Задайте вопрос юристу

733 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Банковское право, 24 мая 2023, вопрос №85755 450 грн.

Мама померла але коли була жива брала кредити

Померла мама коли була жива брала кредити у 3-4 різних банків на великі суми в районі 15-20тисяч у кожного із банків тепер вона померла смски дзвонки продовжують дзвонити говорят про погашення боргу намікають на у грози і так дале які мені тепер діяти із цією ситуацією

Ответы юристов (10)

  Антоненко Вячеслав Володимирович
  Антоненко Вячеслав Володимирович 5 дней назад

  Юрист, г. Чернигов, 5 лет опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Вітаю, Олексію!

  Кредитор може пред'явити свої вимоги по погашенню кредитних зобов'язань спадкодавця лише до тих спадкоємців, які прийняли спадщину в строки, встановлені законом. Коротко варто згадати про прийняття спадщини, можливість відкликання заяви про прийняття спадщини та відмову від спадщини.

  Коли ви приймаєте спадщину, обтяжену кредитними зобов'язаннями, перед вами завжди стоїть вибір прийняття чи неприйняття такого спадку.

  Разом з тим, не варто забувати про так зване «автоматичне» спадкування, відображене в ч. 3 ст. 1268 ЦК України. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

  Ч. 1 ст. 1270 ЦК України передбачає загальний шестимісячний строк для прийняття спадщини, який починається з часу відкриття спадщини, тобто смерті особи або оголошення її померлою (ст. 1220 ЦК України). Але важливо враховувати, - в умовах воєнного стану постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року №719 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану», строк для прийняття спадщини становить шість місяців з дня смерті особи та ще чотири місяці, тобто з часу смерті строк подачі/направлення заяви про вступ до спадщини або відмови від неї, чи відкликання заяви про прийняття спадщини, складає 10 місяців.

  Таким чином, якщо ви стоїте перед вибором спадкування кредиту і вирішуєте все ж, що вам такий спадок не потрібний, адже він перевищує вартість спадкового майна, і ви є тією особою, яка постійно проживала разом із спадкодавцем на час його смерті, вам потрібно в обов'язковому порядку подати після відкриття спадкової справи у нотаріуса заяву про відмову від вказаної спадщини. В іншому випадку відмова буде вважатися автоматичною, якщо просто не подати заяву про прийняття спадщини.

  Якщо все ж із спадщиною прийнято й борги, то їх погашення відбудеться в межах вартості спадкового майна. За загальним правилом, вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між ними не встановлено інше (ч. 2 ст. 1282 ЦК України). Отже, за наявності кількох спадкоємців кожен з них відповідає за борги спадкодавця пропорційно до одержаної ними частки у спадковому майні.

  Спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб. У свою чергу, кредиторові спадкодавця належить пред'явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину. Кредитор спадкодавця, який не пред'явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у вищезазначені строки позбавляється права вимоги.

  Відповідно до пункту 32 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 березня 2012 року № 5 «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин» спадкоємці несуть зобов'язання погасити нараховані відсотки і неустойку тільки в тому випадку, якщо вони вчинені позичальникові за життя. Інші нараховані зобов'язання фактично не пов'язані з особою позичальника і не можуть присуджуватися до сплати спадкоємцями. При цьому слід враховувати, що за правилами ст. 1231 ЦК України до спадкоємця переходить обов'язок сплатити неустойку (штраф, пеню) за умови, що: 1) судом було прийнято рішення з призначенням певної суми до виплати кредитору; 2) боржник (спадкодавець) не виконав такого рішення суду. Тому ці всі обставини слід ретельно перевірити й встановити, а також документально підтвердити.

  Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

  +2 / 0
  Гіммельфарб Станіслав Олегович
  Гіммельфарб Станіслав Олегович 5 дней назад

  Адвокат, 23 года опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Доброго дня.

  Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять як права так обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Враховуючи положення ст. 1219 ЦК України, обов’язок спадкоємця задовольнити вимогу кредитора, не є таким, що нерозривно пов'язаний з особою спадкодавця, а тому входить до складу спадщини.

  Частиною першою статті 1281 ЦК України передбачено обов'язок спадкоємців повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб.

  Таким чином, Ви відповідаєте по боргам матері в межах отриманої матері. Якщо після матері залишилось майно і Ви подали заяву про прийняття спадщини або мешкали разом з нею на момент її смерті, то ВИ відповідаєте по її боргам в розмірі вартості майна.

  Кредиторові спадкодавця належить пред'явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину:

  у випадку повідомлення спадкоємцями, якщо їм відомо про наявність боргів, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги;

  у випадку відсутності повідомлення спадкоємців та у випадку, якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину.

  Сплив визначених статтею 1281 ЦК України строків пред'явлення кредитором вимоги до спадкоємців має наслідком позбавлення кредитора права вимоги за основним і додатковим зобов`язаннями, а також припинення таких зобов'язань.

  Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.

