Задайте вопрос юристу

833 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Недвижимость, 24 января 2020, вопрос №9180 150₴

Как правильно оформить дарственную? Чтобы исключить момент спора с родственниками

Добрый день!
В данный момент моя бабушка состоит в гражданском браке (не с моим дедушкой). У ее нынешнего мужа есть дочь , но с ней он не в лучших отношениях. Скоро у меня свадьба и он изьявил желание подарить нам свою квартиру т.к сам уже переехал к моей бабушке, а его кв свободная.
Как правильно оформить дарение , чтобы его родная дочь не смогла оспорить этот момент ?

Или возможен ли вариант оформления договора о купле продаже с рассрочкой платежей по менее 50 000грн, чтобы не открывать счет, а "платить" наличной?

Заранее благодарю

Ответы юристов (23)

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 4 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

    Общаться в чате

    Добрий вечір.

    Якщо дідусь є законним власником будівлі в повному обсязі та передасть Вам нерухомість за договором дарування, то ніяких проблем не повинно бути, адже дідусь як власник має право розпоряджатися майном на свій розсуд.

    Стаття 717. Договір дарування (Цивільний кодекс України)

    1. За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

    2. Договір, що встановлює обов'язок обдаровуваного вчинити на користь дарувальника будь-яку дію майнового або немайнового характеру, не є договором дарування.

    Дарча на нерухоме майно оформлюється за місцем знаходження нерухомості або за місцем реєстрації будь-якого із суб'єктів договору.

    Договір дарування нерухомої речі укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Умовно процес оформлення дарчої розділяється на три етапи:

    Збір і перевірка документів

    Нотаріус консультує сторони про всі нюанси оформлення договору дарування та перевіряє всі оригінали наданих документів:

    • паспорт та ідентифікаційний код кожної зі сторін;
    • офіційні папери, що підтверджують право власності на квартиру (договір купівлі-продажу або дарування, свідоцтво про право власності або про право на спадщину та багато іншого);
    • технічний паспорт;
    • оцінка нерухомого майна;
    • довідка про осіб, зареєстрованих в квартирі;
    • інші документи на вимогу (свідоцтво про шлюб або народження, довідки від органів опіки та піклування, згода чоловіка, довідка з БТІ та інше).

    Перевірка квартири

    Нерухомість перевіряється нотаріусом на предмет знаходження під арештом або забороною на відчуження, при необхідності оформляються запити в архіви БТІ та інші організації.

    Укладення договору дарування

    Якщо документи перевірені, то обидві сторони у нотаріуса стверджують текст договору дарування. Представнику закону надаються квитанції про оплату всіх необхідних зборів і податків:

    • вартість послуг нотаріуса;
    • держмито (1% від вартості квартири);
    • військовий збір (1,5% від вартості житла);
    • податок на доходи фізичних осіб (5% від вартості подарунка).

    Після цього роздруковується оригінал договору дарування на двох нотаріальних бланках, який підписується обома сторонами. Далі нотаріус реєструє даний документ в державному реєстрі речових прав - перехід прав власності до набувача оформлений.

    Всього Вам доброго.

    • Галина Клиент 4 года назад

      дякую за відповідь. Але ж все одно є певні умови при яких донька може оскаржити це рішення. Вона ж може сказати, що ми його обманюють чи він недієздатною, коли це не так. Як можна максимально обмежити себе від такої можливості дій зі сторони доньки ?

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 4 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

    Общаться в чате

    Не переживайте, договір дарування є одним з найнадійніших документів.

    Тим паче, відповідно до статті 728 Цивільного кодексу України до вимог про розірвання договору дарування застосовується позовна давність в один рік.

    А те, що донька можливо буде говорити, що Ви його обманули чи він є недієздатним (що їй звичайно треба самій довести) - не зважайте на це адже, якщо він дійсно був би недієздатним та не розумів би значення своїх дій - то договір у нотаріуса Вам би укласти не вдалося.

    Тому не переживайте.

    • Галина Клиент 4 года назад

      Я ще читала, що якщо вона не знала про факт дарування, то оскаржити може протягом 3-х років. Чи це правда ? І чи дійсно потрібно доносити цей факт до її відома.

      • Савченко Олександр
        Савченко Олександр 4 года назад

        Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

        Общаться в чате

        Якщо дідусь є єдиним власником квартири, то він може розпоряджатися нею як завгодно.

        Про факт дарування повідомляти доньку не він, ні Ви - не зобов'язані.

        3 роки - це загальний строк позовної давності (звернення до суду у цивільних справах), у даному випадку - це 1 рік.

