Задайте вопрос юристу

833 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Автомобильное право, 21 ноября 2022, вопрос №76091 150₴

Евробляхи для військових

Є декілька питань.
1. Чи можна зараз завозити євробляхи (листопад 2022) та їздити на них по території України один рік легально(без штрафів)?
2. Чи можна завозити євробляхи (не як гуманітарку, а просто), щоб на них їздили військові?
3. Якщо в зоні бойових дій за кермо євробляхи сяде водій (військовий), який вміє керувати ТЗ, але не має водійського посвідчення, то які санкції до нього можуть бути застосовані і чи будуть взагалі?

Ответы юристов (4)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич год назад

    Адвокат, г. Николаев, 32 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Володимире!

    Митна служба зовсім нещодавно спростила процедуру ввезення в країну автомобілів на іноземній реєстрації.

    Це стосуються як раз тих машин, що ввезені як гуманітарна допомога для ЗСУ та Тероборони. Причому за новими правилами на пільгових умовах можна буде ввезти до країни лише позашляховики, мінівени та мікроавтобуси.

    Алгоритм ввезення передбачає:

    • за прибуття на в’їзд в Україну громадянин, що перебуває за кермом т/з, проходить за встановленим порядком паспортний контроль, на який надається закордонний паспорт та будь-який документ на т/з із метою його ідентифікації;
    • під час проходження митного контролю відповідно до Постанови КМУ №174 від 01.03.2022 року, водієм заповнюється Декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, де вказуються ПІБ особи декларанта, ПІБ водія (у разі, якщо це не одна особа), марка та номер машини, відправник, одержувач та пункт пропуску;
    • у розділі «Вид допомоги» вказуються дані САМОГО транспортного засобу із зазначенням марки, моделі, VIN-коду; автомобіль оформляється інспектором митниці як ТОВАР (гуманітарна допомога).

    Обов’язковою вимогою є наявність у водія (декларанта) документів (листів, звернень), які підтверджуватимуть отримувача гуманітарної допомоги та цілі ввезення. Також декларант вносить інформацію про те, що він зобов’язується зняти цей МС з обліку.

    Після проходження всіх видів контролю автомобіль вибуває із пункту пропуску.

    Тепер питання:

    1. Чи можна зараз завозити євробляхи (листопад 2022) та їздити на них по території України один рік легально(без штрафів)?

    Це можна лише в тому випадку, коли на такому авто в'їжджає іноземець. В нас таке використовують для "сірого" в'їзду.

    2. Чи можна завозити євробляхи (не як гуманітарку, а просто), щоб на них їздили військові?

    Можна, але тоді треба розмитнювати, переоформлювати на себе, а потім передавати ЗСУ

    3. Якщо в зоні бойових дій за кермо євробляхи сяде водій (військовий), який вміє керувати ТЗ, але не має водійського посвідчення, то які санкції до нього можуть бути застосовані і чи будуть взагалі?

    Такі самі, що і для цивільних громадян! Закон - один для всіх!

    Виникнуть питання, тисніть кнопку "звернутись" біля мого фото!

    Промський Євгеній Сергійович
    100%

    Добрий день!

    1. Чи можна зараз завозити євробляхи (листопад 2022) та їздити на них по території України один рік легально(без штрафів)?

    Так, це можливо.

    2. Чи можна завозити євробляхи (не як гуманітарку, а просто), щоб на них їздили військові?

    Якщо авто буде керувати інша особа, за це можуть притягнути до адміністративної відповідальності.

    Кодекс України про адміністративні правопорушення https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text

    Стаття 121. Порушення правил керування або експлуатації транспортного засобу, правил користування ременями безпеки або мотошоломами

    Керування водієм транспортним засобом, щодо якого порушено обмеження, встановлені Митним кодексом України, а саме: порушено строки його тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту; транспортний засіб використовується для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні; транспортний засіб передано у володіння, користування або розпорядження особі, яка не ввозила його на митну територію України або не поміщувала в митний режим транзиту, -

    тягне за собою накладення штрафу на водія в розмірі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    3. Якщо в зоні бойових дій за кермо євробляхи сяде водій (військовий), який вміє керувати ТЗ, але не має водійського посвідчення, то які санкції до нього можуть бути застосовані і чи будуть взагалі?

