Начните консультацию с юристом онлайн
Чи мають право відправити служити жінку невролога,яка є офіцером запаса і в якої мама пенсіонерка інвалід,яка є з втратою ока?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (19)
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеВідстрочка надається особам, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.
Якщо вона єдина хто може утримувати маму - відповідь ні.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Лана!
Ніякої інформації з приводу мобілізації жінок наразі немає!
"Тепер вже офіційно Міністерство оборони України
Жодних кроків з приводу мобілізації жінок чи то заборони на виїзд за кордон наразі не робиться.
У парламенті на рівні профільного комітету Верховної Ради все ще доопрацьовується проект Закону «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
Свої пропозиції, які серед іншого передбачають, що взяття на військовий облік жінок носить виключно добровільний характер, Міністерство оборони України раніше направило до Комітету.
Разом з тим, розуміючи, що законотворчий процес є тривалим, паралельно Міноборони в межах своїх повноважень давно же підготувало та видало наказ, яким вчергове відтермінувало строки взяття жінок відповідних професій/спеціальностей на військовий облік.
Нагадую, що норма про обов’язкову постановку жінок відповідних професій/спеціальностей на військовий облік регулюється саме законом.
Згаданий наказ не змінює норм чинного законодавства, але він дозволить Комітету, а потім і парламенту в цілому, доопрацювати і внести зміни до законодавства, аби врегулювати це питання.
Ми ж, в межах своїх повноважень, можемо лише відтермінувати строки. Тож, ще на рік їх відтерміновано, а за цей час парламентарі зможуть на законодавчому рівні встановити, що військовий облік жінок відповідних професій/спеціальностей є виключно добровільним.
Робота в комітеті Верховної Ради активно продовжується. Тому, ніякої паніки і зради. Ніяких обмежень для жінок не існує.
Після прийняття відповідних змін до законодавства щодо виключно добровільного взяття на військовий облік жінок, необхідності знов і знов відтерміновувати строки наказами Міноборони 2757.pngбільше не буде.
Як заявив Генеральний Штаб, досвід розгортання всіх військових частин Збройних Сил України та інших військових формувань до повних штатів воєнного часу свідчить, що на сьогодні в державі немає гострої потреби збільшувати кількість жінок на військовому обліку".
біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія;
фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров'я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія та експертиза;
оператори медичного обладнання, робітники, які обслуговують обладнання з виробництва фармацевтичних продуктів та косметичних засобів, керівники підрозділів у охороні здоров'я;
професіонали в галузі наук про життя та медичні науки, а також медицини (крім медичних сестер);
професіонали медико-профілактичної справи, науковці;
допоміжний персонал у галузі сучасної медицини, фізіотерапії, фармації (крім медичних сестер);
професіонали патології, токсикології, фармакології, фізіології та епідеміології;
патологи, токсикологи, фармакологи, фізіологи та епідеміологи, наукові співробітники (лікувальна справа), лікарі, спеціалісти в галузі медико-профілактичної справи, професійні медичні сестри та акушерки, професіонали у галузі сестринської справи та акушерства;
інші професіонали в галузі медицини (крім сестринської справи та акушерства);
стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
медичні сестри та акушерки, гігієністи, окулісти та оптики, медичні сестри та акушерки, які асистують професіоналам, асистенти професіоналів-акушерів;
професіонали у галузі лікувальної справи, стоматології, наукові співробітники (стоматологія), стоматологи, фармації, провізори.
Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:
Зокрема в ній зазначено:
«Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
{Абзац десятий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}
які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;
{Абзац одинадцятий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}"
Виникне потреба у персональній консультації, я завжди готовий це зробити!
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю.
Можуть, якщо у Вас немає права на відстрочку. Яка група інвалідності у Вашої матері? Скоріше за все третя?
Так,3 ,але якщо одинока мати то як?
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеЛана!
Поясніть детальніше, що Ви маєте на увазі під "одинока мати". Ви про Вашу матір чи себе?
про маму звичайно
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеЛано!
За таких умов можна претендувати на відстрочку лише при встановленні догляду за нею, на підставі абз. 10 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Успіхів.
про догляд за нею це куди звертатись треба в ВКК?
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Згідно частини 12 статті 1 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу" жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час.