  0 / 0
  Гуща Юрій Миколайович
  Гуща Юрій Миколайович 5 дней назад

  Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Вітаю.

  СПАДКУВАННЯ ЗА НАЯВНОСТІ БОРГІВ

  1. Борги, в тому числі за кредитними договорами, вважаються частиною спадщини і переходять до спадкоємців. Прийняти тільки права і відмовитися від обов’язків, пов’язаних зі спадщиною, не можна, так само як і прийняти тільки частину спадщини.
  2. Кредитор може пред’явити свої вимоги лише до тих спадкоємців, які прийняли спадщину в строки, встановлені законом.
  3. Борги, які перейшли у спадщину, погашаються в межах вартості спадкового майна.
  4. Якщо спадкоємець відмовляється погашати борги спадкодавця, тоді кредитори можуть подати на нього в суд з вимогою стягнути в натурі спадкове майно у спадкоємця в рахунок погашення боргів.
  5. Якщо розмір боргів дорівнює або перевищує вартість спадкового майна і ви хочете відмовитися від спадщини, зробити це можна шляхом подачі заяви в нотаріальну контору, де відкрито спадкову справу.
  6. Заяву про відмову слід подавати обов’язково тільки в тому разі, якщо на момент смерті ви були прописані разом з померлим за однією адресою. В іншому випадку відмова буде вважатися автоматичною, якщо не подати заяву про прийняття спадщини.
  0 / 0
  Богданов Микита
  Богданов Микита 5 дней назад

  Юрист, г. Одесса, 9 лет опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Добрый день. Могу объяснить простыми словами. Если вы приняли наследство после смерти мамы (автоматически или подав заявление нотариусу), то кредиторы могу предъявить вам требование о погашении долга. Но важно, что вы отвечаете за ее долги в пределах суммы наследства. Например если вам досталась часть квартиры, то отвечаеет за ее долги в размере части квартиры. Вам необходимо узнать общую сумму всех долгов и решить. Принимать наследство или нет. Если имущества больше, чем долгов, тогда принимайте, а угрозы кредиторов игнорируйте. Если кредиторы будут обращаться в суд или совершать другие действия, тогда будем это оспаривать.

  +1 / 0
  Айвазян Юрий Климентьевич
  Айвазян Юрий Климентьевич 5 дней назад

  Адвокат, г. Николаев, 32 года опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Доброго дня, Олексію!

  Допоки Ви не прийняли спадщину у вигляді майна, яке залишилось після смерті матері, Вам немає за що переживати.

  Проте у разі смерті фізичної особи, яка є боржником у правовідносинах, що допускають правонаступництво в порядку спадкування (в даному випадку Вашої матері), обов’язки померлої особи переходять до іншої особи – її спадкоємця (тобто Вас). Відбувається заміна боржника у зобов’язанні. При цьому законодавством встановлено, що спадкоємці, зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців (або Ви один) зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

  Отже, виконати зобов’язання померлої особи перед кредитором можуть лише спадкоємці боржника, але лише за наявності майна боржника, одержаного ними у спадщину.

  Згідно стаття 1270 ЦКУ строки для прийняття спадщини такі:

  "1. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

  2. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

  Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців".

  В той самий час стаття 1282 ЦКУ передбачає обов'язок спадкоємців задовольнити вимоги кредитора:

  "1. Спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

  2. Вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено.

  У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора звертає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.

  {Абзац другий частини другої статті 1282 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2478-VIII від 03.07.2018 }".

  Отже, з моменту смерті Вашої матері і протягом : місяців ніхто не має права вимагати від Вас повернення боргу, бо такий обов'язок у Вас ще не виник!

  Незаконні дії кредиторів у цей період можна оскаржити до Національного банку України!

  Виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото. Постараюсь Вам допомогти!

  0 / 0
  Білогай Ігор Петрович
  Білогай Ігор Петрович 5 дней назад

  Юрист, г. Конотоп, 6 лет опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Якщо вступите у спадщину- будете вимушені сплатити борги за кредити, проте, не більше суми успадкованого. Для прикладу, якщо сума боргу 60 тисяч, а майно, яке Ви успадкували, оцінюється у 40 тисяч, то Ви повинні сплатити лише 40 тисяч.Стосовно дзвінків: офіційним листом повідомити кредитора(колектора) про неприпустимість подібних дій та надіслати скаргу на кредитора до НБУ.

  0 / 0
  Гончаренко Константин
  Гончаренко Константин 5 дней назад

  Юрист, г. Сумы, 4 года опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Доброго дня!

  По Вашому питанню повідомляю наступне:

  До спадкової маси зараховується все майно і зобов язання спадкодавця(борги) , які є не погашені.(ст.1218 ЦК України)

  Враховуючи сказане, якщо Ви приймете спадщину матері у порядку спадкування за ЦК України , у термін 6 -ти місяців,( в умовах воєнного стану строк 10 -ть місяців), то автоматично приймете на себе і борги спадкодавця, які потрібно буде виплачувати є два виходи:

  1. написати заяву у нотаріуса про відмову від прийнняття спадщини всіх спадкоемців, тоді питання з боргами через деякий час перейде державі. І це вже буде не Вашою проблемою.

