственной безопасности, лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел, а также других воинских формирований, работники государственных, общественных, других предприятий, учреждений и организаций независимо от их ведомственной подчиненности, а также те, кто работал в 1986 году на пунктах санитарной обработки населения и дезактивации техники или их строительстве;
Пострадавшими от Чернобыльской катастрофы (категория 1, 2, 3) считаются лица, которые подверглись влиянию радиационного облучения в результате катастрофы на Чернобыльской АЭС, включая детей.
Основанием для определения статуса являются:
Государство обеспечивает социальную защиту лиц, пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы, в виде предоставления компенсаций и льгот. Перечень, основания и объемы предоставления льгот зависят от категории, к которой относятся «чернобыльцы». Эти категории определены в ст. 14 Закона № 796
ОПРЕДЕЛЕНИЕ СТАТУСА «ЧЕРНОБЫЛЬЦЕВ» В СООТВЕТСТВИИ С КАТЕГОРИЕЙ
Категория
Определение статуса
Категория 1
Лицо с инвалидностью из числа участников ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС и пострадавших от Чернобыльской катастрофы, относительно которых установлена причинная связь инвалидности с Чернобыльской катастрофой, больные в результате Чернобыльской катастрофы лучевой болезнью
Категория 2
Участники ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС, которые работали в зоне отчуждения:
– с момента аварии до 01.07.86 г. – независимо от количества рабочих дней;
– с 01.07.86 г. по 31.12.86 г. – не менее 5 календарных дней (далее – к. д.);
– в 1987 году – не менее 14 к. д., а также пострадавшие от Чернобыльской катастрофы;
– эвакуированные в 1986 году из зоны отчуждения (в том числе лица, которые на момент эвакуации находились в состоянии внутриутробного развития, после достижения ими совершеннолетия);
– лица, которые постоянно проживали в зоне безусловного (обязательного) отселения с момента аварии до принятия постановления об отселении
Категория 3
Участники ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС, которые работали:
– в зоне отчуждения с 01.07.86 г. по 31.12.86 г. – от 1 до 5 к. д.;
– в зоне отчуждения в 1987 году – от 1 до 14 к. д.;
– в зоне отчуждения в 1988–1990 годах – не менее 30 к. д.;
– на действующих пунктах санитарной обработки населения и дезактивации техники или их строительстве не менее 14 к. д. в 1986 году
Категория 4
Лица, которые постоянно проживают или постоянно работают либо постоянно учатся на территории зоны усиленного радиоэкологического контроля, при условии, что они по состоянию на 1 января 1993 года прожили или отработали либо постоянно учились в этой зоне не менее четырех лет
Льготы для «чернобыльцев» подразделяются на: медицинские; трудовые; жилищно-коммунальные; транспортные; образовательные; налоговые; социальные услуги и сфера обслуживания.
Полный перечень льгот опубликован на сайте Минсоцполитики.
ТРУДОВЫЕ ЛЬГОТЫ ДЛЯ «ЧЕРНОБЫЛЬЦЕВ»
№ п/п
Категория
Трудовые льготы
1
2
3
1
Для всех категорий
Выплата пособия по временной нетрудоспособности в размере 100 % средней зарплаты независимо от страхового стажа
Предоставляется также жене (мужу) умершего гражданина, смерть которого связана с Чернобыльской катастрофой, или опекуну (на время опекунства) детей умершего
2
Для категорий 1, 2
Преимущественное право на оставление на работе в случае увольнения работников в связи с изменениями в организации работы, производства и труда, в т. ч. в случае ликвидации, реорганизации или перепрофилирования предприятия, учреждения, организации, сокращения численности или штата работников, а также на трудоустройство
Предоставляется также жене (мужу) умершего гражданина, смерть которого связана с Чернобыльской катастрофой, или опекуну (на время опекунства) детей умершего
Использование очередного отпуска в удобное для них время, а также получение дополнительного отпуска с сохранением зарплаты продолжительностью 14 рабочих дней в год
П. 22 ст. 20 Закона № 796
3
Для категории 1
Выплата работающим инвалидам пособия по временной нетрудоспособности до 4 месяцев подряд или до 5 месяцев в календарном году
П. 9 ст. 20 Закона № 796
4
Для категории 2
Возмещение в установленном законодательством порядке потерянного заработка, который они имели до повреждения здоровья, если заболевание или увечье, возникшие в связи с выполнением работ, связанных с ликвидацией последствий аварии на ЧАЭС, привели к стойкой потере профессиональной трудоспособности (без установления инвалидности), что установлено уполномоченной медицинской комиссией
П. 8 ст. 21 Закона № 796
5
Для категории 3
Ежегодное получение отпуска до 14 рабочих дней без сохранения зарплаты одному из родителей, которые имеют несовершеннолетних детей и проживают на территориях зон радиоактивного загрязнения
П. 3 ст. 22 Закона № 796
лицам, которые пострадали в результате Чернобыльской катастрофы и имеют в то же время право на другие льготы и компенсации, предусмотренные законодательством Украины, льготы и компенсации предоставляются по их выбору в соответствии с одним из законов Украины (ст. 60 Закона № 796).
