Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 19 серпня 2020, питання №26966 250₴

Ошибка в отчестве в купчей.

Здравствуйте, помогите разобраться . Продаем дом, и только сейчас обнаружили что при покупке дома допустили ошибку в моем отчестве. По паспорту я Євгеніївна ,а в договоре Євгенівна. Подскажите как можно быстрее решить этот вопрос, так как до сделки осталось 2 неделе.

Відповіді юристів (11)

    Гончаренко Константин
    10%
    Гончаренко Константин 4 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Добрый день!

    Вам необходимо обратиться к нотариусу который оформлял договор купли -продажи и исправить ошибку ,согласно данных паспорта гражданина Украины и распечатать новый вариант договора -это техническая ошибка.

    С уважением,

    Константин Гончаренко

    Адвокат  Євген Олександрович
    20%
    Адвокат Євген Олександрович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Добрий вечір, Вікторія!

    Правила ведення нотаріального діловодства:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1318-10#Text

    "6.13. У разі допущення помилки у тексті нотаріально оформлюваного документа, який не потребує підпису особи, що звернулася за вчиненням нотаріальної дії (свідоцтва, виданого нотаріусом, копії документа, дубліката документа тощо), внесення дописок чи виправлень до тексту документа здійснюється за заявою такої особи, зареєстрованою у Журналі реєстрації вхідних документів.

    Виправлення помилки застерігається нотаріусом, який вчиняв нотаріальну дію, після посвідчувального напису, із зазначенням дати та проставленням свого підпису і печатки на такому застереженні".

    Таким чином, Вам треба звернутися до нотаріуса, який посвідчував договір купівлі-продажу будинку, з заявою, яка буде зареєстрована у Журналі реєстрації вхідних документів.

    При собі треба мати: паспорт гр.України, РНОКПП, оригінал договру купівлі-продажу будинку, Витяг з реестру речових прав про реєстрацію права власності на будинок, технічний паспорт на будинок.

    Після чого, нотаріус вчинить виправлення помилки, після посвідчувального напису, із зазначенням дати та проставленням свого підпису і печатки на такому застереженні.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Токмач Галина Миколаївна
    10%

    Здравствуйте, Виктория. Обратитесь к нотариусу, который проводил сделку. Исправят на самом документе.

    И в электроннвй реестр прав собственности на недвижимость внесёте изменения, если регистрировали после 2013 года в базе.

    С уважением, юрист Галина Токмач

    Шишкин Алексей Юрьевич
    10%
    Шишкин Алексей Юрьевич 4 роки тому

    Юрист, м. Харків, 33 роки досвіду

    Исправить допущенгую опечатку, или если хотите техническую ошибку может только тот нотариус, который совершал нотариально действие по удостоверению договора купли - продажи. Вам надо обратиться к этому нотариусу с заявлением и со своими документами (паспортом) и этот нотариус обязан исправить эту ошибку.

    Савченко Олександр
    12%
    Савченко Олександр 4 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Добрий день, Вікторія!

    В процесі вчинення нотаріальної дії нотаріус з різного роду причин може допускати помилки при вчиненні нотаріальної дії та оформленні нотаріального акту. Ці помилки можуть полягати як в певній описці, яка хоча й потребує свого виправлення, поміж тим не впливає на дійсність вчиненого нотаріального акту, так і бути більш суттєвими, наслідком яких є недійсність вчиненої нотаріальної дії та постановленого нотаріального акту.

    Законодавство про нотаріат недостатньо чітко регулює питання щодо усунення недоліків нотаріальних актів. Фактично Закон України "Про нотаріат" не містить чітких положень щодо способів чи підстав усунення таких недоліків. Недостатньо регулюється це питання й на рівні підзаконних нормативних актів, які в певних випадках обмежуються лише загальними формулюваннями щодо виправлення таких недоліків у порядку, встановленому чинним законодавством, не роз'яснюючи що це за порядок та яким законодавством він передбачений.

    Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України та Правила ведення нотаріального діловодства , затверджені відповідними наказами Міністерства юстиції України, що регламентують діяльність нотаріату, не містять визначення терміну “технічна помилка”.

    Однак, визначення терміну “технічна помилка” міститься у ряді нормативних актів. Найчастіше технічна помилка визначається як описка, друкарська, граматична, арифметична помилка при вчиненні тієї чи іншої дії в залежності від напрямку, який регулює відповідний акт.

