Задайте вопрос юристу

883 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

25 октября 2022, вопрос №74890 1000₴

ОСМД отключает свет за неуплату услуг ОСМД, законно ли это и как прекратить?

Добрый день!
Суть вопроса заключается в том, что мы принципиально не оплачиваем услуги ОСМД на протяжении последних трех месяцев. Данная позиция обусловлена тем, что ОСМД не выполняет обязанности. Ремонт на этаже мы проводили вместе с соседями за свой счет, так как ОСМД не выполнило даже начальной облицовки этажа (дом сдан больше двух лет назад, ремонт за свой счет на этаже мы сделали с соседями приблизительно год назад). В доме куча недоработок и затоплений (включая жилые квартиры). В последнее время, глава ОСМД и управдом решили что могут себе позволить просто ходить и отключать свет за неуплату услуг ОСМД (подчеркиваю: не жилищно коммунальных свет/вода, а именно услуг ОСМД).
Насколько мне известно, из 206 постановления кабинета министров, любое отключение - неправомерно (в условиях военного положения в стране).

Ищу адвоката который сможет довести дело до суда, пока наша техника не пострадала от подобных отключений.

г.Одесса

Ответы юристов (10)

    Савченко Олександр
    20%
    Савченко Олександр 2 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Добрый день, Андрей!

    Отключить коммунальные услуги за неуплату никто не имеет права. Такое требование действует в соответствии с постановлением Кабинета министров от 5 марта 2022 г. №206, напомнили в НКРЭКУ. Этим же документом, к слову, отменены штрафы и пеня за неуплату коммуналки.

    "С 24 февраля 2022 г. и до отмены военного положения в Украине запрещается прекращение предоставления жилищно-коммунальных услуг населению в случае их неоплаты или оплаты не в полном объеме", – объяснили в профильной нацкомиссии.

    Более того ограничение электроэнергии является компетенцией энергопоставщика, а не ОСМД.

    ОСМД имеет право требовать от совладельцев своевременной и в полном объеме уплаты всех установленных Законом Украины «Об объединении совладельцев многоквартирного дома» и уставом объединения, взносов и платежей, в том числе отчислений в резервный и ремонтный фонд, обращаться в суд в случае отказа совладельца возместить причинённые убытки, а также в полном объеме уплачивать установленные настоящим Законом и уставом объединения взносы и платежи.

    В то же время энергопоставщик имеет право отключить электроэнергию в случае:

    -самовольного подключения к электрической сети;

    -хищения электрической энергии, умышленного повреждения прибора учета и другое;

    -неуплаты за установку нового прибора учета;

    -невыполнение предписания Государственной инспекции по энергетическому надзору и прочее.

    То есть право на отключение за неуплату электроэнергии имеет ТОЛЬКО поставщик электроэнергии, ОСМД не имеет права брать на себя полномочия энергоснабжающей организации. Тем более, должно быть доказано наличие бесспорной задолженности за потребленную электроэнергию.

    Аналогично ограничение питьевого водоснабжения является компетенцией предприятий питьевого водоснабжения, а теплоснабжение — предприятий теплоснабжения, а никак не ОСМД.

    ВС/КЦС: ОСББ не має права відключати електро, водо та теплопостачання навіть при наявності заборгованості за надання таких послуг (ВС/КЦС у справі № 766/2228/17 від 12 грудня 2018р. https://reyestr.court.gov.ua/Review/78680521)

    У данном случае нужно направить претензию главе ОСМД с требованием немедленно прекратить нарушение ваших прав, а если не будет результата - подавать иск в суд.

    Обращайтесь, если будет нужна моя помощь.

    Удачи!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Здравствуйте!

    Готов проконсультировать по Вашей ситуации (есть много ньюансов), а также подготовить необходимые документы.

    Деятельность ОСМД моя специализация.

    Необходима помощь и нажмите кнопку "Звернутись".

    Айвазян Юрій Климентійович
    20%

    Доброго дня, Андрію!

    Управитель не має права самовільно без рішення зібрання власників квартир вживати такі серйозні заходи, як наприклад, вимкнення світла - це незаконно. Але і Вам, в свою чергу, теж нее варто брати з нього приклад та не оплачувати те саме світло. Треба діяти в межах закону, і таке право у Вас є.