    Теоретично, за такі дії передбачена адміністративна відповідальність.

    Кодекс України про адміністративні правопорушення https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text

    Стаття 126. Керування транспортним засобом особою, яка не має відповідних документів на право керування таким транспортним засобом або не пред’явила їх для перевірки, або стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами

    Керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред’явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційному документі на транспортний засіб, а також полісі (договорі) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), або не пред’явила електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов’язкового страхування у візуальній формі страхового поліса, а також інших документів, передбачених законодавством, -

    тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, -

    тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    При виникненні додаткових питань натискайте кнопку "Звернутися". Буду радий допомогти.

    Гончаренко Константин

    Доброго дня!

    Перше, що потрібно розуміти: автомобілі, які передають військовим частинам, при перетині кордону вважають гуманітарною допомогою. А отже застосовують спрощену процедуру оформлення та звільняють від сплати будь-яких платежів.

    Підставою для цього може бути лист від громадської або благодійної організації, адресований керівникам Обласної військової адміністрації та Державної митної служби в області, через яку ввозитимуть авто. До організації, своєю чергою, повинна звернутися військова частина з офіційним листом-запитом про потребу в транспортному засобі. І лише після цього починають відбуватися всі процеси, пов’язані з купівлею, доставкою та передачею авто.

    купити авто для ЗСУ за кордоном

    Першим етапом після пошуку необхідного авто, буде його купівля та оплата. Цей процес нічим не відрізняється від купівлі звичайного автомобіля для особистого користування. На практиці варіанти можуть бути різні, в нашому випадку йдеться про купівлю від імені української організації — громадської або благодійного фонду. Це дає змогу отримати рахунок-фактуру, купити валюту та переказати кошти банківським переказом продавцю.

    Оплативши авто, ви отримуєте від продавця договір купівлі-продажу або рахунок, а також реєстраційні документи на авто.

    У разі, якщо іноземна благодійна організація чи фонд вирішить подарувати транспортний засіб як гуманітарну допомогу, замість рахунку на авто видають лист про безоплатну передачу автомобіля громадській організації в Україні чи безпосередньо військовій частині.

    У випадку, якщо плануєте доставляти машину своїм ходом, необхідно потурбуватися про наявність тимчасових номерних знаків та страхування. Якщо ж автомобіль перевозитиме автовоз, цього робити не потрібно.

    Також для перетину кордону необхідно підготувати спеціальну декларацію для вивезення гуманітарної допомоги з території Євросоюзу та отримати ID-номер. Підготувати її може, серед інших, польський митний брокер. Для цього йому потрібно надати дані про гуманітарний вантаж, в нашому випадку — автомобіль, що прямує до України.

    перевезти через кордон та розмитнити

    Машина, яка оформлена як гуманітарна допомога, повинна перетинати кордон по виділеній смузі, оминаючи чергу із комерційних вантажів. Проте часто це залежить від інфраструктури пунктів пропуску на стороні Євросоюзу та практики, яка склалася на них.

    В будь-якому разі, шанси не «зависнути» у черзі на кордоні будуть лише в тих, хто оформить правильний пакет документів. У разі, якщо транспортний засіб експортуватиметься не як гуманітарна допомога, а як авто особистого користування, марно надіятися на позачерговий перетин кордону.

    Після оформлення експорту на європейській стороні контрольно-пропускного пункту потрібно задекларувати автомобіль в Україні. Це відбувається по спрощеній процедурі безпосередньо на контрольно-пропускному пункті, хоч і потребує нескладних попередніх формальностей.

    Водію, який перетинатиме кордон на автомобілі чи перевозитиме його, необхідно заповнити декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою. Це можна зробити онлайн в особистому кабінеті на сайті Державної митної служби або спеціально створеному сервісі Державної системи гуманітарної допомоги.

    Після заповнення форми ви отримаєте спеціальний код. Цей унікальний електронний ідентифікатор необхідно надати працівнику української митниці вже на КПП. Також необхідно надати усі документи (листи та звернення), щоб підтвердити мету ввезення та ідентифікувати отримувача гуманітарної допомоги (автомобіля).

