Начните консультацию с юристом онлайн
Здравствуйте. Возник такой вопрос.
Предположим я заработал 110 000 денежных единиц, потратив при этом 100 000 на расходы этого бизнеса. С какой суммы я должен буду заплатить налоги в Украине: со всей суммы дохода в 110 000 или только с чистой прибыли 10 000?
Если же все-таки со всей то есть ли какой-либо способ юридической оптимизации своего дела, чтобы платить налог только с чистой прибыли?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (11)
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеЗдравствуйте!
Налоги конечно же со всей прибыли, с оборота, не только с "чистой" прибыли!.
И на самом деле вариантов обойти это нету.
Всего доброго!
Юрист, г. Харьков, 14 лет опыта
Добрый день! Все зависит от того, как именно вы заработали, каким образом.
Простыми словами:
Если вы заработали по трудовому договору или по договору гражданско-правового характера тогда вы платите налог со всей суммы, которую вы непосредственно получили.
Как я понял, вы имеете в виду деятельность, схожую с предпринимательской, тогда есть есть несколько вариантов. Например, если вы заработали как предприниматель (ФЛП) на общей системе налогообложения - тогда да, нужно платить налог с чистой прибыли (в вашем случае налог платится с 10 000 денежных единиц), однако необходимо вести строгий бухгалтерский учет и иметь документальное происхождение доходов и расходов.
Подробнее про общую систему налогообложения почитайте тут ,https://www.golovbukh.ua/article/ru/8133-flp-na-ob... достаточно подробно расписано
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеЗдравствуйте!
1.
ЕСЛИ ВЫ НА ОБЩЕЙ СИСТЕМЕНАЛОГООБЛОЖЕНИЯ, ТО ПЛАТИТЕ С ЧИСТОЙ ПРИБЫЛИ (ДОХОДЫ МИНУС РАСХОДЫ).
Как известно, в самом начале своей деятельности предприниматель, прежде всего, должен определиться с системой налогообложения, на которой он будет работать.При ее выборе, кроме вида деятельности, следует учесть такие факторы, как:
Перечень налогов, уплачиваемых из прибыли, на данный момент следующий:
* кроме того, есть возможность возникновения дополнительного налога — НДС (налог на добавленную стоимость). Он возникает в случае, если ФЛП добровольно регистрируется плательщиком НДС или если его доход превышает допустимый лимит (1 млн гривен).
В налогообложении на общей системе есть важный нюанс — налоги считаются и оплачиваются не из общего дохода, а с прибыли. Что это фактически означает?
Прибыль — это доходы предпринимателя минус разрешенные расходы, связанные с ведением деятельности. Так что, в случае наличия у предпринимателя существенных затрат, более выгодной является именно общая система, поскольку таким образом уменьшается база налогообложения.
2.
УПРОЩЕННАЯ СИСТЕМА НАЛОГООБЛОЖЕНИЯ.
В целом упрощенная система налогообложения более выгодна, когда:
Конечно, удовлетворить упрощенная система может только, если возможно выполнить все ограничения, среди основных:
Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта
Добрый день, Дмитрий!
Первоначальный ответ - с чистой прибыли.
Но это ответ без понимания вашей бизнес модели, расходов и их подтверждения с позиции Налогового Кодекса Украины.
Вабор системы налогообложения и формы ведения бизнеса (ТОВ, ФОП) выбирается ДО начала работы. И берется во внимание особенность вашего бизнеса, планов, партнеров, клиентов.
Набирайте.
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Здравствуйте, Дима!
"Предположим я заработал 110 000 денежных единиц, потратив при этом 100 000 на расходы этого бизнеса. С какой суммы я должен буду заплатить налоги в Украине: со всей суммы дохода в 110 000 или только с чистой прибыли 10 000".
"Если же все-таки со всей то есть ли какой-либо способ юридической оптимизации своего дела, чтобы платить налог только с чистой прибыли"?
- ОПЛАТА НАЛОГОВ БУДЕТ С ЧИСТОЙ ПРИБЫЛИ.
ПОЛЕЗНАЯ ИНФОРМАЦИЯ ЗДЕСЬ:
Налог на прибыль – 2022, Украина: Налогообложение прибыли предприятий (buhoblik.org.ua)
Всего доброго, удачи Вам!
Юрист, г. Харьков
Вітаю!
