Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня! Таку відповідь надала юристка Емілія Курило на відео-консультації для IT-спільноти.
-- Чи можна виїхати за кордон студентам, щоб навчатись там?
"У студентів немає відстрочки. Це найважливіше, що потрібно зараз знати. Відстрочку мають тільки ті люди, в яких є підстави, зокрема — непридатність, бронювання, наявність трьох і більше дітей, виховання дитини з інвалідністю, виховання дитини, позбавленої батьківського піклування чи дитини-сироти, інвалідність особи, наявність дружини/чоловіка/батька/матері інвалідності 1-2 групи чи здійснення постійного догляду за особами, які цього потребують.
Студенти відносяться до підстав на відстрочку в частині 2, яка поширюється на особливий період, а зараз в нас не особливий період, а воєнний стан. Тому ці підстави не поширюються."
Також, головний її посил був зі всіма питаннями йти до центрів комплектації(колишніх воєнкоматів). Навіть, якщо й не отримували повісток. Але колеги безрезультатно звертались до цих закладів з пакетами документів з закордонних вузів, без пояснення причин.
Хотілось би, отримати фахову відповідь від незаангажованих фахівців, які могли б, наразі, здійснити юридичний супровід.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Юрист, г. Николаев, 6 лет опыта
ВІтаю!
Особи, визначені у статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" мають право на отримання відстрочки від мобілізації, а Держприкордонслужба частково пов'язує право виїзду за кордон саме з наявністю відстрочки від мобілізації (частково тому, що вони самі неодноразово вказували про виключення, наприклад, особи, що мають посвідку на постійне місце проживання). Крім того, не вбачаю логіки у позиції "Студенти відносяться до підстав на відстрочку в частині 2, яка поширюється на особливий період, а зараз в нас не особливий період, а воєнний стан" оскільки ч.2 ст.23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" викладена наступним чином - "Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:...", тобто прив'язки до особливого періоду немає.
Щодо виїзду за кордон саме іноземних студентів, Держприкордонслужба вже неодноразово наголошувала, що такий виїзд можливий при наявності відповідних доків (студентський квиток або студентська віза; перекладені та нотаріально завірені документи про зарахування/навчання особи у закордонному вузі; військово-облікові документи з записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією), довідка видана територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти, детальніше за посиланням:https://dpsu.gov.ua/ua/Peretinannya-derzhavnogo-ko...).
Адвокат, г. Киев
Для перетину кордону в пункті перетину просять документи про отриману відстрочку з військомату (з територіального центру комплектування та соціальної підтримки) де племінник перебуває на військовому обліку.
Така вимога також викладена в Листі в Адміністрації Прикордонної служби України №23-6855/0/6-22 від 17.03.2022р., згідно до якого, обмеження щодо заборони на період дії правового режиму воєнного стану виїзду за межі України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років не застосовуються до осіб: Здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти (студенти, слухачі). Підтверджуючими документами можуть бути: довідки про відстрочку, видані військкоматами про тимчасову непридатність (від 1 до 6 місяців) до військової служби.
Цікаво те, що коли вони цей Лист готували, вони не врахували,що військомат видає відстрочку не на підставі тимчасової непридатності (адже це стосується стану здоров'я), а у зв'язку із навчанням в закладі вищої освіти. Згідно до ч.2 ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.
При цьому, згідно до пп. 2-6 Постанови КМУ від 27 січня 1995 р. N 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», згідно до якого, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
З позицією Адміністрації прикордонної служби (стосовно отримання додаткового документу-а саме посвідчення/довідки про відстрочку з військомату) неможливо погодитися, адже згідно з вище вказаним пунктом Постанови КМУ № 57 зазначено, право на перетин державного кордону, крім осіб... також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізаці, окрім тих що зазначені в абз.2-8 частини 3 ст. 23 Закону.
А Ваша підстава передбачена в абзц. 1 частини 2 ст. 23 Закону. Тобто, Ви маєте право перетину без отримання відстрочки від військомату. Але, на жаль, наші прикордонники не вміють (або не хочуть) читати нормативно-правові акти, вони керуються роз'ясненнями Адміністрації прикордонної служби.
Так, згідно до роз'яснень, що опубліковані на офіційних сторінках Адміністрації (див. за посиланням: https://dpsu.gov.ua/ua/Peretinannya-derzhavnogo-ko... ), Ви маєте пред'явити в пункті перетину наступні документи:
- студентський квиток або студентська віза;
- перекладені та нотаріально завірені документи про зарахування/навчання особи у закордонному вузі;
- військово-облікові документи з записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією), довідка видана територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти).
Таким чином, Вам необіхно звернутися із заявою до військомату з проханням надати Вам відстрочку, до заяви додати документи що підтверджують навчання з перекладом на українську мову, посвідчений нотаріально: довідка (лист підтвердження) із закладу, студентська Віза, студентский квиток, засвідчення про продовження навчання, якщо є контракт (не буде зайвим), та кожна сторінка документу має бути з перекладом на українську мову та нотаріально посвідчена. Документи маєте зробити в 2-ї екземплярах, один піде в військомат, другий комплект Вам буде потібний на кордоні.
Якщо є бажання в пункті перетину кордону доводити Ваше право на перетин без відстрочки, то можете пробувати, якщо ні - звертайтеся до військомату з заявою про отримання відстрочки.
Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта
ВІТАЮ!
ЗАРАЗ ОСОБЛИВИЙ ПЕРІОД.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про оборону України
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1932-12#Text
особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;
воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень;
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
ОФІЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
https://dpsu.gov.ua/ua/Peretinannya-derzhavnogo-ko...
03 травня 2022 07:28
Кабінет Міністрів України вніс зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (далі - Правил).
З метою здійснення заходів правового режиму воєнного стану обмежено виїзд з України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Однак, така заборона не є абсолютною.
Так, громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років можуть виїхати за кордон:
3. Є здобувачами фахової передвищої та вищої освіти за кордоном (
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня, Антон!
1) Студенти мають право на відстрочку від мобілізації. Це чітко передбачено ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
2) Виїхати за кордон можуть лише студенти іноземних вузів.
Якщо потрібна детальна консультація, звертайтеся через кнопку "Звернутися".
При зверненні вказуйте свій e-mail, по якому з Вами можна зв'язатися.