Начните консультацию с юристом онлайн
Здравствуйте. Ситуация такая, мне принадлежит 1\2 дома , вторая часть на человеке который 30 лет назад умер. Решила дочь зарегистрировать в доме. Паспортист требует согласие второго человека . Но он 30 лет как умер. Кадастровый номер на землю на которой стоит дом оформлен на меня. Подскажите как быть? Ведь не реально у покойника взять разрешение.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (38)
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеДобрый вечер!
Необходимо определить кому после смерти собственника 1/2 дома принадлежит его часть.
Согласно статье 358 ГК Украины право общей долевой собственности осуществляется совладельцами по их согласию.
Вы имеете право зарегестрировать дочь без согласия совладельца, если она является несовершеннолетней.
совершеннолетняя. за 30 лет никому та часть не нужна была. Дом очень старый.
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
Здравствуйте. Ситуация такая, мне принадлежит 1\2 дома , вторая часть на человеке который 30 лет назад умер. Решила дочь зарегистрировать в доме. Паспортист требует согласие второго человека . Но он 30 лет как умер. Кадастровый номер на землю на которой стоит дом оформлен на меня. Подскажите как быть? Ведь не реально у покойника взять разрешение.
все зависит от того как зарегистрирована Ваша 1\2 часть
возможно Вам нужно будет выделить свою часть через суд
никто в права собственности по наследству не вступал , мы купили 1\2 часть, так как вторая часть была на покойнике. так 30 лет никому ненада та часть. Дочери 25 лет. И из того что нет согласия второго собственника покойника, ее оштрафуют потому что нет регистрации. на 1\2 часть есть договор купли - продажи.
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Здравствуйте, Елена!
"...Ситуация такая, мне принадлежит 1\2 дома , вторая часть на человеке который 30 лет назад умер. Решила дочь зарегистрировать в доме. Паспортист требует согласие второго человека . Но он 30 лет как умер. Кадастровый номер на землю на которой стоит дом оформлен на меня. Подскажите как быть? Ведь не реально у покойника взять разрешение"?
- Это зависит от того сколько лет Вашей дочери, так если ей нет 18-ти лет, то разрешение второго человека не нужно.
Если же Вашей дочери есть 18-ть лет, то нужно выяснить вступил кто-либо в наследство на 1/2 часть квартиры.
Всего доброго!
Дочь совершеннолетняя , за 30 лет никто в права собственности на ту часть не вступал. Мы покупали хатку у женщины, она была оформлена на нее 1\2 и ее мужа ( на то время покойного) . Соответственно мы купили 1\2 а вторая часть осталась на ее покойном муже. За 30 лет никому эта часть не понадобилась.
Дочь совершеннолетняя. На вторую часть никто не претендовал, она так и висит в тех паспорте на покойнике. А 1\2 которую мы купили есть договор купли продажи. По домовой книге в сельском совете , я являюсь головой домохозяйства. Но в техпаспорте мои только 1\2 часть.
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Якщо всі родичі вступили у спадок то у кожної частини є свій власник, Ви маєте право зареєструвати дочку лише на тій частині майна , що належить Вам особисто. Згідно правовстановлюючих документів Інше то не Ваша власність.
подаєте заяву до ЦНАПУ разом з паспортом та документом , що підтверджує , що ви є власником конкретної частки житла , реєстратор проводить реєстрацію проживання особи.
Якщо Ваша частка не виділена в окрему приватну територію , Вам необхідно виділити вашу частку майна через судову процедуру з отриманням рішення суду.
після подаєте реєстратору ЦНАП додатково рішення суду про виділення частки.
якщо дочка Ваша є неповнолітньою згода співласників не потрібна.
дитину без батьків не знімуть з реєстрації до 18 -ти років.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
никто в права собственности по наследству не вступал , мы купили 1\2 часть, так как вторая часть была на покойнике. так 30 лет никому ненада та часть. Дочери 25 лет. И из того что нет согласия второго собственника покойника, ее оштрафуют потому что нет регистрации. на 1\2 часть есть договор купли - продажи.
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
так как 1\2 - это идеальная часть - и общая совместная собственность - для того чтоб не требовать согласие собственников второй части ( в априори) - Вам нужно Вашу часть выделить из общей .
а по второй части - или ее оформляют наследники или она переходит государству по иску местного совета
нужна детальная консультация или помощь в подготовке документов ( заявы, иски т .п.) - обращайтесь через сайт, или найдите мои контакты, с уважением Виктория Костромина
выделить из общей , это через суд? а как они ее будут выделять ? дом 1917 года скоро вообще развалится.