ДОКУМЕНТЫ ДЛЯ НАЗНАЧЕНИЯ КОМПЕНСАЦИИ
В п. 3 Порядка использования средств государственного бюджета для выполнения программ, связанных с социальной защитой граждан, пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы, утвержденного постановлением КМУ от 20.09.05 г. № 936, предусмотрено назначение гражданам компенсаций, помощи определенных видов и предоставления льгот, которая осуществляется по единому заявлению в соответствии с постановлением КМУ от 17.08.02 г. № 1146 «О совершенствовании механизма предоставления социальной помощи».
Органы соцзащиты населения, которые проводят начисления и выплаты, предусмотренные Законом № 796, сверяют в случае необходимости полученную от граждан информацию относительно правомерности начисления компенсационных выплат с отделами персонифицированного учета согласно Единому автоматизированному реестру лиц, которые имеют право на льготы в соответствии с постановлением КМУ от 29.01.03 г. № 117.
ДОКУМЕНТЫ ДЛЯ НАЗНАЧЕНИЯ КОМПЕНСАЦИЙ
№ п/п
Кто имеет правона получение компенсации
Документы, которые являются основанием для назначения компенсации
Норма Закона № 796
1
2
3
4
1
Участники ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС, которые принимали участие в спасательных работах в зоне отчуждения
Удостоверение о командировке в зону отчуждения.
Военный билет.
Справка командира воинской части или архива об участии в ликвидации последствий аварии в зоне отчуждения.
Справка о повышенной оплате труда в зоне отчуждения (с указанием количества дней и населенного пункта)
Ст. 15
2
Граждане, которые эвакуированы из зоны отчуждения, отселены и самостоятельно переселились
Справка об эвакуации, отселении, самостоятельном переселении
Ст. 4, 15
3
Граждане (пострадавшие), которые проживают или работают на загрязненных территориях
Справка о периоде проживания, работы на этих территориях
Ст. 15
добавлю, что кроме вышеуказанных лиц право на льготы и компенсации имеют жены (мужья), опекуны ребенка умерших граждан, смерть которых связана с Чернобыльской катастрофой, а также граждане, которые принимали участие в ликвидации других ядерных аварий (ст. 20–22 Закона № 796).
Документы необходимо подать в Управление социальной защиты по месту регистрации или проживания.
С уважением,
Константин Гончаренко
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
додатково повідомляю щодо виплат:
Одноразова компенсація виплачується в розмірах, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 р. № 285 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,
- інвалідам I групи - 379,3 гривні;
- інвалідам II групи - 284,4 гривні;
- інвалідам III групи - 189,6 гривні;
- дітям-інвалідам - 1264 гривні;
- сім’ям, які втратили годувальника, - 7586 гривень;
- батькам померлого - 3792 гривні;
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
додатково повідомляю щодо пенсійного віку:
Согласно положениям статьи 55 Закона Украины «О статусе и социальной защите граждан, пострадавших вследствие Чернобыльской катастрофы» от 28 февраля 1991 №796–XII лицам, работавшим в зоне отчуждения с 1 июля 1986 года по 31 декабря 1986 от 1 до 5 календарных дней в 1987 году от 10 до 14 календарных дней, возраст выхода на пенсию уменьшается на 5 лет.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Добрий день!