Щоб не підлягати призову - Вам необхідно мати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Серед іншого підставами для відстрочки є здійснення постійного догляду за матір'ю, інвалідність І або ІІ групи у матері.
У разі виникнення додаткових питань - звертайтесь ! Всього доброго!
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, мобізація жінок тільки в добровільному порядку.
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеДоброго ранку, пані Лано! Так, теоретично Ви можете бути призвані на військову службу ("мобілізовані").
Слід відзначити що дійсно, втрата 1го ока не дає підстави для інвалідності вище ІІІ групи, що виключає відстрочку від мобілізації у зв"язку з матір"ю, що має інвалідність.
Для об"єктивної оцінки ситуації повідомте будь-ласка скільки Вам років та чи не зняті Ви були з військового обліку за віком у попередні періоди / чи не підлягали зняттю з військового обліку?
Як правило жінок призивають на військову службу "за сприяння" кадрової служби роботодавця... У разі, якщо у Вас є право на вихід на пенсію за вислугою років, Ви можете піти на пенсію і не бути призваною на військову службу за мобілізацією.
Крім того, слід відзначити, що позиція колег нажаль є помилковою, оскільки жінок-медиків та ін., що перебувають на військовому обліку та мають запитувану армією військово-облікову спеціальність - підлягають призову на військову службу за мобілізацією на рівні з чоловіками, оскільки 26 жовтня 2022 року набув чинності Закон України від 07.10.2022 р. № 2664-IX "Про внесення змін до статті 1 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу" щодо взяття жінок на військовий облік військовозобов"язаних".
Із зазначеної дати жінки:
1) які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність у закладах професійної або професійно-технічної, фахової передвищої або вищої освіти стають на військовий облік обов"язково.
2) які мають іншу освіту, можуть стати на військовий облік за бажанням.
Відповідно до ч. 11 ст. 1 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу" на військовий облік беруть жінок, які
- мають спеціальність та/або професію, споріднену з військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України.
- придатні до проходження військової служби за станом здоров"я та віком.
Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені до виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом) (ч. 12 ст. 1 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу").
Відстрочка від мобілізації жінкам-медикам надається на загальних підставах відповідно до наявності підстав і обставин, передбачених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Нагадаю, що з березня 2014 року граничний вік перебування в запасі молодних офіцерів (до капітана включно) за другою категорією збільшено з 50 до 60 років. Граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі. (ст. 28 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу")
Крім того, слід нагадати, що за неявку до військкомату для уточнення даних (нова назва - ТЦК та СП) - передбачена лише адміністративна відповідальність у вигляді штрафу, до якої як правило не притягають за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності іза якою діє двохмісячний строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ч. 1 ст. 38 КУпАП, і відповідно провадження у справі після вказаних строків закривається адміністративним судом на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП за позовною заявою особи, що оскаржує постанову про штраф.
Тож зважте усі за і проти своєї ситуації.
З повагою.
28 років,стою на військовому обліку з 2018
за неявку сплачуєш штраф і все?
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеЗа неявку за повісткою - так. Лише штраф, якщо встигнуть по строкам накласти. Якщо прийдете і пройдете ВЛК (Військово-лікарську комісію) - тоді уже можлива кримінальна відповідальність!
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
заява МОУ від 04.09.23
Некоторым категориям женщин уже через месяц придется становиться на военный учет
Речь идет о женщинах-врачах, медсестрах и фармацевтах. Постановка на учет будет обязательной для таких категорий с 1 октября 2023 года. Взять на учет могут женщин, если они пригодны к прохождению службы по возрасту (до 60 лет) и состоянию здоровья.
Для остальных женщин воинский учет официально добровольный.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
"Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі жінки та чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю, яка має будь-які види порушень функцій організму III-IV ступеня їх вираження та обмеження життєдіяльності будь-якої категорії II-III ступеня їх вираження відповідно до критеріїв встановлення інвалідності дітям, затверджених Кабінетом Міністрів України, або дитина з інвалідністю, яка має функціональні порушення в організмі та обмеження життєдіяльності, що відповідають критеріям для встановлення I чи II групи інвалідності для повнолітньої особи згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України (такі особи
можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи, до досягнення нею 23 років;
усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України;
інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках.
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:
військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.
Особи, зазначені в абзацах четвертому - восьмому частини другої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.