    При визначенні можливості виправлення помилки треба виходити з того, що нотаріус самостійно не може скасувати вчинену ним нотаріальну дію. Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про нотаріат" у разі виявлення нотаріусом або посадовою особою, які вчиняють нотаріальні дії, що ними допущено помилку при вчиненні нотаріальної дії або вчинена нотаріальна дія не відповідає законодавству, нотаріус або посадова особа, які вчиняють нотаріальні дії, зобов'язані повідомити про це сторони (осіб), стосовно яких вчинено нотаріальну дію, для вжиття заходів щодо скасування зазначеної нотаріальної дії відповідно до законодавства. Виходячи з цього, ініціатива щодо скасування нотаріальної дії (а відтак і акту, постановленого за наслідком вчинення цієї дії) завжди виходить від заінтересованих осіб. Такий висновок підтверджується й матеріалами судової практики.

    Фактично законодавство та юридична практика передбачає два порядки виправлення недоліків нотаріального акту - нотаріальний та судовий

    Нотаріальний порядок виправлення недоліків нотаріального акту:

    Нотаріальна процедура виправлення недоліків нотаріального акту передбачає виправлення їх самим нотаріусом.

    Статтею 47 Закону України “Про нотаріат” встановлено, що для вчинення нотаріальних дій не приймаються документи, які не відповідають вимогам законодавства або містять відомості, що принижують честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи або ділову репутацію юридичної особи, які мають підчистки або дописки, закреслені слова чи інші незастережні виправлення, документи, тексти яких неможливо прочитати внаслідок пошкодження, а також документи, написані олівцем. Аналогічне вимога встановлена п. 1 гл. 8 розділу 1 Порядку.

    За загальним правилом позасудовий спосіб виправлення помилок у документах відбувається шляхом звернення до органу, що видав документ. Такий орган може виправити помилку лише у тому разі, якщо в документах, на підставі яких він видавався, даної помилки не було, і помилка була допущена саме з вини органу, який видав документ (у разі виявлення орфографічних або технічних помилок).

    У разі, якщо ж в документах на підставі яких видано документ також наявна помилка, виправлення такої помилки відбувається лише у судовому порядку.

    Оскільки законодавство, яке регулює діяльність нотаріату, прямо не забороняє приймати у нотаріальне провадження документи, які мають належним чином застережені виправлення, можна зробити висновок, що у разі допущення орфографічної або технічної помилки при складанні документу нотаріус може виправити таку помилку та зробити відповідне застереження про це, засвідчивши виправлення своїм підписом та печаткою.

    Так, допущені нотаріусом у нотаріальному акті помилки за певних умов можуть бути виправлені нотаріусом як за власною ініціативою, так і за ініціативою учасників нотаріальної дії. В такому випадку нотаріальна дія не скасовується, а винесений нотаріусом нотаріальний акт приводиться у відповідність до вимог законодавства.

    Можливість самостійного виправлення нотаріусом недоліків нотаріального акту передбачають Правила ведення нотаріального діловодства, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 22.12.2010 р. № 3253/5.

    Так, згідно з п.6.16 Правил посвідчувальний напис повинен бути написаний зрозуміло, чітко, грамотно, без підчисток. Дописки чи виправлення, зроблені у тексті посвідчувального напису, застерігаються нотаріусом, який вчиняв нотаріальну дію, після посвідчувального напису і скріплюються його підписом і печаткою із зазначенням дати.

    У разі допущення помилки у тексті нотаріального акту, який не потребує підпису особи, що звернулася за вчиненням нотаріальної дії (наприклад, у свідоцтві), внесення дописок чи виправлень до тексту нотаріального акту здійснюється за заявою такої особи, зареєстрованою у Журналі реєстрації вхідних документів. Виправлення помилки застерігається нотаріусом, який вчиняв нотаріальну дію, після посвідчувального напису, із зазначенням дати та проставлянням свого підпису і печатки на такому застереженні. При цьому, всі виправлення мають бути зроблені таким чином, щоб можна було прочитати як виправлене, так і помилково написане, а потім закреслене (п. 6.13 Правил).

    Керуючись статтею 8 ЦКУ, при виправленні технічної або орфографічної помилки у тексті нотаріально оформлюваного документа, який потребує підпису особи, що звернулася за вчиненням нотаріальної дії вбачається можливим застосувати аналогію закону та керуватися порядком, встановленим для виправлення помилки у документі, що не потребує підпису особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії.