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Можно выделить Вашу часть в отдельное имущество ,через суд(есть практика)
Подождать пока сельсовет приймет тут часть на баланс территориальной громады( и получить от них разрешение).
Или же если имущество у Вас во владении в целом более 10 лет ,открыто и публично, то вы можете получить его по приобретательной давности , тоже через суд ,получить решение суда оформить права собственности по решению суда у нотариуса и как владелец имущества в целом провести регистрация дочери.
Но времени необходимо значительно.
С уважением,
Константин Гончаренко
Спасибо за ответ. Вы имеете ввиду , что необходимо несколько месяцев для оформления? А как же быть ? нужно срочно ... Громада не вкурсе что на мне только 1\2 часть. да и хата 1917 года. они ее через суд тоже на громаду будут оформлять?
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Быстро не получится!
С уважением,
Константин Гончаренко
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеникто в права собственности по наследству не вступал , мы купили 1\2 часть, так как вторая часть была на покойнике. так 30 лет никому ненада та часть. Дочери 25 лет. И из того что нет согласия второго собственника покойника, ее оштрафуют потому что нет регистрации. на 1\2 часть есть договор купли - продажи.
Хххххххххххх
Если нет наследников и никто не вступил в наследство, то вторая часть дома признается вымороченым имуществом и переходит в собственность территориальной громады.
После оформления всех документов на 1/2 дома, местная власть даст разрешение на регистрацию.
Еще один путь признать собственность на 1/2 дома за Вами, по приобретательной давности, если Вы пользуетесь всем домом более 10 лет.
Спасибо за ответ. Скажите пожалуйста , а как это по приобретательной давности ? Пользуемся домом 20 лет. Сельский совет оформит на себя 1\2 и только потом даст разрешение? Дом 1917 года, оценка 2000 год - 1700 грн. оно врядли сельскому совету надо.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеСогласно ст. 344 ГК Украины — лицо, которое добросовестно завладело чужим имуществом и продолжает открыто, непрерывно владеть недвижимым имуществом в течение десяти лет или движимым имуществом — в течение пяти лет, приобретает право собственности на это имущество (приобретаемая давность), если иное не установлено настоящим Кодексом. Приобретение права собственности на земельный участок по приобретательной давности регулируется законом.
Право собственности на недвижимое имущество, подлежащее государственной регистрации, возникает по приобретательной давности с момента государственной регистрации.
Право собственности по приобретательной давности на недвижимое имущество, транспортные средства, ценные бумаги приобретается по решению суда.
Так , документами как доказательная база могут быть: квитанции об уплате ЖКХ-услуг, договора, и др. Также в судебном порядке стоит привлечь свидетелей которые подтвердят факты как проживания в период не менее десяти лет, и другие особенности самого дела. Свидетелями по делу как правило привлечь соседей так как они являются первоочередными свидетелями подтверждающее факты проживания не менее десяти лет. Ответчиком по данном виде дел являются: органы местного самоуправления.
Адвокат, г. Ровно
Доброго Дня
У випадках, коли житло перебуває у спільній частковій чи спільний сумісній власності для реєстрації місця проживання вимагається згода всіх співвласників нерухомого майна, якщо інше не передбачено угодою між ними про порядок володіння та користування майном.
Здійснення права спільної часткової та спільної сумісної власності врегульовано статтями 358 та 369 Цивільного кодексу України.
Тобто, у разі відсутності окремого договору про порядок володіння та користування спільним майном (обов'язковою умовою якого є його нотаріальне посвідчення) або рішення суду про порядок володіння та користування конкретними частинами майна, чи у договорі про відчуження одним з учасників спільної власності не зазначено порядку володіння та користування конкретними його частинами, для реєстрації місця проживання осіб, які не є співвласниками житла, необхідна згода всіх співвласників житла.
Щодо іншої частин майна, то можливо спробуйте набути майно за набувальною давністю.
Набувальна давність - це один із способів набуття права власності. Статтею 344 Цивільного кодексу визначено, що особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом 10 років або рухомим майном - протягом 5 років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Державна реєстрація прав на нерухомі речі, набуті за давністю, здійснюється лише на підставі рішення суду. Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.
