Задайте вопрос юристу

829 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Недвижимость, 03 октября 2022, вопрос №73882

Каков порядок передачи бесхозной квартиры в жилищном кооперативе в городскую громаду?

В 2020 г. Умерла хозяйка квартиры и её сын. Чужие люди стали выносить вещи из квартиры. Я, как председатель ЖСК, написала в горисполком заявление с просьбой разобраться в ситуации. Комиссия горисполкома в 2021г. вскрыла квартиру при полиции и жильцах дома. Осмотрели, опечатали. Документ о вскрытии квартиры я так и не увидела. В марте этого года меня вызвали в горисполком, заверили, что наследников на квартиру нет и попросили временно вселить туда председателя совета ветеранов. Без документов. Я отказала. Мер города дал "ветерану" ключ от квартиры, 3теробороновцев и они самовольно зашли в квартиру. Я написала заявление в полицию. И на общем собрании мы решили предоставить эту квартиру беженцам. По договору проживают 8 человек (3детей и 5 взрослых). В августе этого года явилась якобы наследница на эту квартиру. Документы явно "липовые", сказала,что их ей дали в горисполкоме. И требует выселить беженцев. Я ответила, что только через суд. Написала заявление в полицию, проверить документы на наследство по квартире. Толку никакого. Как заставить горисполком по закону передать квартиру городской громаде? Какую компенсацию за квартиру должен получить кооператив и от чего зависит размер суммы? Должен ли ЖСК сам подать заявление в суд о признании квартиры "вiдумерлою спадщиною" и передаче городской громаде? Какими будут расходы на суд?

Ответы юристов (5)

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович

    Доброго дня.

    Перш за все необхідно знати правовий статус квартири. Відповідно до ЗУ «Про кооперацію» кооператив – це юридична особа, створена фізичними і (або) юридичними особами, які добровільно об’єдналися на основі членства для ведення спільної господарської чи іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на основі самоврядування.

    Кооперативна квартира спочатку є приватною власністю кооперативу як юридичної особи, а після повної виплати членом кооперативу пайового внеску переходить в його приватну власність як фізичної особи. При цьому всі господарські, прибудинкові споруди, а також прибудинкова територія залишаються у власності кооперативу.

    Таким чином, необхідно встановити власника квартири. Якщо, померлі особи набули статус власника та зареєстрували його, то вказана квартира може бути об'єктом відумерлої спадщини.

    Відумерлою є спадщина, визнана як така на підставі встановлення судом існування (чи не існування) кількох юридичних фактів (окрім, самого факту смерті спадкодавця, такими фактами можуть бути: відсутність спадкоємців за заповітом та законом, усунення спадкоємців від спадщини тощо) та виконання відповідним органом місцевого самоврядування необхідних процедурних (процесуальних) дій, спрямованих на набуття територіальною громадою прав та обов’язків померлої особи.

    Підстави для визнання спадщини відумерлою

    відсутність спадкоємців за заповітом і за законом;

    усунення спадкоємців від права на спадкування;

    неприйняття спадкоємцями спадщини;

    відмова спадкоємців від прийняття спадщини.

    Суб'єкти звернення до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою:

    орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням;

    кредитор спадкодавця;

    Порядок подання та розгляду заяви, наслідки переходу відумерлої спадщини у власність територіальної громади

    Перехід відумерлої спадщини до територіальної громади здійснюється на підставі судового рішення, а до цього часу майно описується і охороняється відповідно до закону. Заходи щодо охорони майна вживаються нотаріусом за місцем відкриття спадщини, а у населених пунктах, де немає нотаріуса, — відповідним органом місцевого самоврядування (селищні, сільські ради).

    Витрати на охорону спадкового майна відшкодовуються спадкоємцями відповідно до їхньої частки у спадщині, а у разі визнання спадщини відумерлою - органом місцевого самоврядування, який від імені територіальної громади здійснює право власності щодо спадщини, яку визнано відумерлою (ч. 4 ст. 1283 ЦК України).

    Заява про визнання спадщини відумерлою розглядається в порядку окремого провадження, відповідно до вимог статей 293, 294, 334-338 ЦПК України.

