Задайте вопрос юристу

829 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Недвижимость, 02 октября 2019, вопрос №4724

Возврат задатка по договору задатка

Доброй ночи.
Интересует такая ситуация.
Есть намерение приобрести квартиру. есть продавец, С помощью агенства недвижимости С ним заключен договор задатка. оговорен срок заключения основного договора.
Было намерение до этого срока продать свою квартиру и приобрести новую (продавца). Но продать свою в установленный срок не удалось .
Соответственно продавец ищет другого покупателя, задаток не возвращается.
Имею ли я возможность вернуть задаток?

Ответы юристов (4)

    Жирний Олексій Сергійович

    Доброго дня.

    Відповідно до статті 570 Цивільного кодексу України передбачено, що завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання. Якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом.

    Згідно зі статтею 571 ЦКУ - якщо порушення зобов'язання сталося з вини боржника, завдаток залишається у кредитора. Якщо порушення зобов'язання сталося з вини кредитора, він зобов'язаний повернути боржникові завдаток та додатково сплатити суму у розмірі завдатку або його вартості. Сторона, винна у порушенні зобов'язання, має відшкодувати другій стороні збитки в сумі, на яку вони перевищують розмір (вартість) завдатку, якщо інше не встановлено договором. У разі припинення зобов'язання до початку його виконання або внаслідок неможливості його виконання завдаток підлягає поверненню.

    Таким чином, завдаток залишається у другої сторони, якщо перша порушує умови. Тобто, якщо перша сторона – покупець – відмовляється від угоди після підписання договору, завдаток залишається у другої сторони – продавця. Якщо ж умови порушує продавець, завдаток повинен бути повернений у подвійному розмірі. Ті випадки, коли збитки однієї із сторін перевищують подвійну суму завдатку – питання може бути розглянуто у суді.

    Якщо завдаток при купівлі квартири необхідно оскаржити, в цьому також допоможе судова заява. Для оскарження необхідно нотаріальне оформлення і чітке прописання умов у договорі. Так, непоодинокими були випадки, коли в договорі завдатку/договіру про наміри/попередньому договорі не було зазначено, що передана сума є завдатком. Тоді суд визнавав її авансовим платежем і зобов'язував продавця повернути її без урахування штрафних санкцій.

    Жупинский Николай Андреевич

    Если договор задатка не был оформлен нотариально, то это не задаток, а аванс и подлежит возврату в случае не заключения договора, под который он был выдан.

    Кодолов Олександр Володимирович

    Сергей, добрый день,

    для того, чтобы ответить на Ваш вопрос, необходимо увидеть договор задатка, который Вы подписали. Там может быть много нюансов, т.к. договор задатка - это сленговое понятие и под его видом могут заключаться совершенно разные по своей природе договора. Чаще всего в таких случаях есть возможность доказать, что это не был задаток и его обязаны поэтому Вам вернуть.

    Удачи Вам!

    Драгомир Андрей
    Драгомир Андрей 4 года назад

    Адвокат, г. Одесса, 18 лет опыта

    Общаться в чате

    Договор задатка заключается в той же форме, в которой и основной договор. То есть договор купли-продажи квартиры - письменная нотариальная форма, и договор задатка точно так же. Не глядя в Ваш договор, могу сказать, независимо от того, как он назван, что это договор авансирования. Аванс при не заключении сделки должен возвращаться. Но посредники и собственник квартиры обычно перестраховываются, чтобы не возвращать полученную сумму, посмотрите в свой договор, там наверняка есть позиция по поводу штрафных санкция на этот случай ( на случай не заключения сделки). И наверняка этот штраф равен сумме аванса, если не больше. Читайте в следующий раз то , что подписываете.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України