Сума податків залежить від обраної системи оподаткування.
Коротко виглядає наступним чином:
1. Загальна система оподаткування
ЮО - сплачують податок з чистого прибутку (доходи - витрати пов'язані з господарською діяльністю)
ФОП - сплачують податок з чистого прибутку (доходи - витрати перелік яких вичерпно вказано у ПКУ)
2. Спрощена система оподаткування не передбачає коригування фінансового результату на витрати.
+ для підтвердження витрат необхідні належним чином складені первинні документи і пов'язаність витрат з вашою господарською діяльністю (інакше податкова такі витрати під час перевірки знімає).
Юрист, г. Киев, 11 лет опыта
Добрый вечер. На общей системе налогообложения Вы платите налог с чистой прибыли; на упрощённой системе налогооблоДения в зависимости от группы (или процент от полученных денежных средств, или фиксированная ставка налога). Хорошего вечера!
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
Підприємець може працювати лише на одній із двох систем оподаткування: загальній або спрощеній.
На відміну від спрощеної, на загальній системі немає обмежень за видами діяльності, кількістю працівників, річним оборотом і можна працювати по бартеру.
А ще на спрощеній системі оподатковується вся виручка підприємця, а на загальній — тільки те, що залишилося після оплати витрат на ведення діяльності. І вам може бути вигідно працювати на ЗС, якщо є багато підтверджених витрат — на оренду, пальне, оплату постачальникам, зарплату працівникам, рекламу, зв'язок.
Залежить ,яку систему оберете, можна взагалі подавати річну декларацію про доходи ,як фіз особа і сплачувати за рік
ПДФО -18%
ВЗ -1,5% з отриманої суми за результатом року.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеВітаю, Дмитре!
Досить умовно, всі податки з бізнесу можна розділити на 4 групи:
Прямі податки,
Непрямі податки,
Податки, пов’язані з оплатою праці,та Інші податки.
Розмір прямих податків залежить від фінансових результатів діяльності (прибутку або доходу). До них належать податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб – підприємців та єдиний податок.
Непрямі податки не пов’язані з прибутковістю бізнесу. Їх розмір залежить від обсягів виробництва та реалізації товарів або послуг. До них належать податок на додану вартість (ПДВ) та акцизний податок.
Коли йде мова про вибір системи оподаткування, то на увазі перш за все маються прямі податки, а також непрямі податки. Податки, пов’язані з оплатою праці найманих працівників, та більшість інших податків не залежить від обраної системи оподаткування, а визначається наявністю чи відсутністю у компанії відповідних об’єктів оподаткування.
У вас є такий вибір:
Загальна система оподаткування (з ПДВ або без – залежить від обсягів реалізації);
Єдиний податок без ПДВ;
Єдиний податок 3-ї групи з ПДВ.
Слід мати на увазі, що деякі види діяльності не дозволяють застосування єдиного податку (спрощеної системи оподаткування). До них належать всі види фінансового посередництва, виробництво та продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу пива та столових вин), видобуток корисних копалин, виробництво дорогоцінних металів, реалізація антикваріату, та деякі інші види діяльності.
ФОП
ЗАГАЛЬНА СИСТЕМА ОПОДАТКУВАННЯ ДЛЯ ФОП У МИРНИЙ ЧАС.
Фізична особа – підприємець, який обрав загальну систему оподаткування сплачує такі податки з чистого доходу (тобто різниці між виручкою та документально підтвердженими витратами):
Сукупна ефективна ставка оподаткування чистого доходу підприємця становить 34 відсотки (в силу специфічних правил розрахунку, вона дещо менша за суму ставок трьох податків).
Крім цього, підприємець на загальній системі оподаткування має сплачувати ПДВ, але тільки після того, як сума його виручки перевищить 1 мільйон грн. за 12 місяців. До того моменту він може або не платити податок на додану вартість взагалі, або добровільно зареєструватися платником ПДВ.
Ставка ПДВ складає 20 відсотків різниці між вартістю реалізованих товарів та послуг та вартістю товарів та послуг, придбаних у платників ПДВ. На медикаменти діє пільгова ставка 7 відсотків. На практиці сума ПДВ, яка підлягає сплаті до бюджету, обчислюється за досить складними правилами. Але доволі приблизно можна вважати, що вона дорівнює 1/6 (16,67%) суми чистого доходу (до вирахування прямих податків) та витрат на оплату праці (включаючи податки на фонд оплати праці).