    Якщо управитель не реагує оперативно в неофіційному порядку, ви маєте право написати акт-претензію щодо неякісної роботи управителя. Порядок оформлення таких претензій регулює стаття 27 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”.

    Отже, якщо проблеми в будинку можна віднести до однієї зі згаданих вище категорій, ви маєте право викликати управителя, щоби спільно перевірити якість послуг у будинку. Зверніть увагу: ще на етапі укладання договору співвласники мусять прописати, в які терміни управитель зобов’язаний відреагувати та приїхати на виклик. Проте закон зазначає, що такий термін не може бути більшим за 24 години.

    В результаті спільної перевірки ви складаєте акт-претензію, де детально описуєте проблему. Тобто до надання якої саме послуги є претензія та в чому вона полягає. Крім того, вказуєте дату, коли почалися проблеми. А також детально розписуєте ситуацію.

    Якщо управитель все ж таки не з’явився для перевірки чи відмовився підписувати складений акт-претензію, ви маєте право самостійно підписати такий акт. Для цього потрібні підписи ще двох співвласників вашого багатоквартирного будинку. Також у акті обов’язково зазначайте факт того, що управитель відмовився його підписувати. Копію складеного та підписаного акту-претензії обов’язково треба надіслати в офіс управителя (за його юридичною адресою).

    Як викликати управителя для перевірки якості послуг

    Постанова КМУ “Про порядок проведення перевірки відповідності якості послуг” №1145 деталізує, як саме варто звернутися до управителя, щоб поінформувати та викликати його для перевірки якості послуг. Згідно з постановою, споживач звертається до управителя в будь-якій формі: усній особисто, телефонній, поштою звичайною чи електронною. Звісно, ми радимо звертатися в письмовій формі, фіксуючи всі події. Крім того, у зверненні ви має обов’язково зазначити своє ПІБ, адресу проживання та які саме проблеми з послугами виникли.

    Оскільки управитель зобов’язаний зареєструвати таке ваше звернення, найкраще його надсилати в письмовій формі. Крім того, управитель має повідомити у відповідь, хто це звернення прийняв та коли. Обов’язково фіксуйте всі деталі.

    Як скласти акт-претензію?

    Перше, одразу розвіюємо страх, акт-претензія не є складним документом. Ознайомитися та завантажити офіційний шаблон акту-претензії можна тут. Фактично, щоби скласти такий акт потрібно:

    • роздрукувати шаблон у двох примірниках;
    • знати юридичне найменування управителя, що надає послуги;
    • зазначити, які послуги були не надані, надані не в повному обсязі або неналежної якості;
    • а також, в які дати були проблеми із наданням цих послуг.

    Після підписання управителем акту, чи отримання його поштою, він зобов’язаний зареєструвати акт у відповідному журналі. Упродовж 5 робочих днів управитель також зобов’язаний вирішити питання та задовольнити вимоги акту-претензії або надати обґрунтовану відмову. Якщо управитель не вирішив та не відмовив упродовж цих 5 робочих днів, вважається, що він автоматично визнав усі претензії.

    Остання інстанція — суд

    Якщо й після всіх цих процедур управитель не відреагує та не розв’яже проблеми в будинку, ви маєте право звернутися в судовому порядку із позовом. Саме для цього ми радимо уважно збирати всі документи, хай навіть про всяк випадок. Адже якщо управитель бачить вашу небайдужість та готовність домагатися якісного управління, йому буде невигідно йти проти вас.

    Не забувайте, що договір між вами та управителем — саме той документ, де можна прописати відповідальність управителя за недбале ставлення до своїх обов’язків. І тоді договір буде ще одним аргументом на вашу користь у судовому процесі.

    В той же час, якщо вас дійсно не влаштовує робота управителя і він не реагує на ваші звернення, поставте собі запитання “А чи дійсно нам потрібен такий управитель?”. Можливо, найкраща ідея в цій ситуації — запросити сусідів на збори та переобрати управителя? Або створити ОСББ та побудувати утримання будинку за іншими правилами. В будь-якому випадку, вибір за вами. Головне пам’ятайте: у вас є вибір, є свобода дій, отже ви маєте всі можливості, щоб вам було дійсно комфортно та безпечно жити у своєму багатоквартирному будинку.

