Задайте вопрос юристу

883 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 27 февраля 2023, вопрос №81317 150₴

МСЕК для військовослужбовця

Чому дві абсолютно різні структури МСЕК і ВЛК пов'язують військовому? Чоловік понад 9 місяців лікує ногу (ходить на милиці). У висновку на придатність 3 рази продовжували лікування і на 4 раз написали "придатний", не врахувавши його стан. Оскаржувати не радили, бо буде те саме... Побував у Сході і знову на лікування....тут нарешті, за нашим зверненням, головний лікар лікарні де зараз лікується чоловік, готує направлення на МСЕК на 3 групу, бо бачить реальну картину. Побачивши висновок ВЛК , сказав що на нього комісія МСЕк буде орієнтуватись (травма пов'язана із захистом Батьківщини), а не на виписки з лікарень...
Як чоловіку домогтися справедливості і як правильно оформити групу, якщо він після лікування змушений їхати в частину? Комісія МСЕК точно захоче бачити його очно, оскільки тільки встановлюється група.
Які документи , рапорти, дозволи має видати частина, щоб він законно залишився на огляді МСЕКу. І чи правда, що таке направлення має видавати медик військової частини? Він же не профільний лікар, який може оцінити реальну потребу в цьому. Чи може дати просто скерування , дозвіл на проходження комісії, а тоді вже лікуючий лікар направить на МСЕК?
Чи можна повторно пройти ВЛК, якщо добавились проблеми з хребтом як внаслідок травми, з нервовими закінченнями ноги... Тобто стан погіршився.
Тобто як законно отримати висновок МСЕКу, які етапи потрібно пройти, бо навіть медик частини з таким ще не стикався. З рапортами про прохання направлення на МСЕк, що особисто стикалась, опираються на висновку ВЛК, де вказано про "непридатність", тут ситуація інша, Тай не обов'язково "непридатний" військовослужбовець може претендувати на 3 групу, чи елементарно втрату відсотка працездатності, як в нашому випадку.

Ответы юристов (5)

    Айвазян Юрій Климентійович
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Наталля!

    Тобто як законно отримати висновок МСЕКу, які етапи потрібно пройти, бо навіть медик частини з таким ще не стикався. З рапортами про прохання направлення на МСЕк, що особисто стикалась, опираються на висновку ВЛК, де вказано про "непридатність", тут ситуація інша, Тай не обов'язково "непридатний" військовослужбовець може претендувати на 3 групу, чи елементарно втрату відсотка працездатності, як в нашому випадку.

    Насправді відповідь на це питання існує і алгоритм дій для такого випадку існує!

    Перш за все для направлення на обстеження МСЕК треба звернутись до медичної роти військової частини, де служить Ваш чоловік. У направленні має бути вказаний строк служби. Якщо там відмовляються це робити або не знають як (такі випадки на жаль трапляються часто!), то треба звертатись із рапортом прямо до командира частини.

    Комісія МСЕК встановлює для військовослужбовця:

    1. І, ІІ,ІІІ групу інвалідності;
    2. визначає відсоток втрати працездатності;
    3. визначає потребу в протезуванні.

    Довідка медико-соціальної експертної комісії є підставою для нарахування одноразової грошової допомоги та оформлення інших соціальних пільг.

    Орієнтовний перелік документів, який подають на МСЕК:
    1. копія медичної книжки;
    2. копія паспорта;
    3. копія ідентифікаційного коду;
    4. копія свідоцтва про хворобу від ВЛК, довідка ВЛК;
    5. копія трудової книжки (за наявності);
    6. копія витягу з наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини (звільнення з військової служби);
    7. копія військового квитка (військовослужбовця);
    8. фотокартка.

    При проходженні МСЕК потрібно мати з собою оригінали вищезазначених документів.По закінченні обстеження видається довідка про встановлення групи інвалідності із зазначенням причинного зв’язку інвалідності або вказує відсоток непрацездатності. Дана довідка видається в трьох екземплярах: 1-для органів Пенсійного фонду; 2-для особистого зберігання; 3-для архіву МСЕК.

    Довідково: для поранених, які перебувають на лікуванні та не можуть пересуватися:
    • як тільки стан стабілізується, необхідно звернутися до начальника шпиталю чи завідувача відділення, в якому перебуває на лікуванні, з проханням пройти МСЕК;
    • документи на МСЕК подає медичний заклад;
    • для оформлення інвалідності скликається "виїзна" МСЕК.

    На період дії воєнного стану МСЕК функціонує за принципом екстериторіальності, тобто пройти її можна в будь-якому регіоні, не лише за місцем юридичної прописки (постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 № 225 та від 30.03.2022 № 390)ОТЖЕ У ПІДСУМКОВОМУ ВАРІАНТІ АЛГОРИТМ ДІЙ ЧОЛОВІКА, СКОРШЕ ЗА ВСЕ, ТАКИЙ:

    Направлення видає командир військової частини для чинних військовослужбовців, а для звільнених — військовий комісар ТКЦ та СП.