Як бачите, сукупне податкове навантаження підприємця на загальній системі оподаткування досить велике. Крім того, сам розрахунок суми податків доволі складний. Тому у багатьох випадках є сенс розглянути застосування спрощеної системи оподаткування.
СПРОЩЕНА СИСТЕМА ОПОДАТКУВАННЯ ДЛЯ ФОП У МИРНИЙ ЧАС.
Для ФОП існує три групи єдиного податку, ставка єдиного податку залежить від обраної групи.
ПЕРША ГРУПА – це підприємці без найманих працівників, що здійснюють роздрібну торгівлю на ринках або надання побутових послуг населенню. Друга група єдиного податку – підприємці, що мають не більше 10 найманих працівників та займаються торгівлею, виробництвом, наданням побутових послуг населенню та платникам єдиного податку, утримують кафе та ресторани. Всі інші підприємці належать до третьої групи.
Крім обмежень за видами діяльності та кількістю найманих працівників, існують і обмеження щодо максимальної річної суми виручки підприємців – платників єдиного податку:
Для ФОП 3-ї групи ставка єдиного податку встановлена у відсотках від виручки (5 відсотків), а для ФОП 1-ї та 2-ї груп – у фіксованій щомісячній сумі, що встановлюється органами місцевого самоврядування (не більше 10% прожиткового мінімуму для 1-ї групи та не більше 20% мінімальної зарплати для 2-ї групи ФОП).
Крім єдиного податку, підприємці всіх груп сплачують ЄСВ у фіксованій сумі, що дорівнює 22 відсотка мінімальної заробітної плати (станом на 1 січня 2018 року це становить 819.06 грн. на місяць).
Підприємці – платники єдиного податку не зобов’язані сплачувати податок на додану вартість, але ФОП 3-ї групи може добровільно зареєструватися платником ПДВ. В такому випадку він сплачуватиме єдиний податок за зменшеною ставкою (3 відсотка замість 5).
ВИБІР СИСТЕМИ ОПОДАТКУВАННЯ ДЛЯ ФОП У МИРНИЙ ЧАС.
Яка система оподаткування є найбільш привабливою для використання?
На перший погляд відповідь є очевидною – спрощена система оподаткування. Але це не завжди вірно. Щоб більш-менш точно розрахувати суму податків, яку треба буде заплатити у випадку обрання тієї чи іншої системи оподаткування, необхідно знати прогнозні суми виручки та витрат, що не завжди можливо. Але для типових випадків ми можемо надати рекомендації, базуючись на знанні типових економічних показників, навіть без проведення точних розрахунків.
Якщо ви плануєте надавати бізнес-послуги, обирайте 3 групу єдиного податку, без ПДВ (за ставкою 5 відсотків), а якщо виключно побутові послуги – то першу або другу групу, залежно від наявності найманих працівників та запланованого обсягу виручки.
У разі здійснення роздрібної торгівлі (крім торгівлі алкоголем, тютюном, пальним, автомобілями, ювелірними виробами), обирайте 2 групу єдиного податку. Якщо ви здійснюєте роздрібну торгівлю пивом або столовими винами, ви теж можете обрати цю групу.
Якщо ви плануєте продавати підакцизні товари (алкоголь, тютюн, автомобілі), вам доведеться здійснювати цю діяльність на загальній системі оподаткування, але якщо виручка за 12 місяців не перевищує 1 млн. грн., то вам при цьому не обов’язково реєструватися платником ПДВ.
Якщо ви плануєте продавати ювелірні вироби, то вам буде вигідніше бути платником єдиного податку 3-ї групи (за умови, що ваша націнка складає не менше за 20 відсотків роздрібної ціни).
Також обирайте 2 групу, якщо плануєте здійснювати виробництво товарів (крім підакцизних) у невеликих обсягах (менше 1,5 млн. грн. на рік). Якщо ж ваші обсяги перевищують цей показник (але не більше 5 млн. грн. на рік), доцільно обрати:
У разі здійснення оптової торгівлі у обсягах більше 5 млн. грн. на рік вам доведеться обрати загальну систему оподаткування з ПДВ, але якщо виручка не перевищує цю суму, ви маєте вибір – обрати загальну систему або спрощену. В такому разі:
ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА ЩОДО СПРОЩЕНОЇ СИСТЕМИ НА ЧАС ВІЙНИ
У зв'язку з військовою агресією рф проти України Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», яким підрозділ 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу доповнено пунктом 9, який визначає особливості справляння єдиного податку під час воєнного, надзвичайного стану на території України.