    Внести виправлення технічної або орфографічної помилки до тексту такого документа можна за заявою особи, заінтересованої у вчиненні нотаріальної дії, зареєстрованої у Журналі реєстрації вхідних документів.

    У такому випадку виправлення технічної або орфографічної помилки застерігається нотаріусом, який вчиняв нотаріальну дію, після посвідчувального напису, із зазначенням дати та проставленням свого підпису та печатки на такому застереженні.

    У разі, якщо допущені помилки можуть бути виправлені нотаріусом, такі виправлення здійснюється лише тим нотаріусом, який вчинив нотаріальну дію. Інший нотаріус не вправі усувати недоліки такого нотаріального акту.

    Інформаційний лист щодо виправлення технічних помилок в текстах нотаріальних документів / 02.09.2019 / https://notarius.zt.ua/informaczijnyj-lyst-notarialnoyi-palaty-ukrayiny-shhodo-vypravlennya-tehnichnyh-pomylok-v-tekstah-notarialnyh-dokumentiv/

    Судовий порядок виправлення недоліків нотаріального акту:

    Другий шлях усунення недоліків нотаріального акту - судовий. В судовому порядку нотаріальний акт може бути визнаний недійсним частково або повністю судом за позовом заінтересованої особи. Так, згідно із ст.50 Закону України "Про нотаріат" нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акта має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти.

    Судовий спосіб усунення недоліків нотаріального акту застосовується тоді, коли, виходячи з суті порушення, воно або ж може бути усунуте лише судом, або ж і самостійно нотаріусом, однак коли хоча б одна з осіб, стосовно яких вчинено нотаріальну дію, заперечує це. Таким чином, якщо нотаріальний акт по суті є неправильним, вчиненим помилково, за відсутності для того правових підстав, виправлення цієї помилки можливе виключно в судовому порядку.

    Так, неправомірно (або ж навіть помилково) видане особі свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним виключно в судовому порядку. Скасування його самим нотаріусом неможливо навіть за згоди усіх заінтересованих у цьому осіб (спадкоємців). Поміж тим, окремі описки, допущені нотаріусом у такому свідоцтві, можуть бути виправлені самим нотаріусом.

    В окремих випадках порушення законодавства при вчиненні нотаріальної дії закон прямо передбачає недійсність нотаріальної дії та, як наслідок, постановлених нотаріальних актів.

    Так, стаття 9 Закону України "Про нотаріат", яка містить обмеження у праві вчинення нотаріусом нотаріальних дій, зокрема, щодо своїх родичів, наслідком порушення цих правил передбачає недійсність вчиненої нотаріальної дії.

    Таким чином, за наявності визначених законодавством порушень постановлені нотаріальні акти є недійсними. Причому, виходячи з наведених положень законодавства, вони є недійсними з моменту їх постановляння, а для підтвердження їх недійсності не потрібне навіть звернення до суду. Поміж тим, такі сформулювання законодавства лише породжують проблеми на практиці, оскільки відсутність чіткого підтвердження недійсності цих актів у правовій дійсності призводить до різного роду сумнівів у суб'єктів правовідносин. Більш доцільним було б передбачити механізм визнання таких нотаріальних актів недійсними та необхідність підтвердження факту недійсності цих актів певним юрисдикційним органом з винесенням про це окремого рішення.

    Так, наприклад, у разі видачі нотаріусом свідоцтва при право на спадщину своєму родичу, це свідоцтво, виходячи з положень ст.9 Закону України "Про нотаріат", є недійсним. Поміж тим, у зв'язку з відсутністю відповідного рішення, яким би було підтверджено факт його недійсності, ніщо не забороняє особі, якій це свідоцтво видане, використовувати його у практиці. А постраждати за таких умов можуть насамперед інші суб'єкти правовідносин. У зв'язку з цим, більш доцільним було б передбачити процедуру визнання такого акту недійсним, аніж обмежитися лише декларативною нормою про його недійсність.