    Після отримання направлення військовий звертається до лікарсько-консультативної комісії у той медзаклад, куди йому виписано направлення. (Звертатися за можливістю краще за місцем проживання/реєстрації, оскільки необхідно мати заключену декларацію із сімейним лікарем).

    Лікарсько-консультативна комісія проводить додатковий огляд у лікарні та збирає матеріали справи, до якої долучає оригінали всіх медичних документів, а також направлення на МСЕК, довідку про безпосередню участь у бойових діях, довідку про обставини травми, контузії, каліцтва, захворювання. Після чого сформовану особову справу передають на МСЕК.

    Після формування особової справи представник медичного закладу САМОСТІЙНО передає документи до МСЕК.

    Після надходження документів військовослужбовця до МСЕК йому за телефоном повідомляють, коли відбудеться розгляд його справи. Якщо ви повертаєтеся до військової частини і розумієте, що мобільного зв’язку може не бути, залиште контакти родичів. Це унеможливить винесення заочного рішення, що часто роблять представники комісії, якщо не можуть зв'язатися з військовим. Таке рішення неможливо оскаржити. Якщо ж зв'язок є, процедура оскарження існує та реалізується через заяву до, наприклад, уже обласної комісії.
    Після отримання висновку МСЕК військовослужбовецю може бути наданий статус особи з інвалідністю внаслідок війни.

    Якщо інвалідність встановлена, для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни необхідно звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).

    Для надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особою або її представником подаються письмова заява та довідка МСЕК про групу та причину інвалідності.

    Особі з інвалідністю внаслідок війни видаються посвідчення з написом "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" та відповідний нагрудний знак відповідно до абзацу другого пункту 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302.

    Даний статус надає право на отримання пільг, зокрема, на одноразову грошову допомогу при поданні відповідного пакету документів.

    Виникнуть додаткові питання, тисніть кнопку "звернутись" біля мого фото. Охоче на них відповім.

    Маю досвід направлення військовослужбовців на МСЕК, бо вже кілька разів проходив таку процедуру зі своїми клієнтами. Тому можу підготувати рапорти та допомогти зібрати всі необхїдні документи. Надам юридичний супровід до самого моменту отримання посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни

    Крикун Сергій  Павлович
    33.3%
    Крикун Сергій Павлович год назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    "ПОЛОЖЕННЯ про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08#Text):

    "I. Основи організації військово-лікарської експертизи

    1. Загальні положення

    1.1. Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних,...

    II. Медичний огляд...

    6. Медичний огляд військовослужбовців...

    6.4. У разі виявлення під час обстеження або лікування у військовому лікувальному закладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють у мирний час непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатність до військової служби у мирний час, обмежену придатність у воєнний час (пункти "а", "б" статей Розкладу хвороб, без індивідуальної оцінки), у воєнний час - непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника військового лікувального закладу на підставі подання начальника лікувального відділення, у якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис в історії хвороби (медичній книжці), який завіряється підписом начальника військового лікувального закладу.

    6.5. Для вирішення питання про потребу у відпустці за станом здоров'я або звільненні від виконання службових обов'язків (у тому числі і повторно) військовослужбовець може направлятися на медичний огляд начальником відділення або профільним головним (провідним) фахівцем військового лікувального закладу, у якому він знаходиться на стаціонарному або амбулаторному лікуванні, про що робиться запис в історії хвороби (медичній книжці), який завіряється підписом відповідної посадової особи.

    6.6. Військовослужбовці оглядаються ВЛК у військових лікувальних закладах за територіальним принципом. Військовослужбовці, крім того, оглядаються ВЛК за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки...

    6.10. Медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії).

    Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.

    6.11. Постанова ВЛК про потребу військовослужбовця у відпустці за станом здоров'я приймається після закінчення стаціонарного лікування в разі, коли для повного відновлення функції і працездатності необхідний термін - не менше 30 календарних днів. Постанова про потребу у відпустці за станом здоров'я оформлюється довідкою ВЛК, яка підлягає контролю штатною ВЛК (без затвердження).

    Постанова ВЛК про потребу у звільненні від виконання службових обов'язків (занять) за станом здоров'я оформлюється довідкою ВЛК, яка затвердженню штатною ВЛК не підлягає.

    6.12. У разі коли є незаперечні дані, що здатність до проходження військової служби за станом здоров'я не відновиться, постанова ВЛК про потребу військовослужбовців у відпустці за станом здоров'я не приймається, а вирішується питання про придатність їх до військової служби...

    6.13. Відпустка за станом здоров'я військовослужбовцям у мирний час надається на 30 календарних днів. За медичними показаннями після травм (поранень, контузій) або оперативного лікування ВЛК приймає постанову про потребу у відпустці за станом здоров'я на 45 або 60 календарних днів. За наявності медичних показань відпустка за станом здоров'я ВЛК продовжується на 30 календарних днів, а в окремих випадках - на 45 або на 60 календарних днів.