        Повторюсь: не хвилюйтесь, якщо дідусь є єдиним власником квартири,, має на неї всі документи та не є недієздатним, то ніяких проблем у Вас не буде.

        • Галина Клиент 4 года назад

          можете будь ласка прокоментувати слова Хураман, щодо строків та повідомлення родичів про факт дарування

        • Галина Клиент 4 года назад

          можете будь ласка прокоментувати слова Хураман, щодо строків та повідомлення родичів про факт дарування

        • Галина Клиент 4 года назад

          можете будь ласка прокоментувати слова Хураман, щодо строків та повідомлення родичів про факт дарування

        • Галина Клиент 4 года назад

          можете будь ласка прокоментувати слова Хураман, щодо строків та повідомлення родичів про факт дарування

    Токмач Галина Николаевна
    33.3%

    Здравствуйте. Я бы рекомендовала все таки дарение.

    Если с рассрочкой платежа, собственницей вы станете только после всех выплат, после чего нотариус вам выдаст заявление об отсутствии денежных обязательств.

    И вообще, за это время отчим может и передумать)

    Податок возвращается, если было совершено преступление против жизни и здоровья членов семьи дарителя.

    Что касается оспаривания сделки дочерью, только в случаях, если сделка была осуществлена недееспособным лицом, а это не так и быть совершенным без насилия, по своей воле.

    • Галина Клиент 4 года назад

      Дякую за відповідь, пані Галино. А що ви скажете на рахунок того, що якщо вона не знала про факт дарування, то оскаржити може протягом 3-х років. Чи це правда ? І чи дійсно потрібно доносити цей факт до її відома? Як взагалі можна довести недієздатніть дідуся після смерті , якщо так не дай Боже станеться?

      • Токмач Галина Николаевна
        • Стосовно 3-х років у разі незнання - не правда. Їй нічого не потрібно казати. Недієздатність особи встановлюється судом при житті людини. Якщо дарувальник не перебуває на обліку у психіатра, та нотаріус засвідчить угоду, вам турбуватись нема про що
        • Галина Клиент 4 года назад

          можете будь ласка прокоментувати слова Хураман, щодо строків та повідомлення родичів про факт дарування

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 4 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

    Общаться в чате

    Галино, недієздатною людину може визнати лише суд.

    Без відповідного ріщення суду людина користується своїми правами у повному обсязі, в тому числі може підписати договір дарування квартири.

    Тому донька цього ніяк не доведе, вона лише може стверджувати, що Ви змусили його це зробити (тобто чинили на нього фізичний чи психічний примус), однак це їй треба також доводити доказами, яких я впевнений у неї не буде.

    Всього доброго.

    Костромина Виктория

    оформляйте договор дарения

    но пусть он возьмет справки у психиатра- нарколога что не состоит на учете и напишет для вас письмо что он добровольно хочет вам подарить дом - это для перестраховки

    Кодолов Олександр Володимирович
    33.3%

    Галина, добрый день,

    1. Чтобы не могли оспорить договор, он должен соответствовать реальным намерениям и действиям сторон.

    Т.е., если Вы покупаете квартиру у дедушки, т.е. платите ему за это деньги, то вам нужно оформлять это все договором купли-продажи, а если он Вам передает право собственности бесплатно (и это так и будет!), то это должно оформляться договором дарения.

    2. Если это будет договор купли-продажи, то для полной реальности договора (чтобы потом отбросить сомнения у его дочери в том числе), рекомендую продажу оформлять по рыночной стоимости квартиры на момент продажи. Также Вы можете в договоре купли-продажи прописать рассрочку оплаты, как Вам удобно. При этом, раз уж у Вас есть риск того, что дочь может в будущем захотеть оспорить этот договор, все же рекомендую тогда все оплаты как раз проводить через банк, чтобы можно было подтвердить получение дедушкой денег.

    3. Если же передача денег в реальности не предполагается, то оформляйте договор дарения.

    Если у Вас есть подозрения, что его дочь может оспорить договор, ссылаясь на недееспособность дедушки, то также рекомендую в день сделки сходить с дедушкой в наркодиспансер и в психдиспансер, где взять справки, что он там на учете не состоит и, что в этот день он находится в полностью дееспособном состоянии.

    Также можете снять на видео процесс сделки у нотариуса, особенно самого дедушку, когда он будет читать и подписывать договор дарения, чтобы было видно, что он находится во вменяемом состоянии и действительно по своей воле и желанию дарит Вам квартиру.

    Все вышеперечисленного должно быть достаточно для того, чтобы подтвердить в суде действительность сделки, если вдруг его дочь решит его оспорить.

    Удачи Вам!

