Задайте вопрос юристу

833 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Недвижимость, 05 декабря 2019, вопрос №6611

Договір про завдаток

Доброго дня! Якщо наприклад я хочу купити нерухомість і хочу дати завдаток продавцю, щоб і він вже не шукав клієнтів і т.п. це можна якось нотаріально посвідчити крім укладення попереднього догвору? І якщо не можна то скільки коштує укласти попередній договір? Кажуть що треба щоб продавець написав розписку просто від руки, але чи буде мати така розписка юридичну силу, якщо він десь зникне і т.п.?

Ответы юристов (2)

    Жирний Олексій Сергійович

    Завдаток - спосіб забезпечення виконання зобов'язань за договором. Отже, спочатку повинен бути укладений договір, який буде забезпечуватися завдатком. У разі договору купівлі-продажу квартири, Цивільний кодекс України містить чіткі вимоги до форми такого договору: письмова, із завіренням підписів сторін нотаріусом. В разі якщо нічого схожого зроблено не було, отже і договір завдатку не був укладений і відповідно передана продавцю сума буде ввказатися не завдатком а авансом, з усіма випливаючими з цього наслідками. Згідно з нормами Цивільного кодексу України, договір завдатку вимагає письмової форми.Договір завдатку не обов'язково укладати у вигляді окремого документа, цілком припустимо включити дані про забезпечення виконання договору завдатком в текст основного договору. Закон не встановлює переліку істотних умов договору завдатку, проте аналіз сформованої практики дозволяє зробити наступні висновки щодо істотних умов договору завдатку.Отже договір завдатку повинен містити дані про основний договір, виконання якого забезпечене завдатком, розмір грошової суми (вартість майна) переданої в якості завдатку, перелік дій (випадків бездіяльності) сторін договору, які тягнуть за собою настання наслідків, передбачених Цивільним кодексом України та самим договором завдатку, порядок і терміни повернення завдатку винною стороною. Сам договір завдатку укладається виключно в письмовій формі, оскільки усний договір завдатку, навіть укладений у присутності свідків, є недійсним і не зможе забезпечити виконання основного договору. Головний «принцип роботи» завдатку полягає в тому, що при порушенні виконання зобов'язання з вини боржника, завдаток залишається у розпорядженні кредитора, а в разі порушення договору кредитором, він повертає боржнику повну суму завдатку і додатково виплачує боржнику грошову суму, що дорівнює сумі завдатку (або вартості рухомого майна, переданого в якості завдатку).

    Кодолов Олександр Володимирович

    Олексію, доброго дня,

    саме завдатком забезпечити таку угоду юридично не можливо, а по суті законодавство не забороняє вигадувати свої способи забезпечення зобов'язань, що я Вам і рекомендую зробити (для цього Вам буде необхідна допомога юриста).

    Щодо попереднього договору - так, його можна укласти тільки нотаріально і це буде самий надійний способ на сьогодні зафіксувати Ваші домовленості. Ціна такої послуги залежить від цін нотаріуса, до якого Ви звернетеся (це буде кілька тисяч гривень).

    Щодо розписки - все залежить від того, що саме буде написано у розписці, але ж розписка буде говорити лише про те, що було передано таку-то суму між такими-то особами і ніяким чином це не зафіксує Вашої домовленості щодо умов договору купівлі-продажу нерухомості. Тому, розписка може бути лише як додатковий документ, який лише фіксує передачу конкретної суми і більш нічого.

    Удачі Вам!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України