    6.14. Загальний термін безперервного перебування військовослужбовців на лікуванні у військових (цивільних) лікувальних закладах, включаючи і відпустку за станом здоров'я, у мирний час не повинен перевищувати 4 місяці, а для хворих на туберкульоз - 12 місяців. Після закінчення визначеного терміну перебування на безперервному лікуванні та у відпустці за станом здоров'я військовослужбовці підлягають медичному огляду для визначення ступеня придатності до військової служби. У разі визнання їх ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час вони можуть бути подані до звільнення з військової служби до виписки із військового (цивільного) лікувального закладу...

    6.14. Загальний термін безперервного перебування військовослужбовців на лікуванні у військових (цивільних) лікувальних закладах, включаючи і відпустку за станом здоров'я, у мирний час не повинен перевищувати 4 місяці, а для хворих на туберкульоз - 12 місяців. Після закінчення визначеного терміну перебування на безперервному лікуванні та у відпустці за станом здоров'я військовослужбовці підлягають медичному огляду для визначення ступеня придатності до військової служби. У разі визнання їх ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час вони можуть бути подані до звільнення з військової служби до виписки із військового (цивільного) лікувального закладу.".

    "ПОЛОЖЕННЯ про медико-соціальну експертизу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1317-2009-%D0%...):

    "1. Це Положення визначає процедуру проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю (далі - особи, що звертаються для встановлення інвалідності) з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності, причини, часу настання, групи інвалідності, ...

    3. Медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності...

    4. Медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій...".

    ---

    Доброго дня, пані Наталю! Допоки особа є військовослужбовцем, до застосування щодо нього з підстав стану здоров'я підлягає Положення про ВЛЕ (ВЛК), а не Положення про МСЕ (МСЕК). Якщо після лікування, що не призвело до вилікування, тим більше, стан здоров'я погіршується, а при цьому ВЛК приймає висновок про придатність до військової служби, необхідно оскаржувати цей висновок направленням медичної справи та військовослужбовця на переогляд до ВЛК вищого рівня з вимогою, як мімінмум, визнання тимчасового непридатним. Також можливим та правомірним є оскарження ВЛК у судовому порядку.

    Гончаренко Константин
    33.3%
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Добрий вечір!

    Згідно п. 1 розділу XXXII Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України 7 червня 2018 № 260, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Отже, у Вашому випадку надається матеріальна допомога в разі звільнення за станом здоров'я.

    Інвалідність та порядок її встановлення.

    Інвалідом є особа зі стійким розладом функцій організму, зумовленим захворюванням, наслідком травм або з уродженими дефектами, що призводить до обмеження життєдіяльності, до необхідності в соціальній допомозі і захисті.

    Діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, політичних, соціально-побутових і соціально-психологічних умов для задоволення їх потреб у відновленні здоров’я, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності.

    Соціальний захист інвалідів з боку держави полягає у наданні грошової допомоги, засобів пересування, протезування, орієнтації і сприйняття інформації, пристосованого житла, у встановленні опіки або стороннього догляду, а також пристосуванні забудови населених пунктів, громадського транспорту, засобів комунікацій і зв’язку до особливостей інвалідів.

    Матеріальне, соціально-побутове і медичне забезпечення інвалідів здійснюється у вигляді грошових виплат (пенсій, допомог, одноразових виплат), забезпечення медикаментами, технічними й іншими засобами, включаючи друковані видання із спеціальним шрифтом, звукопідсилюючу апаратуру та аналізатори, а також шляхом надання послуг по медичній, соціальній, трудовій і професійній реабілітації, побутовому та торговельному обслуговуванню.

    Інвалідність як міра втрати здоров’я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи Міністерства охорони здоров’я України.

    Медико-соціальна експертиза визначає ступінь обмеження життєдіяльності людини, причину, час настання, групу інвалідності, сприяє проведенню ефективних заходів щодо профілактики інвалідності, реабілітації інвалідів, пристосування їх до суспільного життя.

    Цій експертизі підлягають особи, які втратили здоров’я внаслідок захворювання, травм та уроджених дефектів, що обмежує їх життєдіяльність, а також особи, які за чинним законодавством мають право на соціальну допомогу, компенсацію втраченого заробітку або звільнення від виконання відповідних обов’язків тощо.

    Крім того, зазначена експертиза виявляє компенсаторно-адаптаційні можливості особи, реалізація яких сприятиме функціональній, психологічній, соціальній, професійній реабілітації та адаптації інваліда.

    Залежно від ступеня втрати здоров’я інвалідність поділяється на три групи (I, II та III). Причинами інвалідності є: загальне захворювання, трудове каліцтво, професійне захворювання, інвалідність з дитинства; для військовослужбовців - поранення, контузія, каліцтво, одержані при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби, чи захворювання, пов’язане з перебуванням на фронті, або каліцтво, одержане внаслідок нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби, чи захворювання, не пов’язане з перебуванням на фронті, а в спеціально передбачених законодавством випадках - захворювання, одержане при виконанні обов’язків військової служби. Законодавством України можуть бути встановлені й інші причини інвалідності.

    Медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) організуються в самостійні центри, бюро при управліннях охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

    Відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" МСЕК перебувають у віданні Міністерства охорони здоров’я України і проводять свою роботу за таким територіальним принципом:

    - республіканська;

    - Кримська, обласні, центральні міські (в містах Києві і Севастополі);

    - міські, міжрайонні, районні.

    МСЕК проводять роботу на базі лікувально-профілактичних закладів, які надають їм приміщення, медичне і господарське обладнання, необхідне для проведення експертизи хворих та зберігання документів, а також забезпечують їх санітарним автотранспортом для огляду хворих удома та здійснення контролю за виконанням індивідуальних програм реабілітації. Перелік необхідного обладнання й інвентаря затверджується Міністерством охорони здоров’я України.

    В окремих випадках залежно від місцевих умов МСЕК можуть розміщуватись в приміщеннях, що надаються їм за рішенням місцевих органів виконавчої влади.

    Залежно від рівня, структури захворюваності та інвалідності утворюються такі МСЕК: загального профілю; спеціалізованого профілю для огляду хворих на туберкульоз, осіб з психічними розладами, захворюваннями органів зору, органів кровообігу тощо.

    Міські, міжрайонні, районні МСЕК:

    - визначають ступінь обмеження життєдіяльності людини, у тому числі стан працездатності, групу, причину і час настання інвалідності, а також ступінь втрати професійної працездатності (у процентах) працівників, які одержали каліцтво чи інше ушкодження здоров’я, пов’язане з виконанням своїх трудових обов’язків;

    - встановлюють потребу інвалідів у соціальній допомозі, що була б спрямована на полегшення наслідків погіршення здоров’я (протезування, засоби пересування, робочі пристосування, постійний догляд тощо);

    - надають трудові рекомендації інвалідам працездатного віку та розробляють заходи медико-соціальної реабілітації під час складання індивідуальних програм реабілітації та адаптації інвалідів, здійснюють контроль за їх реалізацією;

    - вивчають структуру і динаміку інвалідності за групами, причинами, окремими захворюваннями, територіальними ознаками, в розрізі окремих підприємств тощо;

    - разом з лікувально-профілактичними заходами вивчають результати диспансеризації, переважно осіб, які часто й тривалий час хворіють, та інвалідів;

    - вивчають наслідки подовження строків тимчасової непрацездатності на період відновного лікування, переогляду інвалідів з метою виявлення ефективності реабілітаційних заходів, визначення реабілітаційного потенціалу;

    - надають консультативну допомогу лікарям лікувально-профілактичних закладів з питань медико-соціальної реабілітації інвалідів;

    - разом з лікувально-профілактичними закладами, підприємствами, установами, організаціями, профспілками аналізують умови праці з метою виявлення факторів, що небезпечно впливають на здоров’я й працездатність працівників, а також визначення умов та видів праці, робіт і професій для хворих та інвалідів;

    - оцінюють стан здоров’я населення, прогнозують динаміку первинної інвалідності;

    - інформують органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, профспілкові органи та громадськість про рівень інвалідності, її причини, заходи медико-соціальної реабілітації;

    - визначають причини смерті інваліда на підставі лікарського свідоцтва про смерть у випадках, коли законодавством передбачається надання пільг сім’ї померлого.

    Кримська республіканська, обласні, центральні міські МСЕК:

    - здійснюють організаційно-методичне керівництво та контроль за діяльністю відповідно Кримської республіканської, обласних, центральних міських, районних, міжрайонних, міських МСЕК, перевіряють прийняті ними рішення і в разі визнання їх безпідставними змінюють їх;

    - переоглядають осіб, які оскаржили рішення міських, міжрайонних чи районних МСЕК, та перевіряють якість розробки індивідуальних реабілітаційних програм;

    - проводять у складних випадках огляд хворих та інвалідів за направленнями відповідно Кримської республіканської, обласних, центральних міських, районних, міжрайонних, міських МСЕК;

    - визначають потреби інвалідів у автомобілях з ручним керуванням або мотоколясках;

    - надають консультативну допомогу лікарям МСЕК з питань медико-соціальної експертизи;

    - впроваджують у практику роботи медико-соціальної експертизи наукові принципи й методи, розроблені науково-дослідними інститутами, готують пропозиції щодо вдосконалення медико-соціальної експертизи, узагальнюють і поширюють передовий досвід роботи;

    - розробляють комплексні заходи щодо профілактики та зниження рівня інвалідності, а також медико-соціальної реабілітації інвалідів;

    - здійснюють у межах своїх повноважень контроль за поліпшенням соціального стану інвалідів та наданням їм пільг;

    - аналізують рівень та динаміку інвалідності, стан медико-соціальної реабілітації інвалідів в Україні (Автономній Республіці Крим, області, місті, районі);

    - вживають заходів до підвищення кваліфікації фахівців МСЕК;

    - провадять разом з господарськими, профспілковими та іншими громадськими організаціями конференції, наради, семінари з питань профілактики інвалідності, медико-соціальної реабілітації та адаптації інвалідів.