    Копію спрощеної митної декларації слід надіслати в банк, який здійснював переказ коштів за кордон, для підтвердження ввезення оплаченого товару. В іншому випадку можуть бути проблеми під час державного фінансового контролю діяльності підприємства чи організації.

    Як отримати номерні знаки на авто для ЗСУ

    Після перетину кордону автомобіль має отримати українські номерні знаки. Для автомобілів, ввезених як гуманітарна допомога, передбачена процедура тимчасової реєстрації. У разі, якщо авто ввезене громадською організацією чи благодійним фондом, саме вони повинні звернутися із заявою до будь-якого Сервісного центру МВС.

    Чинне законодавство дає можливість зареєструвати такий автомобіль лише тимчасово. Можливо, після закінчення воєнного стану, законотворці розроблять процедуру «легалізації» таких машин в Україні на постійній основі.

    Для тимчасової реєстрації автомобіля, ввезеного як гуманітарна допомога, необхідні:

    оригінал митної декларації, оформленої під час ввезення авто на КПП;

    звернення від громадської організації про потребу в тимчасовій реєстрації транспортного засобу;

    іноземне свідоцтво про реєстрацію;

    договір купівлі-продажу (або рахунок, дарча тощо);

    документи, що підтверджують повноваження представника організації.

    Якщо громадська організація чи благодійний фонд реєструють на себе автомобіль вперше, в Сервісному центрі додатково попросять надати статутні документи, а також відомості про керівництво.

    При передачі транспортного засобу слід обов’язково скласти Акт прийняття-передання між громадською організацією та військовою частиною. Цей документ разом із тимчасовим свідоцтвом про реєстрацію буде підставою для користування автомобілем військовою частиною, а також підтвердженням того, що гуманітарна допомога використовується за призначенням.

    У разі, якщо отримувачем гуманітарної допомоги (автомобіля) є безпосередньо військова частина, його відомчою реєстрацією буде займатися вже вона.

    _//_///

    Якщо не передати ЗСУ діють правила розмитнення: Штрафи і т.д.

    Так, з 1 липня повернулись податки саме при розмитненні, і неважливо, коли саме машина перетнула кордон. Тобто навіть якщо авто проїхало український кордон кілька днів тому, але не отримало митну декларацію МД1 на місцевій митниці, воно вважається нерозмитненим.

    Якщо ваше авто ввезене в Україну, але не встигло розмитнитись, а у вас немає грошей чи бажання його розмитнювати «по повній», існує кілька варіантів його позбутися:

    Оформити реекспорт та вивезти на територію Євросоюзу. Є можливість продати його, наприклад, у Польщі чи Чехії, звідки машина перетнула кордон. Якщо машина коштує недорого, можна її там здати на розбирання.

    Залишити на митному складі. Там машину можна залишити назавжди або до тих пір, поки не назбираєте гроші на розмитнення (можливо, законодавство невдовзі ще зміниться і розмитнення буде більш вигідним). Зберігання на складі платне.

    Передати на потреби армії. Для цього потрібно надати митниці лист від одного з підрозділів ЗСУ.

    Визначитись, що саме будете робити з ввезеним, але нерозмитненим автомобілем, треба протягом 10 днів з моменту перетину кордону. Адже згідно ст. 470 Митного Кодексу, при перевищенні цього терміну на власника авто накладається штраф 8500 грн, а якщо термін більше ніж 20 днів – аж 85 000 грн. Якщо ж таке авто не потрапило на митницю більш ніж за місяць – машину конфіскують або накладуть штраф у 170 000 грн.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Карпенко Андрей Владимирович

    Вітаю!

    ТО ЯК ВИ ОПИСАЛИ - ТО КОРИСТУВАТИСЯ АВТО НЕМОЖЛИВО.

    ЗАВЕЗТИ АВТО ДЛЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ БЕЗ РОЗМИТНЕННЯ НЕМОЖЛИВО, ЯКЩО ЦЕ НЕ ГУМАНІТАРНА ДОПОМОГА.

    НА "0" НІХТО ПРАВА НЕ ПЕРЕВІРЯЄ.