Заробітна плата для нарахування пенсії чорнобильцям враховується за будь-які 12 місяців поспіль такої роботи. Крім того, якщо людина пропрацювала в зоні відчуження:
Якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи в зоні відчуження і заробітної плати для нарахування пенсії здійснюється виходячи з того, що одна вахта (не менше 14 робочих днів поспіль) вважається повним місяцем.
Закон України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи":https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1210-2011-%D0%...
Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи
Відповідно до Постанови № 1210 пенсія інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи нараховується за формулою:
П = Зс * КЗС * Кв / 100%, де
П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік;
КЗС - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, в свою чергу, розраховується таким чином:
КЗС = Ск / К, де
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (Кз1 + Кз2 + Кзn), за кожен місяць роботи в зоні відчуження в 1986-1990 роках;
К - кількість місяців.
Коефіцієнт заробітної плати дорівнює: Кз = Зв / Зсм, де Зв - сума заробітної плати за місяць Зсм - показник середньомісячної заробітної плати працівників і службовців в галузях економіки за відповідний місяць (затверджені Постановою КМУ від 20.11.2003 року № 1783).
За бажанням осіб, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:
П = Зс * КЗС * Кв / 100%,
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, яка визначається як середній показник за 2014, 2015 і 2016 роки;
КЗС - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується при обчисленні пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується при обчисленні пенсії (КЗС), визначається за формулою:
КЗС = (Зп (мин) * 5) / ЗС1,
де Зп (мин) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
ЗС1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному році.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Мінімальний розмір пенсіїМінімальний розмір пенсії складає:
У разі якщо розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат) не досягає для інвалідів - учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, 1 групи - 285%, 2 групи - 255%, 3 групи - 225% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів.
Додаткова пенсіяЩомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах:
особам, які належать до категорій 2-4:
особам, які належать до категорії 2 - 170,82 гривні.
Особи, постраждалі внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС і які віднесені до 2 категорії, мають право на зменшення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в залежності від року, в якому проводилися роботи в зоні відчуження і періоду проживання в зоні безумовного (обов'язкового) відселення (стаття 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон)).
Відповідно до ст.54 Закону, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Умови, порядок призначення і мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено механізм обчислення пенсій, зокрема, по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і встановлені мінімальні розміри пенсій по інвалідності.
Підставою для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до частини 1 статті 54 Закону є довідка про заробітну плату, видана підприємством, установою, організацією або їх правонаступником.Зазначена довідка видається на підставі первинних документів: особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів, що містять відомості про нараховану заробітну плату, місце роботи (населений пункт, № зони, кратність або об'єкт), період роботи в зоні відчуження, конкретні дні роботи або їх загальну кількість, тривалість робочого дня.Копії первинних документів додаються до довідки про заробітну плату.Визначальними є ті документи, які складені в період роботи в зоні відчуження.
У мінімальному розмірі пенсія такій категорії осіб призначається якщо немає зазначеної вище довідки про заробітну плату.
З огляду на зазначене, органи Пенсійного фонду України визначають розміри пенсій відповідно до зазначених нормативно-правових актів та з урахуванням інших вимог, передбачених чинним законодавством.
Для отримання пенсії, треба звертатися до Управління Пенсійного фонду України за місцем Вашого проживання.
Всього доброго!
Успіхів Вам!
Адвокат, г. Винница, 10 лет опыта
Добрий день!
Якщо Ви досягли 52 років, то Вам потрібно для виходу на пенсію, щоб страховий стаж складав не менше 15 років.
Якщо Ваш страховий стаж 15 років, зверніться із заявою про призначення пенсії до Пенсійного фонду України.
Якщо страховий стаж менше 15 років, Вам буде відмовлено у призначенні пенсії.