    /// ////

    Здравствуйте! В Вашем случае лучше будет оформить договор дарения. Дарственную оформляют у нотариуса. Договор дарения можно заключить по месту прописки дарителя или одариваемого, либо по месту нахождения квартиры, дома, участка. Это значит, что в городе, в котором вы хотите оформить дарственную должен находиться либо объект дарения, либо быть прописан один из участников сделки. Также согласно закону, стороне желающей оспорить договор дарения, необходимо доказывать наличие оснований для признания такого договора недействительным.

    Оспорить соглашение и признать сделку ничтожной можно в течение 3 лет с момента регистрации дарственной в реестре и перехода права собственности. Но есть некоторые исключения, одно из них - это, если родственник дарителя не знал о договоре дарения, он может подать иск в течение 3 лет с момента, когда ему стало известно о сделке.

    • Галина Клиент 4 года назад

      можете уточнить статьи согласно которых необходимо уведомлять родственников, а также информацию о 3х годах т.к согласно комментарий ваших коллег выше ни то, ни другое не является действительностью.

    /// ////

    Галина, к требованиям о расторжении договора дарения установлен сокращенный срок исковой давности – 1 год, но здесь следует различать понятие расторжения договора дарения (применяется годичный срок) и признание недействительности договора дарения (по общему правилу срок исковой давности - 3 года). В Вашем случае будет применяться исковая давность 3 года.

    /// ////

    Уведомлять Вы никого не обязаны. Если человек является законным собственником квартиры в полном объеме, и были соблюдены все условия при составлении договора дарения- оспорить такое решение сложно. Так как законодательством предусмотрены условия при каких можно это сделать. Обжалование возможно только в исключительных случаях, предусмотренных ГК Украины (ст. Ст. 216 -236). Также, в соответствии с п. 5 ч. 2 ст. 258 и ст. 728 ГК Украины.

    Тимченко Анастасия Александровна

    Никто никого не обязан уведомлять о предстоящей сделке. Дееспособный человек вправе самостоятельно распоряжаться своей собственностью не спрашивая ни у кого на то разрешения. Дети имеют право на имущество своих родителей, которое останется после их смерти, которое принадлежит им на момент смерти и на которое на составлено завещание.

    Савченко Олександр
    16.7%
    Савченко Олександр 4 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

    Общаться в чате

    Стаття 256. Поняття позовної давності (Цивільний Кодекс України)

    1. Позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

    Стаття 257. Загальна позовна давність (Цивільний Кодекс України)

    1. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

    Стаття 261. Початок перебігу позовної давності (Цивільний Кодекс України)

    1. Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

    Стаття 728. Позовна давність, що застосовується до вимог про розірвання договору дарування (Цивільний Кодекс України)

    1. До вимог про розірвання договору дарування застосовується позовна давність в один рік.

    Вибачте я дійсно помилився, сплутав строк позовної давності для розірвання договору дарування та строк для визнання договору дарування недійсним.

    Однак, 3 роки позовної давності - не означають період протягом якого донька має право звернутися до суду від дня коли дізналася про дарування Вам квартири, чим на її думку були порушені її права.

    Вона може звернутися до суду у будь-який час.

    Однак, якщо вона подасть позов до суду після спливу 3-х років з дня коли дізналася про факт дарування Вам квартири, то Ви відповідно до частини 4 статті 267 Цивільного Кодексу України зможете заявити про сплив позовної давності і суддя взагалі відмовить доньці у позові та не розглядатиме його у судовому засіданні.

    Як вже було сказано законом не встановлено вашого обов'язку повідомляти доньку про факт дарування квартири. І Вам немає чого переживати, адже всі права на квартиру у повному обсязі належать дідусю, і він є єдиним повноправним власником.

    Звичайно, щоб не думати потім чи подасть донька до суду та не доводити у суді, що підстав для задоволення її вимог у суду немає, можете сповістити її про факт дарування (коли станете власником подарованої квартири).

    Після цього сповіщення донька дідуся може звернутися до суду з позовом коли завгодно, однак якщо вона це зробить після спливу 3- х років від дня цього сповіщення, то Ви зможете подати відзив на позов доньки, в якому вказати про сплив позовної давності (підтвердивши це письмовим сповіщенням доньки про факт дарування Вам квартири) та на цій підставі просити суд відмовити доньці у позові та закрити цивільне провадження.

    Белоусов Николай Евгениевич
    16.7%

    Оформите с этим дедушкой наследственный договор, его практически невозможно расторгнуть, возьмите справку из психиатрической клиники что дедушка не состоит на учете и не принимает никаких других лекарств, а еще лучше составление такого договора со свидетелями вышеупомянутой справкой. Такой договор будет железным!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України