    Перше, що потрібно розуміти: автомобілі, які передають військовим частинам, при перетині кордону вважають гуманітарною допомогою. А отже застосовують спрощену процедуру оформлення та звільняють від сплати будь-яких платежів.

    Підставою для цього може бути лист від громадської або благодійної організації, адресований керівникам Обласної військової адміністрації та Державної митної служби в області, через яку ввозитимуть авто. До організації, своєю чергою, повинна звернутися військова частина з офіційним листом-запитом про потребу в транспортному засобі. І лише після цього починають відбуватися всі процеси, пов’язані з купівлею, доставкою та передачею авто.

    У випадку, якщо плануєте доставляти машину своїм ходом, необхідно потурбуватися про наявність тимчасових номерних знаків та страхування. Якщо ж автомобіль перевозитиме автовоз, цього робити не потрібно.

    Також для перетину кордону необхідно підготувати спеціальну декларацію для вивезення гуманітарної допомоги з території Євросоюзу та отримати ID-номер. Підготувати її може, серед інших, польський митний брокер. Для цього йому потрібно надати дані про гуманітарний вантаж, в нашому випадку — автомобіль, що прямує до України.

    Машина, яка оформлена як гуманітарна допомога, повинна перетинати кордон по виділеній смузі, оминаючи чергу із комерційних вантажів. Проте часто це залежить від інфраструктури пунктів пропуску на стороні Євросоюзу та практики, яка склалася на них.

    Після оформлення експорту на європейській стороні контрольно-пропускного пункту потрібно задекларувати автомобіль в Україні. Це відбувається по спрощеній процедурі безпосередньо на контрольно-пропускному пункті, хоч і потребує нескладних попередніх формальностей.

    Водію, який перетинатиме кордон на автомобілі чи перевозитиме його, необхідно заповнити декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою. Це можна зробити онлайн в особистому кабінеті на сайті Державної митної служби або спеціально створеному сервісі Державної системи гуманітарної допомоги.

    Після заповнення форми ви отримаєте спеціальний код. Цей унікальний електронний ідентифікатор необхідно надати працівнику української митниці вже на КПП. Також необхідно надати усі документи (листи та звернення), щоб підтвердити мету ввезення та ідентифікувати отримувача гуманітарної допомоги (автомобіля).

    Копію спрощеної митної декларації слід надіслати в банк, який здійснював переказ коштів за кордон, для підтвердження ввезення оплаченого товару. В іншому випадку можуть бути проблеми під час державного фінансового контролю діяльності підприємства чи організації.

    Після перетину кордону автомобіль має отримати українські номерні знаки. Для автомобілів, ввезених як гуманітарна допомога, передбачена процедура тимчасової реєстрації. У разі, якщо авто ввезене громадською організацією чи благодійним фондом, саме вони повинні звернутися із заявою до будь-якого Сервісного центру МВС.

    Чинне законодавство дає можливість зареєструвати такий автомобіль лише тимчасово. Можливо, після закінчення воєнного стану, законотворці розроблять процедуру «легалізації» таких машин в Україні на постійній основі.

    Для тимчасової реєстрації автомобіля, ввезеного як гуманітарна допомога, необхідні:

    • оригінал митної декларації, оформленої під час ввезення авто на КПП;
    • звернення від громадської організації про потребу в тимчасовій реєстрації транспортного засобу;
    • іноземне свідоцтво про реєстрацію;
    • договір купівлі-продажу (або рахунок, дарча тощо);
    • документи, що підтверджують повноваження представника організації.

    !!!Необхідно :

    1. запит від військової частини, якій ви везете авто (повинен бути підпис та печатка частини);
    2. гарантійний лист від військової частини (також з печаткою та підписом);
    3. авто має бути застрахованим, інакше можна отримати штраф від митниці.

    На українській митниці Вам потрібно надати запит, гарантійний лист та заповнити декларацію.

    Останній пункт: акт прийому-передачі. Якщо ви хочете, щоб вас знову випустили за кордон, просіть в військовій частині акт прийому-передачі. Цей документ знімає з вас відповідальність за авто і гарантує, що машина стала на облік до військової частини.

    Інакше до вас у гості можуть прийти українські правоохоронці і запитати, куди ви поділи авто, яке заїхало як гуманітарна допомога.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України