    Огляд громадян у МСЕК проводиться за місцем проживання або лікування за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу при пред’явленні паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу.

    Хворого, який направляється на комісію, представляє лікар, який лікує, або голова лікарсько-консультаційної комісії лікувально-профілактичного закладу. Для вирішення соціальних питань запрошуються представники власника підприємства, установи, організації, де працює хворий, або уповноваженого ним органу та профспілкового комітету.

    Важливо відмітити, що МСЕК повинна здійснюватися після повного та всебічного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, визначення клініко-функціонального діагнозу, соціально-психологічного діагнозу, професійно-трудового прогнозу, одержання результатів відновного лікування, соціально-трудової реабілітації та інших даних, що підтверджують стійкий або необоротний характер захворювання.

    Відповідальність за якість медичного обстеження, своєчасність і обгрунтованість направлення громадян на медико-соціальну експертизу покладається на керівника лікувально-профілактичного закладу.

    МСЕК проводять засідання тільки у повному складі і колегіально приймають рішення. Дані експертного огляду і рішення заносяться до акта огляду та протоколу засідання, які підписуються головою, членами комісії і засвідчуються печаткою.

    МСЕК при встановленні інвалідності керуються Інструкцією про встановлення груп інвалідності, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 7 квітня 2004 р. N 183, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 квітня 2004 р. за N 516/9115.

    Якщо голова або окремі члени комісії не згодні з прийнятим рішенням, то до акта огляду вноситься їх окрема думка і акт у триденний строк подається Кримській республіканській, обласній або центральній міській комісії, яка приймає відповідне рішення.

    Рішення Кримської республіканської, обласних, центральних МСЕК (у тому числі при огляді в складних випадках) приймаються більшістю голосів членів комісії. При рівності голосів голос голови комісії є вирішальним. Член комісії, не згодний з прийнятим рішенням викладає свою окрему думку в письмовому вигляді, яка додається до акта огляду. При наполяганні цього члена комісії акт огляду надсилається до Міністерства охорони здоров’я України.

    Якщо хворий за станом здоров’я згідно з висновком лікарсько-консультаційної комісії лікувально-профілактичного закладу не може з’явитися до МСЕК, огляд проводиться вдома або в стаціонарі, де він перебуває на лікуванні. У виняткових випадках (наприклад, коли громадянин проживає у віддаленій, важкодоступній місцевості) МСЕК можуть приймати рішення заочно за згодою громадян, керуючись матеріалами медичних справ.

    Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до МСЕК документів, необхідних для огляду хворого.

    Інвалідність встановлюється до першого числа місяця, наступного за місяцем, на який призначено черговий переогляд хворого.

    Переогляд інвалідів з нестійкими, оборотними морфологічними змінами та порушеннями функцій органів і систем організму з метою визначення ефективності відновного лікування та реабілітаційних заходів, стану здоров’я і ступеня соціальної адаптації проводиться через 1 - 3 роки.

    Переогляд інвалідів раніше вказаних строків, а також громадян, інвалідність яких встановлено без зазначення строку переогляду, проводиться при зміні стану здоров’я і працездатності або при виявленні фактів зловживань чи помилок, допущених у встановленні групи інвалідності.

    Група інвалідності без зазначення строку переогляду встановлюється громадянам при анатомічних дефектах, стійких необоротних морфологічних змінах та порушеннях функцій органів і систем організму, неефективності реабілітаційних заходів, неможливості відновлення соціальної адаптації, несприятливому прогнозі динаміки працездатності з урахуванням реальних соціально-економічних обставин у районі проживання інваліда, а також чоловікам старше шістдесяти років і жінкам старше п’ятдесяти п’яти років, інвалідам, у яких строк переогляду настає: у чоловіків після досягнення шістдесяти років, жінок - п’ятдесяти п’яти років.

    МСЕК видають особам, визнаним інвалідами, довідки МСЕК та індивідуальні реабілітаційні програми і в триденний строк надсилають копії цих документів управлінню праці та соціального захисту населення районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації та відповідному відділу, управлінню міської, районної у місті ради, на території якого проживає інвалід. Копія програми надсилається також підприємству, установі, організації, яка зобов’язана надавати соціальну допомогу і здійснювати реабілітацію інваліда.

    Форми документів, що використовуються у роботі МСЕК, затверджуються Міністерством охорони здоров’я України.

    Для проведення медико-соціальної експертизи необхідно пред'явити:

    • 1. паспорт, або інший документ, який посвідчує особу;
    • 2. направлення лікувально-профілактичного закладу на проходження МСЕК;

    3. В окремих випадках можливо також пред'явлення трудової книжки (та її копії), витягів з історії хвороб та амбулаторної картки, для окремих категорій (військовослужбовці, працівники СБУ, МВС та ін) - свідоцтва про хворобу, інші документи.