  2. Якщо ж майно для Вас є важливим , приймати спадок, але писати заяву кредитору, про необгрунтованість вимог , якщо кредитор не звернеться до суду з вимогою про погашення боргів то можна не виплачувати борги померлої в зв язку зі строком позовної давності 3 роки та вирішувати у судовому порядку , адже кредитор може звернути стягнення на квартиру і шляхом її продажу вимагати погашення боргу , лише у разі якщо у померлої було у власності майно належне їй особисто, або родичі прийняли спадщину.

  рекомендую вирішити питання про доцільність прийнняття такого спадку з наявністю боргів.

  З повагою,

  Костянтин Гончаренко

  +1 / 0
  Адвокат Евгений Александрович
  Адвокат Евгений Александрович 5 дней назад

  Адвокат, г. Киев, 29 лет опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Доброго дня, Олексій!

  Правило перше. Спадкоємці відповідають за боргами (кредитами) спадкодавця тільки в межах вартості успадкованого майна.

  Правило друге. Кредитори можуть висувати вимоги до спадкоємців відразу після прийняття (вступу) спадщини. Тобто факт оформлення прав на спадщину і отримання свідоцтва про право на спадщину не буде перешкодою для кредиторів.

  Правило третє. Дізнатися які борги (кредити) є у спадкодавця, і які були заявлені кредиторами вимоги, можна у нотаріуса, але тільки після прийняття (вступу) спадщини. Однак Ви маєте право відмовитися від спадщини протягом 6 місяців з моменту смерті спадкодавця (відкриття спадщини).

  Правило четверте. Кредитору необхідно протягом шести місяців з дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги. Якщо кредитор, не пред'явив вимоги до спадкоємців в ці терміни, то такий кредитор позбавляється право вимагати сплати таких боргів.

  У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку "Звернутися".

  Всього доброго!

  0 / 0
  Крикун Сергій Павлович
  Крикун Сергій Павлович 4 дня назад

  Юрист, г. Днепр, 29 лет опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5753):

  "Стаття 1281. Пред'явлення кредитором спадкодавця вимог до спадкоємців

  1. Спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб.

  2. Кредиторові спадкодавця належить пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги.

  3. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину.

  4. Кредитор спадкодавця, який не пред'явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.

  Стаття 1282. Обов'язок спадкоємців задовольнити вимоги кредитора

  1. Спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

  2. Вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено.

  У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора звертає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.";

  " Стаття 1268. Прийняття спадщини...

  3. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї...";

  "Стаття 605. Припинення зобов'язання прощенням боргу

  1. Зобов'язання припиняється внаслідок звільнення (прощення боргу) кредитором боржника від його обов'язків, якщо це не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора.".

  ---

  Доброго дня, пане Олексію! Подайте до банків заяви про прощення боргів матері. За цей час, у випадку відмови, можливо, пройдуть строки для вимог банків до Вас.

  0 / 0
  Пуха Наталія ТендерОк
  Пуха Наталія ТендерОк 3 дня назад

  Адвокат, г. Ровно

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Доброго Дня

  Щодо Вашого питання

  Обов’язок погасити борг лягає на спадкоємця тільки в межах спадкового майна, яке він отримує. Згідно чинного законодавства України вимоги кредиторів не можуть перевищувати вартість прийнятого за спадщиною майна та погашаються лише у межах вартості даного майна.

  Прийнявши спадок та боргові зобов’язання, спадкоємець повинен виплачувати борг і відсотки по ньому, якщо мова йде про банківський кредит. Причому платити доведеться не з дня прийняття спадщини, а з дня його відкриття, тобто з дня смерті спадкодавця. За невиконання даних зобов’язань з спадкоємця можуть бути стягнуті відсотки, що

  підлягають сплаті.

  ПРОТЕ, Згідно ст. 1281 ЦК України, кредитор спадкодавця повинен заявити про свої претензії спадкоємцю протягом

  • шести місяців з моменту, коли спадкоємець отримав свідоцтво про право на спадщину;
  • протягом шести місяців з моменту, коли кредитор дізнався про прийняття спадщини або свідоцтво спадкоємцем.

  У разі якщо межах даних термінів не пред’явлено вимог, кредитор втрачає право вимагати від спадкоємця погашення зобов’язань.

  З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, в Україні введено режим воєнного стану. Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 “Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану” перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

  Заборгованість померлого спадкодавця може бути стягнуто з спадкоємців, які прийняли спадщину, в судовому порядку. Терміни позовної давності за вимогами кредиторів спадкодавця продовжують текти в тому ж порядку, що і до моменту відкриття спадщини.

  Успіхів

  0 / 0

Похожие вопросы