З 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Кодексу застосовуються з урахуванням особливостей, зокрема, платниками єдиного податку третьої групи можуть бути ФОП та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, в яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень. Без обмежень щодо кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.
Не зможуть обрати спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2% доходу:
- діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);
- обмін іноземної валюти;
- виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);
- видобуток, реалізацію корисних копалин;
Форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16 липня 2019 року № 308.
Для новостворених зареєстрованих в установленому законом порядку суб'єктів господарювання термін для подання Заяви становить 10 днів з дня державної реєстрації. Такі суб'єкти господарювання вважатимуться платниками єдиного податку третьої групи з дня їх державної реєстрації.
Діючі суб'єкти господарювання з метою обрання спрощеної системи оподаткування зі ставкою 2% доходу також можуть подати до контролюючого органу Заяву.
У спеціальному полі «ставка у відсотках до доходу» рядка 5.1.1 «Обрана ставка єдиного податку під час переходу на спрощену систему оподаткування» Заяви зазначається ставка у розмірі 2% єдиного податку.
Відсоткова ставка для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, визначені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, встановлюється у розмірі 2% доходу.
Такі платники звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів:
1) податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених абзацами другим і третім підпункту 133.1.1 та підпунктом 133.1.4 пункту 133.1 статті 133 Кодексу;
2) ПДФО у частині доходів (об'єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності платника єдиного податку (фізичної особи) та оподатковані згідно з главою 1 розділу XIV Кодексу;
3) ПДВ з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України;
4) земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку третьої групи зі ставкою у розмірі 2 відсотки доходу для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм), позичку, на іншому праві користування).
Крім того, платниками єдиного податку третьої групи зі ставкою у розмірі 2 відсотки доходу, тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї)), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї)), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Для платників податків, у т. ч. для платників єдиного податку третьої групи зі ставкою у розмірі 2 відсотки доходу, передбачено звільнення від нарахування та сплати:
- загального мінімального податкового зобов'язання за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та/або за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди, за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки;
- екологічного податку за об'єкти оподаткування, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.
Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДВ з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Таким чином, застосування ставки податку у розмірі 2 відсотки доходу передбачає включення ПДВ до складу єдиного податку (як у випадку застосування ставки єдиного податку у розмірі 5 відсотків доходу).
Суб'єктам господарювання, які оберуть третю групу єдиного податку зі ставкою 2 відсотки доходу та на час переходу на спрощену систему оподаткування перебуватимуть у статусі платника ПДВ, реєстрація платника ПДВ не анулюється, а є призупиненою.
При цьому такі платники податку позбавляються права на складання податкових накладних та розрахунків коригування за операціями, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає (припадала) на період перебування такого суб'єкта господарювання на третій групі єдиного податку зі ставкою 2 відсотки доходу.
Після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом.
Крім того, платники єдиного податку мають право самостійно відмовитись від використання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому було прийнято таке рішення, або втрачають право на використання таких особливостей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому було перевищено передбачений Кодексом граничний обсяг доходу (10 млрд гривень).
СПРОЩЕНА СИСТЕМА ОПОДАТКУВАННЯ ДЛЯ ТОВ.
На відміну від підприємців, які можуть застосовувати одну з трьох груп єдиного податку, юридичні особи обмежені у своєму виборі лише 3-ю групою. Ставка податку для них складає 5 відсотків від обороту, а у разі добровільної реєстрації платником ПДВ – 3 відсотки.
Обмеження щодо максимальної річної суми виручки для юридичних осіб – платників єдиного податку таке саме, як і для ФОП 3-ї групи, тобто 5 млн. грн.
ВИБІР СИСТЕМИ ОПОДАТКУВАННЯ ДЛЯ ТОВ.