    У разі незгоди оглянутого з рішенням районної, міжрайонної, міської МСЕК він протягом місяця має право подати про це письмову заяву до республіканської, Кримської, обласної, центральної міської МСЕК або до МСЕК, в якій він проходив огляд, чи до відповідного відділу (управління) охорони здоров’я. Комісія, що проводила огляд, або відділ (управління) охорони здоров’я в триденний строк з дня одержання заяви надсилають усі наявні документи разом із заявою на розгляд республіканської, Кримської, обласної, центральної міської МСЕК, яка не пізніш як через місяць з дня подання заяви проводить переогляд хворого і приймає відповідне рішення.

    Рішення республіканської, Кримської, обласної, центральної міської МСЕК може бути оскаржене до Міністерства охорони здоров’я України.

    Міністерство охорони здоров’я при виявленні фактів порушення законодавства про медико-соціальну експертизу доручає іншому складу обласної або республіканській МСЕК з урахуванням усіх наявних обставин повторно розглянути питання, рішення з якого оскаржується, а також вживає інших заходів, що забезпечують дотримання чинного законодавства при проведенні медико-соціальної експертизи.

    Рішення МСЕК може бути оскаржене до суду в установленому порядку.

    Етапи проходження експертизи


    2.1. Підготовчий етап

    Для того, щоб пройти медико-соціальну експертизу необхідно:

    • звернутись до закладів охорони здоров'я за місцем проживання;
    • пройти повне медичне обстеження з визначенням діагнозу та оцінкою соціальних потреб;
    • отримати направлення для проходження МСЕК від лікувально-профілактичного закладу;

    Лікарсько-консультативна комісія оформляє документи щодо особи, яка звернулась, для проведення огляду медико-соціально експертною комісією за відповідною формою, затвердженою Міністерством охорони здоров'я.

    Відповідальність за своєчасність та обгрунтованість направлення громадян на медико-соціальну експертизу, а також за якість медичного обстеження покладається на керівника лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я.


    2.2. Документи

    Для проведення медико-соціальної експертизи необхідно пред'явити:

    • паспорт, або інший документ, який посвідчує особу;
    • направлення лікувально-профілактичного закладу на проходження МСЕК;

    В окремих випадках можливо також пред'явлення трудової книжки (та її копії), витягів з історії хвороб та амбулаторної картки, для окремих категорій (військовослужбовці, працівники СБУ, МВС та ін) - свідоцтва про хворобу, інші документи.


    2.3. Огляд МСЕК

    Дата огляду МСЕК призначається після надходження відповідних документів.

    Огляд проводиться:

    • за місцем проживання або лікування за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу.
    • вдома або в стаціонарі, де він перебуває на лікуванні - якщо хворий за станом здоров’я згідно з висновком лікарсько-консультаційної комісії лікувально-профілактичного закладу не може з’явитися до МСЕК,

    У виняткових випадках (наприклад, коли громадянин проживає у віддаленій, важкодоступній місцевості) МСЕК можуть приймати рішення заочно за згодою громадян, керуючись матеріалами медичних справ.

    Встановлення інвалідності заочно не проводиться за п'ятьма найбільш поширеними нозологічними формами захворювань, визначеними у переліку, що затверджується МОЗ, а також у разі, коли вона спричинена:

    • нещасним випадком на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження здоров'я);
    • професійним захворюванням;
    • захворюванням, одержаним під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, інших військових формуваннях;
    • захворюванням, пов'язаним з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
    • захворюванням, одержаним в період проходження служби в державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту,

    2.4. Встановлення інвалідності

    Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до МСЕК документів, необхідних для огляду хворого.

    По закінченні експертизи, особі, якій встановлено інвалідність (або факт втрати професійної працездатності) видається довідка та індивідуальна програма реабілітації (у випадку встановлення інвалідності).

    Надсилаються копії документів органам:

    • органові, в якому інвалід перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги - виписка з акта огляду комісії (надсилається у триденний срок) ;
    • органові, що здійснює загальнообов'язкове державне соціальне страхування - індивідуальна програма реабілітації та виписка з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності;
    • лікувально-профілактичному закладові та органові праці та соціального захисту населення за місцем проживання - копія індивідуальної програми реабілітації;
    • за місцем роботи - повідомлення щодо групи інвалідності (у випадку встановлення ступеня втрати професійної працездатності - витяг з акту комісії);

    Видача особі виписки з акта огляду комісії забороняється!

    Голова або члени комісії, винні у прийнятті неправильного рішення і незаконній видачі документів про інвалідність, несуть відповідальність згідно із законодавством.


    2.5. Переогляд

    Інвалідність встановлюється до першого числа місяця, наступного за місяцем, на який призначено черговий переогляд хворого.

    • Переогляд проводиться через 1 - 3 роки інвалідам з нестійкими, оборотними змінами та порушеннями функцій органів і систем організму з метою визначення ефективності відновного лікування та реабілітаційних заходів, стану здоров’я і ступеня соціальної адаптації .
    • Переогляд раніше вказаних строків інвалідам (а також громадянам, інвалідність яких встановлено без зазначення строку переогляду), проводиться при зміні стану здоров’я і працездатності або при виявленні фактів зловживань чи помилок, допущених у встановленні групи інвалідності.