    З урахуванням всього наведеного можна зробити висновок, що при визначенні способу (нотаріального чи судового) усунення недоліків нотаріального акту, пов'язаних з порушенням законодавства при його постановленні, необхідно враховувати:

    1) присутність порушення (наприклад, чи полягало це порушення в неправильному застосуванні норм матеріального права, або ж чи це було лише порушення правил оформлення нотаріального акту, передбачених нормами нотаріального процесуального права);

    2) чи передбачає законодавство спеціальні правові наслідки, викликані таким порушенням законодавства, або ж спеціальні способи усунення недоліків нотаріального акту;

    3) відношення осіб, щодо яких вчинена нотаріальна дія, до виправлення недоліків.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Пуха Наталія ТендерОк
    10%

    Доброго Дня

    Зазначене вами прикрість, яка швидко виправляється.

    З технічною опискою, помилкою зверніться до нотаріуса який видав вам зазначений документ, він внесе зміни та відобразить їх та здійснить посвідчувальний напис.

    Успіхів

    Ковальчук Владимир
    10%

    Попробуйте обратиться к нотариусу, который заверял договор, с просьбой внести исправление в договор с заверением такого исправления подписью и печатью (см. п. 6.13 Правил ведення нотарiального дiловодства). Не уверены, что он на это пойдет (после вступления в силу нового Порядка совершения нотариальных действий нотариусами Украины), но попробовать стоит. В противном случае только внесение изменений в Договор, но для этого будет нужно присутствие другой стороны.Деятельность нотариусов имеет публично-правовой характер, из-за чего действия, касательно нотариальных услуг, могут быть обжалованы в суде, в том числе те, после которых была допущена сознательная либо простая техническая ошибка.

    Что делать в случаях допущения таких ошибок, и какие существуют способы их исправления?

    Проблема состоит в том, что достаточно много ошибок нотариуса в документе имеют правовые последствия, а неправильная правовая бумага может быть оспорена исключительно в суде.

    Клиенты, которые пострадали от такого «специалиста», обращаются за помощью в суд. В свою очередь суд, рассматривает каждый случай в индивидуальном порядке, выявляет неправомерность действий нотариуса, уточняет все нюансы совершения любого нотариального действия, после чего выносит решение об исправлении той или иной ошибки.

    Стоит отметить, что судебной тяжбы не избежать тем, кто не заметил вовремя допущенную нотариусом ошибку, в результате чего не мог ее исправить, например, по такой причине: нотариус, совершивший ошибку, уже не работает.

    Отметим, что в Украине введен новый порядок регистрации прав на недвижимость. Данную регистрацию, как и бизнеса, передали нотариусам. Движущей силой этого процесса стала новая редакция Закона №1952-IV от 01.07.2004 года «О государственной регистрации вещных прав на недвижимое имущество и их обременений», вступившая в законную силу с 01.01.2016 года, что несет риск некоторых технических ошибок.

    Минюст утвердил «Положение о комиссии по вопросам рассмотрения жалоб в сфере государственной регистрации», приказом №37/5 от 12.01.2016, согласно которому комиссия — это постоянно действующий коллегиальный консультативно-совещательный орган при Министерстве юстиции, который обеспечивает просмотр жалоб в сфере государственной регистрации. Такой орган — альтернатива суду в том случае, если нотариус допустил любого рода ошибку при регистрационном действии.

    Здесь нужно отметить, что выводы такой комиссии нельзя сравнивать с судебным решением, так как они не отменяют ошибочные либо незаконные действия нотариуса.Вывод комиссии по вопросам рассмотрения жалоб в сфере госрегистрации, вполне может стать основанием для обращения в суд, а также показателем факта неправомерного действия.

    Комиссия имеет право рассматривать случаи, когда место имела простая техническая ошибка регистратора, а также случаи намеренных незаконных действий, в результате которых было захвачено чье-либо имущество. В любых ситуациях, решение, которое касается восстановления права собственности, принимает только суд.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    10%

    Доброго ранку, пані Вікторіє!

    Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (далі - Порядок) та Правила ведення нотаріального діловодства (далі - Правила), затверджені відповідними наказами Міністерства юстиції України, що регламентують діяльність нотаріату, не містять визначення терміну “технічна помилка”.

    Однак, визначення терміну “технічна помилка” міститься у ряді нормативних актів. Найчастіше технічна помилка визначається як описка, друкарська, граматична, арифметична помилка при вчиненні тієї чи іншої дії в залежності від напрямку, який регулює відповідний акт. Такі норми містяться зокрема у Законах України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”, “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, а також у Постановах КМУ № 881 та № 882 від 30.11.2016; № 916 від 07.12.2016; № 979 від 21.12.2016; № 599 від 14.04.2017 та інших.