Для юридичної особи правильний вибір системи оподаткування є більш складним завданням, ніж для підприємця – фізичної особи. Найбільш точно це можна зробити шляхом порівняння результатів розрахунків кількох альтернативних варіантів з використанням прогнозних сум доходів та витрат. За відсутності таких даних можна лише надати рекомендації загального характеру. Отже:
ОТЖЕ У ВАЩОМУ ВИПАДКУ ВСЕ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ТОГО, ЯКУ САМЕ СПЕЦИФІКУ МАЄ ВАШ БІЗНЕС:
ЦЕ ТОРГІВЛЯ, ВИРОБНИЦТВО ЧИ ПОСЛУГИ?
ЧИ БАГАТО У ВАС ПОТОЧНИХ ВИТРАТ ЧИ НАВПАКИ?
ТОЩО.
ДУМАЮ, В ТОМУ, ЩО Я ВАМ НАПИСАВ, РОЗІБРАТИСЯ НЕ СКЛАДНО, Й КІНЦЕВИЙ ВИБІР ВИ ЗМОЖЕТЕ ЛЕГКО ЗРОБИТИ САМІ.
Якщо будуть питання, звертайтесь. Успіхів Вам!
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
Налоговый кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text):
"Стаття 164. База оподаткування
164.1. Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом...
Базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу...
Стаття 177. Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування...
177.2. Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця...
Стаття 178. Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність...
178.3. Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об'єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат...";
"Стаття 14. Визначення понять
14.1. У цьому Кодексі поняття вживаються в такому значенні:...
14.1.226...Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем (за виключенням випадку, передбаченого пунктом 65.9 статті 65 цього Кодексу) та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб;".
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Добрый день, Дима!
У данном случае нужно знать зарегистрированы ли Вы как ФОП, и если да - то на какой системе налогообложения (общей или же упрощенной).
1) Предприниматели на общей системе с чистого дохода (минус расходы) рассчитывают и уплачивают:
На общей системе облагаются не все деньги, которые заработал предприниматель, а только то, что осталось после оплаты расходов на ведение деятельности.
Действует принцип: доход минус расходы. По итогам квартала надо суммировать доходы и вычесть расходы на ведение хоздеятельности. Разница, которая получится, и есть чистый доход. С него рассчитывается НДФЛ, военный сбор, ЕСВ (п. 177.2 НКУ).
Военным сбором облагаются те же суммы дохода, что и НДФЛ. Ставка ВС — 1,5% от чистого дохода.
Ставка ЕСВ 22% от чистого дохода, который также облагается НДФЛ и ВС (п. 2 ч. 1 ст. 7 ЗУ № 2464).
2) На упрощённой системе доходом считаются деньги, которые предприниматель получил от ведения деятельности наличными и на счёт. Но есть нюансы.
Расходы на ведение бизнеса — ваши заботы, и они никак не влияют на сумму, с которой, к примеру, 3-я группа рассчитывает ЕН.
На упрощёнке запрещены неденежные расчёты — бартер и взаимозачёт, электронные деньги, расчёты векселем — их вообще нельзя использовать.
3) Конечно же Вы можете зарегистрировать ФОП или вообще юрлицо (например, ТОВ). Но в данном случае подойдет только общая система налогообложения, где ставки налогов такие же как и для обычного физлица: НДФЛ = 18%; военный сбор = 1,5%.
Ведь на упрощенной системе (едином налоге) не учитываются расходы и доходом считается все, что поступает на ваш предпринимательский счет.
То есть, на едином налоге вашим доходом за день будет считаться вся сумма поступившая на ваш счет, а на общей системе - только чистый доход (минус расходы, которые нужно будет подтверждать).
Потому учитывая, что ставки налогов на общей системе такие же как и для обычного физлица: НДФЛ = 18%; военный сбор = 1,5%, у вашем случае есть одно но...
Если зарегистрировать ФОП, то все средства будут поступать на ваш предпринимательский счет (соответственно "скрыть" свои доходы не получиться). К тому же, придется заботится по поводу ведения деятельности, сдачи отчетности ФОП и проверок налоговой.
Потому, если Вас не беспокоит банк (у рамках финансового мониторинга) советую продолжать работать как обычное физлицо (без регистрации субъектом хозяйствования). Даже если возникнут проблемы, то проще задекларировать свои доходы и уплатить с них доходы как обычное физическое лицо, а не ФОП (ведь ставки все равно одинаковые).