    У разі незгоди оглянутого з рішенням МСЕК, він протягом місяця має право подати про це письмову заяву до МСЕК, в якій він проходив огляд, чи до відповідного відділу (управління) охорони здоров’я.

    Комісія, що проводила огляд, або відділ (управління) охорони здоров’я в триденний строк з дня одержання заяви надсилають усі наявні документи разом із заявою на розгляд центральної міської МСЕК, яка не пізніш як через місяць з дня подання заяви проводить переогляд хворого і приймає відповідне рішення.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Щодо питання призначення інвалідності:

    Вам необхідно з медичними документами про стан здоров я звернутися до сімейного лікаря, аби він за результатами обстеження надав Вам направлення на лікарсько-консультативну комісію(ЛКК)

    Після чого ЛКК за результатами обстежень лікарями різних профілів лікувальної практики видає Вам висновки про стан здоров я та вирішує питання направлення вас на медико-соціальну експертизну комісію (МСЕК)

    За результатами обстежень та висновків про ступінь втрати працездатності МСЕК виносить постанову комісії про обмежену працездатність потребу у реабілітації та встановлює группу інвалідності( в залежності від ступеню втрати працездатності( 1, 2або 3 групу) та призначаються виплати відповідно до ЗУ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, вказану соціальну допомогу ви будете отримувати в управлінні соц захисту на ваш рахунок у банку на підставі рішення МСЕК.

    Огляд осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, проводиться згідно з Положенням про медико-соціальну експертизу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 року № 1317.

    Встановлення групи інвалідності проводиться на підставі Інструкції про встановлення груп інвалідності, яка Затверджена Наказом Міністерства охорони здоров'я України 05.09.2011 N 561

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Дерій Владислав Олегович
    33.3%

    Доброго дня!

    Чому дві абсолютно різні структури МСЕК і ВЛК пов'язують військовому?

    Тому що у воєнний час військовослужбовців за висновками ВЛК на МСЕК направляє медик або командир військової частини , а ЛКК направляє цивільних.

    Згідно п.13 ПОЛОЖЕННЯ про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності

    Ступінь втрати працездатності військовослужбовців і військовозобов’язаних у період проходження ними служби (зборів) встановлюється у відсотках з метою виплати страхових сум за державним обов’язковим особистим страхуванням у день розгляду комісією таких документів:

    1) копії свідоцтва про хворобу, виданого за затвердженою Міноборони формою військово-лікувальним закладом або районним військовим комісаріатом у разі визнання військово-лікарською комісією військовослужбовця або військовозобов’язаного в період проходження служби (зборів) не придатним за станом здоров’я для подальшого проходження служби (зборів) унаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання.

    Ступінь втрати працездатності застрахованого військовослужбовця або військовозобов’язаного встановлюється з дня проведення військово-лікарською комісією його огляду, але не пізніше дати звільнення такого військовослужбовця або військовозобов’язаного з військової служби;

    2) довідки про придатність військовослужбовця або військовозобов’язаного до військової служби, що видана військово-лікувальним закладом або районним закладом чи військовим комісаріатом за затвердженою Міноборони формою, якщо:

    • застрахованого визнано обмежено придатним до військової служби (зборів) або професійної діяльності у разі втрати ним здоров’я внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, одержаного у період проходження військової служби (зборів), але не підлягає звільненню з військової служби (зборів);
    • ступінь втрати працездатності військовослужбовця або військовозобов’язаного встановлюється на підставі поданих військово-лікарською комісією документів;
    • застрахованого визнано військово-лікарською комісією придатним до військової служби (зборів) у разі втрати ним здоров’я внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, одержаного у період проходження військової служби (зборів). Ступінь втрати працездатності застрахованого встановлює комісія після закінчення його лікування.

    Як чоловіку домогтися справедливості і як правильно оформити групу, якщо він після лікування змушений їхати в частину?

    Чоловіку можуть і не призначити групу, його можуть визнати таким, що частково втратив працездатність (ступінь уже встановлює МСЕК). І не обов'язково він повинен бути непридатним до служби. Потрібно писати рапорт на відпустку або додатковий медичний огляд.

    За результатом огляду військовослужбовця, який отримав травму, поранення, контузію ВЛК вирішує наступні питання:

    І. Встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців.

    У разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.

    Постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в формулюваннях згідно п.21.5 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України

    ІІ. Чи потребує переведення до іншого військового / цивільного лікувального закладу?

    У воєнний час лікування військовослужбовців має бути закінчене у військовому лікувальному закладі (солдатів, матросів, сержантів і старшин - у батальйонах (командах) видужуючих). Проте, за постановою ВЛК, військовослужбовця можуть перевести до іншого медичного закладу (абз.10 пп. в п.20.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).

    ІІІ. Чи потребує військовослужбовець звільнення від виконання службових обов’язків/ відпустки за станом здоров’я?