    Статтею 47 Закону України “Про нотаріат” встановлено, що для вчинення нотаріальних дій не приймаються документи, які не відповідають вимогам законодавства або містять відомості, що принижують честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи або ділову репутацію юридичної особи, які мають підчистки або дописки, закреслені слова чи інші незастережні виправлення тощо.

    За загальним правилом позасудовий спосіб виправлення помилок у документах відбувається шляхом звернення до органу, що видав документ. Такий орган може виправити помилку лише у тому разі, якщо в документах, на підставі яких він видавався, даної помилки не було, і помилка була допущена саме з вини органу, який видав документ (у разі виявлення орфографічних або технічних помилок).

    У разі, якщо ж в документах на підставі яких видано документ також наявна помилка, виправлення такої помилки відбувається лише у судовому порядку.

    Пункт 6.12 Правил встановлює, що текст нотаріально оформлюваного документа (договору, заповіту, довіреності, заяви тощо) повинен бути викладений зрозуміло, чітко, грамотно, не повинен мати підчисток, з дотриманням вимог чинного законодавства.

    При цьому зазначено, що зміни чи доповнення до документу вносяться та оформлюються нотаріусом у порядку, встановленому законодавством, у разі якщо текст нотаріально оформлюваного документа викладено неграмотно, нечітко (незрозуміло).

    Пунктом 6.13 Правил встановлений порядок виправлення помилки у тексті нотаріально оформлюваного документа, який не потребує підпису особи, що звернулася за вчиненням нотаріальної дії (свідоцтва, виданого нотаріусом, копії документа, дубліката документа тощо).

    Керуючись статтею 8 ЦКУ, при виправленні технічної або орфографічної помилки у тексті нотаріально оформлюваного документа, який потребує підпису особи, що звернулася за вчиненням нотаріальної дії вбачається можливим застосувати аналогію закону та керуватися порядком, встановленим для виправлення помилки у документі, що не потребує підпису особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії.

    Внести виправлення технічної або орфографічної помилки до тексту такого документа можна за заявою особи, заінтересованої у вчиненні нотаріальної дії, зареєстрованої у Журналі реєстрації вхідних документів.

    У такому випадку виправлення технічної або орфографічної помилки застерігається нотаріусом, який вчиняв нотаріальну дію, після посвідчувального напису, із зазначенням дати та проставленням свого підпису та печатки на такому застереженні.

    При цьому всі виправлення мають бути зроблені таким чином, щоб можна було прочитати як виправлене, так і помилково написане, а потім закреслене.

    Успіхів Вам!

    Сергеев Артем
    Сергеев Артем 4 роки тому

    Юрист, м. Харків, 25 років досвіду

    Здравствуйте.

    "помогите разобраться . Продаем дом, и только сейчас обнаружили что при покупке дома допустили ошибку в моем отчестве. По паспорту я Євгеніївна ,а в договоре Євгенівна. Подскажите как можно быстрее решить этот вопрос, так как до сделки осталось 2 неделе."

    Ошибка в договоре при покупке дома? А Вам нужно продать? Если так - не вижу связи. Дом уже куплен, оформлено право собственности. И договор на покупку дома не имеет никакого отношения к продаже. Но в любом случае если есть необходимость исправить ошибку в нотариальной документе - то нужно обращаться к нотариусу.

    Белоусов Николай Евгениевич
    8%
    Белоусов Николай Евгениевич 4 роки тому

    Адвокат, м. Запоріжжя, 16 років досвіду

    В Вашем случае необходимо в первую очередь уточнить у риелтора у какого нотариуса будет совершаться сделка и обратиться к нему. Если нотариуса устраивает все в Ваших документах, то никаких изменений не нужно делать! Если же не устраивает, то она скажет Вам чтобы исправил ошибку нотариус который делал сделку предыдущую!

    Или же можете сделать лингвистическую экспертизу и подать нотариусу на сделку. Но необходимо уточнить только у того нотариуса у которого будет оформляться Ваша нынешняя сделка купли-продажи!

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

    Здравствуйте, помогите разобраться . Продаем дом, и только сейчас обнаружили что при покупке дома допустили ошибку в моем отчестве. По паспорту я Євгеніївна ,а в договоре Євгенівна. Подскажите как можно быстрее решить этот вопрос, так как до сделки осталось 2 неделе.

    Обратитесь к нотариусу, чтоб он исправил ошибку.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України