Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 16 сентября 2022, вопрос №73069

Супровід військовозобов'язаним дружини з 2-ою групою інвалідності.

Доброго дня!
Підскажіть,будь-ласка, які документи необхідно надати при перетині кордону при супроводі військовозобов'язаним дружини з 2-ою групою інвалідності ? Дякую.

Ответы юристов (8)

    Бабенко Олександр Юрійович
    Бабенко Олександр Юрійович 2 года назад

    Юрист, г. Днепр, 11 лет опыта

    Вітаю. На кордоні потрібно надати свідоцтво про шлюб, документ, що засвідчує статус особи з інвалідністю: довідка огляду МСЕК, посвідчення інвалідна, інш документ

    • Наталія Клиент 2 года назад

      А при вимозі документу про опікунство по силатись на Правила перетину Державного кордону? Чи існує якийсь інакший нормативний документ?

      • Бабенко Олександр Юрійович
        Бабенко Олександр Юрійович 2 года назад

        Юрист, г. Днепр, 11 лет опыта

        Опікунство не потрібно. коли здійснюється супроводження дружини

        • Наталія Клиент 2 года назад

          Із так званого "воєнкомату" теж неправомірна вимога довідки про відтермінування? Чи правильно розумію, що на сьогоднішній день знято обмеження в кількості разів перетину в якості супроводжуючого?

          Якщо відмова, то зі всіма документами лише до суду?

          • Бабенко Олександр Юрійович
            Бабенко Олександр Юрійович 2 года назад

            Юрист, г. Днепр, 11 лет опыта

            Опубліковано в ЗМІ про зняття обмежень, але на оф. сайті цієї зміни ще немає.При відмові, вимагайте письмові відповіді. І тоді звертатись до суду

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 2 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Доброго дня, Наталія!

    Будуть потрібні паспорти громадян України для виїзду за кордон, свідоцтво про шлюб та будь-який документ про інвалідність дружини (довідка до акту огляду МСЕК чи пенсійне посвідчення).

    Ніяких документів про утримання дружини законодавством не пердбачено. На практиці прикордонники таких документів навіть не запитують. Тому проблем при перетині кодону не буде.

    ПРАВИЛА перетинання державного кордону громадянами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...):

    2-1. Перетин державного кордону може здійснюватися:

    особою з інвалідністю I чи II групи - у супроводі одного або обох батьків, на утриманні яких перебуває така особа з інвалідністю, дружини /чоловіка, повнолітніх сина/ доньки, їх дружини/ чоловіка (за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність);

    ТОБТО, ЗАКОНОДАВСТВОМ ЧІТКО ВИЗНАЧЕНО, ЩО ПОТРІБНІ ЛИШЕ ДОКУМЕНТИ, ЩО ПІДТВЕРДЖУЮТЬ РОДИННІ ЗВ'ЯЗКИ ТА ІНВАЛІДНІСТЬ.

    Виїзд за межі України осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю чи інших осіб, які потребують постійного догляду, зазначених в абзацах третьому - шостому та восьмому цього пункту, разом із супроводжуючою особою може здійснюватися не більше ніж один раз із часу введення на території України надзвичайного або воєнного стану до його припинення чи скасування.

    Однак, зверніть увагу на наступне.

    ПРАВИЛА перетинання державного кордону громадянами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...):

    "2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" ( 3543-12 ).

    Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;

    {Абзац одинадцятий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}

    ОТЖЕ, законодавством визначено дві різні підстави для виїзду за кордон:

    - як супроводжуюча особа (згідно з п. 2-1 Правил)

    - як особа, яка не підлягає призову на військову службу під час мобілізації (згідно з п. 2-6 Правил).

    Однак, прикордонники чомусь тлумачать законодавство на власний розсуд та застосовують пункт 2-1 Правил, відмовляючи у виїзді за кордон. Наприклад, вони стверджують, що виїхати можна лише як супроводжуюча особа і не пропускають без дитини з інвалідністю чи без дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

    В той же час, в своїх рішеннях в якості правової підстави для відмови в перетинанні державного кордону України вони майже завжди зазначають: «Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 (особа підлягає призову під час оголошення мобілізації)». Звичайно це є повним абсурдом.

    При цьому, також пишуть, що не було надано всіх документів (без вказівки яких саме), необхідних для підтвердження права на перетин кордону в умовах воєнного стану.

    На щастя, вже існує позитивна судова практика по таких випадках (наприклад, https://reyestr.court.gov.ua/Review/105784340).

    Таким чином, Ви будете матиправо виїжджати за кордон без своєї дружини. Документи: паспорт громадянина України для виїзду за кордон, паспорт дружини, свідоцтво про шлюб та документ про інвалідність дружини. Також раджу роздрукувати декілька судових рішень, щоб у разі відмови у виїзді - показати їх на кордоні.

    Якщо раптом це не допоможе, вимагати письмове рішення та оскаржувати його начальнику пункту пропуску та до суду (або спробувати виїхати через інший пункт пропуску чи в інший день).

    Якщо буде потрібна моя допомога, звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".

    При зверненні вказуйте свою е-пошту, по якій з Вами можна зв'язатися.

    ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!

    • Наталія Клиент 2 года назад

      Дякую за розгорнуту відповідь.

      В ЗМІ пишуть, що на сьогоднішній день знято обмеження на кількість разів перетину кордону для особи, яка супроводжує інваліда. Чи існує якийсь нормативний документ щодо цього?

      • Савченко Олександр
        Савченко Олександр 2 года назад

        Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

        Наталія, будь ласка!

        Ні, жодних змін до законодавства внесено не було. Якщо буде не складно, натисніть зелену галочку на знак подяки.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України