Умови, на яких базується право власності за набувальною давністю
Право власності за набувальною давністю базується на умовах, сукупність яких чітко визначена частиною 1 статті 344 Цивільного кодексу. До цих законодавчих умов належить такі види володіння особою майном як своїм власним:
• добросовісне володіння;
• відкрите володіння;
• безперервне володіння;
• тривале володіння;
• наявність суб'єкта, здатного набути у власність певний об'єкт;
• законність об'єкта володіння;
• відсутність норми закону про обмеження або заборону набуття права власності за набувальною давністю.
Добросовісне володіння майном означає, що особа не знала і не повинна була знати, що володіння річчю є незаконним. Встановлення добросовісності залежить від підстав набуття майна. При вирішенні в судах спорів про набувальну давність враховується добросовісність саме на момент передачі позивачу майна (речі), тобто на початковий момент, який буде включатися до повного строку давності володіння, визначеного законом. Позивач, як незаконний володілець, протягом всього часу володіння майном повинен бути впевнений, що на це майно не претендують інші особи і він отримав це майно з підстав, достатніх для того, щоб мати право власності на нього.
Володіння визначається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Володілець володіє річчю відкрито, без таємниць, не вчиняє дій, спрямованих на приховування від третіх осіб самого факту давнісного володіння. При цьому володілець не зобов'язаний спеціально повідомляти інших осіб про своє володіння. Володілець має поводитися з відповідним майном так само, як поводився б з ним власник.
Володіння визначається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності.
Тривалість володіння передбачає, що має закінчитись визначений у законодавстві строк, що розрізняється залежно від речі (рухомої чи нерухомої), яка перебуває у володінні певної особи (нерухоме майно - 10 років, рухоме майно - 5 років).
При вирішенні спорів, пов'язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, необхідним є встановлення, зокрема, добросовісності та безтитульності володіння.
Титульне володіння майном виключає набуття права власності на майно за набувальною давністю.
Титульними володільцями вважаються особи, які володіють майном за цивільно-правовими договорами (майнового найму (оренди), підряду, зберігання, застави), особи, які володіють майном на праві господарського відання, оперативного управління або на іншій підставі, передбаченій законом.
Однозначно швидко вирішити питання Ви не зможете (найшвидше це зверніться до паспортиста та поспілкуйтесь на місці про ваші подальші дії), але рано чи пізно вирішувати питання з майном Вам доведеться.
Успіхів
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
"ПРАВИЛА реєстрації місця проживання" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/207-2016-%D0%B...):
"Реєстрація місця проживання
18. Для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:...
4) документи, що підтверджують:
право на проживання в житлі,- ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім’ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);...".
Гражданский кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n2722):
"Стаття 8. Аналогія
1. Якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).
2. У разі неможливості використати аналогію закону для регулювання цивільних відносин вони регулюються відповідно до загальних засад цивільного законодавства (аналогія права)...
Стаття 608. Припинення зобов'язання смертю фізичної особи
1. Зобов'язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов'язаним з його особою і у зв'язку з цим не може бути виконане іншою особою..."
Конституция Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):
"Стаття 19. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством...".
По аналогии закона смертью гражданина прекращается в данном случае право умершего собственника 1/2 части дома на регистрацию места жительства Вашей дочери, не предусмотрено и не может быть согласия умершего лица - достаточно Вашего согласия. Подайте письменное заявление о регистрации с изложенным мною обоснованием. в случае отказа - жалобу на имя председателя горисполкома, городского Головы.
Касательно оформления второй 1/2 части дома согласен с пояснением коллеги Карпенко по части вымороченного имущества, при этом регистрация места жительства не может быть ограничена решением этого вопроса в течение неопределенного времени; с другой стороны, как мною изложено, имеет место законный выход в ситуации.
Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта
Добрый день, Елена!
Направляйте письменное обращение на ЦНАП (отдел по регистрации места проживания), в котором изложите, что собственника на вторую часть дома нет, в наследство никто не вступал, и на данный момент у всего дома только один законный собственник - это вы, и вы и даете согласие на прописку вашей дочери.
Отдельно приложите подтверждающий документ, что собственника у второй части дома нет.
И акцентирую ваше внимание, что вопрос конечно с пропиской вы решите, в том числе через письмо-обращение, что я выше советую, но акцентирую Ваше внимание на необходимости заняться вопросом собственности на вторую часть дома.
Что бы через время это не стало для вас более сильной проблемой, чем в прописке/выписке.
Спасибо за ответ, подскажите пожалуйста, каким документом можно подтвердить что собственника у второй части дома нет.Это судей мне человек и свидетельство о смерти у меня нет.