    Будуть питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого профілю. Постараюсь Вам допомогти!

    Кирда Вячеслав Володимирович
    15%

    Вітаю, Андрію.

    ОСББ НЕ Є СУБ'ЄКТОМ-НАДАВАЧЕМ КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ У СФЕРІ ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ, А ВІДПОВІДНО НЕ МАЄ ПРАВО ТА ПОВНОВАЖЕНЬ НЕ НЕОБГРНУТОВАНЕ ПРИПИНЕННЯ НАДАВАННЯ ТАКИХ ПОСЛУГ.

    Ви вірно звернули увагу на постанову КМУ від 05.03.2022 № 206 "Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану".

    Вона передбачає, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.

    ОДНАК ДАНА ПОСТАНОВА ВЗАГАЛІ НА ВАС НЕ ПОШИРЮЄТЬСЯ, АДЖЕ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА НАДАНІ ПОСЛУГИ У ВАС НЕМАЄ.

    ВІДПОВІДНО ЯКЩО НА ПЕРІОД ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ ПРИПИНЯТИ НАДАНЯ ЖКП У ВИПАДКУ НЕОПЛАТИ, ТО У ВИПАДКУ СВОЄЧАСНИХ ПЛАТЕЖІВ ТАКІ ДІЇ ОСББ ВЗАГАЛІ Є ГРУБИМ ПОРУШЕННЯМ ЧИННОГО ЗАКОНОДАВСТВА.

    Раджу Вам здійснити такі дії:

    1. Звернутись до надавача послуг з електропостачання із заявою про неконтрольований доступ третіх осіб до договірних взаємозобов'язань.

    2. Викликати поліцію у випадку повторення вказаних дій ОСББ.

    "...Ищу адвоката который сможет довести дело до суда, пока наша техника не пострадала от подобных отключений..." -

    КРАЩЕ ЗНАЙТИ МІСЦЕВОГО АДВОКАТА. ЗВЕРТАЙТЕСЬ, СПРОБУЮ ДОПОМОГТИ.

    Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання або Вам потрібна індивідуальна консультація, натискайте зелену кнопку «Звернутися»!

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович
    5%

    Доброго дня.

    Відключення від послуг електропостачання регулюється Правилами роздрібного ринку електричної енергії. Згідно вказаних Правил, відключення від системи електропостачання може здійснюватися виключно оператором системи електропостачання.

    Оператор системи - юридична особа, яка відповідає за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.

    ОСМД не є оператором системи, а тому дії по відключенню є протиправними.

    Вказані дії мають ознаки правопорушень, передбачених ст.ст. 95-1 КУАП Порушення вимог нормативно-правових актів щодо технічної експлуатації енергетичного обладнання та 103-1 КУАП Використання електроенергії без приладів обліку або внаслідок їх умисного пошкодження або у будь-який інший спосіб, а також інші порушення правил користування електроенергією.

    Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.

    Гончаренко Константин
    10%
    Гончаренко Константин 2 года назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Добрый день!

    Сообщаю следующее:

    Велика Палата Верховного Суду висловила зовсім іншу думку стосовно цього питання, повністю відмовивши у задоволенні позовних вимог.

    Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком. Рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75% загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, крім деяких рішень, які вважаються прийнятими зборами співвласників, якщо за них проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50% загальної площі.

    Колегія суддів вказала, що суди не спростували надані відповідачем доводи і докази, що оспорювані пункти рішення приймалися відповідно до вимог ч. 2 ст. 12 Закону, яка передбачає, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

    Велика Палата ВС зазначила, що матеріалами справи не доведено, що по відношенню до позивача рішенням загальних зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку були здійснені будь-які обмеження, а іншим власникам житлових приміщень надані несправедливі переваги за рахунок позивача.

    Відповідну постанову по справі № 910/6471/18 Велика Палата Верховного Суду прийняла 3.12.2019.