    У заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.

    Суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

    Заява про визнання спадщини відумерлою подається лише після спливу одного року з дня смерті спадкодавця або з дня оголошення судом його померлим відповідно до вимог ч. 3 ст. 46 ЦК України.

    Настання смерті спадкодавця має бути підтверджене свідоцтвом про смерть (актовим записом РАЦС) або судовим рішенням.

    Справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов’язковою участю заявника та з обов’язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб.

    Справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов’язковим залученням до участі у справі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та (або) за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

    Перехід відумерлого майна у комунальну власність надає право територіальній громаді на повне розпорядження ним. Відповідно до закону таке майно може залежно від його призначення бути передане в користування іншим особам, в оренду, відчужене (продане) тощо. Водночас, набуття права власності зобов'язує територіальну громаду нести цивільно-правову відповідальність за борги спадкодавця.

    Відповідно до ч. 2 ст. 1280 ЦК, якщо майно, на яке претендує спадкоємець, що пропустив строк для прийняття спадщини, перейшло як відумерле до територіальної громади і збереглося, спадкоємець має право вимагати його передання в натурі. У разі його продажу спадкоємець має право на грошову компенсацію.

    Згідно із ч. 4 ст. 1277 ЦК України відповідний орган місцевого самоврядування зобов'язаний задовольнити вимоги кредиторів, що заявлені в установленому законом порядку. Зокрема, цей орган територіальної громади має відшкодувати майнову шкоду (збитки), завдані спадкодавцю за його життя, а також відшкодувати моральну шкоду, відшкодування якої переходить як обов'язок перед потерпілим лише за умови, якщо шкода (моральна) була присуджена спадкодавцю до його смерті.

    Власник відумерлої спадщини, тим часом, зобов'язаний сплатити кредитору неустойку (штраф, пеню), якщо вона була стягнена судом за його життя і не відшкодовувалася. Відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої спадкодавцю, може бути лише у межах вартості спадкового майна, яке за судовим рішенням як відумерле майно перейшло у комунальну власність. Розмір відшкодування може бути зменшеним за позовом органу місцевого самоврядування, якщо її вартість виявиться непомірно великою, порівняно із загальною вартістю відумерлого майна.

    Таким чином, якщо у померлих власників квартири є борги перед ЖКХ , то вони повинні бути компенсовані органом місцевого самоврядування.

    Також необхідно зазначити, що якщо ця квартира була приватною власністю громадян, то кооператив не має права розпоряджатися цією квартирою, надавати її для проживання.

    Щодо спадкоємців цього майна - то належними документами, які дають право на квартиру є свідоцтво про право на спадщину або рішення суду.

    Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.

    Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич год назад

    Адвокат, г. Николаев, 32 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Алла!

    Квартира є власністю ЖБК, і, відповідно, після смерті члена кооперативу та за відсутності його спадкоємців, тільки ЖБК має право вирішувати, комуц вона дістанеться!

    Будуть питання, тиснуть кнопку "звернутись" біля мого фото.

    Алла Клиент год назад

    В горисполкоме мне сказали, что квартира была приватизирована, поэтому ЖСК на неё прав не имеет. Так же сказали, что я не имею права получить справку о смерти хозяйки квартиры, не могу узнать было ли завещание и на кого и вообще собирать информацию не моё дело. Я понимаю, что горисполком хочет отжать эту квартиру незаконно ,но с моей помощью. В какие вышестоящие инстанции мне следует обратиться?

    • Гіммельфарб Станіслав  Олегович

      В Вашем случае я бы посоветовал обратиться за практической помощью к адвокату. С помощью адвокатского запроса можно получить и сведения о смерти собственника и сведения о регистрации права собственности на квартиру и найти выход из сложившейся ситуации.

    • Айвазян Юрий Климентьевич
      Айвазян Юрий Климентьевич год назад

      Адвокат, г. Николаев, 32 года опыта

      Общаться в чате

      Якщо квартира була приватизована, Вам треба побачити документи про приватизацію, а вже потім робити висновки.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України