    У виняткових випадках військовослужбовцям може бути надана відпустка за станом здоров'я на 30 календарних днів. За постановою ВЛК відпустка за станом здоров'я може бути продовжена на такий самий строк, а за відповідних медичних показань - повторно продовжена ще на 30 календарних днів (п.6.35 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).

    ІV. Придатність військовослужбовця до проходження служби.

    Якщо після продовження відпустки за станом здоров'я військовослужбовець не може приступити до виконання службових обов'язків, то він оглядається ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби (п.6.35 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).

    Якщо у Вас виникають сумніви у правомірності постанови ВЛК Ви можете:

    • звернутись до ВЛК вищого рівня для перегляду такої постанови;
    • або оскаржити таку постанову в судовому порядку
    І чи правда, що таке направлення має видавати медик військової частини?

    Так, Вам необхідно одержати у військовій частині направлення на МСЕК. У направленні має бути вказаний строк служби. Якщо військова частина не видала направлення на МСЕК, необхідно написати рапорт на ім'я командира частини з проханням видати вказане направлення.

    Чи може дати просто скерування , дозвіл на проходження комісії, а тоді вже лікуючий лікар направить на МСЕК?

    Якщо направлять на МСЕК не з військової частини, то чоловіку можуть і відмовити у наданні статусу учасника бойових дій з частковою втратою непрацездатності у разі захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва).

    Чи можна повторно пройти ВЛК, якщо добавились проблеми з хребтом як внаслідок травми, з нервовими закінченнями ноги... Тобто стан погіршився.

    Так, можна. Згідно Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України

    6.4. У разі виявлення під час обстеження або лікування у військовому лікувальному закладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють у мирний час непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатність до військової служби у мирний час, обмежену придатність у воєнний час (пункти "а", "б" статей Розкладу хвороб, без індивідуальної оцінки), у воєнний час - непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника військового лікувального закладу на підставі подання начальника лікувального відділення, у якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис в історії хвороби (медичній книжці), який завіряється підписом начальника військового лікувального закладу.

    6.5. Для вирішення питання про потребу у відпустці за станом здоров'я або звільненні від виконання службових обов'язків (у тому числі і повторно) військовослужбовець може направлятися на медичний огляд начальником відділення або профільним головним (провідним) фахівцем військового лікувального закладу, у якому він знаходиться на стаціонарному або амбулаторному лікуванні, про що робиться запис в історії хвороби (медичній книжці), який завіряється підписом відповідної посадової особи.

    6.6. Військовослужбовці оглядаються ВЛК у військових лікувальних закладах за територіальним принципом. Військовослужбовці, крім того, оглядаються ВЛК за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки.

    Тобто як законно отримати висновок МСЕКу, які етапи потрібно пройти, бо навіть медик частини з таким ще не стикався.

    Правильний алгоритм отримання направлення на МСЕК виглядає так.

    1. При стаціонарному лікуванні в відповідному медичному закладі (шпиталі) військовослужбовець повинен отримати виписний епікриз та направлення на ВЛК.

    2. При проходженні ВЛК військовослужбовець отримує постанову (рішення) ВЛК, де вказується придатність до служби, індивідуальні обмеження, а також причинно-наслідковий зв'язок поранення з захистом Батьківщини.

    3. Після завершення стаціонарного лікування у закладі охорони здоров'я необхідно отримати довідку ВЛК, виписний епікриз, свідоцтво про хворобу.

    4.Одержати у військовій частині направлення на МСЕК (форма № 088/о). Якщо військова частина не видала направлення на МСЕК, необхідно написати рапорт на ім'я командира частини з проханням видати вказане направлення (до рапорта можете додати направлення головного лікаря на мсек).

    5. Для того, щоб пройти МСЕК, військовослужбовцю потрібно у районній лікарні або місцевому районному госпіталі звернутись до головного лікаря з проханням скликати МСЕК. В умовах воєнного стану це можливо зробити дистанційно, але краще бути присутнім. За результатами розгляду документів МСЕК видає довідку про призначення групи інвалідності, визначає відсоток втрати працездатності або надає відмову.

    Перелік документів, які подаються на МСЕК:

    • паспорт або ID картка з Витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання;
    • військовий квиток (копія) або тимчасове посвідчення (для військовозобов’язаних, призовників);
    • направлення на МСЕК (форма №088/о);
    • медична документація – оригінали (виписки з амбулаторної карти – форма 025/о, виписки з історії хвороби стаціонарного хворого – форма 027/о, результати лабораторних, інструментальних, променевих обстежень, консультативні висновки профільних обласних спеціалістів тощо), амбулаторна картка хворого;
    • довідку ВЛК, свідоцтво про хворобу (видається медичними установами, де проводилось лікування);
    • довідку про придатність військовослужбовця або військовозобов'язаного до військової служби (у разі необхідності);
    • довідку про обставини травми (у разі необхідності);
    • УБД (копія).

    При виникненні додаткових питань натискайте "Звернутися". Всього доброго! Бережіть себе!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024