    Вам ,як представнику треба в інтересах власника звернутись письмово до голови ОСББ та отримати письмові роз'яснення щодо нарахувань та зазначити про необхідність перерахунку тарифу, далі замовити експертну комісію з управління ЖКГ міста ,аби вони провели заміри фактичних втрат у мережах, перевірили правильність нарахувань з боку ОСББ

    Отримавши кожну письмову відповідь та акти, оскаржити нарахування до суду та зобов язати до перерахунку платежів.

    НКРЕКП повідомляє, що з 24 лютого 2022 року і до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі. Така вимога діє відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2022 р. № 206.

    З приводу дій ОСББ зверніться до НКРЕКП та до суду , або нехай правління ініціює це звернення.

    С уважением,

    Константин Гончаренко

    Корнійчук Євген Іванович
    6%

    Доброго дня, у вашому випадку вам не потрібен адвокат, відключення є протиправним і незаконним. Зверніться до Поліції про не законні дії голови осмд.

    Адвокат вам буде потрібен коли осмд подасть позов до суду про виплату заборгованості.

    Вам слід підготувати докази про не належне виконання своїх обов'язків осмд. Це письмові свідчення сусідів або жильців дом, чеки на придбання будівельних матеріалів.

    Для детальної консультації треба проаналізувати статут, договір з осмд.

    У вашому випадку є місце претензійної роботи з причини не виконання умов договору.

    АЛЕ ЗАЗНАЧАЮ, ЩО ДЛЯ ДЕТАЛЬНОЇ КОНСУЛЬТАЦІЇ ТРЕБА ОЗНАЙОМТИСЬ З ДОКУМЕНТАМИ.

    ДЛЯ ПОДАЛЬШОЇ СПІВПРАЦІ НАТИСКАЙТЕ КНОПКУ ЗВЕРНУТИСЯ.

    Крикун Сергій  Павлович
    10%
    Крикун Сергій Павлович 2 года назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n2989):

    "Стаття 594. Право притримання

    1. Кредитор, який правомірно володіє річчю, що підлягає передачі боржникові або особі, вказаній боржником, у разі невиконання ним у строк зобов'язання щодо оплати цієї речі або відшкодування кредиторові пов'язаних з нею витрат та інших збитків має право притримати її у себе до виконання боржником зобов'язання.

    2. Притриманням речі можуть забезпечуватись інші вимоги кредитора, якщо інше не встановлено договором або законом.

    3. Кредитор має право притримати річ у себе також у разі, якщо права на неї, які виникли після передачі речі у володіння кредитора, набула третя особа.

    Стаття 595. Обов'язки кредитора, який притримує річ у себе

    1. Кредитор, який притримує річ у себе, зобов'язаний негайно повідомити про це боржника...".

    ---

    Доброго дня, Андрію! Ваші дії щодо неоплати послуги з управління багатоквартирним будинком у зв'язку з невиконанням ОСББ своїх обов'язків є законними. Але необхідно було ввести дану відмову у правове поле - подати на ім'я голови ОСББ заяву, можливо, колективно (під реєстрацію її вручення на своєму екземплярі) про відмову від оплати послуги з управління з підстави невиконання ОСББ обов'язків по утриманню будинку, про вимогу усунути порушення ОСББ, можливо, про скликання загальних зборів ОСББ для переобрання голови ОСББ.

    Токмач Галина Миколаївна
    10%

    Доброго дня Андрій.

    І мають і не мають право.Якщо ОСББ було організовано 14-15 роках то вони мали можливість прописати у статуті право на відключення електричної енергіі,але голова ОСББ повинен був провести збори і винести це питання на голосування.Тільки якщо 50%голосів було за таке рішеня,повинен бути протокол зібрання .Тож якщо є протокол ви як співвласник маєтє право його оскаржити. Для початку треба звернутись до голови ОСББ у письмовому або електронному виді. А згідно діючого закону вони не мають право на відключєння

    Відключення боржника вважається порушенням законодавства. І немає значення чи це борг за комунальні послуги, чи неоплачені внески на утримання будинку. Припиняти надавати послуги з електропостачання (як і з водо-чи теплопостачання) може лише виконавець послуг, та ніяк не органи управління ОСББ.

    За додатковою консультацією ратискайте звернутись.

    Карпенко Андрій Володимирович
    4%

    У період дії воєнного стану в Україні забороняється припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі. Така вимога діє відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 № 206


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024