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
Вопрос не в том чем Вы можете подтвердить!!!
Что б зарегистрировать дочь у Вас есть 3 варианта - или в судебном порядке зарегистрировать Или выделить свою часть или чтоб ктото оформил 2 часть и дал согласие на зарегистрацию
Каким образом в судебном порядке зарегистрироваться? Оформлять вторую часть не вариант, это займет не один месяц.
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Обратитесь письменно в сельсовет, они установят эту информацию в органах РАЦСу самостоятельно.
Вам лично если Вы не родственник умершего орган РАЦС справку дать не сможет.
На русском языке ЗАГС.
С уважением,
Константин Гончаренко
Представитель ЗАГС есть при сельсовете, но ответили, оформляйте дом, а по заявлению и справке, что второй собственник умер они регистрировать не будут.
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
Представитель ЗАГС есть при сельсовете, но ответили, оформляйте дом, а по заявлению и справке, что второй собственник умер они регистрировать не будут.Вам правильно сказали
Что б зарегистрировать дочь у Вас есть 3 варианта - или в судебном порядке зарегистрировать Или выделить свою часть или чтоб ктото оформил 2 часть и дал согласие на регистрацию
Скажите пожалуйста , а по адвокатскому запросу загс может выдать справку , что человек умер?
Спасибо за ответ, в ЦНАП , отказались регистрировать по заявлению. Заявили, что вот когда оформите все тогда и зарегистрируем. правомерны ли действия цнап? как быть?
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеСпасибо за ответ, подскажите пожалуйста, каким документом можно подтвердить что собственника у второй части дома нет.Это судей мне человек и свидетельство о смерти у меня нет.
Хххххххххххх
Все вопросы к местной власти.
Мне местная власть ответили, пока все не будет оформлено, никого не зарегистрирую, и им все равно хоть полгода оформляй а потом штраф плати за отсутствие регистрации.
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
Вам правильно сказали Что б зарегистрировать дочь у Вас есть 3 варианта - или в судебном порядке зарегистрировать Или выделить свою часть или чтоб ктото оформил 2 часть и дал согласие на регистрациюМне местная власть ответили, пока все не будет оформлено, никого не зарегистрирую, и им все равно хоть полгода оформляй а потом штраф плати за отсутствие регистрации.
штраф за отсутствие регистрации - 51 грн
Как зарегистрироваться в судебном порядке?Многие написали, что нужно написать заявление в ЦНАп, и должны зарегистрировать по заявлению, так как второго собственника нет. Вы считаете , что ответившие не правы?
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
Как зарегистрироваться в судебном порядке?
подать иск в суд на регистрацию места проживания
ХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХхХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХх
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Вам необхідно ,якщо сільська рада не буде брати майно на баланс, треба зібрати всі докази документи про те ,що власник помер і права на спадщину ніхто не заявив, а Ви більше 10-ти років відкрито користуєиесь майном і бажаєте отримати його за набувальною давністю.
Або подати позов про надання права на реєстрацію дочки за адресою ,адже власник помер і майно ніким не затребуване.
У такому разі Ви зможете рано чи пізно зареєструвати дочку , та отримати права на ту частину квартири окремими рішеннями суду.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Спасибо за ответ. Подскажите пожалуйста , какие могут быть доказательства? Понятно , что свидетельство о смерти, квитанции об оплате коммуналки. Что еще? Как подтвердить , что право на наследство никто не заявлял?
Скажите пожалуйста. Если подать на суд за набувальную давнистю, то суд будет искать наследников , сестры , братья , дети ? не зависимо что за 20 лет они не обращались за наследством?
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Письмові пояснення свідків (сусідів), якщо це спільна сумісна власність ,візьміть довідку в ЦНАПі про зареєстрованих на тій частині майна та про власників. Для осіб не родичів така довідка з реєстру речових прав на нерухоме майно коштує десь 80 грн , її можна отримати онлайн ,скориставшись Онлайн сервісами міністерства юстиції попередньо зареєструйтеся через ЕЦП. Також про структуру історії власників частини квартири може видати довідку нотаріус. Для купівлі-продажу.
Всі документи, що Ви зазначили також необхідно отримати.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
В цнапі зареєстрована в будинку тільки я і там повністю вказано, що я голова домогосподарства, так само в сільській раді . По документам в сільській раді числиться ціла частина за мною. А от на руках купівля продаж тільки 1/2 частину. більше зареєстрованих не має , і власників інших теж немає.