Не підлягають призову на військову службу під час часткової мобілізації протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас (крім військовослужбовців, зарахованих на службу у військовому оперативному резерві першої черги). Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою".
З повагою, Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
В Украине военный учет для женщин пока является добровольным. Однако с 1 октября 2023 г. работницы медицинской и фармацевтической сферы будут обязаны регистрироваться в военкоматах. Женщины других специальностей, которые близки к военной, могут стать на учет по желанию.
Все, что нужно знать о военном учете женщин, в материале ниже.
Как встать на учет женщинам
Обязательному военному учету с 1 октября 2023 года подлежат врачи, медсестры и фармацевты. Взять на учет могут женщин, если они пригодны к прохождению службы по возрасту (до 60 лет) и состоянию здоровья (это определяет ВВК).
Стать на военный учет можно в территориальном центре комплектования. Для этого нужно прийти с паспортом, дипломом о медицинском образовании и справкой с места работы.
На военнообязанных женщин возлагаются те же обязанности, что и на мужчин, они должны:
Когда вставать на учет выпускницам-медикам
За два месяца до завершения обучения, учебные заведения должны подавать в районные (городские) ТЦК СП списки выпускников, с указанием ФИО, даты рождения, паспортных данных и налогового номера, зарегистрированного места жительства, специальности и даты завершения обучения, номера военно-учетной специальности. Эти списки в ТЦК СП храняются в течение 10 лет.
Выпускникам медицинских и фармацевтических учреждений предоставляется 1 месяц после завершения учебы, чтобы встать на учет. Если они не обратились в центры комплектования в течение этого времени, их ждет штраф в размере от 850 до 1700 грн.
Кто из медиков и фармацевтов может не ставать на учет
Отметим, что по закону без военно-учетных документов медиков и фармацевтов не могут трудоустраивать.
Но для женщин, которые получили образование до утверждения изменений в закон о военной обязанности и военной службе (то есть до 30 декабря 2022 г.), действует "переходный период". До конца 2026 года они могут трудоустраиваться как невоеннообязанные.
Однако городским (районным) ТЦК СП работодатели должны сообщать о женщинах с медицинским или фармацевтическим образованием, которые не стоят на военном учете. Нетрудоустроенные медики и фармацевты должны самостоятельно обратиться в военкоматы, чтобы встать на учет.
Будут ли выпускать женщин за границу
Пока независимо от специальности, профессии, факта пребывания на военном учете и наличия статуса военнообязанной женщин пропускают за границу беспрепятственно. Это регулируется действующим законодательством.
"Однако, не исключено, что ситуация может измениться. Учитывая всю диджилизацию военного учета, которая сейчас очень активно внедряется, определенные запреты могут возникнуть и для женщин, которые будут стоять на военном учете. Но это пока только предположение",
З повагою, Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатепро догляд за нею це куди звертатись треба в ВКК?
Так, для початку потрібно отримати медичний висновок про те, що мати потребує постійного догляду. Зверніться до сімейного лікаря.
Успіхів.
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Доброго вечора, Лана.
ТАКІ ПІДСТАВИ ВІДСУТНІ.
Звертайтеся через функціонал біля фото.
Всього доброго!
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
"ПОРЯДОК організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):
"34. З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:
перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки;...".
Закон України " Про військовий обов'язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#n46):
" Стаття 1. Військовий обов'язок...
11. Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних...".
Наказ Міноборони України " Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0348-22#Text):
"3. Головнокомандувачу Збройних Сил України забезпечити:
1) взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних згідно з Переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, з 01 жовтня 2023 року;...".
"ПОРЯДОК організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):
"..Додаток 2 до Порядку
ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів
1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:...
8) особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;...".
Закон України " Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):
"Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:...
зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;.."
---
Доброго дня, пані Лано! По-перше, процес взяття жінок на військовий облік визначено з 1 жовтня 2023 року, якщо цей термін не буде продовжено. По-друге, взяттю нам військовий облік буде передувати медичне обстеження на ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби. По-третє, у випадку взяття на військовий облік Ви як маєте право, так і зобов'язані подати до РТЦК та СП документи, що підтверджують Ваше право на відстрочку від призову під час мобілізації, точніше, подати заяву про підтвердження та оформлення відстрочки. Можливо є підстави для оформлення, встановлення матері інвалідності ІІ групи - для цього неалежить звернутись до її сімейного лікаря або голови ЛКК.