Сейчас можете спокойно принимать деньги на ваш личный счет, в том числе валютный. Банк не проверяет факт уплаты налогов и не передает в налоговую информацию о поступлениях на ваш личный счет, поскольку такая информация о денежных операциях физических лиц в банках Украины надежно защищена ст. 60-62 Закона Украины «О банках и банковской деятельности». Банковская тайна не позволяет работникам налоговой службы произвольно узнать о суммах денежных средств, полученных владельцами счетов.
К тому, же согласно статье 41 Конституции Украины каждый имеет право владеть, пользоваться и распоряжаться своей собственностью, результатами своей интеллектуальной, творческой деятельности.
Согласно ст. 1074 ГК Украины ограничение прав клиента по распоряжению денежными средствами, находящимися на его счете, не допускается, кроме случаев ограничения права распоряжения счетом по решению суда или в других случаях, установленных законом, а также в случае остановки финансовых операций, которые могут быть связаны. связаны с легализацией (отмыванием) доходов, полученных преступным путем, или финансированием терроризма или финансированием распространения оружия массового поражения, предусмотренных законом.
Банк имеет право использовать денежные средства на счете клиента, гарантируя его право беспрепятственно распоряжаться этими средствами.
Банк не имеет права определять и контролировать направления использования денежных средств клиента и устанавливать другие ограничения его права по распоряжению денежными средствами, не предусмотренные законом, договором между банком и клиентом или условиями обременения, предметом которого являются имущественные права на денежные средства, находящиеся на банковском счете .
Банк вправе потребовать расторжения договора банковского счета:
1) если сумма денежных средств, хранящихся на счете клиента, осталась меньше минимального размера, предусмотренного банковскими правилами или договором, если такая сумма не будет возобновлена в течение месяца со дня предупреждения банком об этом;
2) в случае отсутствия операций по этому счету в течение года, если иное не установлено договором;
3) в случаях, предусмотренных законодательством, регулирующим отношения в сфере предотвращения и противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового поражения;
4) в других случаях, установленных договором или законом.
Банк может отказаться от договора банковского счета и закрыть счет клиента в случае:
1) отсутствие операций по счету клиента в течение трех лет подряд и отсутствия остатка денежных средств на этом счете;
2) наличия оснований, предусмотренных Законом Украины "О предотвращении и противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового поражения". При этом остаток денежных средств на счете клиента возвращается клиенту.
ВЫВОД: если банк у рамках финмониторинга запросит у Вас документы, подтверждающие происхождение средств, а Вы не сможете их предоставить, то банк будет вправе заблокировать ваш счет или вообще разорвать с Вами договор (наложить штраф - нет).
Но остаток денежных средств на счете выдается банком клиенту или по его указанию перечисляется на другой счет в сроки и порядке, установленные банковскими правилами.
Главное - убедить банк, что средства легальные и поступают Вам из законных источников, тогда такие последствия Вам точно не будут грозить.
А учитывая "присылают мне гривны через банк как рядовые физ. лица", то вопросов у банка вообще может не возникнуть.
Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/361-20#Text):
Стаття 1. Визначення термінів
1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
17) джерело коштів, пов’язаних з фінансовими операціями - відомості про походження коштів, що використовуються для здійснення фінансових операцій (коштів, що використовувалися для набуття права власності на активи, що є предметом фінансових операцій) за допомогою суб’єкта первинного фінансового моніторингу, які дають розуміння про джерела їх походження, підстави володіння/розпорядження ними (прав на них) особою;
ПОЛОЖЕННЯ про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції, затверджене постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 8 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0008500-19#Te...):
2. У цьому Положенні терміни і поняття вживаються в таких значеннях:
1) джерела походження коштів (активів) - документально підтверджені [на підставі офіційних документів, належним чином засвідчених їх копій або інших джерел, якщо така інформація є публічною (відкритою)] відомості, що дають можливість зробити обґрунтований висновок щодо наявності достатніх фінансових можливостей суб’єкта валютної операції, адекватних його фінансовому стану та/або соціальному статусу;
Если возникнут дополнительные вопросы, обращайтесь через кнопку "Обратиться" и я отвечу на них в индивидуальном порядке.
При обращении указывайте свой е-mail, по которому с Вами можно связаться.
ВСЕГО ДОБРОГО!